Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Results 1 to 12 of 12

Thread: Pozitie sateliti cu Azbox - probleme salvare

  1. #1
    Member Visitor
    Join Date
    28 May 2010
    Posts
    5
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Pozitie sateliti cu Azbox - probleme salvare

    Salut,

    Am urmatoarea configuratie:
    -Azbox HD Elite
    -offset Fe/110 pe montura H-H (centrat pe BADR 4 26.0E)
    -motor Opticum 3800S (DISEqC 1.2/1.3 si USALS compatible)
    -Bucuresti, pe bloc, nici un obstacol

    Ce nu-mi merge la Azbox:
    - memorarea pozitiei satelitilor (DISEqC sau USALS) din meniul Antenna Setup/Positioner Setup

    Ce fac:
    -intru in meniul Antenna Setup
    -selectez un satelit, de ex. Astra 19.2E si un TP de ex.11697V
    -semnalul (quality) este 0 (antena nu e pozitionata pe 19.2E)
    -intru pe Move Antena, mod continuu, dau west/east pana apare ceva la quality, dau mod increment 3-4 pasi, dau west/east pana semnalul e peste 90%
    -!!aici e problema: selectez Command Mode "Save" si-i dau OK dar nu se intampla nimic!!
    -nici comenzile "Go To 0" si "Reset" nu functioneaza
    -ies cu back din meniu si in Sattelite Scan pe 19.2E imi da quality 0
    -intru iar pe TP-ul 11697V, iar pozitionez antena, am semnal 90%, dau iarasi save degeaba, ies cu back .. si acum am semnal in Sattelite Scan si gaseste canalele
    -intru pe TV, canalele se vad ok, semnal bun
    -fac aceleasi lucruri pentru alt satelit, ex.Hotbird 13E, iarasi nu merge save-ul dar pana la urma scanez canalele, le vad, ok .. pana incerc sa trec pe un canal de pe Astra 19.2E, imi zice ca "moving dish" dar apoi nu merg canalele de pe Astra 19.2E
    -ma duc iarasi in Antenna setup si iar gasesc Astra 19.2E fara semnal, iar move dish, nu merge save, dar apoi in TV vad canalele
    -si tot asa nu memoreaza pozitiile satelitilor
    -USALS nu merge, in sensul ca nu pot introduce Lat/Long pozitiei mele - dau OK si nu se intampla nimic, nu ma lasa sa scriu acolo, Go To Position nu face nimic de asemenea

    Ce ar trebui sa fac pentru ca sa-mi memorez pozitiile satelitiilor pe Azbox? Eu as prefera sa folosesc USALS dar nu ma lasa. DISEqC nu se salveaza. Please help. Merci!

  2. #2
    Standard RSP member Diablo1's Avatar
    Join Date
    29 Mar 2009
    Location
    Austria - TM
    Posts
    1,869
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    Sal

    cea ce spui tu am patit si eu la un Opticum egal ce faceam nu memora pozitia
    am schimbat firmwarele si a fost totul ok
    incearca si tu sa faci un update la rec ar fi o solutie

  3. #3
    Member Visitor
    Join Date
    28 May 2010
    Posts
    5
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Salut, firmware-ul este ultimul, eventual sa incerc un downgrade, si eu am impresia ca este din soft.

  4. #4
    Standard RSP member pacala68's Avatar
    Join Date
    01 Apr 2007
    Posts
    992
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    - de obicei si softul STB si softul HH asociaza satelitul cu un numar
    asi zice sa duci antena pe un satelit in zona extrema de interes ( ex vrei sa vezi de la 39E la 30W -> duci antena pe 39E )
    - instalezi moua imagine
    - Daca imaginea se aseamana cu Enigma 2 atunci e importanta paranteza
    ( daca la setarea LNB trebuie sa definesti satelitul ai grije la alegerea USALS = yes/no ; se introduc coordonate sau nr satelit )
    - definesti la Positioner Setup 39E ca fiind satelitul 1 ( vezi si paranteza ) reglezi si salvezi apoi faci un reboot
    - uneori se mai intimpla sa fie bug de genul : desi pozitionata antena nu scaneaza primul trensponder din lista si atunci nu trece mai departe ; atunci trebuie scanat un singur transponder si apoi scanarea automata a intregului satelit cu optiunea eventual de clear_before_scan .
    - incearca si reboot dupa fiecare satelit scanat

  5. #5
    Member Visitor
    Join Date
    28 May 2010
    Posts
    5
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Am uitat sa precizez ca sunt incepator inteleg ca conteaza sa numerotez in stb satelitii mai bine decat sa las Auto? Si sa incep de la max west spre max east. Incrrc si asa dar problema este ca nu salveaza. Si nici nu pot vedea undeva o lista a satelitilor memorati de pozitioner (hh). Cred ca interfata de pozitionare la azbox e slaba comparativ cu dreambox care tine minte imediat.

  6. #6
    Standard RSP member pacala68's Avatar
    Join Date
    01 Apr 2007
    Posts
    992
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    Daca folosesti diseqc 1.2 atunci este de preferat sa ai satelitii in ordine succesiva ( memorarea se bazeaza pe asocierea nr <-> satelit ) ; la diseqc 1.3 = USALS nu conteaza

    raman la parerea ca nu activezi una dintre optiuni DiseqC / usals ( aici daca alegi usals poti sa setezi coordonatele geografice pentru usals ) asa ca atunci cind in meniul pozitione ii dai sa salveze el salveaza acelasi numar pentru oricite ori apesi pe save si oriunde ai pozitionat antena .

    Din pacate nu am acest receiver asa ca nu pot spune exact ce nu e bine , insa in meniu poti sa descoperi singur ce nu e bine .

  7. #7
    Standard RSP member
    Join Date
    10 Nov 2008
    Posts
    165
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default

    Pentru diseqc : dupa ce gasesti maxim de semnal , treci pe save apoi te duci in Positioner Storage (o poz. mai jos) si schimbi cu < sau > pana ajungi la nr. pe care-l doresti sa fie asignat satelitului si apesi OK(Run command) ; display-ul pozitionerului va clipi si va afisa nr. asignat anterior .

    Bafta ,
    Val .

  8. #8
    Member Visitor
    Join Date
    28 May 2010
    Posts
    5
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Ca sa nu se inteleaga gresit, nu am pozitioner separat de STB, pozitionarea se face de catre azbox prin comenzi diseqc catre motorul 3800S care stie diseqc 1.2/1.3/usals (asa scrie in documentatie).

    Nu m-am uitat daca display-ul azboxului clipeste cand dau OK la save, ma tot uitam pe ecran sa vad daca se intampla ceva si nimic.

    Deci voi incerca asa:
    -iau satelitii de la est la vest, incep cu 39E (hellas), il pun (incerc sa-l salvez) pe pozitia 1
    -merg pe urmatorul satelit spre est (cei care ma intereseaza) si-i pun pe pozitiile 2,3,4 samd .. pana la 30W (hispasat)

    PS: mai la est de 36E mai este ceva interesant?

  9. #9
    Standard RSP member pacala68's Avatar
    Join Date
    01 Apr 2007
    Posts
    992
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    mai la est de 39E este 42E si multi alti sateliti http://www.lyngsat.com/ totul depinde de preferinte

    ( eu am dat exemplu cu 39E ; daca nu ai Dolce abonament sau share nici 39E nu este interesant )

  10. #10
    Member Visitor
    Join Date
    28 May 2010
    Posts
    5
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Ce mi-as dori eu sa-mi setez sunt urmatorii sateliti:

    39.0E, 28.5E, 28.2E, 23.5E, 19.2E, 16.0E, 13.0E, 9.0E, 4.8E, 0.8W, 4.0W, 30.0W

    Deci 12 bucati, sper ca le-am aranjat corect de la est la vest, o sa incerc sa le salvez pozitiile in azbox de la 1 la 12.

  11. #11
    Golden Member qwess's Avatar
    Join Date
    26 Oct 2009
    Location
    Walachia / Paname
    Posts
    823
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    60

    Default

    1.cu FTP Filezilla dai chmod 755 pentru:/DISK2/
    all_channel.dat
    antenna_list.dat
    DVBS.dat
    2.ANTENA SETUP
    selectezi un SAT (ex 19.2E)
    introduci:
    LNB freq: UNIVERSAL
    DiSEqC:OFF
    22KHZ Tine OFF
    0/12V :0V
    LNB Power:ON
    Positioner Setup:
    intri in . USALS
    My Long : 26.0E
    My Lat 44.5N
    Command Mode :GoTo 0
    tot in Positioner Setup schimbi in DiSEqC1.2
    Command Mode:Resetting
    Scoti cablul din azbox pentru 5-10"
    ( asta in cazul in care nu ai acces la motor...)
    schimbi iar in Positioner Setup in USALS
    Command Mode : Go to Position
    Daca totu e OK si antena E BINE SETATA modifici pentru toti SAT care ii vrei:
    mode: USALS
    LNB Power: ON
    De recomandat sa-i dai un reset manual din motor.




    Azbox HD with OpenSPA 3.0 powered by OSCam
    UE46F8000 powered by SamyGO_OSCam





  12. #12
    Standard RSP member
    Join Date
    01 Jan 2008
    Posts
    98
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    60

    Default

    Foloseste USALS pe toti satelitiii doriti, iar la longitudine modifica datele din 0,2 grade , succesiv pana obtii semnal maxim pe satelitul central!(practic corectezi astfel eroarea mecanica de instalare a monturii HH)
    Practic la pozitia USALS trebuie sa pui pozitia ta geografica, dar ca urmare a montarii imperfecte vei avea diferenta de maxim 2-3 grade.(recomandabil) Daca e mai mare trebuie sa reajustezi montura.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •