Thanks Thanks:  1
Likes Likes:  1
Dislikes Dislikes:  0
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19

Thread: O tastatura WiFi pentru Opera

  1. #1
    Standard RSP member MihaiP's Avatar
    Join Date
    14 Apr 2008
    Posts
    2,086
    Mentioned
    19 Post(s)
    Rep Power
    78

    Default O tastatura WiFi pentru Opera

    Am achizitionat de curand un accesoriu care va face
    deliciul amatorilor de browsing Opera pe Spark ...
    o mini tastatura WiFi ... buna pe Spark si pe orice
    alt dispozitiv care accepta o tastatura conectata USB.



    Tastatura are dimensiunile 150*50 mm ... este una completa
    intelegand prin asta ca include butoane de navigare si un pad !
    Accesoriul din fotografie este receptorul USB WiFi care se introduce
    in slotul corespunzator de pe Alien. Pachetul mai contine un cablu
    adaptor pentru reincarcarea acumulatorului intern pe USB de la Alien
    sau de la un PC. Aceasta tastatura o puteti folosi si ca indicator pe un
    ecran intrucat include un "laser pointer" ... ce-i drept doar un gadget
    suplimentar !
    Pretul "jucarioarei" ... aproximativ 155 lei ...

  2. #2
    Standard RSP member
    Join Date
    27 Sep 2007
    Posts
    154
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    62

    Default

    Opera pe Spark se misca foarte greu sau se blocheaza foarte des, minitastatura poate fi utilizata cu succes doar in conditiile unei functionari corespunzatoare a browser-ului. Poate urmatoarele revizii software vor rezolva si aceasta problema, dealtfel, din pacate, printre multe altele. Pune un link catre sursa de unde o putem procura, pana se vor rezolva problemele la Spark o putem folosi in combinatie cu alte dispozitive.

  3. #3
    Standard RSP member MihaiP's Avatar
    Join Date
    14 Apr 2008
    Posts
    2,086
    Mentioned
    19 Post(s)
    Rep Power
    78

    Default

    Deocamdata ...de la prietenii nostri de AICI
    cat despre problemele de stabilitate ale lui Opera ... se vor
    rezolva curand fiind un produs sub licenta si cu asistenta creatorilor !
    Ca acest lucru sa se intample ar fi bine sa descrieti erorile si contextul
    in care s-au produs !

  4. #4
    Standard RSP member
    Join Date
    27 Sep 2007
    Posts
    154
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    62

    Default

    Mersi, am facut comanda pentru o astfel de tastatura.
    Din ce am observat eu, browserul de pe Spark incarca destul de lent pagina(e drept, depinde si de continutul paginii) sau nici nu apuca sa o incarce ca se blocheaza receptorul, motive pentru care am renuntat, deocamdata, sa-l mai folosesc in combinatie cu telecomanda.
    Pentru mine aceasta aplicatie ar fi mai mult decat utila, tocmai de aceea imi achizitionez si tastatura, sperand intr-o viitoare functionare cat mai optima.

  5. #5
    Standard RSP member MihaiP's Avatar
    Join Date
    14 Apr 2008
    Posts
    2,086
    Mentioned
    19 Post(s)
    Rep Power
    78

    Default

    Tastatura si adaptorul sint imperecheate ! deci nu schimbati adaptoarele intre ele ...
    in caz ca veti avea mai multe ! canalul de comunicatie este neselectabil dar diferit
    de la pereche la pereche !
    Pentru ca Opera sa functioneze optim ...are nevoie de memorie ...multa memorie ...
    asa ca sugerez sa opresti oscamul pe durata sesiunii Opera !!! cred ca va da rezultate ...

  6. #6
    Standard RSP member stargate's Avatar
    Join Date
    23 Apr 2007
    Location
    P3X-888
    Posts
    3,754
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    95

    Default

    Eu am oprit si receptorul si opera tot greu merge , acum serios vorbind au lansat ultimul spark fara sa fie bine pus la punct , tot respectul pentru echipa soft si pentru betatesteri dar mai au muuuuuuuuuuuult de munca si nu vor sa inteleaga ca trebuie pus la punct ce au lansat pana acum ca sa dovedeasca cu adevarat ca spark chiar merita sa fie rivalul enigma . tastatura prezentata de @mihaip chiar arata bine si nu este foarte scumpa acum sa vedem si alte pareri de la cei ce se vor aventura sa o cumpere pentru a o folosi pe alien .
    Last edited by stargate; 29-08-11 at 21:05. Reason: corectura
    Nota: Vizionarea programelor Pay TV fara un abonament valabil este ilegala
    Discutiile purtate si fisierele disponibile aici sunt ?n scop experimental si educational !

  7. #7
    Standard RSP member Meridian's Avatar
    Join Date
    01 Sep 2010
    Location
    Andromeda
    Posts
    1,072
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    62

    Default

    E complicata conectarea...atata timp cat vine prin proxy...si o alta buba e flash-ul! Intrand pe futbol24.com si pe soccerway.com se vede clar ca flash-ul are probleme!
    Ne luam si tastatura - de laudat acest aspect - dar dorim sa navigam ca pe pc! De regula daca ai pe pc in loc de windows...linux o sa constati ca merge traznet...deci vb si in cazul lui alien de linux!

    P.S: Nu stiu ce ar trebui facut...pe futbol24.com cand se marcheaza un gol...esti avertizat audio...dar desigur nu se aude nimic! Va rog sa verificati...

    P.P.S: Cand deschizi google se vede mic...da, prin zoom faci cat casa pagina...dar ar trebui 'default' sa se vada bine...apoi daca nu-ti convine mai bagi zoom si faci site-ul cat Himalaya!




    Remarca : Incercati sa bagati un proxy din China la mozilla sau internet explorer pe pc si o sa vedeti cat de greu se conecteaza pe - de exemplu - prosport.ro...scoate apoi proxy..sa vezi cum zboara!

  8. #8
    Standard RSP member
    Join Date
    27 Sep 2007
    Posts
    154
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    62

    Default

    Am primit tastatura. Prima impresie e lasata de dimensiunile reduse si de forma care o face sa fie cuprinsa cu ambele maini, facand-o foarte practica si usor de utilizat. Este cu aprox. 1 cm mai lata decat telecomanda si ca lungime are cca 3/4 din lungimea acesteia, functioneaza perfect pe o aplicatie care, cu tot ce ar putea consuma oprit, ruleaza greoi si se blocheaza. Tastatura isi merita toti banii dar nu stiu cat de mult merita cumparata cat timp Opera pe Spark ruleaza astfel.

  9. #9
    Standard RSP member SuperSonic's Avatar
    Join Date
    29 Nov 2008
    Location
    Cu capu' in nori
    Posts
    2,709
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    78

    Default

    @seby & @mihaip, ati folosit tastatura numai pe Amiko sau si pe alte receptoare ? Ma intereseaza daca e compatibila si cu altele.

  10. #10
    Standard RSP member MihaiP's Avatar
    Join Date
    14 Apr 2008
    Posts
    2,086
    Mentioned
    19 Post(s)
    Rep Power
    78

    Default

    Pai aceasta tastatura este universala ! in sensul ca poate fi folosita pe
    orice dispozitiv care accepta pe USB o tastatura ...STB TV Calculator ...orice !
    Eu am testat-o pe PC ...si merge !
    Last edited by MihaiP; 30-08-11 at 19:13.

  11. #11
    Standard RSP member
    Join Date
    27 Sep 2007
    Posts
    154
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    62

    Default

    Testat si pe pc, functioneaza normal, prin activarea butonului de lumina devine usor de utilizat si in conditii de intuneric si raspunde la comenzi de la o distanta destul de mare, comparativ cu alte tastaturi WiFi.
    @Meridian, sustin propunerea ta ca imaginea "default" sa fie mai mare.

  12. #12
    Standard RSP member MihaiP's Avatar
    Join Date
    14 Apr 2008
    Posts
    2,086
    Mentioned
    19 Post(s)
    Rep Power
    78

    Default

    Le-am cerut deja sa adopte o alta politica de zoom initial !!! ceva de genul "best fit"
    care sa umple pe orizontala ecranul ... si evident vor reduce numarul de linii afisat
    asta se vede la netbook-uri ...unde ai nevoie de scroll ... desi drept sa va spun nu-mi
    place prea tare ...

  13. #13
    Standard RSP member Znuff's Avatar
    Join Date
    14 Apr 2010
    Location
    La mare
    Posts
    120
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    52

    Default

    Pentru oricine se gandeste sa arunce banii pe tastatura asta: mai bine faci orice altceva de ei.

    E complet inutila pe Amiko Alien pe Opera. Daca totusi vi se pare utila pentru PC, datii bataie, dar altfel e inutila doar pt. receptor.

  14. #14
    Standard RSP member delta2k2's Avatar
    Join Date
    11 Apr 2008
    Location
    Fost mebru
    Posts
    2,523
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    78

    Default

    N-am cum să te contrazic. Unii dintre noi incă mai aşteaptă să funcţioneze corect măcar ce scrie pe ambalajul receptorului.

  15. #15
    Member Beginner
    Join Date
    06 Nov 2009
    Posts
    24
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    53

    Default

    Ma adresez celor care detin o astfel de tastatura. Este functionala si pentru cautarea si schimbarea canalelor cu functia search, sau in modulul youtube? Deoarece este cam lent sa cauti cu telecomanda anumite canale sau sa scrii denumirea unor fisiere pe youtube cu telecomanda.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •