Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Results 1 to 5 of 5

Thread: Problema configurare Dlink DIR-615 si optibox550s

  1. #1
    Super Member
    Join Date
    15 May 2007
    Posts
    686
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    66

    Default Problema configurare Dlink DIR-615 si optibox550s

    cum sta treaba: setat IP fix in box, server DHCP dezactivat in router, deschis port pentru cam la application rules+port forwarding (altfel nu merge). totul e ok, pentru ~5 minute. dupa care,pierd conexiunea router->decodor.

    se sting ledurile (si de la router si de la decodor), si decodorul se leaga din nou la reteaa numai daca ii scot alimentarea si cablul de retea, le bag la loc.. si totul e ok pentru inca 5 minute. cablul de retea e ok, router-ul nu are configuratii in plus...adica toate setarile sunt puse in asa fel incat sa nu creeze probleme.

    nu merge asa! eu cred ca e router-ul de vina, spre exemplu pe cablu cross intre laptop si decodor, streaming-ul e OK, deci nu e "dusa"placa de retea.

    acum il am pus in mod DMZ. (decodor->router->internet, cabluri ok) merge ok, numai ca are o problema: toti clientii sunt conectati, in schimb mie imi apare doar un server online! acum macar nu se mai pierde conexiunea router-decodor.



    mai are cineva router-ul acesta? cum l-ati setat?



    edit: singurul peer la care ma conectez are dns-ul un simplu IP. deci, cum trec la sectiunea de range a IP-urilor ca sa imi ia si restul host-urilor?
    Last edited by badeaghio; 05-10-10 at 21:15.

  2. #2
    Happy fery21's Avatar
    Join Date
    18 Feb 2008
    Location
    Big Bang
    Posts
    2,460
    Mentioned
    7 Post(s)
    Rep Power
    77

    Default

    problema este la opibox providerul tau de net este conectat direct la dir615 ?
    ..::EGAMI TEAM::..

  3. #3
    Super Member
    Join Date
    15 May 2007
    Posts
    686
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    66

    Default

    RDS fibra, da, e legat in portul WAN al ruter-ului. conexiune tip pppoe

  4. #4
    Happy fery21's Avatar
    Join Date
    18 Feb 2008
    Location
    Big Bang
    Posts
    2,460
    Mentioned
    7 Post(s)
    Rep Power
    77

    Default

    lasa dhcp activ la optiboz sa fa o rezervare de dhcp in dir615 sechide portul aferent dhcp-ului optibox
    ..::EGAMI TEAM::..

  5. #5
    Super Member
    Join Date
    15 May 2007
    Posts
    686
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    66

    Default

    pe dhcp activ isi ia ip-ul 192.168.0.0...deci nu functioneaza. l-am repus pe manual. am dat un reboot la toata instalatia, si reverificat Gateway si nameserver (le-am pus pe amandoua 192.168.0.1), si totul PARE ok acum. sa vad cat tine minunea
    serverele sunt on, clientii conectati, totul e ok. am trecut de 5 minute, cel putin!


    edit: router-ul e in mod DMZ, nu trebuie deschis niciun port!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •