Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  1
Dislikes Dislikes:  0
Page 2 of 7 FirstFirst 123456 ... LastLast
Results 16 to 30 of 100

Thread: Ce se mai int?mpla in..... ceruri

  1. #16
    Membru de onoare
    Join Date
    08 Apr 2007
    Posts
    6,796
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    107

    Default Re: Mai Sunt 10 Zile

    Cred ca vom avea probleme cu comunicatiile radio,asa cum spunea si unul intr-un comentariu pe youtube:
    Let's just say it, Earth is likely to have interrupted radio communication and a tremendous light show on Earths north and south poles for a few days following the 29th and that could be enough to set overzealous religious persons on their self-fulfilling doomsday path.
    si pentru noi sa fie o experienta interesanta.
    Altfel sunt curios sa aflu o estimare a cat va mai ramane din el dupa ce va trece prin atmosfera.In lipsa informatiilor legate de materia din care este compus nu cred ca poate estima nimeni.Daca ramane la un diametru mai mare de 100m vom avea probleme chiar daca cade intr-o zona nepo****ta.
    Prevad un topic luuuuung aici.Poate ca o data cu apropierea datei de 29 vom avea informatii tot mai exacte,dar si multe presupuneri.

    PS: Diametru este de 300m http://echo.jpl.nasa.gov/asteroids/2...4planning.html si mai multe informatii vor veni pe 23-24 luna asta de la radarul Goldstone din desertul Mojave.
    Last edited by zmeura; 20-01-08 at 10:36.

  2. #17
    Standard RSP member skycleaner's Avatar
    Join Date
    31 Jan 2007
    Posts
    663
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    67

    Default Re: Mai Sunt 10 Zile

    Quote Originally Posted by zmeura View Post

    PS: Diametru este de 300m http://echo.jpl.nasa.gov/asteroids/2...4planning.html si mai multe informatii vor veni pe 23-24 luna asta de la radarul Goldstone din desertul Mojave.
    ar fi cam tarziu nu???
    Trecut la Sfinti

  3. #18
    Standard RSP member dic_star79's Avatar
    Join Date
    15 Feb 2007
    Location
    44.42/26.12
    Posts
    4,462
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    96

    Default Re: Mai Sunt 10 Zile

    O sa fie foarte misto mai ceva ca in noaptea de revelion ,dar sa fie la alti si nu la noi
    Last edited by delta2k2; 04-01-12 at 00:18. Reason: R12

  4. #19
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default Re: Mai Sunt 10 Zile

    ce bine ar fi ca pe asteroid sa fie un antidot al prostiei omenesti
    sau se gasesca antidotul la HIV sau cancer

  5. #20
    RSP Team XVanish's Avatar
    Join Date
    05 Jan 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    2,373
    Mentioned
    9 Post(s)
    Rep Power
    100

    Cool Re: Mai Sunt 10 Zile

    Nu e de glumit... dar hai sa gandim pozitiv!
    Internetul e distractie, nu pierde controlul!

    Foloseste Google si YouTube inainte de a pune intrebari stupide!

  6. #21
    Super Member
    Join Date
    15 May 2007
    Posts
    686
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    66

    Default Re: Mai Sunt 10 Zile

    Doru Dragan
    Moderator
    Moderator


    Data inscrierii: 02 Mar 2006
    Mesaje: 1763

    Motto: PER ASPERA AD ASTRA

    Locaţie: Timisoara

    MesajTrimis: 15 Ian 2008 07:35 Download mesaj
    Titlul subiectului:
    Răspunde cu citat (quote) Adauga in lista personala de ignorare
    Dupa ultimele calcule pare sa fie pe undeva intre limita (superioara Smile) a atmosferei si orbitele satelitilor. Daca o tine asa s-ar putea sa loveasca cativa sateliti iar ISS e in real pericol. Deocamdata nu a aparut la stiri dar cred ca o sa auzim in curand de el.
    de pe http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?t=1876

    singura problema care imi trece prin minte e faza aia din filme... "OH MY GOD I'm gonna die a virgin!!!" atunci as fi curios cum s-ar comporta tineretul "emo" din Romania.[vorba vine]

    P.S.: as fi bogat daca mi-ar pica cativa sateliti in/pe casa/gradina

  7. #22
    Standard RSP member outcast's Avatar
    Join Date
    31 Jan 2007
    Posts
    1,660
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    74

    Default Re: Mai Sunt 10 Zile

    Quote Originally Posted by dic_star79 View Post
    Outcast ,prietene am inteles dar pe cei din interiorul cladiri noi i am bagat in interior si tot noi trebuie sa i dam afara
    aici gresesti....nimeni nu-i poate da afara....ei au acte..ei fura cu acte...ei interpreteaza legile dupa interesul lor..ei fac ce vor cu o tara intreaga........o avere ca a lui patriciu sau becali,se dobindeste de a lungul multor generatii,in ro s-a dobindit in 10 ani......legal?..da dupa legile lor----
    meteoritul e solutia
    ..serios.

  8. #23
    Membru de onoare
    Join Date
    08 Apr 2007
    Posts
    6,796
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    107

    Default Re: Mai Sunt 10 Zile

    Chiar daca acest satelit vrea sa ne "viziteze",probabilitatea ca el sa "rada" ceva sateliti de pe cer e mica.Un obiect de 400m diametru care sa loveasca un satelit de cativa metri e extrem de mica.Singura influenta probabila pe care o poate avea e cea electromagnetica.Sa vedem ce surprize ne rezerva,dar sa nu ne asteptam la cine stie ce.Cred ca cele mai mari sanse sunt ca "pietroiul" sa treaca linistit pe langa noi si atat.Eu sper totusi cel putin la unele influente electromagnetice,doar ca noi sa avem ocazia constatarii acestora.Sadic,nu?

  9. #24
    Standard RSP member dic_star79's Avatar
    Join Date
    15 Feb 2007
    Location
    44.42/26.12
    Posts
    4,462
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    96

    Default Re: Mai Sunt 10 Zile

    Quote Originally Posted by outcast View Post
    aici gresesti....nimeni nu-i poate da afara....ei au acte..ei fura cu acte...ei interpreteaza legile dupa interesul lor..ei fac ce vor cu o tara intreaga........o avere ca a lui patriciu sau becali,se dobindeste de a lungul multor generatii,in ro s-a dobindit in 10 ani......legal?..da dupa legile lor----
    meteoritul e solutia
    ..serios.
    Cred ca da

  10. #25
    Standard RSP member dic_star79's Avatar
    Join Date
    15 Feb 2007
    Location
    44.42/26.12
    Posts
    4,462
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    96

    Default Re: Mai Sunt 10 Zile

    Quote Originally Posted by zmeura View Post
    Chiar daca acest satelit vrea sa ne "viziteze",probabilitatea ca el sa "rada" ceva sateliti de pe cer e mica.Un obiect de 400m diametru care sa loveasca un satelit de cativa metri e extrem de mica.Singura influenta probabila pe care o poate avea e cea electromagnetica.Sa vedem ce surprize ne rezerva,dar sa nu ne asteptam la cine stie ce.Cred ca cele mai mari sanse sunt ca "pietroiul" sa treaca linistit pe langa noi si atat.Eu sper totusi cel putin la unele influente electromagnetice,doar ca noi sa avem ocazia constatarii acestora.Sadic,nu?
    Probalitatea de a lovi Terra sau uni din sateliti de telecomunicati este destul de mica dar totusi ramane acel 0,1

  11. #26
    Expert Gigablue & Mut@tant 4k laleauaneagra's Avatar
    Join Date
    01 Feb 2007
    Posts
    5,000
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    104

    Default Re: Mai Sunt 10 Zile

    daaaaaaaaa pai de acel 0,1 profita digi acuma facandu-ne sa nu ne mai gandim la meteorit si sa ne gandim la cheile lor si noul 3DES haios nu?

    simpatici baieti astia de la digi

    scuze de acest mic off apocaliptic
    HD51: 4K - KODI - HBBTV - IPTV STALKER
    TOP5: Zgemma H9,
    Mut@nt/AX HD51 4K, Axas E4HD, Bre2ze4K, VU+ Ultimo 4K

  12. #27
    Standard RSP member yky's Avatar
    Join Date
    24 Feb 2007
    Location
    45°39'N & 25°35'E
    Posts
    1,126
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    70

    Default Re: Mai Sunt 10 Zile

    Pai da..... trece meteoritul ...o data la 100 de ani si astora le arde de schimbat key si 3des-uri si alte alea......
    in loc sa stau afara cu telescopul ..poate poate vad ceva sau prind vre-o poza ...eu stau si-mi storc creierii cu cu emm-g analyzer(stiu ca nu mai e de actualitate ce are in keys.ini dar....) si fac comparatii intre vechile chei si cele noi......dammmn.
    Last edited by delta2k2; 04-01-12 at 00:19. Reason: R12

  13. #28
    Standard RSP member yky's Avatar
    Join Date
    24 Feb 2007
    Location
    45°39'N & 25°35'E
    Posts
    1,126
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    70

    Default Re: Mai Sunt 10 Zile

    ''Situatia pare destul de calma.
    Fata de valoarea parametrului MOID=0.00124988AU care a declansat sa zic asa aceasta discutie, urmeaza in 17 ianuarie o noua scadere usoara pana la valoarea de 0.00124985AU iar in 19 ianuarie o revenire pana la valoarea de 0.0012501AU, valoare ce se pastreza pana azi.
    Daca situatia evolueaza in continuare pe aceeasi trasa nu cred ca trebuie sa fie motive de ingrijorare, vom vedea...
    Distanta fata de pamant era azi de 5.16 mil km''
    acesta este un citat dintrun post al lui Zircon de pe astronomy.ro

    Altfel spus ....0.0012501AUx150.000.000km(distanta pamant-soare)=187.515km (aproximativ jumatate din distanta pamant-luna)
    Deci distanta estimata a mai crescut dar tot ramane un eveniment astronomic rar . Componenta asteroidului este OTEL si gheata.
    Interesant material (he he he), basca sta bine la capacitatea magnetica


  14. #29
    Guru Member cipcirip99's Avatar
    Join Date
    02 Aug 2007
    Location
    Undeva in .... Univers si Timp !
    Posts
    288
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    62

    Post Re: Mai Sunt 10 Zile

    Daca afla cioroii ca este din otel (vorba vine) , sa vezi bataie pe ei sa-l gaseasca si sa-l duca la REMAT ! ....Ca sa nu vorbim de ceva la genul daca pica la mine om m-am facut !
    P.S. Este doar o gluma ... !

  15. #30
    Standard RSP member
    Join Date
    03 Feb 2007
    Posts
    36
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    63

    Default Re: Mai Sunt 10 Zile

    Quote Originally Posted by yky View Post
    ''Situatia pare destul de calma.
    Fata de valoarea parametrului MOID=0.00124988AU care a declansat sa zic asa aceasta discutie, urmeaza in 17 ianuarie o noua scadere usoara pana la valoarea de 0.00124985AU iar in 19 ianuarie o revenire pana la valoarea de 0.0012501AU, valoare ce se pastreza pana azi.
    Daca situatia evolueaza in continuare pe aceeasi trasa nu cred ca trebuie sa fie motive de ingrijorare, vom vedea...
    Distanta fata de pamant era azi de 5.16 mil km''
    acesta este un citat dintrun post al lui Zircon de pe astronomy.ro

    Altfel spus ....0.0012501AUx150.000.000km(distanta pamant-soare)=187.515km (aproximativ jumatate din distanta pamant-luna)
    Deci distanta estimata a mai crescut dar tot ramane un eveniment astronomic rar . Componenta asteroidului este OTEL si gheata.
    Interesant material (he he he), basca sta bine la capacitatea magnetica

    O mica remarca:
    MOID (Minimum Orbit Intersection Distance) - asta nu arata distanta pana la Pamant ci este distanta minima fata de orbita Pamantului, dar spre norocul nostru in momentul in care MOID-ul este minim, Pamantul nu se afla chiar in punctul de intersectie minima.

    Mergeti la pagina:

    http://ssd.jpl.nasa.gov/sbdb.cgi?sstr=2007%20TU24;orb=1

    si faceti o simulare, pas cu pas din ora in ora si o sa vedeti ca distanta reala pana la Pamant, in momentul in care MOID-ul este .0012501 AU este de fapt 0.0038AU, adica vreo 500 de mii de km,

    SO, DON'T PANIC !

Page 2 of 7 FirstFirst 123456 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •