Thanks Thanks:  4
Likes Likes:  2
Dislikes Dislikes:  0
Page 6 of 7 FirstFirst ... 234567 LastLast
Results 76 to 90 of 105

Thread: Sunray4 DM800 se SR4 triple tunner ,s/c/t in one

  1. #76
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,760
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Pt. acest model de receiver exista vreo imagine care are cat mai putine bug-uri ?
    Adica sa se apropie ca functionabilitate cu o imaginea pt. DM 800 SE si la acest model exista mai multe variante de sim-uri ( ca la DM 800/SE )
    Vad ca pe sat-universe ies imaginii ca pe banda rulanda , comparativ cu receiverul concuretei ( GB 800 HD SE ) ?

  2. #77
    Standard RSP member
    Join Date
    09 May 2007
    Location
    R-day
    Posts
    168
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    63

    Default

    @mario08

    La acest receptor poti utiliza orcare imagine de dm800se clona care corespunde cu ssl -ul din reciverul tau.
    Fiecare imagine are buguri , indiferent ce receptor folosesti.
    Eu am intampinat mari probleme la seterile diesqc , am pozitioner cu actuator a fost foarte dificil configurarea dar odata configurat merge bine.
    In rest eu sant multumit de de acest receptor .
    Tu ce buguri ai gasit , ce nuti merge?
    1.40 prim fokus.68 E - 30 W, ss2 + 90 digi + DM500s

  3. #78
    Member Addicted Member
    Join Date
    11 Feb 2007
    Location
    Șoseaua Kiseleff nr. 10
    Posts
    2,498
    Mentioned
    5 Post(s)
    Rep Power
    81

    Default

    Inca nu s-a hotarat ce receptor sa-si cumpare. Testeaza piata din cate se pare. Am dreptate mario08?

  4. #79
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,760
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Da , chiar inca nu am luat o hotarare la care dintre cele 2 modele sa ma orientez

    Offtopic :

    Giga Blue 800 HD SE are tunere separate plug-in-play care macar 1 dintre ele se poate schimba cand doresti , in schimb este cam "sarac" pana in prezent pe partea de suport software ( doar 2/3 imaginii pana in prezent )
    Interesant este ca sa mai anuntat si varianta Quatro , care daca va merge cu suportul software in ritmul lui GB 800 HD SE nu ii prevand in viitor stralucit , chiar si kathy in vremurile lui de glorie aveam vreo 5 echipe de programatori/imaginii ( aaf, pkt, rsp, neutrino, s.a + softul propietar )

    In schimb Sunray-ul chiar daca este o clona ( personal nu ma pot plange de ele avand un Optibox de 3/4 ani functionand si acum fara repros ) , are la imaginii ca pe banda rulanta ( a se vedea pe sat-universe - nu este in scop de reclama , ci o chestie practica cu referire la acest model )
    Insa as dori de la detinatorii acestui receptor sa imi raspunda si mie exact daca exista o anumita imagine cu care sa intampine cat mai putine bug-uri ( comparativ cu imaginiile unui DM 800SE )
    Stiu din propia experienta cu kathy ca nu exista sau va exista imaginea perfecta ( sau care sa multumeasca 99,9% dintre utilizatori ) , insa din diversitatea atator imaginii trebuie sa existe una care are mai multe + decat -
    In prezent si datorita mersului de melc in domeniul DVB-T , as fii interesat mai mult cum se comporta/functioneaza in celelalte 2 domenii : DVB-S/S2 si DVB-C ( fiind abonat RCS ) , cum functioneaza cu o montura h-h ( am un Strong SRT2100 ) , ca server de cccam, recunoaste cartela hd ( pt. prg. tv hd ) de la Focussat ( vreau sa ma abonez la ei in curand )
    Pe partea de media player iarasi care imagine are cat mai putine bug-uri , primordial fiind insa partea de receptie ( tot asa care imagine are cat mai putine bug-uri ) , cum merg instalate imaginiile/listele de prg. tv si altele de acest gen
    Deocamdata ma opresc aici si pe cat se poate in functie de raspunsurile primite atat pt. mine cat si pt. alti potentiali clienti , ma voi decide asupra Sunray-ului sau a GB 800 HD SE
    Multumesc anticipat pt. raspunsuri/opinii

  5. #80
    Member Addicted Member
    Join Date
    11 Feb 2007
    Location
    Șoseaua Kiseleff nr. 10
    Posts
    2,498
    Mentioned
    5 Post(s)
    Rep Power
    81

    Default

    Eu folosesc dreamelite 3.0 ptr. ca are suport pe partea de dvb-t. Probabil cu un tuner pe USB care sa stie dvb-c ar merge si canalele pe cablu. Dar nu ma intereseaza acest aspect.
    Mi-a mai placut merlin si iCSV.
    Imagine perfecta nu exista.

  6. #81
    Standard RSP member
    Join Date
    09 May 2007
    Location
    R-day
    Posts
    168
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    63

    Default

    Si eu tot Dream Elite 3 folosesc in prezent dar mie mi a mai placut Open AAF , cred ca este imaginea care iti da cele mai multe posibilitati de configurare .
    pe parea de EMU este mai greu dar se poate rezolva .
    In cea ce priveste partea de Mplayer pe mine ma satisface , la fel si IPTV si Youtube Player .
    La fel tunerul mi se pare destul de rapid si sensibil ( dvb-s) celelalte nu am posibilitatea de a testa .
    O imagine incepind de la dovnload si pina la finisare nu-it ia mai mult de 30 de minute sa finalizezi ( daca nu ti neaparat sa scanezi tu satelitii ) , pluginuri gasesti cu sutele , settinguri la fel.
    Initial si eu stateam pe ganduri ce sa aleg , Giga Blue sau Sunray ( la mine numai pe tuner scrie sunray )dar nu imi pare rau ca am ales sunray pentu ca are un suort foarte bun , jucaria se misca foarte bine , are imagine si sunet foarte bun atit pe scart , rca , de hdmi nici nu mai spun.
    Timeshift si Inregistrarea merg la fel de bine .
    In fine fiecare alege dupa gustul si preferintele lui .
    1.40 prim fokus.68 E - 30 W, ss2 + 90 digi + DM500s

  7. #82
    Membru de onoare
    Join Date
    08 Apr 2007
    Posts
    6,796
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    108

    Default

    Dupa cum am zis mai multi: Sunray= DM800SE+wifi+tuner triplu.Orice merge pe DM800SE clona merge pe Sunray,doar ca pentru wifi va trebui sa instalezi driver iar pentru tuner sa adaugi diverse pentru terestru si cablu daca ai nevoie.
    Sunet DTS nu merge decat pe o imagine Ferrari (care se poate pune practic pe orice clona),in rest merge cam tot pe el.Unele imagini au deja inclus plugin pentru subtitrari,altele nu,plus alte diferente intre ele.Imagine cu toate puse la punct nu exista,dar iti poti pune cam orice din TSPanel.
    Daca nu vrei wifi sau tuner triplu poti lua DM800SE pentru ca nu e nici o diferenta.
    :

  8. #83
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,760
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Multumesc de raspunsuri/opinii , am vorbit si cu Paulino insa acum ma lovesc de o prb. financiara
    Am banii pe un card Euroline , insa neavand mai mult de 6 luni sant limitat la o suma x/luna , asa ca ma vad nevoit sa mai astept vreo 3/4 luni sau sa scot x suma/lunar pana la pretul lui
    Sa vad ce alta modalitate voi mai gasi intre timp , daca il gaseam in magazin era altceva

  9. #84
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,542
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Citeste AICI despre cardurile Euroline.
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  10. #85
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,760
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Offtopic :

    O fii adevarat ce sa scris in acel articol/trimitere , insa bancile daca nu ar fii asa exigente cu marea majoritate a salariatilor care au un venit sub 1000 roni , nu s-ar ajunge in astfel de situatii
    De aceea probabil practic se si profita pe aceasta situatie , oare cei de sus ( institutiile bancare de rigoare sau de rersort ) crezi ca nu stiu de aceste situatii ?
    Insa se prefera sa se mearga mai departe , tocmai profitand de situatia economica actuala

  11. #86
    Standard RSP member
    Join Date
    28 Apr 2007
    Posts
    117
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    62

    Default Problema tuner DVB-C pe canalele HD

    Salut

    Am si eu un receptor Sunray SR4 cele din prima serie cele cu tuner dtmb in loc de dvb-t.
    Il folosesc la tara cu tunerul de satelit pe 1w si 19.2 E si cel de cablu pe Akta . Pana in momentul de fata a functionat ireporsabil pe canalele dvb-c sd, acum am activat si pachetul de canale HD pe care le ofera Akta, numai ca nu functionaeza prea bine.
    Imaginea face freez pe unele canalele HD, sunetul functioneaza iar imaginea isi revine dupa cateva secunde. In momentul de fata am pe el imaginea Dream Elite 3.0. Mai exact sunt patru canale HD , imi face probleme pe o singura frecventa 362 Mhz unde este Pro TV HD si Sport.ro HD, pe 322 Mhz unde este History HD merge impecabil. Parametrii de receptie la toate canalele sunt 6875 KS/s 256 QAM.
    Freceventele respective le-am testat in paralel si pe un tuner dvb-c sundtek extern si pe un 800 cu tuner de cablu, aici totul functioneaza bine pe canalele HD.
    Credeti ca poate fi o problema de tuner sau de driver?

    Ce am uitat sa spun tot pe frecventa 362 Mhz e transmis si TVR HD, numai ca este necodat iar acesta functioneaza fara freez-uri.
    Last edited by Bamboo_ro; 17-04-12 at 00:01.

  12. #87
    Standard RSP member
    Join Date
    25 Jan 2011
    Posts
    235
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    50

    Default

    merge dts si pe newnigma!!!imaginea care am pus-o e newnigma2-dm800se-v3-3-2-ramiMAHER,si dupa vreo 2 sapt de frecat telnetul am reusit.dts downmix il descarcati de aici:http://www.2shared.com/file/Oj5WOBZ5/dreamdts-install.html ultima optiune nu imi reusea niciodata (opkg install dreamdts_1.0-r4_mipsel.ipk) asa ca am dezinstalat manual dreamdts din aparat si pe urma instalat cel din pachet.si ce sa vezi???merge dts-ul

    p.s in arhiva aveti si un fisier txt care va explica tot ce trebuie sa faceti
    Last edited by gauloises; 17-04-12 at 09:56.

  13. #88
    Standard RSP member
    Join Date
    16 Feb 2009
    Posts
    119
    Mentioned
    13 Post(s)
    Rep Power
    56

    Default

    Are cineva posibilitatea sa testeze in paralel tunerele Bcm4505 si Apls Bsbe2 care exista pe clonele Sunray sr4? De fapt Alps BSBE2 este pe Sunray, BCM4505 este pe clona de Dm800se cu 1 singur tuner=DvbS2. Ma intereseaza daca pragul de demodulare e mai bun la Bcm4505, deci implicit se descurca mai bine la semnal slab. Repet, tunerul de pe clona,nu de pe original. Multumesc!

  14. #89
    RSP Enigma Team & GM michael86's Avatar
    Join Date
    31 May 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    465
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    62

    Default

    am avut eu 800se clona cu bcm4505 si sunray cu alps (3 in 1 ) . se comporta la fel la semnal , singura diferenta era ca bcm4505 stia blindscan .

  15. #90
    Standard RSP member zottya's Avatar
    Join Date
    09 Jun 2007
    Location
    Transylvania
    Posts
    224
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    63

    Default

    In reteaua nextgen cablu a probat cineva? Canalele HD sunt libere?

Page 6 of 7 FirstFirst ... 234567 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •