De curand, gratie Satmultimedia, am avut ocazia sa testez si ultimul model de dreambox aparut, si anume DM 500 HD.

Dreambox 500 HD se vrea a fi cel mai ieftin model de dream HD. Spre deosebire de dreamboxul 800, vine fara un display, fara porturi USB 2.0, fara posibilitatea de a monta un hard disk intern. In schimb este dotat cu o iesire HDMI, un cooler integrat (in sfarsit ), radiator pe procesor si nu in ultimul rand un procesor mai puternic.

Inca de la prima vedere iti da senzatia unui lucru bine finisat atat la exterior, cat si la interior. In sfarsit, placa de baza, cel putin estetic, prezinta mai multa incredere. Calitatea imaginii mi se pare mai buna decat a modelului 800, viteza de zapping mi se pare insa asemanatoare. Tunerul este unul integrat care insa se comporta mai bine. Telecomanda receptorului este identica, singura diferenta fiind de culoare ( gri, in cazul dm-ului 800, si negra, in cazul de fata).
Coolerul si radiatorul de pe procesor lucreaza cu brio. Dupa 48 de ore de rulaj numai pe canale HD, aparatul nu s-a incins deloc ceea ce constituie un mare plus fata de dreamboxul 800, care se incinge foarte tare, atat aparatul cat si tunerul.

In fata, apartul prezinta un slot pentru card, butonul de stand by, precum si doua leduri cu rol de a indica cand box-ul functioneaza si cand este in stand by. Coolerul este amplasat pe carcasa, in partea superioada, pe mijloc si este foarte silentios. Cu toate acestea, daca va deranjeaza, din soft exista o aplicatie care va permite sa mai scadeti numarul turatiilor sau sa le cresteti daca temperatura este ridicata. La un nivel mediu placa de baza functioneaza la o temperatura de 48 de grade.

In spate, gasim si un port e-sata, foarte util pentru cei care doresc sa conecteze un hard disk extern. Imaginile noi se pot pune fie cu ajutorul unui cablu null modem folosind dream up, fie direct prin retea pentru a scurta considerabil timpul de scriere a unei imagini.

Personal, am procedat in felul urmator. Am bootat cu imaginea originala, am facut configurarile placii de retea. Am verificat ce ip si-a luat prin dhcp, dupa care am oprit dreamul si am urmat pasii de la dreambox ul 800. Mai exact: am scos dreamboxul din priza, am tinut apasat pe butonul de on/off din fata aparatului, am conectat boxul la priza, am astepat cateva secunde, ledul rosu a ramas aprins, am dat drumul butonului de on/off si am tastat in browserul web al pc-ului adresa care si-o luase dreamul prin dhcp. Am dat click pe optiunea de update firmware dupa care am selectat imaginea dorita si am asteptat cateva secunde sa o scrie. Nu este cea mai recomandata metoda, dar functioneaza (metoda lenesului).

In concluzie, daca nu aveti nevoie de porturile USB, display-ul inutil al dreamboxului 800 si sa montati un hard disk intern, dreamboxul 500 hd prezinta o varianta mult mai buna si mai ieftina. Printre atuuri se numara: procesorul mai puternic, iesirea HDMI, radiatorul de pe procesor, coolerul si modul mai ingrijit in care a fost lucrat.




Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us

---------- Post added at 19:00 ---------- Previous post was at 17:24 ----------

Link pentru discutii:
http://www.sateliti.info/showthread.php?t=17136&page=3