Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 29 of 29

Thread: DM500s clona, problema

  1. #16
    Standard RSP member mesterika's Avatar
    Join Date
    17 Apr 2008
    Posts
    282
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    60

    Default

    eu folosesc o clona cu 4.6 , si se comporta bine...... cu 4.7 facea aceleasi probleme... se bloca comenzile....... trebuia sa-l opresti de la alimentare ca sa-si revina.....
    Last edited by mesterika; 12-01-11 at 16:21.

  2. #17
    Member Addicted Member
    Join Date
    11 Feb 2007
    Location
    Șoseaua Kiseleff nr. 10
    Posts
    2,498
    Mentioned
    5 Post(s)
    Rep Power
    81

    Default

    Incearca sa schimbi receptoarele intre ele (clona cu probleme conecteaz-o la CRT). Eventual pune gemini 4.5 (mi s-a parut cea mai stabila).

  3. #18
    Standard RSP member maximuss's Avatar
    Join Date
    12 Aug 2007
    Posts
    614
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    66

    Default

    La un Blackbox aveam un tiuit ca de traf de inalte ...am schimbat aparatul ca nu am reusit cu schimbarea imaginilor.
    Last edited by sorin8m; 12-01-11 at 19:37. Reason: Offtopic

  4. #19
    Member
    Join Date
    22 Feb 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    20
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Rezolvat.......am sgimbat img cu GP 4.6, "cantat la pian pe telecomanda si slow si rock" nici o problema,sonor: cand mai tare cand mai incet nici o simptoma deocamdata merge"BRICI".

    Multumesc pentru sfaturi.
    Sa avem o seara buna.

  5. #20
    Standard RSP member franta's Avatar
    Join Date
    24 Jun 2009
    Location
    Hamburg
    Posts
    1,430
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    65

    Default

    eu nu inteleg de atat de multa lume se chinuie si continua sa foloseasca imaginile GP cand oferta de imagini e mult mai variata si chiar mai bune

  6. #21
    Standard RSP member delta2k2's Avatar
    Join Date
    11 Apr 2008
    Location
    Fost mebru
    Posts
    2,523
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    78

    Default

    Unii sunt interesaţi doar să schimbe canalele, restul de addon-uri nefiind considerate utile. Alţii au ramăs pe gemini din inerţie ...

    Avand in vedere vechimea receptorului DM500 e clar că majoriatea imaginilor au avut timp să se ... "coacă".
    Important este că avem de unde alege

  7. #22

    Join Date
    14 Feb 2007
    Posts
    1,089
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    De ce se foloseste GP intr-o proportie destul de semnificativa ? pentru ca asa s-a zvonit, GP este (precum masina DACIA) usor de configurat, GP este croita pentru cei mai putin experimentati (total fals), este super pt. ca softul este facut de Team-ul ce are legaturi de "sange" cu DM...etc. Arhivele automate de instalare apar pe net predominant pt GP iar comoditatea userilor nu le starneste curiozitatea sa instaleze un emu sau plugin manual... sau poate ca in viziunea acelor care prefera GP, aceasta imagine chiar este buna si nu a dat rateuri (desi ma indoiesc, imagine perfecta nu exista). Alternative, asa cum s-a precizat sunt destule. Timp, vointa si poate putina ...doar putina experienta pt teste mai trebuie, restul vine de la sine. Un singur lucru este cert...cei ce testeaza au de unde alege, cealalta categorie au de unde alege...dar prefera GP, care totusi nu este o imagine atat de "rea". Ce trebuie insa evitat in proportie de 99%...imaginile "modefecate". Si eu m-am imbatat cu apa rece candva, crezand ca aduce ceva nou, realitatea este alta....aduce ceva nou pt cel ce o modifica.

    P.S. .scuze offtopic
    Last edited by dMd; 14-01-11 at 01:48.

  8. #23
    Member Addicted Member
    Join Date
    11 Feb 2007
    Location
    Șoseaua Kiseleff nr. 10
    Posts
    2,498
    Mentioned
    5 Post(s)
    Rep Power
    81

    Default

    Am testat tot ce a iesit pentru dm500. Si am ramas la gemini 4.5. Insa fiecare e liber sa aiba o opinie.

  9. #24

    Join Date
    25 Oct 2010
    Posts
    108
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    A fost cea mai folosita,se gasesc cele mai multe informatii si tutoriale despre GP si logic ca incepatorii o folosesc,dar si cei care vand receptoarele.Asa se transmite mai departe obiceiul de a folosi aceasta imagine.

  10. #25
    utilizator de vaza adi sony's Avatar
    Join Date
    23 Feb 2007
    Location
    CONSTANTA
    Posts
    621
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    67

    Default

    Imagine ca imagine ,dar sant foarte multi care nu stiu cum se instaleaza un plugin ,un cam ,etc ,prefera sa le ia de pe server din addons ,sant imagini care nu are addons si de aici tot dezastrul .
    Problema e ca multi au receptoare de ani buni si inca nu stiu ce si cum se pune un ip ,,apoi sa mai faca o instalare de imagine ,etc .
    Nu spun cu rautate ,sant poate criticat ,dar asta este adevarul.

  11. #26
    Moderator sorin8m's Avatar
    Join Date
    22 Apr 2007
    Location
    Romania, Timisoara (Westul salbatic)
    Posts
    1,898
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    76

    Default

    Gata ajunge. Baieti ati cam deviat mult pe offtopic.

  12. #27
    Standard RSP member
    Join Date
    27 Mar 2007
    Posts
    57
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    confirm si eu o problema asemanatoare cu gemini 4,7max var adica o pocnitura ce se repeta la intervale initial am crezut ca e de la televizor, am legat prin rca la amplif marantz si tot asa clar ca sunetul iesea din box, pe langa astea nimic nu pot instala de pe server desi memorie este disponibila, iar la hispasat se blocheaza cand schimb canalele, in concluzie, in cazul meu acesta imagine nu e prea ok. am schimbat pe 4.5 si simtomele au disparut

  13. #28
    Standard RSP member marcghi's Avatar
    Join Date
    17 Jan 2008
    Posts
    433
    Mentioned
    11 Post(s)
    Rep Power
    63

    Default re

    am incercat mai multe imagini, pacanitul se mentine, dar acum am observat ca nu pe toate canalele, pe prima face asa, pe focus
    Last edited by marcghi; 02-02-11 at 22:38.

  14. #29
    Member Beginner
    Join Date
    18 Jul 2009
    Posts
    15
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default jumper

    e de la focus
    face pe prima pe antena1 un pacanit enervant
    nu e de la imagine sau de la dreambox

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •