Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Results 1 to 7 of 7

Thread: Problema optibox ~ dm500 clona dreambox

  1. #1
    Member Visitor
    Join Date
    09 Aug 2010
    Posts
    3
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Problema optibox ~ dm500 clona dreambox

    (clona dm500s)

    Pentru cei ce au folosit interfata web , respectiv optiunea "showRemoteControl" pentru a interactiona cu receptorul prin internet, am o intrebare.

    Nu imi functioneaza http://dream-ip/cgi-bin/rc?code (unde cod este numarul comenzii), pur si simplu nu face nimic, nu schimba posturile.

    Daca ma loghez pe receptor telnet si ii dau "wget -q -O- http://root:dreambox@localhost/cgi-bin/rc?402 " (e doar un exemplu) imi da "wget: server returned error 204: HTTP/1.1 204 No Content"

    Alte comenzi de resetare , rebootare a receptorului merg dar cea cu RC adica cu telecomanda nu face nimic.Precizez ca am pe el instalat "Gemini 4.70 Non Bomb DM500 Maxvar CCcam 2.1.3 original Mod Borsalino 21.12.09".


    Aici aveti o poza.

    Dupa cum observati nici nu apar butoanele la telecomanda,parca lipseste ceva.

    Am luat sute de forumuri la rand si nu am reusit nimic.Sper ca cineva a mai avut problema asta si imi poate spune cum se rezolva.Multumesc.
    Last edited by mihai.alex; 09-08-10 at 10:07.

  2. #2
    Standard RSP member GEXE's Avatar
    Join Date
    24 Aug 2008
    Posts
    316
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    59

    Default

    Borsalino o mai da in bara cu imaginile (unele merg greu, iar altele dau erori) ... Incearca alta imagine de exemplu PLI merge excelent pe clona dm500.

    O zi buna
    DM800 - Multifeed Triax TDS-110: 1W-5E-9E-13E-16E-19E DiseqC EMP Centauri 8/1
    DM500 - Triax TDS-88 cu H-H OPTIBOX DM2400 42E-12,5W

  3. #3
    Member Visitor
    Join Date
    09 Aug 2010
    Posts
    3
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default L-am "aranjat"

    Am luat imagine de aici http://www.pli-images.org/modules/fi...=/dm500-maxvar am pus pe receptor, i-am dat rename etc...si am dat update din receptor.

    In timpul procesului de scriere s-a oprit cam pe la 90% , chiar la final si ecran negru si de atunci nimic.Presupun ca l-am terminat.Ce e de facut?

  4. #4
    Standard RSP member stargate's Avatar
    Join Date
    23 Apr 2007
    Location
    P3X-888
    Posts
    3,754
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    94

    Default

    GRESEALA ... update asa cum ai facut tu se poate face doar la imagini de acelasi tip ( asta ca sa nu ai necazuri ) , pune imagine cu dream up pe serial si o sa fie OK

    bafta
    Nota: Vizionarea programelor Pay TV fara un abonament valabil este ilegala
    Discutiile purtate si fisierele disponibile aici sunt ?n scop experimental si educational !

  5. #5
    Member Visitor
    Join Date
    09 Aug 2010
    Posts
    3
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Am reusit

    Multumesc tuturor de informatii.Am reusit.

  6. #6
    叛徒 daradici's Avatar
    Join Date
    12 Apr 2008
    Location
    覆盆子灌木
    Posts
    1,073
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    67

    Default

    Imaginiile Pli reactioneaza deosebit de bine cu PC-ul, ma refer la interfata web la webx-tv, etc... Cred ca sint cele mai reusite din acest punct de vedere. Insa daca ai MAC original (subiectul e dezbatut pe forum pe indelete !) poti sa incarci GP original fara nici o problema, incearca sa eviti imaginile modificate de oricine, cele Borsalino sint foarte aspectuoase dar dezastruoase ca si functionare ! Cu putina indemanare poti sa-ti faci si tu imaginea cel putin la fel de aspectuasa, daca dupa asta galopezi...

  7. #7
    Membru de onoare
    Join Date
    08 Apr 2007
    Posts
    6,796
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    107

    Default

    Nu mai folositi imagini modificate de arabi.Puneti mac de original si imagini originale pe care mai adaugati ce vreti voi.
    :

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •