Thanks Thanks:  1
Likes Likes:  2
Dislikes Dislikes:  0
Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 28 of 28

Thread: DVB-T SIBIU receptionat in judetul cluj

  1. #16
    Membru de onoare
    Join Date
    08 Apr 2007
    Posts
    6,796
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    107

    Default

    Propagarea e mai buna pe canal 54.Legat de polarizare nu stiu exact,mie mi-a mers mai bine pe verticala cu toate ca teoretic ar trebui sa foloseasca acelasi sistem radiant cu polarizare orizontala de pe analogic.Eventual daca intreb maine pe la prieteni sa nu fie sistem radiant separat pentru digital,dar nu cred ca aveau loc pe pilon.
    :

  2. #17
    Standard RSP member
    Join Date
    31 Jan 2009
    Location
    Alba
    Posts
    90
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    56

    Default

    in alba intra bine cu antena dinaia de la rusi tip gratar(desi stau la casa inconjurat de blocuri). la mine semnalul e mai puternic pe 47.
    IpBox 91HD, Ferguson Ariva 120, freesat, offset Al 0,9m+motor h-h, dvbt2

  3. #18
    Standard RSP member cipryDXfeed's Avatar
    Join Date
    17 Nov 2008
    Location
    ALBA
    Posts
    1,807
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    70

    Default

    Am urcat azi pe deal am prins semnal destul de bun CH 47 90% si CH 54 78% deci CH 47 este mai puternic la semnal .Antena am pus pe orizontal.

  4. #19
    Standard RSP member
    Join Date
    09 May 2007
    Location
    R-day
    Posts
    168
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    63

    Default

    Dupa un forum maghiar de DX -eri Muxul de pe C47 a fost receptionat ( si se receptioneza frecvent ) la o distanta de peste 300 Km.
    Cel care a postat aceasta informatie le a dovedit cu poze pe forumul respectiv.
    Eu spre Paltinis am in fata muntele Harghita inalt de 1800 m , dar si asa cu antena indreptata spe paltinis , la o scanare automata pe digital terestru ( samsung LCD32D550 ) pe canalul 47 televizorul se opreste in cautare cca. 30 secunde deci simte ca acolo este ceva , dar din pacate semnalul este prea slab si nu gaseste canalele .
    1.40 prim fokus.68 E - 30 W, ss2 + 90 digi + DM500s

  5. #20
    Standard RSP member rzbvro's Avatar
    Join Date
    28 Jul 2007
    Posts
    241
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    62

    Default

    Foarte tare dx-ul unguresc pe dvb-tul romanesc!

    Eu am Muntii Fagarasului pe directie - nici cu rugaciuni nu merge
    Am incercat cu un Televes destul de bun in castig cu tot cu amplificator si degeaba... exact ca asta din imagine arata numai ca e curbat reflectorul

    50€ Wirex (in WXT cu 40 Euro depozit), 25$ CryptoCom (350€ depozit in CRO/6 luni), 25$ Abra (15$ depozit in cripto/30 zile)
    50$ Celsius (in BTC cu 400$ depozit/30 zile), 30$ Matrixport (14-27 februarie 2022) https://invitation.codes/@BankingFree

  6. #21
    Membru de onoare
    Join Date
    08 Apr 2007
    Posts
    6,796
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    107

    Default

    Fara vedere directa nu rezolvati nimic,fata de guzy sunt la 20-30km distanta,dar la peste 1000 altitudine peste el.Imi merge cu antena de jucarie a unui LCD portabil,fara amplificare,la 180km distanta.
    Am testat in judetul Mures si merge bine de pe inaltimi cu antena aceluiasi LCD portabil iar in rest din locatii normale dar cu o antena "gratar" cu amplificator,ridicata ca sa aiba vedere catre Paltinis.Conditii de podis Transilvanean,receptie stabila dar nu atat de usoara.Distanta undeva la 100 km in linie drepta.
    :

  7. #22
    Standard RSP member
    Join Date
    10 Feb 2007
    Posts
    41
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default sal

    In Deva se poate prinde ceva semnal? Este cineva pe forum care a incercat?

  8. #23
    Standard RSP member cipryDXfeed's Avatar
    Join Date
    17 Nov 2008
    Location
    ALBA
    Posts
    1,807
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    70

    Default

    Teoretic ar merge. Dar sa nu ai ostacole in cale .Faci o proba sa vezi.

  9. #24
    Standard RSP member
    Join Date
    09 May 2007
    Location
    R-day
    Posts
    168
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    63

    Default DVB-T Sibiu receptionat in Harghita

    Quote Originally Posted by guzy View Post
    Dupa un forum maghiar de DX -eri Muxul de pe C47 a fost receptionat ( si se receptioneza frecvent ) la o distanta de peste 300 Km.
    Cel care a postat aceasta informatie le a dovedit cu poze pe forumul respectiv.
    Eu spre Paltinis am in fata muntele Harghita inalt de 1800 m , dar si asa cu antena indreptata spe paltinis , la o scanare automata pe digital terestru ( samsung LCD32D550 ) pe canalul 47 televizorul se opreste in cautare cca. 30 secunde deci simte ca acolo este ceva , dar din pacate semnalul este prea slab si nu gaseste canalele .
    Buna .

    Azi dimineta fiind cam plictisit , am indreptat antena terestra home made construita in ani 90 pentu receptionarea TVR 2 si Antena 1 in directia Sibiu - ului si am dat o scanare pe digital . Antena are 15 elementi este dimensionata pentru receptia canalelor 35 - 40 , si este dotat cu un amplificator de la o antena tip GRATAR .
    Spre surprinderea mea azi a gasit 9 canale pe digital .

    Mai departe va prezint antena , conditile de receptie si un video .
    In timpul zilei nu am avut semnal , iar in momentul de fata am imagine cu macroblocuri .
    Antena este inaltat la vreo 6-7 metri de la sol.









    Ce parere aveti ar merita cumparat o antena adecvata oare ar fi semnal si in timpul zilei?

    Vad ca clipul se vede foarte prost
    Last edited by guzy; 29-12-12 at 20:28.
    1.40 prim fokus.68 E - 30 W, ss2 + 90 digi + DM500s

  10. #25
    Golden Member mar1us's Avatar
    Join Date
    09 May 2009
    Location
    dublin
    Posts
    1,215
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default

    Am zis ca daca tot sunt in Sibiu sa vad si eu dtt-ul nostru asa ca am facut niste teste ieri la 30km de Sibiu si vreo 50/60km de Paltinis,semnal destul de bun cu o antena de doi bani tinuta inauntru,am receptionat amindoua canalele 47 si 54






  11. #26
    Standard RSP member
    Join Date
    18 Feb 2007
    Posts
    49
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    63

    Default

    Quote Originally Posted by rzbvro View Post
    Foarte tare dx-ul unguresc pe dvb-tul romanesc!

    Eu am Muntii Fagarasului pe directie - nici cu rugaciuni nu merge
    Am incercat cu un Televes destul de bun in castig cu tot cu amplificator si degeaba... exact ca asta din imagine arata numai ca e curbat reflectorul

    Sa inteleg ca din Brasov nu am nici o sansa sa vad ceva?

  12. #27
    Golden Member mar1us's Avatar
    Join Date
    09 May 2009
    Location
    dublin
    Posts
    1,215
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default

    Parerea mea personala (si a mai multora) e ca nu se vrea dtt/dvb-t in Romania !

  13. #28
    叛徒 kosar's Avatar
    Join Date
    25 Feb 2013
    Location
    覆盆子灌木
    Posts
    293
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Quote Originally Posted by giorgionet View Post
    In Deva se poate prinde ceva semnal? Este cineva pe forum care a incercat?
    Am incercat eu in zona, dar cu o antena de mici dimensiuni, fara rezultate.
    In momentul in care o sa am putin timp sa fac o antena mai performanta, am sa incerc din nou, doar ca stau tare rau cu timpul liber in ultima vreme.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •