Thanks Thanks:  8
Likes Likes:  12
Dislikes Dislikes:  0
Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 105

Thread: Emitator FM 88-108 Mhz

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    Standard RSP member cipryDXfeed's Avatar
    Join Date
    17 Nov 2008
    Location
    ALBA
    Posts
    1,808
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    70

    Smile Emitator FM 88-108 Mhz

    M-am gandit sa va arat si voua ce am facut in timpul liber cum spune si titlul am facut un emitator FM cu posibilitate de reglare a frecventei de emisie.Merge destul de bine are in jur de 4W.Nu pot da mai multe detalii despre schema, cablaj,etc pentru ca este interzis construirea astfel de emitatoare (legale sunt 30m).








  2. #2
    Standard RSP member Florynsv's Avatar
    Join Date
    24 Sep 2008
    Location
    Suceava
    Posts
    187
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default

    Frumos lucrat! Schema asta am construit-o si eu acum vreo 3 ani, merge foarte bine, pacat ca nu e stereo. Vezi ca la tranzistorii aia finali le trebuie radiatoare ca se incalzesc destul de tare!



    Triax TDA110, LNB Inverto black ultra 0,2dB, H-H Optibox DM 3800S, NEO-095 & Conrad rotor, Octagon SF8008, 90E-30W!

  3. #3
    Standard RSP member cipryDXfeed's Avatar
    Join Date
    17 Nov 2008
    Location
    ALBA
    Posts
    1,808
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    70

    Default

    Multumesc! Si al tau este lucrat bine.

    Eu trebuie sa-i dau volum mare la intrare pt se aude incet din ce cauza sau si la tine este asa?

    Daca dau trimerul de 10K la maxim se aude un pacanit.


    Trimerul spre antena intre ce pF ai folosit? Eu am intre 10-60.
    Last edited by cipryDXfeed; 26-12-10 at 19:46.

  4. #4
    Standard RSP member Florynsv's Avatar
    Join Date
    24 Sep 2008
    Location
    Suceava
    Posts
    187
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default

    Dimpotriva al meu merge cu semnal de intrare foarte mic, daca ii dadeam semnal mare se auzea distorsionat! Poate nu esti pe frecventa reala, vezi ca are si armonici, sau poate nu ai respectat valorile pieselor din schema, exact, cauzele pot fi multiple! Incearca sa reglezi din trimeri foarte lent, cu o surubelnita nemetalica, invarti cate putin si apoi cauti frecventa reala in toata banda de la aparatul de radio, de preferinta radioul sa fie undeva mai departe, macar la 50 de metri fata de emitator! Foloseste cabluri ecranate pentru semnalul audio de la intrare, la fel si pentru semnalul de radifrecventa de la iesire in cazul in care folosesti o antena, sursa de alimentare sa fie cat se poate de bine filtrata, de preferinta o baterie auto de 12V!
    Eu cand l-am testat, am folosit semnal de la un cd-player cu casti, in loc de antena am lipit un fir de aprox 20cm, l-am alimentat cu 12V de la o sursa reglabila intre 1,2-40V, 3A, am pus un cd cu manele ca sa deosebesc usor semnalul emis de mine, m-am dus in alta camera mai indepartata cu aparatul de radio si l-am reglat pe o frecventa intr-o zona a benzii unde nu erau posturi de radio apropiate, apoi am reglat fin din trimerul rosu pana a intrat semnalul puternic emis de mine, am reglat lent si din trimerul verde pana mi s-a parut mie ca se aude semnalul cat mai clar si mai puternic! Pana iti intra frecventa reala, iti mai intra si frecvente parazite care se aud mai slab si distorsionat, de asta trebuie sa reglezi foarte lent din trimerul rosu (in cazul meu) pana ce prinzi frecventa reala! Pot spune ca receptionam semnalul emis, foarte bine pana la aprox. 200m numai cu firul ala de 20cm! In specificatiile lui zice ca bate pana la 5km cu o antena buna si tind sa cred ca e adevarat!
    Triax TDA110, LNB Inverto black ultra 0,2dB, H-H Optibox DM 3800S, NEO-095 & Conrad rotor, Octagon SF8008, 90E-30W!

  5. #5
    Standard RSP member cipryDXfeed's Avatar
    Join Date
    17 Nov 2008
    Location
    ALBA
    Posts
    1,808
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    70

    Default

    Eu folosesc o sursa de calculator sunt pe frecventa reala pt m-a receptionat cineva de la 1Km si ceva.

    Nu mi-ai raspuns de cati pF este trimerul verde?

    Am uitat ceva sa spun unul dintre tranzistorii 2n35... aproape nu se incalzeste deloc iar celalalt foarte tare.
    Last edited by cipryDXfeed; 26-12-10 at 22:48.

  6. #6
    Standard RSP member Florynsv's Avatar
    Join Date
    24 Sep 2008
    Location
    Suceava
    Posts
    187
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default

    Pai in schema zice ca trebuie sa varieze intre 5-65pF, sincer nu mai tin minte cat avea cel pe care l-am pus eu dar din cate imi amintesc, avea valori aproximative cu cel din schema, mai aveam unul pe undeva, daca-l gasesc, o sa-l masor si o sa-ti spun exact!
    Triax TDA110, LNB Inverto black ultra 0,2dB, H-H Optibox DM 3800S, NEO-095 & Conrad rotor, Octagon SF8008, 90E-30W!

  7. #7
    Standard RSP member delta2k2's Avatar
    Join Date
    11 Apr 2008
    Location
    Fost mebru
    Posts
    2,523
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    78

    Default

    Din curiozitate, cum masori cei 5-56pF ?

  8. #8
    Standard RSP member cipryDXfeed's Avatar
    Join Date
    17 Nov 2008
    Location
    ALBA
    Posts
    1,808
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    70

    Default

    Cu aparatul de masura si invarti cu o surubelnita de la min la max.

  9. #9
    Standard RSP member delta2k2's Avatar
    Join Date
    11 Apr 2008
    Location
    Fost mebru
    Posts
    2,523
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    78

    Default

    Vorbesti din carti ?
    Incearca sa masori un condensator de cateva zeci de pico si vezi ce obtii.

  10. #10
    Standard RSP member cipryDXfeed's Avatar
    Join Date
    17 Nov 2008
    Location
    ALBA
    Posts
    1,808
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    70

    Default

    Sincer nu am masurat trimer din astia o sa masor sa ma conving.Sunt la inceput de drum.

  11. #11
    Standard RSP member zvartoshu's Avatar
    Join Date
    24 May 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    768
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    64
    Last edited by laleauaneagra; 17-03-11 at 01:11.
    receptie de dx-er , antene special concepute pentru a simti propagarea din fm

  12. #12
    Standard RSP member zvartoshu's Avatar
    Join Date
    24 May 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    768
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default

    http://www.youtube.com/user/zvartosh.../1/ghiU9Kk-ROs varonica si ce rezultat face pe banda
    http://www.youtube.com/user/zvartosh.../2/HVgmWNoeFCc iata si partea 2

    http://www.youtube.com/user/zvartosh...23/xBL8XRAQ1TA emisie pirat 88.7Mhz si rezultatul dupa filtru , cu antena de emisie si cea de receptie una sub alta .. aici aveti secventa de 8-8.5W

    http://www.youtube.com/user/zvartosh...25/47R3_Vr8hqE aproape de 23W , se vede si din reflectometru

    http://www.youtube.com/user/zvartosh.../2/cMZ8IlBQmaU pirati ascultabili dupa 170mhz

    http://www.youtube.com/user/zvartosh...07/-eGpIwCXL8s iata bly94 pus exact unde orice emitator rupe tvr1 costila ,
    receptie de dx-er , antene special concepute pentru a simti propagarea din fm

  13. #13
    Standard RSP member zvartoshu's Avatar
    Join Date
    24 May 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    768
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default

    Dl Ciprian , nu uita ca perioada asta a fost extra , la capitol radio tunere defecte , numar record , si reparatii peste reparatii , chit peste asta colac peste pupaza am avut si ziua de nastere a radio piratului adica 7 ani si asa mai departe .
    Cand te referi la o schema , sau cum se construieste NU ESTE ILEGAL , poti intreba in anc .
    Detinerea unui emitator artizanal , cu scopul de a face scoala , de a proiecta o schema , nu este interzis . Abia atunci cand zici ca deti emitator cu scopul folosirii transmiterii de programe radio faci ilegalitate . Am fost foarte atent , am intrebat si am postat aici .
    Deci in momentul cand vrei o schema cu KT907 , eu nu fac decat sa iau una de pe siteul de radio pirat al ucrainei , sa dau cu ea pe orcad si dupa aia sa pun mana sa o atarn aici .
    In primul rand , in un emitator nu am nevoie de spire , diametru si alte alea , vreau valoarea reala pusa de cel ce o are schema . Avand om ce imi imprumuta capacimetru / lc metru , afla ca eu tre sa am valoare in nH sau uH ca sa pot determina software schema si armonicile .
    Deci inca o data poti detalia schema de BLF278 de 250w ca nu te alearga nimeni sau daca ai cum sa faci rost de cabinet de 5kw cu 6Xblf578 dai bice inainte ca nu doare pe nimeni . Asa ceva nu incurajeaza pe nimeni , deoarece e greu de obtinut valorile exacte .

    Iata schema ta , mult dorita si iubita :

    si rezultatul pe analizorul software


    Deci , intoducand un semnal de 0.173W din o sinteza cu minim final bfr91A , vei obtine la iesire vreo 8.742W pe o antena de 50ohm . Tensiunea fiind egala pe tot circuitul :12V cu 2.167A cosum general per amplificator .
    vrei mai sus , simplu 15v pe Kt907 si atingi spre 10.356W .
    Postul este dublat , deci este in doua locuri pus , raspunsul poate si atat aici cat si dincolo din partea celui ce a dorit-o .
    receptie de dx-er , antene special concepute pentru a simti propagarea din fm

  14. #14
    Standard RSP member cipryDXfeed's Avatar
    Join Date
    17 Nov 2008
    Location
    ALBA
    Posts
    1,808
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    70

    Default Amplificator

    Am reusit de am facut un amplificator nu stiu ce putere are nu am scule profesionale gen powermetru , cu antena conectata (cablu 50ohm) am pus un bec de 6v/3W si se aprinde asta nu stiu cata putere rezulta.



    Tranzistorul final se incalzeste destul de tare nici radiatorul nu este prea mare cred ca-i normal.
    Dar ce rol are bobina aceea pe ferita din baza finalului?
    Prefinalul nu se incalzeste deloc.





  15. #15
    Standard RSP member
    Join Date
    11 Nov 2010
    Posts
    168
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    51

    Default

    Arunc un ochi ca omul de rand dupa ce mi sa spus, parerea mea este ca bobinele nu au nici in clin si nici in maneca cu o schema . Am emitator , nu imi este jena sa zic , ma cunosc atatia dar ca sa fac 3 bobine de nam masurat valorile atat pe uscat cat si pe circuit de cateva ori bune , dupa care capacitatile le-am facut fixe .
    Kt904 sau ce este acela 907 , este si ramane o amintire , in ziua de azi ala e bun decat pentru 6 scari din 10 sa te auzi coerent fara antene speciale . Are aprox 12w la 23V cu 4A .
    Ca sa nu zicem , poti sa emiti de pe bloc de 8 etaje si sa te auzi coerent la 9km de bloc , cu radioul normal , poti sa faci performante ca mine sau ca dxerii , sa te auzi cu radiouri care permit , peste 14km , cunosc si recunosc ca s-au facut experimente pe tema asta .

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •