Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Page 2 of 9 FirstFirst 123456 ... LastLast
Results 16 to 30 of 131

Thread: Impresii si pareri despre Gemini Project 4.70 DM500 MaxVar

  1. #16
    Standard RSP member delta2k2's Avatar
    Join Date
    11 Apr 2008
    Location
    Fost mebru
    Posts
    2,523
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    78

    Smile

    Quote Originally Posted by silvica View Post
    ... Inca ma roade curiozitatea de a mai face un test cu 4.7 acum dupa ce am vazut ca nu-i asa mere teorie cu jtagu ...
    Păi ce ai de pierdut ?
    Spor la treabă.



    @yKy , eu sper să nu am dreptate ...
    Pe de altă parte , poate acesta e cadoul de sărbători din partea celor de la DM pentru posesorii de clone.


    L.E.
    Un clip drăguţ care s-ar potrivi cu situaţia de faţă : http://www.youtube.com/watch?v=9uI2GVbpWUs


    .
    Last edited by delta2k2; 22-12-09 at 00:21.

  2. #17
    Standard RSP member delta2k2's Avatar
    Join Date
    11 Apr 2008
    Location
    Fost mebru
    Posts
    2,523
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    78

    Smile

    Uite că trecură şi cele 24 de ore de funcţionare continuă pentru clonă :






    Desigur , inainte de asta au fost mai multe restărtări , treceri in standby etc


    .

  3. #18
    Banned
    Join Date
    10 Oct 2009
    Location
    In majoritatea capitalelor EU
    Posts
    126
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Deci! dupa cum am mentionat si in primul post atentie la CLONE!! nu puneti imaginea noua decat daca sunteti SIGURI ca aveti o adresa de MAC originala,din fericire ii multumesc inca o data lui @Zmeura care in urma cu aproape 2 ani mi-a daruit o adresa de MAC recunoscuta de DM ca originala si pe care o folosesc si in prezent pe o clona,mentionez ca am imaginea noua pe clona de 24 de ore,am descarcat de pe serverul geminii,am dat reboot am facut tot ceea ce era de facut pentru a declansa timebomb dar...nu sa intamplat asa ceva dovada ca adresa de MAC folosita de mine e recunoscuta ca originala,deci. in concluzie!!!! atentie sporita tuturor!

    @silvica
    ..................
    pe spaniolu il stiu din pacate daca vb de aceeasi persoana zappa,dar ce legatura are el cu discutia asta nu am inteles
    .................................................................................................... ...........................................

    @silvica eu sunt spaniolul..!!

  4. #19
    Standard RSP member
    Join Date
    18 Feb 2009
    Location
    langa craiova
    Posts
    58
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    56

    Default

    si totusi pana la urma merita sa ma risc sa pun gp4.7 sau ajung la jtag pe o clona cu mac original, asa am cumparat-o. am mers vreo 2 ore cu gp4.6 cu time bomb dar mi-a fost frica sa o folosesc mai mult pt ca nu am mufa pt jtag . apropo merge streamingul prin web-x-tv si plugin-ul vlc pe 4.7

  5. #20
    Banned
    Join Date
    10 Oct 2009
    Location
    In majoritatea capitalelor EU
    Posts
    126
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Pune orce imagine noua fara timebomb in ea,vezi de ex. geminii 470 Borsalino,daca vrei sa te joci cu JTAG incearca noua imagine!
    Inca o data ma repet! nu instalati geminii 470 decat daca sunteti SIGURI 100% ca adresa de MAC ce o aveti pe clona e VALIDA!!!

  6. #21
    Standard RSP member delta2k2's Avatar
    Join Date
    11 Apr 2008
    Location
    Fost mebru
    Posts
    2,523
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    78

    Post

    Spaniolule , deja sperii lumea cu atatea atenţionări. Numai in acest topic ai spus acest lucru de 3 ori. Si nu numai aici ...

    Cine are de inţeles va inţelege , cine nu ... apelează la JTAG.
    Cum spunea cineva adineaori : "nu-i asa mare teorie cu jtagu ..."






    .

  7. #22
    Expert Gigablue & Mut@tant 4k laleauaneagra's Avatar
    Join Date
    01 Feb 2007
    Posts
    5,000
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    105

    Default

    fara spam,face parte din regulament,nu santem la peronu gari sa anuntam din 5 in 5 min,fiecare e vaccinat,major si purtator de oua si decide singur ce face

    cine nu are inca curaj sa astepte o saptamana sa vada cum evolueaza treaba
    HD51: 4K - KODI - HBBTV - IPTV STALKER
    TOP5: Zgemma H9,
    Mut@nt/AX HD51 4K, Axas E4HD, Bre2ze4K, VU+ Ultimo 4K

  8. #23
    Standard RSP member AaA's Avatar
    Join Date
    08 Apr 2008
    Location
    Baia Mare
    Posts
    84
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Am pus si eu ieri 470-u pe un optibox . Are 20 de ore uptime , pana acum nu sunt probleme , nu a puscat nimic ... Sper sa nu fie nevoie de jtag.

  9. #24
    Standard RSP member
    Join Date
    26 Feb 2007
    Location
    MARAMURES
    Posts
    58
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    63

    Default

    Am clona cu mac ,,prafuit,, daca nu deranjeaza exprimarea si gemeni merge pe ea de la 1 de la lansarea imaginii pe net...si nu a patit nica ...fara frica ...ca doar cu o moarte este datoare si clona optibox

  10. #25
    Standard RSP member delta2k2's Avatar
    Join Date
    11 Apr 2008
    Location
    Fost mebru
    Posts
    2,523
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    78

    Post

    Deocamdată , clona se descurcă fără probleme :







    .

  11. #26
    Standard RSP member AaA's Avatar
    Join Date
    08 Apr 2008
    Location
    Baia Mare
    Posts
    84
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    7 days uptime are si al meu optibox si inca merge . Tocmai am dat un restart si nici o problema

  12. #27
    Standard RSP member
    Join Date
    18 Feb 2009
    Location
    langa craiova
    Posts
    58
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    56

    Default

    inseamna ca e de bine . m-am hotarat am pus imaginea acum 5 minute si vad ca e ok deocamdata. ps . vad ca web-x-tv nu merge nici pe 4.7. singura imagine pe care mi-a merge a fost un pli jade.. ceva idei?

  13. #28
    Member Beginner
    Join Date
    01 Nov 2009
    Posts
    12
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Unhappy dream mort

    Quote Originally Posted by delta2k2 View Post
    OK ... să presupunem că ai avut intr-adevăr MAC ce incepe cu 00:09:34:xx:xx:xx
    Cum ar putea cei de la DM să depisteze clonele ?

    Variante posibile (atenţie , păreri strict personale) :

    1) . Cei de la DM au folosit MAC-uri dintr-un interval anume. Să zicem că au vandut 100.000 de DM500 originale , deci este logic că nu au ocupat toate MAC-urile ce incep cu 00:09:34:xx:xx:xx . Deci , dacă primul DM500 original ar fi avut seria 00:09:34:00:00:00 şi ultimul ar fi avut seria 00:09:34:FF:FF:FF (maximul posibil matematic) , ar fi vorba de aproximativ 16,7 milioane de DM-uri.
    Nu cred că s-au vandut atat de multe DM-uri originale. In consecinţă , cei de la DM au ocupat doar un interval din această serie de MAC-uri. Deci există posibilitatea ca nu toate MAC-urile din seria 00:09:34:xx:xx:xx să fie valide.
    In acest caz , rezolvarea ar fi destul de simplă. Căutăm să aflăm un MAC cu adevărat de original (prieteni , poze pe net) şi schimbăm din nou MAC-ul folosind , soluţia postată de @zappa in acest topic

    2). Primele modele de DM-uri originale au avut tunere Philips. Mai apoi s-a trecut la tunere Alps. La fel , este posibil ca primele modele să ocupe primele (să zicem) 100.000 de MAC-uri . O simplă rutină din soft poate verifica acest lucru. Deci , este posibil să existe MAC-uri valide pentru DM-uri cu tunere Philips şi alte MAC-uri valide pentru seria de DM-uri cu tunere Alps. Si toate aceste MAC-uri incep cu 00:09:34:xx:xx:xx

    3). Acelaşi lucru ca la punctul 2) , dar avand legătură cu revizia plăcii de baza a DM-ului. Din poza postată mai sus de mine , se vede ca apare la info şi o linie cu Boardrev: 06 . Deci , revizia 06


    Cumva , este posbil ca noua imagine GP 4.70 să conţină o rutină imbunătăţită de TimeBomb. Eventual , cei care nu vreţi să riscaţi , rămaneţi la GP 4.60 pană se mai limpezesc lucrurile.
    Repet , tot ce am spus mai sus , sunt simple supoziţii personale.


    Deci , @silvica , ne poţi spune ce tuner , revizie şi MAC ai avut ?
    [Din pacate teoria ta cred ca e corecta pt ca am patit-o pe pielea mea am mers aproape doua luni cu gemini 4.60 fara probleme si acum dupa nici 12 ore cu 4.70 se f*tura si muri ,mac pare a fi original 00:09:34:3E:XX:XX cu holograma cu masa cu tot.deci atentie la 4.70 e ceva nasol in ea
    Last edited by laleauaneagra; 31-12-09 at 17:18.

  14. #29
    Standard RSP member delta2k2's Avatar
    Join Date
    11 Apr 2008
    Location
    Fost mebru
    Posts
    2,523
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    78

    Default

    Cel mai indicat ar fi să precizaţi (eventual să notaţi) ce MAC , tuner şi revizie de placă aveţi.
    Astfel incat să putem trage concluzii mai tarziu.




    .

  15. #30
    Membru de onoare
    Join Date
    08 Apr 2007
    Posts
    6,796
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    108

    Default

    Si nu va luati dupa mac-ul de pe cutie,ia vedeti-l pe cel din receptor din telnet.
    @onell dezinstaleaza VLC de pe pc daca ai versiune mai mare de 0.8.6.Vezi si aici http://sateliti.info/showpost.php?p=105377&postcount=18 si cauta o versiune de vlc 0.8.6 probabil 0.8.6i a fost ultima.
    :

Page 2 of 9 FirstFirst 123456 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •