Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18

Thread: dream sau clona

  1. #1
    Standard RSP member
    Join Date
    27 Mar 2007
    Posts
    57
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default dream sau clona

    buna ziua tuturor
    de 3 zile am intrat in posesia unui dream 500s cel putin asa scrie pe el.sincer nu stiu prea bine ce sa fac cu el dar vreau sa-l exploatez daca tot l-am cumparat (o antena offset80 strong lnb 0.2 samsung, un router,20m cablu coax,cabluri de retea si com pentru dream up,dar si jucaria asta de dream500) cu 15000 de forinti echivalentul a aprox 220lei spun asta pentru ca ma dorea sufletul sa nu il cumpar cu atata pentru ca nu cred ca e mult pentru un dream. problema este urmatoarea, dupa ce l-am instalat pe antena mea care ma serveste de cel putin 8-9 ani cred spre surprinderea mea dupa ce am copiat la prost noroc (cate ceva am invatat cu ss2) in fisierul var/keys soft cam key actuale a mers jiji adica ce mai merge in n2,bun dupa ce n-am rezistat tentatiei sa tot butonez pe el ceva s-a intamplat si nu mai mergea .am studiat pe forumuri am pus gemini pe el inainte avea darkstar2, merge dar numai cele free nu stiu unde sa ma bag sa instalez ce mai trebuie,vreau sa intreb auzind ca este o problema cu unele imagini anume ca poate arde dreamul vreau sa intreb pe cei care cunosc daca acesta al meu este unul dintre clonele sensibile la bomba" pun o poza pt cunoscatori
    http://i51.photobucket.com/albums/f3...i/DSCF8344.jpg

  2. #2
    Golden Member
    Join Date
    06 Sep 2007
    Posts
    812
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    66

    Default

    Recomandarea mea e sa te feresti de imaginile care sunt presupuse a contine bomba mult cunoscuta , nu de alta dar nu ai pinii pentru jtag si e nasol ca sa faci conexiunile pentru jtag fara conectori.

  3. #3
    Standard RSP member
    Join Date
    27 Mar 2007
    Posts
    57
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    atunci sa pun inapoi imagine darkstar? sa nu am probleme cu gemini sau poate o recomandare de imagine buna . multumesc
    apropo probabil dupa ce ma invat sa-l butonez o sa faca share cutiuta asta dar momentan am dolce cu doua receptoare 1 nu il folosesc si deja pot renunta la abonament ca are peste 3 ani sa trec la ups ?are trecere mai mare in schimb de liniute sau e bun si dolce

  4. #4
    Standard RSP member SuperSonic's Avatar
    Join Date
    29 Nov 2008
    Location
    Cu capu' in nori
    Posts
    2,709
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    77

    Default

    Dolce nu o sa mai mearga deloc in alte receptoare decat in cel original, deci poti sa iti iei gandul de la varianta asta, cel mai mare succes in share dintre cardurile romanesti il au Akta si Focussat.

  5. #5
    叛徒 daradici's Avatar
    Join Date
    12 Apr 2008
    Location
    覆盆子灌木
    Posts
    1,073
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    67

    Default

    Pentru un receptor necunoscut recomand Pli Jade 3 MaxVAR de pe site oficial PLI JADE si nu vre-o imagine modificata.

    Imaginea cu bomba nu-ti va arde receptorul, i-ti va rescrie boot loaderul in asa fel incat sa nu fie functional, restabilirea bootloaderului nu e chiar la indemana oricarui incepator.

    Cred ca cel mai periculos lucru pentru box-ul tau este acel cablu nullmodem pe care-l vad infipt in spatele receptorului, se pot gasi mufe in comert si se poate realiza putin mai atent acel cablu. (in cazul in care ai nevoie de lungime mai mare decat cele standard din magazine)

    Dupa ce ai incarcat o imagine care nu-ti poate periclita box-ul, recomand alegerea unui emulator care poate fi si un client si server pe retea, cea mai buna optiune in acest moment si usor de realizat ar fi cccam, despre acest emulator poti citi destule daca dai un search pe forum. Mai sint si altele, de exemplu gbox, care in acest moment este in scadere de popularitate, din cauza ca nu este asa de stabil ca si cccam si mbox care inca nu a ajuns la popularitatea dorita.

    Prima data citeste cateva descrieri pe forum, incearca sa faci niste teste, si dupa aceea sa pui intrebari legate de ce nu ai inteles, cred ca sint multi prezenti pe acest forum care te vor ajuta cu un sfat bun, pentru ca testele tale sa aiba un final pozitiv.

    Te asteptam cu noi intrebari ! Bafta !

  6. #6
    Standard RSP member
    Join Date
    27 Mar 2007
    Posts
    57
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    multumesc pentru sfat azi am facut contract cu focussat, ca prima impresie are imagine mai calitativa ca dolce parca dar receptorul kaon ce l=am primit eu zic ca este net inferior ca fidelitate al tunerului chiar si decat un ss2 pentru ca nici nu mergea cu batranul lnb stong de 0,7db dar obligat de circumstante am pun unul de 0,2 si sa rezolvat problema.

  7. #7
    Membru de onoare
    Join Date
    08 Apr 2007
    Posts
    6,796
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    107

    Default

    http://www.sateliti.info/showthread.php?t=7861
    Instalezi ce imagine vrei.Pentru a vedea programe codate ai nevoie de un emu,sa zicem ca instalezi cccam.Pui chei manual in var/keys sau cu hacksatkeys,atat cat mai apuci.Daca iti merge cu chei incerci localul Focus apoi treci la "next level",adica sharing.
    :

  8. #8
    Standard RSP member rohack's Avatar
    Join Date
    27 Sep 2009
    Posts
    71
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    53

    Default Diferente

    Uite aici potzi vedea anumite diferente intre DM 500S ORIGINAL si CLONA

    -TELECOMANDA


    -PLACA DE BAZA

  9. #9
    Standard RSP member
    Join Date
    27 Mar 2007
    Posts
    57
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    aici unde? trebuia sa fie ceva poza la mine nu arata nimic

  10. #10
    Standard RSP member rohack's Avatar
    Join Date
    27 Sep 2009
    Posts
    71
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    53

    Default Scuze

    Scuze dar nu se incarca pozele vad itzi dau link la poze direct
    TELECOMANDA - http://www.rohack.3x.ro/dream/telecomanda.jpg
    PLACA - http://www.rohack.3x.ro/dream/DM%205...50dpi%20A4.jpg

  11. #11
    叛徒 daradici's Avatar
    Join Date
    12 Apr 2008
    Location
    覆盆子灌木
    Posts
    1,073
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    67

    Default

    http://www.rohack.3x.ro/dream/DM%205...50dpi%20A4.jpg
    nu exista pe serverul de gazduire gratuita 3x.ro

    Din pacate imaginile se pare ca nu exista pe server, incarca pe www.imageshack.us

    Bafta !

  12. #12
    Golden Member
    Join Date
    06 Sep 2007
    Posts
    812
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    66

    Default

    Poti descarca de aici imagini:
    http://www.dreambox.it/dm500.htm
    Aici pe site iti indica si care sunt imaginile care pot avea bomba (cum spunea si daradici, bomba nu iti arde receptorul iti corupe bootloaderul si ca sa il rescrii trebuie sa folosest jtag si nu ai pinii scosi la vedere...trebuie sa legi firele pe diferite locuri pe placa).

    Eu unul iti recomand:
    SifTeam 1.9.4C MAX VAR Daca vrei sa adaugi si meniul de download la CAM-uri folosesti fisierul acesta

    http://www.4shared.com/file/ZgXK0ziy/url2_sifteam.html

    Il extragi si copiezi ce e in folder E1 pe dm la destinatia urmatoare:

    /var/etc/SifTeam/tmp/url2

  13. #13
    叛徒 daradici's Avatar
    Join Date
    12 Apr 2008
    Location
    覆盆子灌木
    Posts
    1,073
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    67

    Default

    ...era vorba de poze....

    Daca esti atent sfarsitul link-ului este JPG.

  14. #14
    Standard RSP member
    Join Date
    27 Mar 2007
    Posts
    57
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    domnilor dupa ce am pus SifTeam 1.9.4C MAX VAR nu reuseam sa ma conectez prin lan la dream chiar daca am facut setarile, probabil tot am gresit undeva, in fie am pus Gemini 4.60 Non Bomb DM500 CCcam 2.1.2 original Mod Borsalino dar cu ramane CCcam 2.1.2 ci trece pe common interface in schimb pot downloada de pe serverul gemini unde imi intra cam
    (29entries) camconfigs(17 entries) etc ce sa descarc de aici? dupa ce le instalez ce mai treuie pus in var/key in afara de fisierul softcam key (e identic cu cel pentru ss2?) dar pentru a pune cardul focuss ce si unde?
    poate are careva rabdare sa-mi zica

  15. #15
    RSP Enigma Team & GM michael86's Avatar
    Join Date
    01 Jun 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    465
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    62

    Default

    ---pentru a ramane cu cccam 2.1.2 :
    dupa ce selectezi cccam 2.1.2 , apasa butonul de on/off 5 secunde si selecteaza - reboot now- si apasa ok ;
    ---de la download :
    cam-configs - ok - cccam-config - ok - instal - yes
    il gasesti cu dcc in var/etc/cccam.cfg -aici editezi ce ai nevoie : linii f si c , freq la care sa lucreze cardul si altele ;
    ---fisierul keys exista deja : var/keys ;
    ---pentru cardul focus din cate stiu doar trebuie sa-l introduci in slot - sa fie activ .
    succes !

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •