Thanks Thanks:  5
Likes Likes:  2
Dislikes Dislikes:  1
Page 15 of 15 FirstFirst ... 51112131415
Results 211 to 224 of 224

Thread: GiGaBlue HD 800 Solo - In teste!!!!

  1. #211
    Standard RSP member
    Join Date
    21 Mar 2009
    Posts
    54
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Problema era de la motor...receptoru nu este compatibil cu motorul pe care il aveam eu...am incercat pe alt motor si merge fara probleme.
    Last edited by stargate; 21-08-12 at 00:07. Reason: R:12 Quote inutil

  2. #212
    Moderator sorin8m's Avatar
    Join Date
    22 Apr 2007
    Location
    Romania, Timisoara (Westul salbatic)
    Posts
    1,898
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    75

    Default

    Nu am auzit din astea ca receptorul sa nu fie compatibil cu motorul. Ma rog nu am citit toata problema de la inceput poate de aia nu am inteles. Oricum e bine ca sa rezolvat problema.

  3. #213
    Standard RSP member
    Join Date
    21 Mar 2009
    Posts
    54
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default creare retea wi fi

    Am cumparat acest tip de adaptor D-Link DWA-125 http://www.dlink.com/us/en/home-solu...50-usb-adapter care se gaseste in lista urmatoare cu adaptoare compatibile cu Gigablue http://gigablueandme.blogspot.ro/201...-gigablue.html
    Rog sa ma ajute si pe mine cineva cu sfaturi in configurarea retelei , sunt cam incepator in domeniu,..precizez ca adaptoru nu este recunoscut cand il introduc in receiver, ledu de la adaptor nici macar nu se aprinde, imaginea de pe gigablue hd 800 solo este openaaf-2.0-gb800solo-20120826, trebuiesc instalate drivere speciale ptr acest tip de adaptor?


  4. #214
    Standard RSP member
    Join Date
    21 Mar 2009
    Posts
    54
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default wlan usb

    am reusit sa activez adaptorul wireless dar ma incurc in setarile ptr configurarea retelei....aici este un filmulet cu setarile pe care le-am facut eu http://www.youtube.com/watch?v=LnwK7...ature=youtu.be , neavand cunostinte in domeniu nu mi-a mers de niciun fel
    va rog frumos sa ma ajutati si pe mine sa configurez reteaua cum trebuie, astept indrumari.

  5. #215
    Standard RSP member Meridian's Avatar
    Join Date
    01 Sep 2010
    Location
    Andromeda
    Posts
    1,072
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    62

    Default New driver for GigaBlue

    Driver 09.09.2012 for / UE / SE

    - fixed single lnb ((user with lnb issue, that diseqc had to be active now its fixed))
    - fixed timeshift
    - fixed video refresh rate multi
    - fixed osd positioning setup

    Download

  6. #216
    Standard RSP member
    Join Date
    31 Aug 2008
    Location
    Cluj-Napoca, Romania
    Posts
    302
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    59

    Default Spliter USB

    A testat cineva spliter USB pe solo? Pe unicul port usb am cititorul phoenix si mai vreau sa pun un HDD si stick pentru picons si alte alea, nu as vrea sa cumpar un spliter usb degeaba.

    Multumesc.

    IPBOX 900 HD, dreambox 800HD, dreambox 500, VU+duo, gigablue800HD, Vu+Duo2

  7. #217
    Standard RSP member
    Join Date
    21 Mar 2009
    Posts
    54
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    am incercat eu cu un adaptor wi fi si cu un hdd 500 gb, dar nu imi ia hardu, in schimb merge daca in loc de hdd pun un stick
    Cred ca trebuie un spliter USB cu alimentare separata ptr hdd
    Last edited by delta2k2; 17-11-12 at 01:00. Reason: Regula 12 : Quote inutil

  8. #218
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,759
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Eu zic ca atat spliterul/hub-ul usb , cat si hdd-ul trebuiesc fiecare cu alimentare separata
    Nu ai cum ca dintr-un singur port usb care suporta maxim 500mA sa alimentezi un stick wifi + hdd , fie el chiar si de 2,5"
    Am avut un hdd Samsung de 320Gb de 2,5" si numai el "manca" 850mA ( scrie pe hdd-uri consumul pe 1/2 tensiuni folosite )
    Deci si stick-ul wifi "mananca" si el cateva sute de miliamperi - stick-ul de diginet mobil "mananca" cam 500mA pe 3G
    Eventual cumparati o sursa separata de 5V/3A si alimentati atat hub-ul usb , cat si device-urile conectate la el , sau o sursa cu 2 tensiuni si cam acelas amperaj in cazul hdd-ului de 3,5" ( are nevoie de 2 tensiuni : 5V si 12V , a se citi consumul pe fiecare tensiune direct de pe hdd-ul in cauza ) si in functie de acest consum mai adaugati vreo 2A per general ( pt. conectarea altor device-uri la hub-ul usb )
    Ideal dupa mine ar fii necesat o sursa duala 5V/3A si 12V/3A , in cazul hdd-urilor de 3,5" + hub-ul usb + alte device-uri conectate la hub pe langa hdd

  9. #219
    Standard RSP member
    Join Date
    31 Aug 2008
    Location
    Cluj-Napoca, Romania
    Posts
    302
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    59

    Default hub

    Am gasit un model interesant la Domo, este un Hama usb hub 1:4. Merge ok, am simultan un stick si cititorul de card phoenix prin adaptor usb to serial. Hubul are o mufa de alimentare suplimentara pentru situatia in care se conecteaza HDD fara alimentare externa sau alte gadgeturi care sunt consumatori mari.

    IPBOX 900 HD, dreambox 800HD, dreambox 500, VU+duo, gigablue800HD, Vu+Duo2

  10. #220
    Member Beginner
    Join Date
    06 Mar 2010
    Posts
    12
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Pana la urma care imagine merge bine cu server cccam pe acest receptor ??, am luat si eu unul , am instalat ultima aparuta de la OPENMIPS , dar vad ca nu are TSPANEL , rog ajutor.

  11. #221
    Standard RSP member
    Join Date
    20 Mar 2009
    Location
    sibiu
    Posts
    39
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    instaleaza TSPANELul separat. ai pm

  12. #222
    O zi frumoasa! Snow's Avatar
    Join Date
    05 Jan 2007
    Posts
    3,368
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    86

    Default

    Nu am mai schimbat imaginea pe acest receptor de mai bine de un an. Am pe el open aff. Nu reusesc sa le mai gasesc site-ul si ultima imagine care o gasesc de la ei este din decembrie 2012. Ce imagine actuala imi recomandati sa pun pe el. Multumesc!





  13. #223
    Standard RSP member stargate's Avatar
    Join Date
    23 Apr 2007
    Location
    P3X-888
    Posts
    3,754
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    94

    Default

    openAAF nu mai exista, o parte din respectiva echipa si-au unit fortele sub titulatura openATV si sunt promotorii oe-alliance . Imagini de la ei pentru Gigablue 800solo gasesti aici : http://images.mynonpublic.com/openat...open=gb800solo
    Last edited by stargate; 04-07-13 at 14:04. Reason: corectura
    Nota: Vizionarea programelor Pay TV fara un abonament valabil este ilegala
    Discutiile purtate si fisierele disponibile aici sunt ?n scop experimental si educational !

  14. #224
    O zi frumoasa! Snow's Avatar
    Join Date
    05 Jan 2007
    Posts
    3,368
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    86

    Default

    Am alta problema. Incerc sa instalez noua imagine dar nu reusesc. Cred ca bootloaderul meu e prea vechi. Imaginea care o am acum este din 17.08.2012, kernel 3.1.1, versiunea 2.0. Am incercat sa-i pun bootloaderul din 03.09.2012, dar nu reusesc. Nu stiu daca a aparut un alt bootloader pana atunci care a facut trecerea, sau nu-mi mai aduc aminte cum se face update-ul apartului. Receptorul este gigablue 800 solo.

    Am mai gasit bootloadere din august 2012 dar sint doar pentru ue si se. Merge cumva cel de pe se si pe solo?

    ---------- Post added at 13:14 ---------- Previous post was at 12:56 ----------

    Cosmyn se copiaza pe stick doar continutul folderul gigablue sau si folderul si burn.file? Nu pot sa-ti trimit mesaj.

    ---------- Post added at 13:29 ---------- Previous post was at 13:14 ----------

    Se pare ca de la stick era problema. A plecat dupa ce l-am formatat cu hp tool
    Last edited by Snow; 12-07-13 at 14:00.





Page 15 of 15 FirstFirst ... 51112131415

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •