Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Page 18 of 18 FirstFirst ... 81415161718
Results 256 to 265 of 265

Thread: merge gigi pe kaon!!!!!!

  1. #256
    Member Visitor
    Join Date
    23 Apr 2010
    Posts
    3
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default caon ksf 260 cu rs232

    kaon ksf 260, are un loc liber unde ar fi trebuit sa fie max232a smd, un integrat care face connexiunea intre microcontroler si pc prin mufa rs232, in acel loc liber am pus max232a, si alaturat sunt 5 pini, primul pin este masa si se leaga la pinul 5 din mufa rs232 si urmatorii pinul 2 la pinul 2 de la mufa rs232 si pinul 3 la pinul 3 de la mufa rs232, mai departe nu mai stiu, am incercat programe cu miile singurele care imi arata ca ar avea connexiune cu revicerul este dz-kaon, ii dau sa-mi upload-eze ub bootloader si imi apare o numerotare daca nu bag reciverul in priza imi contorizeaza pana la 34 sec si imi spune error timeout, daca in momentul in care numara el acolo eu bag reciverul in priza imi sare la 1 sec si ramane asa ore in sir, asa mi-am dat seama ca eu am totusi comunicare cu pc-ul.... mai departe mi-am dat palme, am indoit pe cusatura 2 tastaturi, etc. etc. si etc... pareri ?
    am si poze cu ce am facut...

  2. #257
    dishwasher val's Avatar
    Join Date
    14 Jul 2007
    Location
    DTX
    Posts
    1,857
    Mentioned
    31 Post(s)
    Rep Power
    83

    Default

    Cred ca ar fi trebuit mai intai sa verifici daca exista patch pentru acest model de Kaon (din cate stiu, pana acum nu), dupa care sa te apuci de interfata RS232.
    UFS910, Nokia d-Box1, Nokia d-Box2, Optibox500, Vu+ Zero4K

  3. #258
    Member Visitor
    Join Date
    23 Apr 2010
    Posts
    3
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    da, dar nu este un soft universal pentru toate "ele" ? intreb... nu prea cred eu ca sunt singurul care m-am apucat de asa ceva... cu siguranta nu.. asa evoluam si cunoastem numai prin incercari... merge e bine, nu merge .. asta e.. macar stim.. multumesc pentru suport si daca mai aflati ceva va rog..

  4. #259
    dishwasher val's Avatar
    Join Date
    14 Jul 2007
    Location
    DTX
    Posts
    1,857
    Mentioned
    31 Post(s)
    Rep Power
    83

    Default

    Respectivul patch "universal" nu este pentru toate modelele Kaon. Parere personala: cred ca lipsa portului serial la noul model nu este intamplatoare, iar pentru respectivul soft echipele de dezvoltare Kaon nu cred ca vor scoate patch cat de curand (sau vreodata). Cred ca moda patch-urilor pentru receptoarele dedicate a apus.
    UFS910, Nokia d-Box1, Nokia d-Box2, Optibox500, Vu+ Zero4K

  5. #260
    Standard RSP member MihaiP's Avatar
    Join Date
    14 Apr 2008
    Posts
    2,086
    Mentioned
    19 Post(s)
    Rep Power
    78

    Default

    Sa zicem ca intradevar ...la origini , placa de baza a fost gandita sa aiba interfata seriala ...
    dupa ce s-au hotarat ca Kaon 260 va fi un receptor inchis , dedicat unui DTH, pe el s-a
    dezvoltat un soft specific ... ce te face sa crezi ca acel soft are dezvoltata partea de
    comunicatie seriala pe o placa de baza ...fara comunicatie seriala ! si ma intreb ... oare
    merita efortul ? macar daca din asta s-ar putea invata ceva ... desi si din esecuri se invata !

  6. #261
    Banned
    Join Date
    31 Jan 2007
    Posts
    4,224
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Am pus un soft vechi original de focuss si...dupa 2 zile in care a mers perfect pe fta si-a luat noul update,il tineam pt activarea cardului ca sa nu mai zapacesc dream-ul,oricum intrebarea este:
    se mai poate pune un alt firm daca are noul update? intreb deoarece pe alte forumuri unii spun ca nu se mai poate face nimic,e adevarat? imi e lene sa fac un null modem,iar taieturi lipituri...multumesc.

  7. #262
    Banned
    Join Date
    31 Jan 2007
    Posts
    4,224
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Mmmmda,dupa n taieturi,lipituri 2-3,3-2,9-9 null modem a fost facut,testat cu succes pe dream,incercat pe kaon,conectat kup 230 dar....eroare pc-receiver! naspa,stie careva vre-o solutie prin care ii pot repune soft sunny? tks.

  8. #263
    Standard RSP member satyca's Avatar
    Join Date
    03 Oct 2008
    Posts
    288
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default Re

    Din cate stiu eu Null modem 2-3,3-2,5-5

  9. #264
    Happy fery21's Avatar
    Join Date
    18 Feb 2008
    Location
    Big Bang
    Posts
    2,443
    Mentioned
    6 Post(s)
    Rep Power
    76

    Default

    Daca ai boot 6.20 nu mai ai sase prin nul-modem 6.20 versiunea de boot o ai in cazul in care ai facut update via satelit (OTA) doar jtag...
    FREE ALIEN

  10. #265
    Banned
    Join Date
    31 Jan 2007
    Posts
    4,224
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    OK! multumesc,jtag am,exista un tutorial pe aici pe undeva cum il folosesc pe kaon?

    ---------- Post added at 17:16 ---------- Previous post was at 17:14 ----------

    Quote Originally Posted by satyca View Post
    Din cate stiu eu Null modem 2-3,3-2,5-5
    Corect! eram cu gandul la altceva!

Page 18 of 18 FirstFirst ... 81415161718

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •