Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  1
Dislikes Dislikes:  0
Results 1 to 6 of 6

Thread: Dreambox 7020 HD in teste

  1. #1
    O zi frumoasa! Snow's Avatar
    Join Date
    05 Jan 2007
    Posts
    3,368
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    86

    Default Dreambox 7020 HD in teste

    Mi-a ajuns azi de la Satmultimedia. Primele poze:



    Uploaded with ImageShack.us



    Uploaded with ImageShack.us



    Uploaded with ImageShack.us



    Uploaded with ImageShack.us



    Uploaded with ImageShack.us

    Voi reveni, daca aveti intrebari va rog sa postati.





  2. #2
    Standard RSP member
    Join Date
    13 Feb 2007
    Location
    Earth
    Posts
    1,977
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    76

    Default

    sal , te rog sa ne spui , cum sta cu ''incalzirea '' , e ''fierbinte '' ? )
    Don't dream your life - live your DREAMbox ! DON'T FORGET TO SAY '' THANKS '' Note: Viewing Pay TV without a valid subscription is illegal All the files available here are kept for experimental and educational purpose only!

  3. #3
    Standard RSP member aliosatvd's Avatar
    Join Date
    20 May 2009
    Location
    ACASĂ
    Posts
    216
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    56

    Post

    Media Playerul ce formate recunoaste, cu cite linii ai testat, cit de repede booteaza ?

    PS: isi merita sau nu banii ? si totusi cam piperat la pret.
    Omul cit traieste invata si tot prost moare....

  4. #4
    Standard RSP member aliosatvd's Avatar
    Join Date
    20 May 2009
    Location
    ACASĂ
    Posts
    216
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    56

    Post

    Sau dus 24 de ore nu ne zici nimik nou despre receptor ?
    Omul cit traieste invata si tot prost moare....

  5. #5
    O zi frumoasa! Snow's Avatar
    Join Date
    05 Jan 2007
    Posts
    3,368
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    86

    Default

    Maine voi posta. Mi-a luat mai mult timp decat am banuit.





  6. #6
    O zi frumoasa! Snow's Avatar
    Join Date
    05 Jan 2007
    Posts
    3,368
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    86

    Default

    In sfarsit am reusit sa testez ultimul Dreambox HD pe piata si anume 7020 HD. Pachetul contine receptorul, manualul, un card VIP, telecomanda, baterii, suruburile necesare montarii unui hdd intern, cablu hdmi si ce m-a suprins in mod placut un adaptor Wi-fi de internet.


    Ca si infatisare este identic cu modelul consacrat 7020. In locul cititorului CF, avem acum un port USB.


    Din cate am vazut se gaseste sub diferite nuante (negru, rosu, alb). Cel testat de mine a fost de culoare neagra, destul de elegant.



    In partea forntala a aparatului gasim doua cititoare de carduri, doua CI-uri, un port USB, butoanele sus/jos si power, precum si un display suficient de mare.



    In spate avem o iesire scart, rca, spdif, hdmi, internet, 2xUSB, e-Sata, butonul de power off/on precum si doua tunere. Unul satelit si altul hybrid dvb c/t atat pentru cablu digital cat si terestru, evident ambele hd. Tunerele sunt plug and play, astfel incat configuratia poate fi schimbata.
    Interiorul aparatului este destul de aerisit. Grila receptorul este de altfel foarte “gaurita” (nu-i cel mai bun cuvant, dar…) ajuntandu-l la aerisire. Dispune de un radiator pe procesor insa nici un cooler intern. Receptorul nu frige, dar se incalzeste, mai ales dupa ce este montat si un hard intern.


    Telecomanda este destul de lata, dar accesul la butoane este destul de ok.



    Cu imaginea originala boot-ul a durat in jur de 50 de secunde. Cu alte imagini instalate primul boot a fost de doua minute, al doilea in jur de un minut.


    Scanarea programelor mi s-a parut mult mai rapida decat la modelele anterioare.
    Pe cablu va cauta mai intai frecventele cu semnal si apoi va scana programele.
    Trecerea de pe un canal de pe cablu pe satelit si invers este instanta, indiferent de norma acestuia.


    Ca si imagini am testat: ICVS, Dreamelite, Nemesis, Newnigma sic ea original pe care am instalat panelul de la GP.


    La ora actuala cele mai stabile mi s-a parut cea originala si newnigma. Cu toate acestea imaginile inca au bug-uri, cu siguranta se vor rezolva in timp dar momentan m-am lovit de cateva probleme. Printre acestea nerecunoasterea diseqc-ului. Pe unele am reusit sa le pacalesc configurand diseqc-ul pe 1.1. Insa mi-au dat ceva batai de cap. Recunoastea fara probleme satelitul de pe intrarea 1 si programele de cablu. La calbu am testat pe UPC si n-am avut decat doua programe la liber. Un coleg care a testat pe RCS, mi-a spus ca i se agata imaginea uneori si-I apar macroblocuri.


    Am vazut ca si altii s-au mai plans pe diferite forumuri de problema tunerului, dar din cate am inteles este legata de drivere si va fi rezolvata in urmatoarele update-uri.



    Zappingul este rapid, nu se agata, de altfel receptorul are suficiente resurse.


    O alta problema care va trebui rezolvata este cea a media playerului. Pentru a-mi recunoaste stick-ul am fost nevoie sa restartez imaginea de cate ori l-am introdus in aparat si multe filme nu au fost vazute. Aparea ca si cum n-as fi avut nimic pe el.


    Am testat un cam via cu un card de tvr care a fost recunoscut si a mers fara probleme.


    Momentan receptorul este la inceput de drum,mai e de lucru la partea de soft, dar cu siguranta in scurt timp va deveni unul din cele mai puternice receptoare.



    Ca si configuratie receptorul dispune de:
    - un procesor de 400MHz MIPS
    - 1 GByte memorie flash
    - 512 Mbyte memorie RAM

    ---------- Post added at 12:04 ---------- Previous post was at 11:56 ----------



    Uploaded with ImageShack.us



    Uploaded with ImageShack.us



    Uploaded with ImageShack.us





Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •