Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  4
Dislikes Dislikes:  0
Page 5 of 11 FirstFirst 123456789 ... LastLast
Results 61 to 75 of 160

Thread: Ce mai prindem prin Fm?

  1. #61
    Standard RSP member
    Join Date
    11 Nov 2010
    Posts
    168
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    51

    Default

    Da , el insusi el , contacteaza-l pe mesenger si iti explica pendelete . Eu ma las usurel , usurel , ca sunt spre 60 de ani , deja cand vad o masa , vad si o bere si ceva prieteni ce talmacim ce faceam pe vremuri .
    Referitor la ceea ce spui , daca cunosti si ai posibilitatea "telecomunicatiei" , se intelege ceea ce spune dansul a-tehnic sau a-romaneste sau cum vrei . Daca vrei sa il provoci sau sa provoci si pe altii spui si explici ca nu se intelege ce explica , sa titram pe ecran scris-ul sa devina mai citeti si asa mai departe . Noi aici suntem oameni maturizati si copti in ale reparatiilor , ale selectoarelor si FI-urilor . Totusi , putin respect .
    Zvartoshu este dx-erul real al romaniei in FM . Se vede clar ca numarul de postari pe aici , de ex , consta exact in DX fm si TV .
    M-am lovit de aceeasi tema , am cautat personajul , l-am pus sa imi deseneze si cat ma chinuiam sa inteleg acest "dx" el a venit cu o solutie neortodoxa , aceea de a "tuna" un tuner . Acum sunt perfect multumit , si merg inainte , cand e vorba de sensibilitate dx si alte acelea il recomand pe zvartoshu , nu ma mai culc cu urechea pe site-uri si asa mai departe , ca nu putem compara dx-ul din VEST cu acesta din EST, sau lauda de receptoare sau "pun ban mult , aparat scump stau in fata" ! Nu , categoric !
    Succes si atentie foarte marita .

  2. #62
    Standard RSP member zvartoshu's Avatar
    Join Date
    24 May 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    768
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default

    Mitule , lasa-l ma , nu vezi ca e pus pe provocare , cunoaste , si vine sa traga de limpa pentru un simplu misto .
    Stop abuzurilor si glumelor pe la adresa mea si receptorului care este dublu decat un radio -tuner . Oameni buni , suntem pe un forum , chestie asta cu receiverul tuner si cu auto radio , va asigur ca o sa o vada cel ce importa din republica MOLDOVA exact , om care a fost la dx cu mine in periferie si care a tras singur concluzie cum BLAUPUNKT este peste orice are el , aparatura de la 80€ spre 380€ , T4711 pana la T9990 . Detin si eu , dar si el poza cand am iesit in camp cu aparatura sa masuram . Pana nu am facut omului o idee , acesta spunea , ma jur , ca T9990 este cel mai si cel mai .. de 100 de ori peste radiourile existente . Bun , la teste si in cap dar si langa radiouri de putere , de ce blaupunkt cu tda1574 era in fata , curat , low noise , dx si multe altele ? Acesta sigur va vedea , ca el da search continuu cu denumirile ONKYO sau T4670 sau T4711 sau T4650 . V-am salutat si materialele sunt baza , rog pe necherman sa ne deseneze cum sta treaba cu turcii , eu nu mai am de zis mai nimic , las pe altii sa scoata si sa puna filme , sunt atatia , necherma, tavi007 , rvic , chatnoir , cristiiulian , oameni vor dx si receptii .
    Seara buna si numai bine .
    Dati de mine pe youtube la canal zvartoshu .
    receptie de dx-er , antene special concepute pentru a simti propagarea din fm

  3. #63
    Standard RSP member
    Join Date
    11 Nov 2010
    Posts
    168
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    51

    Default

    Ma , si tu ai dreptate , spunand ca are om in telecomunicatie , nu vad rostul de a mai provoca discutii pe aceasta tema . Parerea mea e un fel de fifty fifty , jumi - juma , ori jumate , celui ce este in telecomunicatii , ii da eroare , si jumate mai trage de limba sa i se explice , dupa care parca si vad ca "acesta detine o doxa foarte bogata in cunostinte si astea erau fleacuri" . Mai , hai sa trecem ca nu stau sa ma uit la ce este in plus . Voi vorbiti , eu am antena sus , radio si pandesc 93.3 poate poate vine ceva chiftelutze de la radio K , ca de kiss , sunt satul .

    Dane , hai sa nu fiu rau , vedeti ca nu am scris din motive de a nu iesi caraghios , dar Radio Targu mures are 2 adversari buni , unul spre sud est si unu spre sud . N-am filmare sau audio , dar apeland la zvartoshu am inteles exact ce si cum sta treaba . De aceea nu am mai comentat . E penibil sa scapi un asemenea toast cand ceva grec da capace la un romanesc sau un sarb se suie peste grec si romanesc , dar ce sa ii fac , m-am invatat minte.

  4. #64
    Expert Beginner Decibel's Avatar
    Join Date
    30 Mar 2011
    Location
    Deasupra
    Posts
    11
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    @Necherman
    Am inversat cablurille acum 5 minute.
    Deja o droaie de canale pe satelit clampane pe RG59!
    Semnalul e asa cum am scris, putin peste jumatate.

    Pe TV masoara batranu' acum cu un Rhode & Schwartz si deja spune ca e mai bun semnalul cu RG6U, pe bulgari, si chiar se vede nitel mai binei!

    Chestia cu cablu RG6U ca e prost cade!
    Afirmatia e falsa!
    Posibil sa ai un RG6U fake!

    ***
    Posteaz-o, te rog frumos, sau un link, ca sa ma lamuresc cum e cu cele 2 sau 3 feturi, poate fac rost de un Blaupunkt vechi si-l modific, are un vecin unul scos acum vreo 7 ani de pe VW dar nu stie modelul?
    Schema cu modificarea sau indica exact modelul care are din fabrica 3 fet-uri inainte de TDA, te rog frumos!

    @Zvartosh
    Multumesc!
    M-am hotarat sa procur Blaupunkt!
    Ma poti ajuta?
    Ce model este cel cu cu 2-3 fet-uri inainte de TDA 1574?Multumesc anticipat!
    Last edited by Decibel; 03-04-11 at 19:11.

  5. #65
    Standard RSP member zvartoshu's Avatar
    Join Date
    24 May 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    768
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default

    Uite , cam asa ceva ai prins :


    Uite si sarbi , uite si croati , aici avem de toate :
    http://www.youtube.com/user/zvartosh.../0/UOV_-EBBxAA
    beli manastir HR

    http://www.youtube.com/user/zvartosh.../0/_WtGC9gPUuA CRVENI COT SRB

    http://www.youtube.com/user/zvartosh.../0/d_sUIvbxGew metro fm TR

    http://www.youtube.com/user/zvartosh...18/JoGZTCsNYR0 karadenizin sesi TR

    iata videoclipul melodiei de mai sus
    http://www.youtube.com/user/zvartosh.../2/gnhj30OieAU

    bafta !
    receptie de dx-er , antene special concepute pentru a simti propagarea din fm

  6. #66
    Standard RSP member
    Join Date
    11 Nov 2010
    Posts
    168
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    51

    Default

    Frate cum se ridica amplificarea in filmu cu metro fm ,phuaaaa, mult rau . Auzi fi mai explicit te rog , cum scap de fas-ul asta nesimtit de la evanghelici ca nu aud prea bine 94.5
    Vezi ca 93.3MHz in dupamasa asta avea ceva live ca vorbeau unii . Am vazut filmele cu populara de la Karadenizin , bravo , nota 10. Fa si tu un serviciu si cauta la rand ce turc da emisiune din scoala , clasa si asa mai departe , filmeaza si pune un material ca sa pot arata la tara la mine . Habar nu am ce putea sa fie ala ca venea slab , celalalt cu care ma trageam de sireturi des , ala , al naibi il prindea bine .

  7. #67
    Standard RSP member zvartoshu's Avatar
    Join Date
    24 May 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    768
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default

    http://www.youtube.com/user/zvartosh.../0/jwMOzcvwb1s
    ia vezi , cu dioda de pe intrare daca o faci mai mica de valoare daca este mai bine la fass .
    Bafta .
    receptie de dx-er , antene special concepute pentru a simti propagarea din fm

  8. #68
    Expert Beginner Decibel's Avatar
    Join Date
    30 Mar 2011
    Location
    Deasupra
    Posts
    11
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Aveti raspunsuri punctuale, coerente, in limbaj tehnic, la intrebarile puse mai sus?

    Daca nu, va rog frumos sa va abtineti de la alte comentarii!

    Am pus doar niste intrebari simple nevinovate!
    Sunt pasionat de electronica, am studiat si studiez in continuare si pur si simplu am niste nedumeriri foarte pertinente bazate strict pe teorie.
    Adica pe stiinta!

    Daca nu vreti sau nu puteti sa-mi raspundeti cum pot realiza o instalatie performanta DX, intr-un mod coerent si la modul concret fundametat tehnic, in limbaj strict tehnic, va rog insistent sa lasati pe altii capabili si dispusi sa-mi raspunda!

    Un dialog tehnic, decent!

    Practic, nici o intrebare nu a primit raspuns concret, tehnic.
    In schimb raspunsuri aiurea in tramvai la genul "ce tari suntem noi si ce prindem noi ".
    Vezi, Doamne, ceilalti sunt niste prosti, aluzie pe care ati facut-o inclusiv la adresa tatalui meu!
    Putin respect pt, cineva pe care nu-l cunoasteti care a predat si preda inca @ generatii intregi !

    Mare mirare daca nu cumva am dat peste o persoana cu nick-uri diferite..
    Ar fi o explicatie.

    Cu tot respectul pt. administratorii acestui forum si cu un gust amar, scarbit de aceasta experienta nefericita,

    O seara buna !
    Last edited by Decibel; 03-04-11 at 19:49.

  9. #69
    Standard RSP member
    Join Date
    11 Nov 2010
    Posts
    168
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    51

    Talking

    Sunt posesor al schemei pe bani a unui ACR3250 , in care se explica adaptarea exterioara cu 2 -3 fet-uri . Aceasta nu este pentru print-screen sau rugaminti , sa fim seriosi , uz intern .
    Sunt posesor al unui mitsumi 7822 . Am pus repede o dioda 1X4001 dupa ce am extras aceea care o avea si prind FM plus 94.4 din ce in ce mai bine, ce abia cu greu se auzea pe propagare peste zgomotul de banda . http://www.mediafire.com/?cn6gzh8d4gix13r
    Multumesc ! Cum mai prind ceva pun pe aici materiale si liste .
    Seara buna la toata lumea .

  10. #70
    dishwasher val's Avatar
    Join Date
    14 Jul 2007
    Location
    DTX
    Posts
    1,860
    Mentioned
    31 Post(s)
    Rep Power
    84

    Default

    Quote Originally Posted by Decibel View Post
    Aveti raspunsuri punctuale, coerente, in limbaj tehnic, la intrebarile puse mai sus?

    Daca nu, va rog frumos sa va abtineti de la alte comentarii!

    Am pus doar niste intrebari simple nevinovate!
    Sunt pasionat de electronica, am studiat si studiez in continuare si pur si simplu am niste nedumeriri foarte pertinente bazate strict pe teorie.

    Daca nu vreti sau nu puteti sa-mi raspundeti cum pot realiza o instalatie performanta DX, intr-un mod coerent si la modul concret fundametat tehnic, in limbaj strict tehnic, va rog insistent sa lasati pe altii capabili si dispusi sa-mi raspunda!

    Practic, nici o intrebare nu a primit raspuns concret, tehnic.
    In schimb raspunsuri aiurea in tramvai la genul "ce tari suntem noi si ce prindem noi ".
    Vezi, Doamne, ceilalti sunt niste prosti, aluzie pe care ati facut-o inclusiv la adresa tatalui meu!
    Putin respect pt, cineva pe care nu-l cunoasteti!

    Mare mirare daca nu cumva am dat peste aceeasi persoana cu nick-uri diferite..
    Ar fi o explicatie.

    Imi cer scuze pt. ca am indraznit sa postez aici!

    O seara buna !
    Nu, nu ai dat peste aceeasi persoana cu nick-uri diferite, se pare ca acesta este "limbajul universal" al DX-erilor; daca nu te poti obisnui cu stilul de a posta a celor doi colegi de forum sa stii ca sunt prea putini care-ti pot raspunde intrebarilor tale.
    UFS910, Nokia d-Box1, Nokia d-Box2, Optibox500, Vu+ Zero4K

  11. #71
    Standard RSP member zvartoshu's Avatar
    Join Date
    24 May 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    768
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default

    Eh , mai vrei sa tragi de el , ia un LC metru si joaca-te cu cele 2 spire ale primei bobine Din positia actuala de 470nH scade spre 390nH . Pe urma ia un codensator de 22p si pune in locul celui de 15P smd . Rf amp cu 2sk238 , e calculat ca dracu . ma crezi ca in 2 mistumi am gasit cu capacimetrul pus 10p in condensatorul ce duce in bobina de pe poarta 2sk si cel mai al dracu cand pe varicap inseria cu 5P cand acolo cel mult dai cu 1 pico , da doamne iarto de schema , am originala e MISTUMI , ce golanii fac astia in asa ceva , e si normal sa prinzi ca dracu . In fine , mestereste RF amp de pe mistumi pana o sa iei si mama si tatal semnalelor , amin . eu zic ca sa iei un radio dasta si sa mergi inainte si asa mai departe .
    receptie de dx-er , antene special concepute pentru a simti propagarea din fm

  12. #72
    Standard RSP member
    Join Date
    11 Nov 2010
    Posts
    168
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    51

    Default

    Pai da ma , asa spune , ca nu cu 15p se duc spre poarta cu 22p , daca calculez imi da 11 deci aprox 10+1 pico cat sa stea nezgomotos . Ia fi atent , ai o schema de intrare filtrata , cat ai pe Bf999 ? hai sa o matrasim genu aleia ca pe mine asta ma bate capul . Bobina o fac imediat sa dea mai putin , zimi ce scor trebuie sa fie pe Fm , zimi un radio , zimi ceva , unde creste si ce trebuie sa se auda si cum .
    la varicap am 1 pico , m-am uitat cu toata atentia . Mestere hai sa o zic pe aia buna , m-am lovit de urmatoarea buba , pe un integrat cu FM / MPX/ DET /MIX / IF AMP , pe langa discriminator de 10.7G sa creasca semnalul util , sti buba? Nu mam bagat in el ca sa nu ii sara tune sau stereo .

  13. #73
    Standard RSP member zvartoshu's Avatar
    Join Date
    24 May 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    768
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default

    O , da .. ce idee dementa ma trece :


    Deci 10pico , cu 3.9p , deci ia fi antena , dai cu dioda cu un BA ce il ai pe acasa , si pune valorile normale din blaupunkt pe 2sk .
    radio se va maifesta in felul urmator , va creste utilul si scad purecii . Mai pe inteles Fm plus incepe sa o ia si mai bine si plus de asta vezi trinitas daca e pe 96.5 mai mult decat in mod normal .
    receptie de dx-er , antene special concepute pentru a simti propagarea din fm

  14. #74
    Expert Beginner Decibel's Avatar
    Join Date
    30 Mar 2011
    Location
    Deasupra
    Posts
    11
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Nu, nu ai dat peste aceeasi persoana cu nick-uri diferite, se pare ca acesta este "limbajul universal" al DX-erilor; daca nu te poti obisnui cu stilul de a posta a celor doi colegi de forum sa stii ca sunt prea putini care-ti pot raspunde intrebarilor tale.
    Nu nu sunt de acord si nu accept asa ceva.
    Nu ma bag in acest troc daca asa stau lucrurile!
    Spalati-va pe cap cu astfel de indivizi cu acest stil.

    Stilul?
    Da, de cartier, tupeist, de mare "zmecher", agramat, a la Bercea mondialu'!

    Ferice de forumul care gazduieste astfel de membrii de valoare, si raman la parerea ca e aceeeasi persoana chiar daca se logheaza pe 2 IP-uri diferite!
    Tocmai urmand sfaturile am descoperit cine este acest individ!
    Banat si pe alte forumuri din aceleasi motive!

    Nu, multumesc!

    Sincer, pacat pt. acest forum!

    Am pus cateva intrebari absolut simple si asist la un monolog de prost gust, patologic, narcisist!

    P.S.
    Cum se numeste ce face acum?
    Vezi, dom'le, ce mari smecherii stim noi...dar nu e pentru toata lumea!
    Avem si scheme pe bani!
    Mare KKT!
    Scuze de expresie!
    Ce dracu mai cauta pe forumuri de discutii?
    Care discutii?
    E limpede!

    Dumnezeule, mare e gradina TA!

    Puteti sterge, chiar va rog, toata tentativa mea de dialog tehnic, firesc, de oameni normali, de pe acest forum, domnilor admini, superadmini, supermoderatori, s.a.m.d.!

    O experienta nefericita si atat!

    V-am lasat, cu un gust amar, dar va urez succes!
    Imi pare rau ca m-am inregistrat aici!

    Se pare ca in Romania bunul simt e pe cale de disparitie!
    Last edited by Decibel; 03-04-11 at 21:09.

  15. #75
    Standard RSP member
    Join Date
    11 Nov 2010
    Posts
    168
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    51

    Default

    Fi atent , bagi 10pico merge la fm plus si trinitas , dar slab . Bingo ! In rest daca dau cu 22 si cu 15pico incepe sa miste mai sus dx si localul nu este zgomotos .
    Fa un serviciu , cuata prin casa daca mai ai tu un 10.7G discriminator , eu am unu albastru cu M. Nu te oferi si cu filtre de dx ca am .

Page 5 of 11 FirstFirst 123456789 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •