Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 39 of 39

Thread: Receptie terestra

  1. #31
    Standard RSP member
    Join Date
    11 Nov 2010
    Posts
    168
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    50

    Thumbs up

    Si un comentariu de acasa. Daca nu ma uitam pe youtube la el sa vad :
    http://www.youtube.com/watch?v=4s2EIOoNaOw primul
    http://www.youtube.com/watch?v=NvK6hY3e1WA al doilea
    http://www.youtube.com/watch?v=Mimc8By5E60 al treilea
    nu puteam sa trag concluziile :
    Selectoarele frantuzesti sunt zgomotoase chit ca au si norma pal pe langa L lor de secam, sporadicele rusesti erau cele care "fu.... " banda est in 2 si nu bulgarii sau ucrainenii cum ziceam la lume si germanii cand dadeau navala pe fm toti veneau la mine la cooperativa langa spitalul pantelimon sa imi deseneze ca sa dus domne selectorul de fm si prinde semnale din unde scurte.
    Am o etate insa unul de genul trebuia mancai-as nasu lui de prin 1992 cu video pe masa si cu un hectar de casete si cum era ceva sa inregistreze de pe tv pe video si ce era pe fm sa fie luat cu reportofon cu line-in pe el. Va zic pe sleau explodau fraierii din toate colturile europei la ce fenomene au fost. Hai sa nu fiu tampit. Data de 26.05.1994 a fost calvar pentru cooperativa. Veneau cu casetofoane la reparat ca le intra semnale din scute pe fm si nu mai "aud domne bine pro fmu' si contactu' in salajean". Data cea mai comica cand "de la ei" se produceau fenomene care puteau sa "strice" la noi tv a fost 17.07.1996 cand am vazut unu cu tv dupa gat intrand in cooperativa si plangand ca tv sa stricat si prinde arabi ca in scute si nu mai "vede tv" tvr2 pe R2 si aude arabi incontinuu in loc de sunetul corect.
    Hehe .. mare lucru inseamna sa publici fenomene ale naturii redate pe benzi radio si tv.
    Iti urez dane succes incontinuare si daca mai primesti materie prima puneo in internet, arata ca esti cautat si ca ce faci e greu de realizat uneori (turcii si sarbii in acelasi timp).

  2. #32
    Standard RSP member zvartoshu's Avatar
    Join Date
    24 May 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    768
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    63

    Thumbs up

    Daca toti ar fi ca voi am face cu placere si cu brio dx. Insa nu este asa. Influentele necunostintei si ale datuli cu presupusul au stricat imaginea care am facut-o. Merge intr-o doaga insa asta este.Multi i-am intalnit prin afrirmatii ca nu ii intereseaza ca vezi ... ei sunt plini full si daca ii scarmeni sunt niste uschiti in buna regula. Iar daca le explici si arati drumul real al dx-ului mai rau iese ca ti se pun in cap si nu ii mai dai jos. romanie multe si marunte mai ai pe acolo in materie de trante!
    Eh mai eu mai am nitel pana o sa fac dosarelul si cu pixul in mana o sa socotesc si bunele si relele si ce a mai fost. Nu e o grava insa timpul se scurge, vom avea petreceri finale de 5 ani anul asta , una la mine la tzara jud giurgiu si una la Oltenita in oras.. Sampaniile se vor deschide ca e zi de sarbatoare in dxfmromania anul acesta si o sa vedem spre vara un reportaj - reconstituire ce a insemnat data de 17.07.2001 in materie de propagare. Se va relua imaginea cu maicamea cu radioul de o viata care cand ajungeam la mare trebuia pusa antena la balcon sa se auda turcu pe fm seara, si o sa apar la big berceni unde pe vremea aia imi dadeam palme cu shutu-n bot ca nu se mai auzea contactul de 96.2 si 96.0. De ziua mea o sa petrec turceste ca sa aveti ce vedea pe net si in decembrie o sa fiu de 22 cand se fac cei 6 ani cu foaia si pixu la o masa cu vro 2 oameni si facem lista magica.

    Pentru ca sunteti pasionati uitati cu ce ma amuzam eu in dupamasa asta dupa ce am calibrat antenele ca la carte dupa viforu de prin weekend
    http://www.youtube.com/watch?v=pNlFr...feature=colike
    receptie de dx-er , antene special concepute pentru a simti propagarea din fm

  3. #33
    Standard RSP member
    Join Date
    11 Nov 2010
    Posts
    168
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    50

    Default

    Incredibil ce zici pe subanteles! Te rog si eu si daca ma asculti e bine si daca nu, faci cum vrei. Nu incerca sa te opesti din ceea ce faci! O sa intelegi pe parcursul anului.

  4. #34
    Standard RSP member zvartoshu's Avatar
    Join Date
    24 May 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    768
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    63

    Default 12 days afrer down UHF antena .. many people send messages.

    A important date is this . On 12 jan respond to all messages about " 1.01.2012 end all receptions UHF"

    Dic Star :"Dar ce a facut de sa lasat de DX? A dat antena din par jos ?"
    Z: No . not end DX. End all analogue UHF receptions Today 1.1.2012. DTH is base in this moment.

    Bastor: Daniele de ce ai dat antena de mare castig jos? Dvb-t nu te intereseaza?
    Z: Nope .. at this end understand .. not an solution DVB-T .. DISH is now and next a principale base on my tv.

    Costel : Iata si o stire mai deosebita : maestrul Zvartoshu chiar in prima zi a anului 2012 si-a demontat antena de 14 db canalele 21-37 pe care o folosea pentru receptii dvb-t in semn de protest ca Romania inca nu are transmisie digitala terestra !
    Z : Nope .. not an important news. Not important romanian or bulgarian dvb-t. Now not important terrestrial receptions. For me terrestrial on UHF end on 2012. On 2011 add 2 dish and switch diseq to start reception DTH sat.

    Divx2009 - Bravo lui !
    Z:- many thanks . You understand my situation with not important reception with noise in UHF and dvb-t beginer solutions.

    Gen70 - La multi ani ! O fi montat alta de 32 de elementi... Hai ca-l intreb acum.
    Z: not add 32 elements antena for UHF digital or analog ultimate dx on this solar cycle. Not important! Fm is base for end DX.

    Militian : Daniele ai tacanit, pe DTH nu e nimic interesant, o plictiseala de mori...pune antena la loc !
    Z: no .. never readd antena on my house. Dish reception is new and interesant for me . Now is near 1 year when add dish on my house.

    Mouse: Nu cred ca este neaparat un lucru rau,in digital este semnal si atunci receptionezi lacrima s-au nu este deloc si atunci nu receptionezi nimic.
    Tocmai manifestarile reflexilor si transmisiei la distanta in analogic dau farmec acestui hobby,daca nu poti vedea pe ecran aceste efecte atunci am pierdut toata distractia...am la cablu,satelit si internet,o droaie de programe,totusi nici unul nu ma face sa sar in sus de bucurie asa cum sar atunci cind incep reflexile in VHF 1 vara ...
    Z: correct DX on digital is now a ?????? best enigme. On VHF1 remain superb and amazing remembers! you add a correct information for all . THANKS. At end dx important solutions .. IPTV , DISH , FTB or CATV.

    Marluk : Iata deci si patania din 1 ianuarie 2012 pe care am citit-o aseara de Boboteaza , pe 6 ianuarie , rasfoind site-urile
    bulgaresti : INFO DVB-T on my location not avaiable!
    END all reception UHF
    1.1.2012
    Unquote :
    http://www.predavatel.ro/
    - Q.E.D. sau orgoliul nemasura-t (bil) ...
    ( sau poate daca vreti reactia la lipsa receptiei pe ch.64 DVB-T din Ruse intr-o locatie defavorabila ... )
    Z: Not important this NON DX reception CH64! My zone not vrong is good for troposcattering and reflexions. END is for all reception with noise. All people change to dish and ftb and IPTV to wiev continous good receptions without low compresions and now you add "DVB-T" a joke low bitrate to solution .. DVB-T not a solution in your zone. For me this zone not exist now . END //

    Forteph: Daniel ce ai patit? Tot farmecul receptiei analoage din uif lai dat uitarii? Te lasi de dx sau ce vrei sa ne arati cu filmul cu datul jos al antenei?
    Z: NO .. not end dx now! Uhf not an important reception. Best receptions remain on remembers on VHF3 and VHF1. You understand? Sure? .. When start on 2001 tropospheric propagation. Moldova received on VHF3 at good level and poor on uhf! What ? // Simple .. Uhf propagations are rare at big distance near influence 2 fronts. This movie with down antena represint important moment when enter on satelit reception.

    Mircea: Daniele daca ai dat antena jos o poti trimite la mine in Cluj? Vreau o antena buna pentru digital.
    Z: no . antena remain for appear on goodbye movie. For digital solutions call antech or traiect solutions. Bye!

    Dany_c: Daniele ce te-apucat, in loc sa petreci tu dai antena aia buna de uif care prindeai pana la 150km in fiecare dimineata? De ce? Nu vrei sa o trimiti la mine la pitesti? Curand o sa te apelez ca vin in bucuresti sa vorbim.
    Z: End analogic noise on UHF. Normal. my antena at 14dB receive in all mornings KUBRAT and PROTV novaci with varations and mixing on CH46. Cozia at 176KM // Good antena project created on 1982 for Ch32 ORT channel Ruse bulgaria. this antena not for sale. Need on goodbye movie. OK when go to my city call me in email or number phone // 0786******* .

    Luci_sor: Ce faci dane te-ai lasat de dx?
    Z: no .. not end dx. End uhf noise. 2012 is year to END this.

    Dreamtester: Pacat de antena aia, parea de castig destul de mare !!!!

    Bafta in noua pasiune !

    Erai printre singurii care mai practicau DX-ul in Romania !

    Respecte maxime !!!

    Z: Yeah ... remain best remembers .. antena have good gain, created for low signals at big distance. Sure .. i am at 3 dxer tv on UHF in romania.

    Polishpresent: In Poland analogue terrestrial television will be ceased on 23 July 2013, but in Kielce on 17 June 2013.
    Z: now not interesant DIGITAL reception terrestrial

    Mouse: Zvirtosul tot zice de vreo citiva ani ca se lasa de receptile terestre,o sa se lase atunci cind ma las si eu,adica niciodata...de FM ce sa mai zic,a speriat vestul cu rapoartele de receptie in DX urcate pe net...numeri pe degetele de la o mina Dx-erii in FM din Europa+Asia...munca si pasiunea pentru ceea ce face nu i-am negat-o niciodata,meritele sint ale lui.
    Pacat ca pasionati de valoarea lui nu sint sponsorizati de firme din domeniul comunicatilor si al receptie prin satelit plus terestru,ar pune in valoare echipamentele de pe raft mai bine decit toate reclamele din lume.
    Z: moment to end dx in all terrestrial bands is near! Stay tuned ... date not appear public. Appear MOVIES with ultimate party dx with 5 years on dx expeditions, movie with reconstitutions 2001 turk LOCAL tropospheric propagation and Movie pre-finally with speech about all possible receptions in south romania. Not need money for receptions dx. Non profit hobby with many friend dxers.
    receptie de dx-er , antene special concepute pentru a simti propagarea din fm

  5. #35
    Omul cu telecanak-ul Beginner DXRomania's Avatar
    Join Date
    02 Feb 2011
    Location
    Drumul Taberei
    Posts
    18
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Vedeti voi, poate ca eu il inteleg pe Daniel in decizia luata. Vreau sa scriu mult dar n-am inspiratie, soarele ma trimite afara, deci voi fi scurt, desi un astfel de subiect merita o abordare mai detaliata.
    Stim zona lui ca fiind una extrem de capricioasa la capitolul UIF. Si omu' nu mai vrea dubluri si "piftie". Plus zgomotul din centrul orasului. Oricum, chiar si dintr-o astfel de zona, sa faci din rahat bici si sa si pocneasca nu-i de-aici de colo, performanta ramane si arhiva va spune posteritatii ca "uite, frate, s-a putut receptiona".
    Da, recunosc, nu-mi cade bine decizia lui, ca si eu, in berbecia mea, am crezut ca s-a atacat pentru rahatul ala de DVB-T de la Ruse, care va zic inca o data, fratilor, ala NU E DX din punctul meu de vedere, ala SE PRINDE constant in Bucuresti si punct. Nu merita bagat in seama mai mult decat pentru cei care vor sa urmareasca constant bulgarii.
    Nu stiu ce sa zic, imi e greu sa raman eu ultimul care culege frimiturile propagarii, dar va trebui s-o fac. Puteti conta macar pe mine ca nu ma las de sportul asta si chiar daca n-o sa ma intereseze sa filmez opririle releelor analogice, voi merge totusi pana la capat, chit ca va trebui sa trec peste cadavrul upc-ului si al romteletzepei. La mine receptia terestra e chiar necesitate, NU voi trece la cablu NICIODATA, chiar daca mi s-ar impune acest lucru, exista metode agresive de a refuza indoctrinarea si turma (n-ar fi prima data cand as folosi bata de baseball, am folosit-o chiar recent impotriva unui administrator imbecil fiindca ma saturasem de desene si argumentari in fata unui pesedist dus cu capul). Da, satelitul incepe sa ma tenteze si pe mine si stiu eu de ce, sunt cateva posturi care ma intereseaza si, poate doar pentru DM SAT, tot merita o farfurie. Dar la mine terestrul va ramane oricum ca necesitate de a viziona TV, ca backup pentru receptia constanta si, de ce nu, poate chiar ceva DX. Desi rapoartele mele, de acum incolo, vor fi extrem de rare.
    Last edited by DXRomania; 12-01-12 at 16:32.

  6. #36
    Standard RSP member
    Join Date
    11 Nov 2010
    Posts
    168
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    50

    Default

    Salutare domnule energy. Ideea am spus-o ca e prea de tot si chiar barbar sa se lase DANIEL de dx. Pe bune. Nam nimic cu el dar cum reiese se pare ca jigneste receptiile dx care le incropea si el si cu care facea un rasunet prin europa care urlerior par rapuse cu sula in gat.
    Pe mine nu ma tenteaza sa ma arunc cu explicatii la zona lui joasa. Ma face sa vad aspectul .. Fu--- digitalul masi ca se vede precum un stream de internet cu o calitae mediocra.
    Ar mai fi ceva care se intelege din filmele postate pe canal care spun de la sine ca o data bagata parabolica nu il mai interseaza purecii.

  7. #37
    Omul cu telecanak-ul Beginner DXRomania's Avatar
    Join Date
    02 Feb 2011
    Location
    Drumul Taberei
    Posts
    18
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Salutare, si LA MULTI ANI, ca am uitat sa zic ceva frumos pe anul asta... Ca eu am chiar lipsit ceva vreme din lipsa de net... Abia de ieri avem din nou asa ceva, sa vedem cat o merge MITNET-ul
    Nu stiu, eu incerc sa fiu impartial, fac si eu dupa cat am inteles, Daniel chiar nu considera interesanti purecii si aici, sincer, din zi in zi, incep sa-i dau dreptate, eu care am evitat mereu nalucile si purecii si am stat cu mana pe buton sa prind momentul cand semnalul e cat de cat acceptabil, macar din punctul de vedere al ochelarilor mei...
    Da, intr-adevar, DVB-T-ul ma dezgusta din punctul de vedere al calitatii de stream mediocru (mai slab de multe ori decat IPTV-ul de la INES, de exemplu, si voi face la un moment dat niste comparatii de genul asta ca sa compromit definitiv notiunea de DVB-T in Romania), dar totusi, din punctul meu de vedere care ma uit la TV la cateva canale pe care daca le-as avea pe DVB-T as fi multumit, e oarecum, un pas inainte. NU se preteaza la DX acest rahat romanesc numit DVB-T. Fata de viitorul DVB-T2 care, din cate aud, va fi mult mai "dx-friendly".
    Totusi, cand am bulgarii constant la 70km in conditii acceptabile incerc sa ma declar multumit cu ce este si sa refuz cu incapatanare turma si cablurile... La cat mai multe canale si la cat mai bune calitativ, zic eu.
    Cat priveste parabolica, cum ziceam, si pe mine ma tenteaza asa ceva si la mine cred ca o farfurie cu doua LNB-uri va rezolva nevoile launtrice de 13 grade si 16 grade, ca altceva nu cred sa ma tenteze. O sa ma uit le saitul ala unde lingem satelitii sa vad daca mai trebuie si altceva...

    Cum ziceam, decizia lui Daniel si eu incerc sa o inteleg cunva dar mai bine o iau ca atare pana apuc sa vorbesc cu el "face to face" (ca si asa nu l-am vazut de o droaie de timp) si sa pricep daca e ceva in spatele acestei decizii sau doar "bleah, nu mai vreau, in plm, pureci si dubluri".

  8. #38
    Standard RSP member zvartoshu's Avatar
    Join Date
    24 May 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    768
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    63

    Default

    Stati ma calmi ca dx-ul filmat va ramane mostra si totodata mostenire pentru invataceii ce nu or sa aiba habarde analog ci doar de marele deevebete1-2-3-20 . Nechermane o sa vedem cand o sa ies din altceva cum o sa comentezi .. timpul se scurge ... !
    Me .. radule .. nu e bre nici o influnta rviciano haznaoleza de repetor la cacastoare nici ca e 007 moderator sau ca digitalul NU se prinde cand el se prinde pe ch64 la mine la peste 26-32%.
    Crezi ca am frustrari, asa ai tu gandirea? Hoho .. MI SE IMBREHANE ce credeti si ce reiese. AM STOPAT PURECII ca anul 2012 era decisiv in majoritatea zonelor. O DATA intrat .. END .. BYE .. adio si praz verde .. pun si bani marunti sa aveti voi norocu incontinuare la ros unghii o data cu FTB introdus , zgomotul benzii ridicat si afirmatii de la comunicatie .. "Mai are rostul sa te complici cu receptiile slabe la un nivel de zgomot mare?". Sunt realist si nu suport sa am receiver radio sau tv cand e pragul digitalizari . NU MA VA APUCA sa il adulmec sau sa il VAD cum cedeaza ca eu deja atunci STAU boer bibescu cu CRACII pe masa si ma uit la DTH FREE TO AIR la sateliti pre cum 13°E sau 16°E sau 42°E. CE VA URMA pe fm comecial si pe UIF este o GOLANIE .. e verdictu zis ganit de 82 de ori inainte sa ma arunc sa il scriu.
    receptie de dx-er , antene special concepute pentru a simti propagarea din fm

  9. #39
    Standard RSP member Meridian's Avatar
    Join Date
    01 Sep 2010
    Location
    Andromeda
    Posts
    1,072
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    62

    Default

    La ora asta ce se mai vede in analog in Titu?

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •