Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Results 1 to 9 of 9

Thread: Amiko allien !

  1. #1
    Standard RSP member
    Join Date
    27 Dec 2008
    Posts
    87
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Amiko allien !

    Care sint parerile legate de acest aparat , ca m-am saturat de kathrein 910 , caut ceva ieftin si bun care sa mearga in sharing cu cccam , dar sa fie hd , simplu si sa se miste repede .
    Nu vreau un razboi de pareri , simplu si la " buzunar" !
    Multumesc!

  2. #2
    Standard RSP member Meridian's Avatar
    Join Date
    01 Sep 2010
    Location
    Andromeda
    Posts
    1,072
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    62

  3. #3
    Standard RSP member
    Join Date
    27 Dec 2008
    Posts
    87
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Meridian , unde este parerea ta ?
    Scuze dar de citit am tot citit pe net dar nu am avut sansa sa butonez un alt aparat de aceea intrebat pe cei ce au avut sansa !

  4. #4
    Standard RSP member stargate's Avatar
    Join Date
    23 Apr 2007
    Location
    P3X-888
    Posts
    3,754
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    94

    Default

    El doar te-a facut atent ca ai postat intr-o sectiune gresita si este posibil sa nu primesti raspunsurile asteptate aici .
    Nota: Vizionarea programelor Pay TV fara un abonament valabil este ilegala
    Discutiile purtate si fisierele disponibile aici sunt ?n scop experimental si educational !

  5. #5
    Standard RSP member
    Join Date
    27 Dec 2008
    Posts
    87
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Am crezut ca de asta e forum , sa ne ajutam , nu este greu de testat " ba postezi unde nu trebuie" , plus am postat la "diverse" si nu la " salamuri".
    Daca cineva are vreo parere va rog sa pm ( ca altii................merci mult :-) ) , nu de alta dar suparati sau treziti !

  6. #6
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,512
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Face banii pe care ii dai.
    Se misca mult mai bine decat kathy, iar la media ... merg filmele 1080p fara probleme.
    Telecomanda e de proasta calitate, afisajul aparatului asemenea.
    La banii lui ... e cel mai bun, si oricum nu sunt in relatii cordiale cu vanzatorii , ca sa ma banuiesti de ceva.
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  7. #7
    Standard RSP member
    Join Date
    27 Dec 2008
    Posts
    87
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Merci de raspuns maestre , ce-mi sugerezi sa-mi iau daca arunc kathy ?
    Ma intereseaza calitate buna a imaginii si viteza buna in share , la cit mai putini bani bineinteles , gratis daca se poate ( am glumit ) .

  8. #8
    Standard RSP member stargate's Avatar
    Join Date
    23 Apr 2007
    Location
    P3X-888
    Posts
    3,754
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    94

    Default

    Daca vrei sa dai bani putini si sa si Enigma2 atunci Alien este alegerea buna dar o sa ai parte de un receptor cu doua sisteme de operare Enigma2 si Spark ( chiar trei daca instalezi o imagine EOS care contine si Neutrino ) . La cat costa Alien este un receptor bun cu un hardware excelent dar din pacate producatorul nu are o strategie agresiva in privinta imaginilor fie Spark fie Enigma2 .
    Imaginea de fabrica Spark este stabila iar pentru cei ce vor doar un receptor de satelit este exelenta dar nu este Enigma2 si nu vei avea parte de multumirea vizuala de la Enigma in plus cele cateva pluginuri dezvoltate pentru Spark nu se ridica la asteptarile comunitati ... partea buna este ca se lucreaza la Spark .
    In privinta imaginilor Enigma2 sunt patru Team-uri care scot imagini unele mai bune altele mai putin bune dar exista entuziasm si se lucreaza pentru remedierea problemelor dar inca sunt in faza beta si mai au mult pana la o stabilitate multumitoare dar este Enigma2 si pentru multi asta conteaza cel mai mult .
    In ultimul timp au aparut si imagini Neutrino pentru Alien ... nu se ridica la inaltimea Enigma2 dar se misca excelent cu un consum minim de resurse dar cu anumite probleme totusi merita luate in seama .
    Pe forum in sectiunea Alien o sa gasesti multe despre acest receptor si despre ce stie sa faca , multi sunt nemultumiti de aparat si pentru ca nu stiu si nici nu vor sa invete sa-si puna la punct setarile si de aici multe nemultumiri . Nu vei avea un receptor excelent , vei avea parte de multi nervi pana il setezi corespunzator , dar la cat costa cred ca merita daca ai si un pic de entuziasm si iti place sa mesteresti toata ziua la aparat .
    Daca vrei sa nu iti faci probleme cel mai bine este sa-ti cumperi o clona de dreambox si nu o sa duci dorul unor imagini Enigma2 stabile dar si aici o sa ai probleme cu faptul ca ai o clona si oricand se poate intampla ceva cu imaginile .
    Nota: Vizionarea programelor Pay TV fara un abonament valabil este ilegala
    Discutiile purtate si fisierele disponibile aici sunt ?n scop experimental si educational !

  9. #9
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,759
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Eu in locul tau as mai astepta sa zic pana la anul sa vad cum se misca suportul software la noul GiGaBlue HD 800 Solo care costa cat un Amiko Allien
    Marele avantaj al acestui receptor este ca il poti face server de cccam si numai stai ca si client de cccam ca la Amiko/Kathy
    In plus avand chipset de la Broadcom ( din familia celor folosite de DreamMultimedia si VU+ ) , sint convins ca vor aparea multe versiuni de E2 pt. el
    Este mult mai usor sa compilezi niste drivere in imaginea de baza , bazata pe familia de chipseturi de la Broadcom , decat sa recompilezi toata imaginea pt. alt tip de chipset ( parere personala )
    Nu stiu in ce masura se poat face comparatii pe partea de multimedia intre chipsetul/posibilitatiile chipsetului de la Amiko si cel de la GiGaBlue HD 800 Solo

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •