Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Page 3 of 9 FirstFirst 1234567 ... LastLast
Results 31 to 45 of 123

Thread: Amiko 7900 / 8000

  1. #31
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,512
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Pai ce sa fie, e un oscam modificat si are account pe bani .
    Last edited by zildan; 20-05-11 at 01:05.

  2. #32
    Standard RSP member
    Join Date
    09 Feb 2008
    Location
    Targu Jiu
    Posts
    760
    Mentioned
    15 Post(s)
    Rep Power
    66

    Default

    @mihai, alea sunt limitate ca numar de sateliti,provideri si valabilitate in timp.
    @zildan, jucaria se misca excelent, nu are crashuri sau "ecrane verzi", stie sa
    play-eze, sa inregistreze, merge mult mai bine ca fratele mai mare pe 1080i.
    Last edited by MihaiP; 20-05-11 at 07:11.
    Edision Mio 4k plus, Vu+ Zero 4k, Samsung UE49MU6452, Samsung QE55Q82RATXXH

  3. #33
    Standard RSP member stargate's Avatar
    Join Date
    23 Apr 2007
    Location
    P3X-888
    Posts
    3,754
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    94

    Default

    Quote Originally Posted by parpaneata View Post
    merge mult mai bine ca fratele mai mare pe 1080i.
    nu stii enigma2 nu existi ca receptor in lumea buna iar Bigbrother are potential
    Nota: Vizionarea programelor Pay TV fara un abonament valabil este ilegala
    Discutiile purtate si fisierele disponibile aici sunt ?n scop experimental si educational !

  4. #34
    Standard RSP member
    Join Date
    09 Feb 2008
    Location
    Targu Jiu
    Posts
    760
    Mentioned
    15 Post(s)
    Rep Power
    66

    Default

    Te-ai jucat cu ambele? Eu da. Si m-am referit la prezent. Pe acelasi tv e mai bun in imagine (pe ecran)
    asta mic si gata. Iar pe utilizator....il vor apuca insomniile daca nu are E2.
    Last edited by delta2k2; 27-07-11 at 22:07. Reason: Regula 12 : Quote inutil
    Edision Mio 4k plus, Vu+ Zero 4k, Samsung UE49MU6452, Samsung QE55Q82RATXXH

  5. #35
    Standard RSP member MihaiP's Avatar
    Join Date
    14 Apr 2008
    Posts
    2,086
    Mentioned
    19 Post(s)
    Rep Power
    78

    Default

    Evident c-am vazut ca este un oscam de ...casa ! dar am mai vazut ca are porti deschise pentru o grozavenie de
    receptoare non-Enigma ! si cel mai important este ca asta este furaciune pe fata ! pe bani si in stil mare ...
    S-au inmultit receptoarele care se vand cu un "abonament" de 12 luni la un server ... asta ne face rau tuturor !
    va grabi luarea unor masuri concertate impotriva fenomenului ...

    btw : cam are dreptate Sergiu ! se intampla un fenomen interesant ... de cand cu imaginile HD lumea incepe
    sa nu prea mai faca diferenta intre o imagine oarecare ( cum au majoritatea receptoarelor ) si una de calitate .
    Acest fenomen isi are originile in calitatea ...sa zicem medie a televizoarelor pe care le folosim si dimensiunea
    ecranelor ... astfel o sumedenie de defecte de imagine dispar pe un televizor HD Ready sau sint greu observabile
    pe un ecran de mci dimensiuni ( 32-37" ) ! dar daca folositi un ecran mare ( 42-46" ) cu toate masurile exceptionale
    pe care le ia in vederea filtrarii imaginii , veti vedea diferente majore de la un receptor la altul. Mie mi-au trecut prin
    mana zeci de receptoare HD ...la inceput mi-a fost greu sa percep diferentele ...acuma insa ... calitatea imaginii HD
    , in afara de conditiile de transmisie ... format , rezolutie, SR , este aproape independenta de calitatile softului dar
    este decisiv influentata de performantele hard si soft ale chipsetului receptorului ! dupa mine Broadcom bate totul ...
    dar surprize pot aparea de te miri unde ... cele mai exotice chipseturi , folosite in mediaplayere , au imagini HD de
    exceptie ...

    O mostra ! un bun prieten ... si-a cumparat un TV Panasonic plasma de exceptie ! varful gamei ... cu latenta 2ms !
    si era contariat cand pe imaginile in miscare ...intr-un interior o miscare laterala a camerei arata ... sacadari ale
    linilor verticale ... era inclinat sa dea vina pe televizor ...sa-si ceara banii inapoi ! originea era in SR ! se uita pe
    Sky UK unde SR-ul este de cca. 8000 pentru o imagine 1080i ! evident ca arata prost ... si la scenele dinamice
    lipseste informatie video pentru a le reda de calitate ...

    Alta mostra : am vrut sa fac cadou un receptor SH4 cuscrului meu , care folosea la acel moment hulitul Alligator ,
    am pregatit receptorul , l-am instalat pe un Sony FullHD de 40" ...si a doua zi am fost rugat sa pun la loc vechiul
    receptor ...ca mergea muuult mai bine ! va las sa trageti concluziile ...
    Cuscrul meu este depanator de monitoare de ani de zile ...are un ochi format si remarca pe imagine lucruri pe
    care eu le vad dupa ce mise atrage atentia ....
    Last edited by MihaiP; 20-05-11 at 08:18.

  6. #36
    Standard RSP member stargate's Avatar
    Join Date
    23 Apr 2007
    Location
    P3X-888
    Posts
    3,754
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    94

    Default

    @parpaneata fii mai calm ca nu da drumul nimeni la caini ... doar incercam sa ne spunem parerea nu trebuie sa dai cu pumnul in masa sa te faci inteles .
    Nota: Vizionarea programelor Pay TV fara un abonament valabil este ilegala
    Discutiile purtate si fisierele disponibile aici sunt ?n scop experimental si educational !

  7. #37
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,512
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    E cam combativ colegu parpaneata.
    Comparatia dintre cele 2 aparate e fortata si nerelevanta.

  8. #38
    Standard RSP member
    Join Date
    26 Aug 2010
    Location
    constanta
    Posts
    90
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    50

    Default amiko 8000shd

    @parpaneata: cum se comporta cu noul fw, l-ai testat? ceva semnificativ?

  9. #39
    Standard RSP member
    Join Date
    09 Feb 2008
    Location
    Targu Jiu
    Posts
    760
    Mentioned
    15 Post(s)
    Rep Power
    66

    Default

    Daca pun intrebari despre teste....sunt agresiv. Trag concluzia asta. Ce-am scris eu? Ca imaginea in 1080i merge bine pe 8000 si e mai buna decat pe Alien. Cum s-a raspuns? N-are E2 nu exista!! ) Parerile mele sunt agresivitati!! ) Cred ca in prima postare mi-am exprimat exact parerea despre acest receptor ieftin. Ieftin si bun.
    @gigi_4476 a scris @zildan mai jos. Au schimbat oscamul si e mai rapid un pic in zapping si deschidere. In rest e la fel. Pune imaginea asta noua ptr ca nu ai ce pierde. N-am avut timp sa-l testez decat 24 de ore. Sunt ...la aer la Dinescu.

    Quote Originally Posted by stargate View Post
    @parpaneata fii mai calm ca nu da drumul nimeni la caini ... doar incercam sa ne spunem parerea nu trebuie sa dai cu pumnul in masa sa te faci inteles .
    Edision Mio 4k plus, Vu+ Zero 4k, Samsung UE49MU6452, Samsung QE55Q82RATXXH

  10. #40
    Standard RSP member stargate's Avatar
    Join Date
    23 Apr 2007
    Location
    P3X-888
    Posts
    3,754
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    94

    Default

    Tu faci comparatie intre enigma2 de pe Alien care are unele mici probleme dar in rest este excelenta.
    Si pe Alien merge foarte bine pe 1080i pe imaginea de fabrica, Spark .
    Esti liber sa-ti spui parerea dar fii un pic mai calm .
    Last edited by zildan; 21-05-11 at 16:16. Reason: Virgula
    Nota: Vizionarea programelor Pay TV fara un abonament valabil este ilegala
    Discutiile purtate si fisierele disponibile aici sunt ?n scop experimental si educational !

  11. #41
    Standard RSP member
    Join Date
    26 Aug 2010
    Location
    constanta
    Posts
    90
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    50

    Default amiko 8000 shd

    Quote Originally Posted by parpaneata View Post
    Au schimbat oscamul si e mai rapid un pic in zapping si deschidere. In rest e la fel. Pune imaginea asta noua ptr ca nu ai ce pierde...
    nu am pus inca acest ultim fw, am o lene in mine cand ma gandesc ca trebuie dupa aceea sa iau iar satelitii la scanat...apropo, exista vreo metoda sa salvez lista de canale si sa o introduc dupa aceea?

  12. #42
    Standard RSP member MihaiP's Avatar
    Join Date
    14 Apr 2008
    Posts
    2,086
    Mentioned
    19 Post(s)
    Rep Power
    78

    Default

    A incercat cineva editorul de settings de pe sat-support ? la AmikoHD Tools !

  13. #43
    Standard RSP member
    Join Date
    09 Feb 2008
    Location
    Targu Jiu
    Posts
    760
    Mentioned
    15 Post(s)
    Rep Power
    66

    Default

    Spre rusinea mea....n-am nimic cu rs-232 in casa. Deci...nu si ptr @gigi si ptr @mihai.
    Edision Mio 4k plus, Vu+ Zero 4k, Samsung UE49MU6452, Samsung QE55Q82RATXXH

  14. #44
    Standard RSP member
    Join Date
    09 Feb 2008
    Location
    Targu Jiu
    Posts
    760
    Mentioned
    15 Post(s)
    Rep Power
    66

    Default

    Un bug de skin...cred.
    Prin conectare RCA, in modul AV-CVBS, nu apare ....nimic desi totul e ok ca si lista de canale, decodare, etc. Trecut in modul RGB totul revine la normal. Problema este aceea ca daca nu ai pe moment cablu hdmi-hdmi si este setat pe CVBS....ai pus-o. Am un amic la....Vadu pe plaja aceea pustie in aceasta situatie!!
    Am semnalat....cui trebuie si ramanem cu speranta ca se va rezolva in urmatoare imagine.
    Edision Mio 4k plus, Vu+ Zero 4k, Samsung UE49MU6452, Samsung QE55Q82RATXXH

  15. #45
    RSP Enigma Team & GM
    Join Date
    04 Feb 2007
    Posts
    426
    Mentioned
    5 Post(s)
    Rep Power
    66

    Default

    M-am pricopsit cu o obligatie shd8000 la care ar trebui sa fac un update de soft , sa pota folosi 2 linii de newcamd dar ca lista de canale sa ramina intreaga.
    Am inteles ca 1.3.83 este ultima versiune se FW dar nu stiu ce sa setez la "Mod actualizare" , ca sa-mi ranina lista de canale intacta.Sa fac update-ul pe usb sau rs232 ??
    Multumesc anticipat!!!!

    f11

Page 3 of 9 FirstFirst 1234567 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •