Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Page 6 of 9 FirstFirst ... 23456789 LastLast
Results 76 to 90 of 131

Thread: Receivere compatibile digi

  1. #76
    Member Visitor
    Join Date
    16 May 2008
    Posts
    2
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Receivere compatibile DigiTV

    Quote Originally Posted by snow View Post
    cartela de digi nu merge asa simplu in orice receiver, iti trebuie sa cunosti bk si rsa-ul ei. gasesti aici mai multe posturi legate de extragerea lor. daca le-ai extras cel mai bine e sa-ti cumperi doua dreamboxuri 500 (chiar si clone) si ai rezolvat problema. merge si pe recivere mai ieftine, insa citeste despre dreambox si ai sa vezi ca merita investitia.
    Iti multumesc de sfat, insa sunt inca intr-un nor de ceatza! am citit cateva posturi in care se spune ca nu ar fi posibila citirea cartelei digi pe un drambox 500, si altii care spun ca e necesara mai multa investitie... inca cineva care sa puna degetul pe rana nu am intalnit... asta poate si din pricina faptului ca rana mea e prea mare (nu am nici macar idee despre ce se vorbeste cand vine vremea prescurtarilor) In fine eu am sa continui sa citesc posturile voastre sa vedem daca va pot macar urmari, vad ca nu e cale sa o scot singur la capat. Iar ca sa cumpar 2 cutii mi se pare deja ca trec la un alt nivel...

  2. #77
    Membru de onoare Einstein's Avatar
    Join Date
    05 Jan 2007
    Posts
    2,652
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    81

    Default Re: Receivere compatibile DigiTV

    Quote Originally Posted by dragos0207 View Post
    Iti multumesc de sfat, insa sunt inca intr-un nor de ceatza! am citit cateva posturi in care se spune ca nu ar fi posibila citirea cartelei digi pe un drambox 500, si altii care spun ca e necesara mai multa investitie... inca cineva care sa puna degetul pe rana nu am intalnit... asta poate si din pricina faptului ca rana mea e prea mare (nu am nici macar idee despre ce se vorbeste cand vine vremea prescurtarilor) In fine eu am sa continui sa citesc posturile voastre sa vedem daca va pot macar urmari, vad ca nu e cale sa o scot singur la capat. Iar ca sa cumpar 2 cutii mi se pare deja ca trec la un alt nivel...
    Cardul Digi este imperecheat cu receptorul prin soft, acesta trebuie sa aiba aceeasi parametri (bk si rsa) atat in receptor cat si in card. Daca acesti parametri nu corespund cardul nu functioneaza!
    Pentru a putea imperechea cardul cu alt receptor trebuie incarcati acesti parametrii intr-un soft emulator de card din noul receptor. Acesti parametrii (bk si rsa) se pot afla prin citirea memoriei din receptor sau direct din card.
    Deci pentru ca un card digi sa functioneze in Dreambox trebuie sa cunosti bk si rsa ai cardului. Dreambox-ul este unul dintre cele mai rentabile receptoare avand in vedere posibilitatile care le ofera si mai ales ca te va ajuta sa intri in "lumea sharing-ului".
    Sper ca te-am mai luminat putin!
    Esti la inceput si trebuie sa ai rabdare pana vei intelege anumite chestiuni!
    Succes la studiu si cand ai nelamuriri pune intrebari!


  3. #78
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jun 2007
    Posts
    52
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Thumbs up Re: Receivere compatibile DigiTV

    Si ca sa ne intoarcem la topic-ul nostru , va pot confirma, cu mare placere, ca receptorul IPBox 422S ( del la ABCom) este compatibil cu JIJI.

    Am installat un firmware bazat su Enigma, gasit pe un forum italian. Se numeste Sifteam. Apoi cele doua emu necesare: newcam si cccam.
    Acum am intees de ce radeau de mine cei carora le ceream cum se face cu rsa-ul si bk-ul ))
    Aloha si multa bafta!

  4. #79
    Standard RSP member Sandutsu's Avatar
    Join Date
    13 Aug 2007
    Location
    Chisinau
    Posts
    353
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default Re: Receivere compatibile DigiTV

    Quote Originally Posted by nirolf View Post
    @Sandutsu:Merge foarte bine si cu receiverele de marca TOPFIELD

    toate modelele sau doar unele ?
    Am gasit firmware si pentru Topfield TF6000Fe care face TPS Au si nagra2 Au .Cred ca merita atentie sporita aceste receptoare.

  5. #80
    Standard RSP member
    Join Date
    03 Jun 2008
    Posts
    70
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    sper ca nu sunt offtopic
    Rugaminte: recomandati-mi si mie 1, 2, 3 receptoare compatibile Digi care sa indeplineasca urmatoarele conditii:
    1. Sa mearga bine, inclusiv subtitarea
    2. Sa nu fie mai scumpe de 250 de lei noi (adica in magazin, cu garantie) si sa il si pot gasi in magzinele romanesti
    3. Sa fie usor de folosit (va fi primul receptor si n-as vrea sa-mi prind urechile in el)
    4. Sa aiba performantele macar cat Humaxul de la Digi (de ala am si m-am obisnuit cu el, asa ca nu as vrea ceva mai slab), ma refer la capabilitati, viteza, etc
    5. Sa aiba suport bun

    Cam astea ar fi cerintele de baza.
    Daca imi puteti recomanda ceva...

    Mai nou am vazut ca exista si unele receptoare care intregistreaza prin USB. Daca imi puteti recomanda si unul din astea, dar neparat care indeplineste conditiile de mai sus.

    Multumesc frumos
    Last edited by Rover; 24-09-08 at 20:57.

  6. #81
    Membru de onoare
    Join Date
    08 Apr 2007
    Posts
    6,796
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    108

    Default Re: Receivere compatibile DigiTV

    Eu in locul tau as incerca un "Optibox FTA PVR Ready" sau si mai bine "Optibox CX PVR Ready".
    Link-uri catre magazine online gasesti la shop.
    :

  7. #82
    Standard RSP member
    Join Date
    23 Mar 2007
    Posts
    45
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Receivere compatibile DigiTV

    Mai poti incerca si un Echosmart, sunt mai multe variante, ultimele au USB si 991 parca are chiar si tuner DVB-T incorporat. Subtitrarea OK pe Jiji, si legat la calculator prin cablu null modem iti decodeaza foarte multe pachete. Suportul e foarte bun inca si speram sa apara in curand si varianta HD de la Echosmart. Pentru mai multe detalii poti discuta cu @Horatyu despre receptoarele astea, pentru ca el e unul dintre cei mai experimentati in domeniul Echosmart.
    Si gata ca dupa aia se considera ca fac reclama
    Toate cele bune.

  8. #83
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,753
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default Re: Receivere compatibile DigiTV

    da merge struna la echosmart

    in plus daca ai RSA si BK receptorului poti pune chiar cardul de la ei in el si isi face update , ceea ce pe dream de exemplu am auzit ca nu face

    din pacate deocamdata nu se gaseste pe piata modele de echosmart/echolite 771 sau 791 , 991 sau chiar si versiuni mai vechi ca 770;790;660;690;880;890


    deci daca nu mai rabzi cumpara ce ti-a recomandat zmeura
    e un receptor la 2 mil lei vechi si stie cam ce stie si echosmartul , are ca si echosmartul din urma 771 ;791 si 991 USB , prin care se poate face update la key sau softcam si se poate inregistra pe o memorie Stick USB sau HDD extern pe USB alimentat separat si sa fie formatat in FAT 32 sau 16 pentru al recunoaste receptorul
    LA TOTI NI-I GREU, DAR NU LA FEL
    "SGU Stargate Universe"

  9. #84
    Standard RSP member
    Join Date
    03 Jun 2008
    Posts
    70
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Receivere compatibile DigiTV

    Mi s-a mai recomandat echosmart, cu mentiunea ca nu se mai gaseste, de asta am specificat ca vreau sa il gasesc in magazine. Asa ca sunt nevoit sa-l sar . Oricum, RSA si BK sunt niste termeni foarte OZN-istici pentru mine, asa ca prefer solutiile gen plug&play de tipul "next, next, finish".
    Care sunt diferentele intre Optibox FTA PVR Ready,
    Optibox CX PVR Ready,
    si Optibox TSCX PVR Ready?
    Ce anume face acel CONAX de la ultimul receptor? Oricum, banuiesc ca chiar daca este receptor terestru, nu prinde programele hd emise terestru, nu (vad ca nu are iesire hdmi)? Atunci pe care le prinde, pe cele normale? Si care este utilitatea? sa poti sa vezi ceva in cazul in care receptia satelit nu merge?

    In concluzie care din cele 3 modele este mai bun pentru mine (sau mai bine zis care sunt facilitatile care le diferentiaza, ca ma hotasc eu dupa )? ca din prezentarea facuta de magazin sunt identice la virgula, mai putin fta-ul care are mufa usb doar in fata, nu si in spate ca si celelalte 2 modele.
    Si ca intrebare suplimentara, odata cu trecerea la n3, care este probabilitatea ca receptorul sa mearga?

    PS. Are rost sa ma uit si la opticum? (vad ca sunt in game aprox. egale de pret)

    Multumesc anticipat
    Last edited by Rover; 25-09-08 at 18:07.

  10. #85
    Banned
    Join Date
    31 Jan 2007
    Posts
    4,224
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Receivere compatibile DigiTV

    E clar ca iti prinzi urechile,cel mai simplu rogi pe cineva care se pricepe sa iti cumpere un receiver sa iti puna in el un patch si key valide,o singura mentiune am;
    VIZIONAREA UNUI PROGRAM FARA SUBSCRIPTIE VALIDA ESTE INFRACTIUNE!
    deci; sa nu te bazezi ca vei vedea digi full pana la batranete,la prima schimbare de key vei avea ecranul negru[asta de 2-3 ori pe luna] iar pana la sfarsitul anului nu vei mai putea vedea nimic daca digi schimba norma de codare si trece la N3!

  11. #86
    Membru de onoare
    Join Date
    08 Apr 2007
    Posts
    6,796
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    108

    Default Re: Receivere compatibile DigiTV

    Optibox CX PVR Ready are si un cititor de carduri Conax,dar care presupun ca se transforma in unul universal dupa ce ii pui patch (adica poate citi carduri,sa zicem de MaxTv).Cel FTA nu are asa ceva.Ia-l pe care il vrei,iti faci rost de un cablu serial null-modem cu mufe mama pe capete si te apuci de citit pe forum.Bafta.
    Cel terestru ti-ar folosi daca stai undeva pe langa Bucuresti sau Sibiu,dar nici acolo prea mult.
    :

  12. #87
    Standard RSP member
    Join Date
    31 Mar 2007
    Posts
    73
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Receivere compatibile DigiTV

    Nefiind un alt topic, indraznesc sa intreb aici cu scuzela de rigoare:
    Un receiver care sa cunoasca cartela de boom este?am incercat pe multe dar fara nici un rezultat

  13. #88
    Banned
    Join Date
    12 Aug 2008
    Location
    In fata calculatorului
    Posts
    250
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Receivere compatibile DigiTV

    Optibox CX PVR Ready
    e cel mai simplu receptor pe care am pus patch
    si face AU la JIJI
    acuma cat timp nu stie nimeni cat va dura
    dar are o fiabilitate la schimbat canale si la scan channel
    pentr incepatori e foarte bun

  14. #89
    Membru de onoare Einstein's Avatar
    Join Date
    05 Jan 2007
    Posts
    2,652
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    81

    Default Re: Receivere compatibile DigiTV

    Voi cititi intrebarile care se pun?
    E adevarat ca nu e aici locul potrivit unde a intrebat, dar omul se refera la cu totul altceva.

    Cardul de boom dupa cate stiu in acest moment merge doar in receptorul oficial.


  15. #90
    Standard RSP member
    Join Date
    03 Jun 2008
    Posts
    70
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Receivere compatibile DigiTV

    Einstein, cred ca omul mi-a raspuns mie

Page 6 of 9 FirstFirst ... 23456789 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •