Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  4
Dislikes Dislikes:  0
Page 9 of 11 FirstFirst ... 567891011 LastLast
Results 121 to 135 of 160

Thread: Ce mai prindem prin Fm?

  1. #121
    Standard RSP member 007's Avatar
    Join Date
    30 Nov 2010
    Posts
    161
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    51

    Default

    Nu poti...

  2. #122
    Standard RSP member
    Join Date
    11 Nov 2010
    Posts
    168
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    51

    Default

    Bun , daca era de-al casei acest 007 nu facea atat tambalau si sa il faca pe dan sa se ia din nou de el .
    Un om care vrea ceva si stie ce vrea singur se afirma si merge cu afirmatia pana la capat . Aici insa observ ca daca cineva vorbeste , vin altii si baga bete in roate . Evident e romania , Eu zic ca daca continua asa treaba ne bagam in aria de receptii dx din celalt forum . Ca in ritmul asta calcam pe cuie si cioburi din cauza celor ce sunt foarte invidiosi si nu vor sa fie mai populari si sa raspunda pe inteles .
    La varsta mea , vreau liniste , sa fiu cu un radio si o antena . Vreau turci si rusi .

  3. #123
    Standard RSP member zvartoshu's Avatar
    Join Date
    24 May 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    768
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default

    Directiva cu motoras ce zici , merge ? Hihi .
    Bai mitule cauta sa o faci sa se invarta nitel de la sud est spre nord est si pe urma o sa vezi ca o sa fi multumit . Nu te grabi si spune " nu am nevoie de asa ceva , ce imi trebuie asa ceva " ca aici e placerea ta . Bafta .
    receptie de dx-er , antene special concepute pentru a simti propagarea din fm

  4. #124
    Member Visitor CatalinR's Avatar
    Join Date
    04 Apr 2011
    Posts
    6
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Ceva de genu asta ar fi bun la receptie, sa ia semnal din toate partile?

    http://img825.imageshack.us/f/fmomni1.gif/

  5. #125
    Standard RSP member
    Join Date
    11 Nov 2010
    Posts
    168
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    51

    Default

    Nu prea stiu cum sa fac asa ceva ca e grea rau antena si pilonul . In fine vand maine ce pot sa fac , proiectez si inventez ceva gen montura de satelit . Oricum discutam pe aici .

  6. #126
    Standard RSP member zvartoshu's Avatar
    Join Date
    24 May 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    768
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default

    @catalin , da normal , e buna antena . si intinsa la vreo 6-8m de pamant , si sus sa nu pui simetrizor , placuta , aia e proasta de behaie , am eu cumparata , si pierde semnal de rupe . Cum pui sf bucla de pe vremuri , sa zicem de 1.08m merge de duduie . Are un om asa ceva , mai am pe cineva cu acel dipol in forma de 4 de la antech cumparata .

    ---------- Post added at 18:44 ---------- Previous post was at 18:40 ----------

    Mitule , proiecteaza antena , si pe urma da de veste si vedem ce iese . Oricum cu montura ma gandeam si eu , dar faza e ca trebuie sa indreptam teava aia din capul motorului .
    Antena mea e grea , are 6.7kg cu teava cu tot . Deci , eu zic ca sa faci o inventie sa pui sus motorul de unde se prinde antena . Monentan nu am nevoie de asa ceva , deoarece am 2 directive . Una spre sarbi si una spre turci . Acopar si moldova cu dipol de 0dB castig , si imi ajunge in 3 . Numai bine .
    receptie de dx-er , antene special concepute pentru a simti propagarea din fm

  7. #127
    Member Visitor CatalinR's Avatar
    Join Date
    04 Apr 2011
    Posts
    6
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Aha, pai si pierderea asta cam ce valoare are, in dB vorbind?

  8. #128
    Standard RSP member zvartoshu's Avatar
    Join Date
    24 May 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    768
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default

    Am etaloan asa :
    88.2Mhz are pe directia oltenita cu o bucla 37-38dB ziua si 40dB noaptea . Punand acest simetrizor , imi da ziua o valoare de 32dB si noaptea 34dB , Aici e una acum urcam in banda
    94.4fm plus are ziua pe directia ruse cu bucla 33dB si noaptea 34dB, atasand bucla pe textolit raman doar 26dB ziua si 28db noaptea
    105.0 pe directia novaci , are de 28-32dB ziua , pe cand cu simetrizor 24-28dB .
    Fenomenele radio sunt receptionate , scattere , dar foarte lesinat . Nu sunt multumit .
    receptie de dx-er , antene special concepute pentru a simti propagarea din fm

  9. #129
    Omul cu telecanak-ul Beginner DXRomania's Avatar
    Join Date
    02 Feb 2011
    Location
    Drumul Taberei
    Posts
    18
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Of, Doamne. De ce trebuie sa citesc jumate de ora cum va certatzi? Bah nene, dupa ce ca suntem putzini, astia care mai facem ceva in DX si dupa ce ca zilele DX-ului sunt numarate, pe analog, ne mai si certam, balacarim, etc? Offff. Suntem o mana de oameni si daca ne balacarim intre noi si fiecare o trage pe aratura lui ne intrebam de ce nu facem performantza si de ce nu ne baga occidentul in seama.
    Treaba cu greci, sau macedonie, sau Targu Mures, sau unguri prinsi peste muntzi e clara, e posibila. Deci nu e de loc ceva "imposibil". E doar chestia sa fii pe faza si sa fii in locul/zona potrivita ca sa prinzi reflexia. Cand s-o auzi iar, ca acum multzi ani, in Bucuresti, 105.6 ala latrand ungureste o sa zicetzi ca vine asteroidul ala mare? Sau cand o sa vedetzi in Bucuresti TVR2 pe canal 21 cum am vazut eu asta vara de ma uitam stramb, shashiu si nu pricepeam cum naibii. Ah? O sa zicetzi "ce? cum? de unde? oops?". Daaaa, o sa dea cu virgula...

    In alta ordine de idei, eu o sa lipsesc cateva zile, ca pregatesc ceva.

  10. #130
    Standard RSP member zvartoshu's Avatar
    Join Date
    24 May 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    768
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default

    Nu ma cert , se intelege total gresit , arat exact ce il framanta pe dom banu . Mai nou in seara asta imi da dovada ca imi poarta de grija , tot in seara asta vre sa se echivaleze ca tata si numai trante produce . Nu se vede ce nesimtit este . Mai jigneste pe catalin , pe mitu oameni dornici sa faca sa invete .
    Daca tot zice ca eu sunt clona cu ambii , de unde aceea .. mea? pai eu cunosteam televiziunile alea Alexander tv , si ce mai zicea necherman , de unde cunosteam eu TOP tv bulgaresc pe o droaie de frecvente . Bai nene una si buna va zic , uitati-va dracu ce scrie fiecare om si ce cere si pe urma datii cu "clona" inainte .
    Oricum DECIBEL este clona lui 007 ! De unde ma prind ? simplu , ii scriu si desenez lui 007 si decibel imi rapsunde asa :

    Bai nea banu .. calmeaza-te ma ca nu gasesti peste tot omani sa poti sa le faci cu ochiu sa baneze cand vrei lume zicand ca e clona !
    Nu uita ce zic , nu pe toti ii intereseaza asa ceva ! Sau pe x sau y ca la ora deh incepe fenomenu z . Asa ca radule , nai ce sa ii ceri lu' prietenu tau de breasla 007 , asta este !
    Cand e de adevar imi pune pumnu in bot sa tac !
    OAU ! adevarul doare !
    Last edited by zvartoshu; 06-04-11 at 00:02.
    receptie de dx-er , antene special concepute pentru a simti propagarea din fm

  11. #131
    Standard RSP member
    Join Date
    11 Nov 2010
    Posts
    168
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    51

    Default

    Gata , parasesc forumul deoarece Mizeria creeata de acest 007 este prea mare .
    Care vreti sa comunicati cu mine pe teme radio , cu placere in alta parte .
    Acest om sigur vrea sa dea pe toata lumea afara sa ramana el sigur , sa arate ca ce prinde este sfant si asa mai departe . Nu este asa . Oricum , dxromania ai dreptate , perfecta , turci , si greci sunt tot timpul , si ma crezi ca daca vreau sa prind 1 radio trebuie sa stric o jumate de dupamiaza ca sa il aud 3-10 secunde? Eh , sa ne vedem cu totii cu bine dar pe alt forum care respinge mizeria .

  12. #132
    Standard RSP member zvartoshu's Avatar
    Join Date
    24 May 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    768
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default

    Asta este alegerea ta , eu nu ii cant lu nea banu in struna ca destul i-am dat apa la moara la greu , merg inainte , am aici postari de pe vremuri !
    Cand vi unde vrei , baga acolo receptii . Nu ma deranjeaza , chiar te astept sa ne povestesti vremurile 1995-2000 de pe TV . Ale raman istorie . Acum nu mai avem decat 2 -5 oameni ce le rostesc pasareste si pe bucatele .
    Eh , ati vazut cum un om sesibil !
    Daca eram clona lui ripostam de dracu ii lua pe aia care faceau pe niznaiu . Asa sunt eu pe veci . Nu imi e rusine sa recunosc .
    receptie de dx-er , antene special concepute pentru a simti propagarea din fm

  13. #133
    Standard RSP member 007's Avatar
    Join Date
    30 Nov 2010
    Posts
    161
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    51

    Exclamation

    Atat ai inteles, copile?
    Pacat!

    ***

    te rog sa termini cu amenintarile
    Last edited by stargate; 06-04-11 at 12:02.

  14. #134
    Standard RSP member dic_star79's Avatar
    Join Date
    15 Feb 2007
    Location
    44.42/26.12
    Posts
    4,462
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    96

    Default

    Pastrati un limbaj adecvat, fara jigniri la persoana.

  15. #135
    Standard RSP member zvartoshu's Avatar
    Join Date
    24 May 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    768
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default

    Corect , sa pastram un limbaj decent si sa nu mai facem aluzie daca am un emitator care doarme si cu care emit rar la 1 luna 1 singura ora am dosare x si y in lucru realizate la invidie. Deci din 2010 pana acu e cale lunga taica .
    Oricum , sunt pirat si asta nu ma doare .
    http://www.youtube.com/user/zvartosh.../1/-eGpIwCXL8s
    receptie de dx-er , antene special concepute pentru a simti propagarea din fm

Page 9 of 11 FirstFirst ... 567891011 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •