Thanks Thanks:  19
Likes Likes:  16
Dislikes Dislikes:  0
Page 2 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 16 to 30 of 70

Thread: HRnigma II Jole&A-team

  1. #16
    Standard RSP member Meridian's Avatar
    Join Date
    01 Sep 2010
    Location
    Andromeda
    Posts
    1,072
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    62

    Default

    @stargate - se intra cu DCC in telnet. Se da comanda: passwd si enter. Se pune o alta parola. Si daca apare "bad password: too weak or weak' repeti operatia. Parola se schimba! Apesi pe configuration. User : root si Passw: parola cea noua! Succes!





    P.S : Pentru cei care folositi aplicatia Dreambox Edit pentru a edita lista de canale aveti grija sa schimbati si acolo parola [va fi aceeasi pe care ati schimbat-o la operatia mai sus amintita]
    Last edited by Meridian; 07-03-12 at 23:21. Reason: corectura

  2. #17
    Standard RSP member Ovizel's Avatar
    Join Date
    14 Sep 2007
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    66
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    61

    Default

    @Meridian

    Corect ce spui tu dar la prima re-logare NU te mai intreaba de parola.
    Asa ca schimbarea parolei este o frectie fara efect.

  3. #18
    Standard RSP member stargate's Avatar
    Join Date
    23 Apr 2007
    Location
    P3X-888
    Posts
    3,754
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    95

    Default

    @spiry ... daca nu imi vede HDD care de alte imagini este vazut il consider un bug major , nu stiu cati au HDD de capacitate mare care sa-l formateze FAT32 . Este o imagine buna , rapida , foarte promitatoare si care pe viitor poate va deveni tot mai buna dar deocamdata mai sunt unele probleme .

    @meridian ... apreciez dorinta ta de a ma invata cate ceva dar daca ai impresia ca nu stiam cum se schimba parola inseamna ca ma crezi dus rau cu pluta .

    Astept sfaturi despre rolul butoanelor colorate de pe telecomanda si un tutorial cum se opreste receptorul din telecomanda ... @soarece te rog sa nu te bagi ca stiu ca esti tatic in treburi din astea .
    Nota: Vizionarea programelor Pay TV fara un abonament valabil este ilegala
    Discutiile purtate si fisierele disponibile aici sunt ?n scop experimental si educational !

  4. #19
    Standard RSP member
    Join Date
    12 Jun 2007
    Posts
    33
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    62

    Default CIFS stm23 activare manual

    Salut ! @ Zidan "Pe STM23 nu mai merge CIFS la imaginile compilate incepand cu iunie 2011 (:. " partial ai dreptate chiar nu merge dar din meniu! Am incercat toate posibilitatile dar nici cum nu a vrut sa mearga.

    insa totus am gasit o solutie cum trebuie rezolvat problema. ( Mersi pentru HDF team)

    Cei care sunt interesant in tema asta iata cum trebuie activat CIFS :

    - prin ftp conectez pe receptor
    - in folderul / etc / init.d / este un fisier rcS
    - in fisierul de mai sus inainte de / usr/local/bin/enigma2 trebuie inserati :
    mount -t cifs -o rw,soft,udp,nolock,rsize=8192,wsize=8192,iocharset=utf8,user=sat,password=sat //192.168.1.2\\AMIKO /mnt/hdd

    unde :

    ---user=sat(numele utilizator);
    ---password=sat(parola utilizator);
    ---192.168.1.2 (adresa IP al PC );
    ---AMIKO (denumire folderul partajat de pe PC)
    ..............................

    Succes!

    ps . La mine merge asa perfect !

  5. #20
    Standard RSP member stargate's Avatar
    Join Date
    23 Apr 2007
    Location
    P3X-888
    Posts
    3,754
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    95

    Default

    ATENTIE la editarea fisierului rcS ... trebuie editat numai cu editor compatibil linux si sa nu-l transformati in fisier dos ca nu mai buteaza receptorul .
    Nota: Vizionarea programelor Pay TV fara un abonament valabil este ilegala
    Discutiile purtate si fisierele disponibile aici sunt ?n scop experimental si educational !

  6. #21
    Standard RSP member
    Join Date
    12 Jun 2007
    Posts
    33
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    62

    Default

    Mersi stargate pentru atentionare ! Da ai dreptate intradevar e riscant daca nu faci cu un editor compatibil cu Linux! Eu am facut in Notepad++ recomand pentru cei care vrea sa modifica fiserele de pe box si nu a auzit inca despre acest editor. Dar sunt si altele :-)

    Barnes
    Last edited by stargate; 08-03-12 at 09:22. Reason: R12: quote inutil

  7. #22
    Standard RSP member stargate's Avatar
    Join Date
    23 Apr 2007
    Location
    P3X-888
    Posts
    3,754
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    95

    Default

    Sa nu fiu inteles gresit ... nu se strica receptorul , doar ca se buseste imaginea si trebuie reinstalare
    Nota: Vizionarea programelor Pay TV fara un abonament valabil este ilegala
    Discutiile purtate si fisierele disponibile aici sunt ?n scop experimental si educational !

  8. #23
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,561
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Multumesc de info, aveam o imagine foarte stabila stm23 la care nu mergea CIFS.
    Am facut o mica modificare la script si acum merge.
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  9. #24
    Standard RSP member Meridian's Avatar
    Join Date
    01 Sep 2010
    Location
    Andromeda
    Posts
    1,072
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    62

    Default

    @stargate - Nu vreau sa te invat si, in general, pe nimeni...ceea ce fac eu se numeste 'comunicare'. Eu te apreciez si te consider mai mult decat un prieten. Te-am 'citit' prin anumite colturi ale forumului unde te plangi ca: 'lumea se uita si nu vine cu niciun cuvant de bine sau de rau, cu o captura, daca a testat ce ai postat' si m-am gandit sa nu fiu indiferent. Te-am citat doar pentru a comunica cu tine si cu cei care nu au reusit sa schimbe parola sau ar dori sa o faca, intrebarea era : cum !?. Eu am schimbat parola si merge atat la DCC cat si la Dreambox Edit.

    @ovizel - La re-logare...se logheaza cu parola pe care ai schimbat-o, atat la DCC cat si la Dreambox Edit! Esti sigur ca tu ai schimbat-o?


    Last edited by Meridian; 08-03-12 at 13:39.

  10. #25
    Golden Member
    Join Date
    05 Sep 2007
    Posts
    812
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    66

    Default

    @meridian
    Cel mai probabil este un script de autologin pe telnet sau nu e configurat corect telnet.

    Daca folosesti un client exemplu putty vei vedea ca intra fara sa iti ceara parola.Chiar daca tu schimbi sau faci ce vrei.

  11. #26
    Standard RSP member Meridian's Avatar
    Join Date
    01 Sep 2010
    Location
    Andromeda
    Posts
    1,072
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    62

    Default

    @resofty - cel putin la DCC si la Dreambox Edit dupa ce am schimbat parola a mers. De exemplu la DCC sau la Dreambox Edit daca nu puneam noua parola schimbata, nu mai puteam comunica cu receiverul! Eu v-am impartasit din experienta mea...

  12. #27
    Golden Member
    Join Date
    05 Sep 2007
    Posts
    812
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    66

    Default

    Pai poti sa treci acolo orice password vrei ca el tot o sa se logheze pe Telnet. Nu ai inteles ce am spus. Pe FTP probabil ca cere da pe telnet nu.

  13. #28
    Standard RSP member
    Join Date
    10 Jan 2011
    Location
    bucuresti
    Posts
    75
    Mentioned
    4 Post(s)
    Rep Power
    49

    Default hrnigma 2

    mult si laudata img ...fratilorrrrrr veniti cu poze nu pot da drumul la programe sa vad la tv are tot felu de neultitiltati..am increcat in 100 de feluri cum se configuraza tunerul sa pot scana la tv o mie de vb este egal cu zero poze explicatii..cum dam drumul la motor ...sa plece singura antena astea vrem ..!!! ALOOOOOOOOO SE AUDE VREM EXPLICATI CU POZE ...CUM CONFIGURAM IMG ASTEA MULT LUDATA SA PUTEM VEDEA LA TV ..

  14. #29
    dishwasher val's Avatar
    Join Date
    14 Jul 2007
    Location
    DTX
    Posts
    1,861
    Mentioned
    31 Post(s)
    Rep Power
    84

    Default

    Se aude, caps off te rog pentru ca nu suntem la piata de zarzavat.
    UFS910, Nokia d-Box1, Nokia d-Box2, Optibox500, Vu+ Zero4K

  15. #30
    Standard RSP member
    Join Date
    10 Jan 2011
    Location
    bucuresti
    Posts
    75
    Mentioned
    4 Post(s)
    Rep Power
    49

    Default Mda

    A FI OM ESTE LUCRU MARE DOMNULE... !!! NU AM CERUT NIMIK ..cine cunoaste ..img sa vina cu explicatie cum se pune pe motor exp ..linkuri daca este ...in orice caz nu sintem la piata dar nu vad nimik deosebit atit amenitari ca te banam atit ceva util ? nimik numai vb ..cineva care a incercat care zic ca este sufltu acestui forum ..a incercat sa faca ceva bun si cind face opa i strege ..postare ca vezi doamne este destep si nu mai poate alti de el ...orcum eu intru foarte rar .. lumea grea a plecat din cauza unor.... sa nu dau nume gen "PIATA" SAU CASP LOCK ....sa stii domnule nu zic cu rautate ..!!! te rog fara nuanta ...
    Last edited by delta2k2; 12-03-12 at 21:35. Reason: Regula 12 : Quote inutil

Page 2 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •