Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  1
Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 47

Thread: Concurs RSP: HDTV - televiziunea de inalta definitie - 2011

  1. #16
    Standard RSP member uzzy2008's Avatar
    Join Date
    28 Feb 2009
    Posts
    72
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default concurs

    1.
    a. sunteti posesorul unui televizor modern? (marca si modelul)
    lcd samsung 81cm hd ready
    b. ce asteptari aveti de la HDTV?
    o calitate superioara a imaginii si sunetului
    c. ce performante de receptie aveti?
    acum: dreambox 500s cu pli jade3
    d. descrierea tehnica a instalatiei actuale.
    dreambox 500s(no hd), antena 1,8m, 1 lnb alps
    e. contributia personala la dezvoltarea si punerea ei la punct.
    cumparata si montata de mine, am avut initial 4 lnb-uri, dar am fost nevoit sa renunt pentru moment, si am ramas cu un singur lnb pe 1w;

    2.antena offset noname 1,8, lnb alp, dreambox 500s. sper ca pe la sfarsitul anului sa-mi iau un motor H-H.

  2. #17
    Standard RSP member
    Join Date
    25 Jul 2007
    Location
    Bucharest, Sibiu, Cluj
    Posts
    137
    Mentioned
    14 Post(s)
    Rep Power
    61

    Default

    1.
    a. Da. LED 32" Samsung UE32C8790
    b. calitate la un pret acceptabil, accesibilitate usoara in sensul ca providerul să ofere si posibilitatea de achizitionare numai a smartcardului fara a ne lega de un receptor care sa ne faca creerasul tandari…
    c. Receptionarea tp-urilor de pe urmatoarele pozitii: 39E,13E, 5E,1W, 4W, 30W aproximativ toate instant cu offseturi. Receptionarea tp-urilor de pe Arabsat 30E, Eutelsat W4 36E cu circulara de 1,8.
    d. 11 antene offset de 0,90, 1 antena circulara de 1,8 -in 2 locatii, 6 in Bucuresti si 65in Sibiu (inclusiv circulara de 1,8) , pe urmatoarele pozitiile mentionate la punctul c. Receptoare in Bucuresti: 1 receptor Coship Boom, 1 receptor Coship Dolce, 1 receptoare Amiko SSD 550, 1receptorEchostar 3600 Via, 1 receptor Opticum 4160 CX, 1 receptor KAON KSF 100, 1 rec GS 6900 . In Sibiu: 1 receptor analogic realizat personal dupa o schema primita in 1986 din RDG, 2 Echosmart 791, 2 Echo 790 si un Opticum 7100 CI, receptor castigat aici cu mare bucurie ...in loc de Skystar ca no fost pe stoc.
    e. contributia mea : realizarea unui receptor analogic care practic este receptorul meu de suflet..si pentru care am dat cu subsemantu in 1988 la sediul Directiei 5, structura subordonata Directiei Centrale de Securitatea Statului si am riscat sa fiu exmatriculat din liceul militar…Atunci am dat o avere pe diodele Sciotky dar mai ales pe manopera cu care am realizat radomul pentru camuflarea antenei de 1,8 pe care n-o mai pot misca din cauza restrictiilor financiare si a batranetii…In rest nimic de valoare, patchuri si linii servite pe Echo 791, 790 cu adaptoare WiFi…
    2. Instalatia mea actuala se refera la antenele mentionate la punctul 1.d.Dar cea pe care o forjez 90% este: un offset de 1,2Fe Echolite made in China, lnb single Smart Titanium de 0,2db (din masuratori romanesti este de fapt de 1,023 db), sistem de rotire cu amplidina si selsine rusesti rezultate din casarea unui radar rusesc Enisei P-18, sistem foarte sensibil, precis si robust, 25 m de cablu Katherin made in Germany cu conductor si sufa de cupru, receptor Echostar 3600 IP, DIABLO CAM WIFI, laptop Acer 3260 cu adaptor WIFI .

  3. #18
    Standard RSP member everst's Avatar
    Join Date
    12 Jun 2007
    Location
    Oradea
    Posts
    229
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    a) sunteti posesorul unui televizor modern?
    am fost in 2007 am un lcd funai de 51
    b)ce asteptari aveti de la HDTV:
    nu prea multe, la orizont 3D
    c)ce performante de receptie aveti
    in anul 2000 cand am avut primul ofset si primul digibox am reusit performanta de a gasi astra si hotbird fara nici cel mai mic ajutor si cunostinte in domeniu, pana astazi am reusit sa acumulez destule informatii despre receptia satelitilor.
    d)descrierea tehnica a instalatiei actuale.
    ofset de 90 de la digi si un humax Fta ,2 lnb-ui de 0.2 db ireali cumparat la 12 lei
    e) contributia personala la dezvoltarea si punerea ei la punct.
    lprin 2007-2008 am avut dm500 s si hh strong singur le-am montat 39e -5w nu sa putut mai mult din cauza unui pom,astazi am doar fixa lnb twin 1w-5e tot de mine puuse
    2. Sa faca o prezentare tehnica a instalatiei sale actuale:
    nu cred ca mai sunt multe de zis ,humax fta,antena de 90,2 lnb-uri no name....sper ca pana la anu sa ma redresez am in vedere un dreambox 800 ,asta numai daca nu castig eu,un hh si back in share.
    su
    ...........................

  4. #19
    Standard RSP member soarece's Avatar
    Join Date
    30 Dec 2009
    Location
    planeta S-F
    Posts
    344
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    55

    Default concursul rsp

    Ce trebuie sa faca participantul:
    1. Sa raspunda punctat, in maxim 100 de cuvinte / punct, la urmatorul chestionar:

    a. sunteti posesorul unui televizor modern? (marca si modelul)
    b. ce asteptari aveti de la HDTV?
    c. ce performante de receptie aveti?
    d. descrierea tehnica a instalatiei actuale.
    e. contributia personala la dezvoltarea si punerea ei la punct.

    2. Sa faca o prezentare tehnica a instalatiei sale actuale: motor (actuator, motor H-H), antena (tip, dimensiune), LNB (tip, zgomot) si receptor SD utilizat (marca si model)... precum si a contributiei personale in punerea la punct a acestei instalatii. In egala masura creativitatea din punct de vedere hardware este un criteriu de apreciere asa ca puteti descrie eventuale dispozitive electronice, mecanice, interfete construite de voi.

    punctul A :detin un televizor cu diagonala de 50 cm,marca vortex,mai detin inca 2 tv dar concursul se adreseaza numai la unul
    punctul B :asteptari!!?? ,doresc o imagine tv cit mai clara ,asta cind privesc meciurile
    punctul C :se vede in imaginile alaturate
    http://www.girlshare.ro/2312590.5
    http://www.girlshare.ro/2312602.6
    si ultimul articol
    E :http://www.girlshare.ro/2312362.8
    antena este pe baza de actuator, lnb 0,4 db
    de construit nu am construit ca nu sint electronist,dar am readus la viata dm 500 s ,prin schema jtag, plus am folosit cablu rs 232 la diferite aparate care mi-au trecut prin mina,strong seria 4355,strong seria 6004,6011,6016,6020,dreambox seria 7020,7025.500 S,yu-ma-tu plus,kaon etc desi detin la ora actuala 5 tipuri aparate sd ..optibox 550 S, strong 4355 ,strong 6016 ,un yu-ma-tu si o colectie de cartele ,plus un cam t-rex...in rest toate cele bune echipei rsp
    Last edited by soarece; 22-06-11 at 15:28.

  5. #20
    Standard RSP member paduraru's Avatar
    Join Date
    16 Dec 2007
    Posts
    189
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    61

    Default

    Sa-mi incerc si eu norocul!

    1. Sa raspunda punctat, in maxim 100 de cuvinte / punct, la urmatorul chestionar:

    a. sunteti posesorul unui televizor modern? (marca si modelul)

    am fost,acum nu mai sunt,la furtuna de duminica mi-a fulgerat in curte si mi-a ars lnb-ul cu 4 iesiri decodorul digi,disequl,televizorul si camera care era conectata la tv,chiar daca toate acestea erau scoase din priza,noroc ca nu am avut si DM 500 legat la antena,asa ca acum folosesc un tv crt.

    b. ce asteptari aveti de la HDTV?

    o calitate mai superioara a imaginii si cat mai multe posturi HD

    c. ce performante de receptie aveti?

    prima experienta cu satelitii am avut-o prin anii 90 cand am cumparat primul decodor analogic,un srtong si o antena de 1m,la care i-am construit singur un dispozitiv de miscare imprivizat dintr-un motras de stergator de parbriz si cu care prindeam de la turksat 42 E pana pe la 4w unde daca imi aduc bine minte erau francezii si prindeam MCM-mul,prindeam cam tot ce se putea prinde cu o antena de 1m,printre care si astra care intra la limita,un mare ajutor pe vremea aceea mi-a fost revista tv satelit de unde luam toate frecventele si de unde am invatat multe.

    d. descrierea tehnica a instalatiei actuale.

    antena de 0.9m cu 4 lnb-uri,focarul principal pe intelsat 1002.1W lnb quatro(acum dublu)urmeaza zilele astea altul quatro,4.8E,7E,13E cu diseq 4/1
    antena de 1m pe 15,8E
    hyundai HSS 7160
    DM 500
    kaon ksf100 + inca cateva decodoare pe care nu le mai folosesc
    antena de 1,2m pe care trebuie sa o reconditiones si sa o inlocuiesc pe cea de 0,9
    urmeaza si un HH

    e. contributia personala la dezvoltarea si punerea ei la punct.

    toata instalatia a fost facuta de mine personal

    2. Sa faca o prezentare tehnica a instalatiei sale actuale

    In mare parte prezentarea instalatiei a fost facuta la punctul e,mai adaug lnb-urile folosite
    doua lnb-uri alps de 0,2db
    doua inverto ultra blak de 0,2db
    si momentan inverto 0.3 db dublu,decodorul dublu de la digi e conectat la 3 tv-uri cu doi senzori ca sa pot schimba din toate parti programele,DM 500 la un tv si kaonul la un tv.
    DM 500S,HSS 7160

  6. #21
    Standard RSP member dic_star79's Avatar
    Join Date
    15 Feb 2007
    Location
    44.42/26.12
    Posts
    4,462
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    96

    Default

    O sa fiu scurt si punctual!
    A) Sony Bravia KDL 32V4500
    B) O imagine si un sunet inbunatatit fata de actualul standard SD !
    C) Multifeed dus la extreme,7 Lnb pe antena de 1.2m.
    D) Multisistem format din antena 1.2m, antena 0.9m, antena 0.8m ,antena 0.6m cu Lnb aferente. Receptor DM 500S ,3receptoare de la Digi, un receptor de la FocusSat plus un receptor DVB.T
    E) Antena de 0.8 a fost instalata de un prieten prin 2005 pentru Digi, restul echipamentelor au fost instalate de mine cu modificari si ajustari facute de mine. Piatra de temelie si microbul a fost luat din revista Info Satelit prin 2003 .
    2. Echipamentele sunt in ordinea nr de pe tricou:
    Antena 1.2m ,7lnb (focar 9E plus 23.5e, 19.2 e , 16 e, 13 e, 5e, 1w, 5 ) ,receptia la extreme este stabila, doar cand ploua torential pica extremele,lnb sunt alps si inverto ultra blak ,sunt legate la un comutator diseq EMP CENTAURI 8/1 legatura catre DM500 S. Tot la acelasi comutator portul 8 este ocupat de un alt comutator 4/1 la care este legata antena de 0.9m care este pozitionata pe 28.2e focar si 39e si 25.5e focare secundare,la care se mai adauga antena de 0.6 pe Hispasat in portul ramas liber la comutatorul 4/1. Restul este can can...Multa bafta celor care au participat.
    Last edited by dic_star79; 24-06-11 at 17:13.

  7. #22
    RSP Team XVanish's Avatar
    Join Date
    05 Jan 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    2,373
    Mentioned
    9 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Datorita faptului ca lupta e stransa si voturile momentan sunt cam putine, probabil pentru ca e duminica si multi din Staff sunt plecati si nu au votat, amanam votarea cu inca 24 de ore ca sa fie timp suficient si pentru cei care lipsesc, astfel sa fie si votarea cat mai corecta pentru toti participantii. Maine seara, la aceeasi ora, vom anunta castigatorii.
    Internetul e distractie, nu pierde controlul!

    Foloseste Google si YouTube inainte de a pune intrebari stupide!

  8. #23
    RSP Team XVanish's Avatar
    Join Date
    05 Jan 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    2,373
    Mentioned
    9 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Rezultate voturilor sunt urmatoarele:

    dic_star79: 8 voturi
    cipryDXfeed: 6 voturi
    daradici: 5 voturi
    felix73: 4 voturi
    maximuss: 3 voturi
    liviusky: 1 vot
    restul participantilor: 0 voturi

    Multumim tuturor participantilor! Felicitari castigatorilor!
    Pentru detalii despre cum puteti intra in posesia premiilor, luati legatura prin PM cu mihaip.

    Probabil urmatorele concursuri vor fi diferite, veti vota si voi, userii, nu doar Staff-ul. E mai ok asa si e mai rapid, nu stam dupa un moderator sau altul, ca lumea are si viata personala si vom avea mult mai multe voturi.

    Multumim lui mihaip pentru premiile acordate!
    Castigatorii se pot imbata in seara asta, noi asteptam butoiul cu bere!

    Numai bine tuturor!
    Internetul e distractie, nu pierde controlul!

    Foloseste Google si YouTube inainte de a pune intrebari stupide!

  9. #24
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    felicitari pentru cei doi castigatori desi toti participantii merita felicitari
    LA TOTI NI GREU
    "SGU Stargate Universe"

  10. #25
    maniac lao's Avatar
    Join Date
    02 Sep 2009
    Posts
    3,190
    Mentioned
    29 Post(s)
    Rep Power
    85

    Default

    Felicitari castigatorilor si multumiri @mihaip & staff
    Doi mari vrăjmași are românul: mila pentru străini și ura pentru ai lui - Grigore Vieru

  11. #26
    Standard RSP member dic_star79's Avatar
    Join Date
    15 Feb 2007
    Location
    44.42/26.12
    Posts
    4,462
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    96

    Default

    Multumesc in primul rand lui MihaiP pentru acordarea premiilor, multumesc colegilor care au votat pentru mine! Felicitari lui @cipryDXfeed pentru locul doi, felicitari celor care au participat !

  12. #27
    Standard RSP member SuperSonic's Avatar
    Join Date
    29 Nov 2008
    Location
    Cu capu' in nori
    Posts
    2,709
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    77

    Default

    Felicitari castigatorilor : @dic_star79 si cipryDXfeed !

  13. #28
    Standard RSP member soarece's Avatar
    Join Date
    30 Dec 2009
    Location
    planeta S-F
    Posts
    344
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    55

    Default felicitari

    celor 2 concurenti cipry, si dic-star

  14. #29
    Standard RSP member cipryDXfeed's Avatar
    Join Date
    17 Nov 2008
    Location
    ALBA
    Posts
    1,807
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    70

    Default

    Multumesc celor care m-ati votat

    Prima data cand castig ceva


    Felicitari dic_star

  15. #30
    Standard RSP member maximuss's Avatar
    Join Date
    12 Aug 2007
    Posts
    614
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    65

    Default

    Felicitari celor ce au castigat ... sa se bucure cu adevarat de receptoare.

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •