Thanks Thanks:  3
Likes Likes:  4
Dislikes Dislikes:  0
Page 3 of 8 FirstFirst 1234567 ... LastLast
Results 31 to 45 of 106

Thread: GiGaBlue HD 800 SE

  1. #31
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Apr 2009
    Posts
    570
    Mentioned
    8 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default

    am pus openMips. momentan n-am avut prea mult timp de teste, dar ce am observat ca pe noul kernel booteaza mai repede si se misca in gereral foarte rapid: navigare,menu,zapping etc. nu sunt nici eu pe deplin multumit ca alfel ar fi recieverul perfect ,dar este cam 90% functional si avand in vedere ca-l folosesc strict pentru vizioanre pe satelit si cablu, cam in procent de 99% pentru mine. zeci de imagini de la 10 de echipe pe luna nu e suport software, fiecare ia baza si umfla cu floricele. eu unu n-am nevoie. ma intereseza doar sa functioneze LCD4linux, oscam ,streaming si rapiditate in comenzi. n-am nevoie de alte dracii inutile.
    Last edited by apoklyps3; 24-04-12 at 13:09.

  2. #32
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Apr 2009
    Posts
    570
    Mentioned
    8 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default

    dupa cateva zile de openMips pot sa spun ca lucrurile incep sa mearga bine la acest reciever din punctul meu de vedere. foarte rapida noua imagine, are mici lipsuri care probabil se vor rezolva in timp (softcam panel saracacios cu putin informatii,lips panelurilor cu informatii amanuntide despre sistem). fiind deja 4 echipe care lucreaza la imagini pentru acest reciever eu zic ca merita o sectiune numai a lui pe forum, mai ales ca sunt deja alte vechituri care au asa ceva , iar gigablue nu. or sa mai scoata vreo 2 recievere se pare. aici e prea ascuns, daca nu posteaza unu zi de zi, un nou venit nu da de threadul asta prea usor.

  3. #33
    Expert Gigablue & Mut@tant 4k laleauaneagra's Avatar
    Join Date
    01 Feb 2007
    Posts
    5,000
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    104

    Default

    deja sa scumpit 10 euro.....zic de solo ptr moment
    HD51: 4K - KODI - HBBTV - IPTV STALKER
    TOP5: Zgemma H9,
    Mut@nt/AX HD51 4K, Axas E4HD, Bre2ze4K, VU+ Ultimo 4K

  4. #34
    Member Beginner
    Join Date
    06 Mar 2010
    Posts
    12
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Quote Originally Posted by apoklyps3 View Post
    dupa cateva zile de openMips pot sa spun ca lucrurile incep sa mearga bine la acest reciever din punctul meu de vedere. foarte rapida noua imagine, are mici lipsuri care probabil se vor rezolva in timp (softcam panel saracacios cu putin informatii,lips panelurilor cu informatii amanuntide despre sistem). fiind deja 4 echipe care lucreaza la imagini pentru acest reciever eu zic ca merita o sectiune numai a lui pe forum, mai ales ca sunt deja alte vechituri care au asa ceva , iar gigablue nu. or sa mai scoata vreo 2 recievere se pare. aici e prea ascuns, daca nu posteaza unu zi de zi, un nou venit nu da de threadul asta prea usor.
    La imaginea asta imi poti spune daca are camuri instalate?, s-au trebuie instalat extra adonss.

  5. #35
    Standard RSP member
    Join Date
    20 Apr 2009
    Location
    Arges
    Posts
    320
    Mentioned
    27 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default

    Este tot cu ceva gen extra-addon . Trebuie copiat un fisier si instalat.

    Aveti idee ce diferente exista intre imaginile de pe gigablue 800 solo si SE ? Am o problema ciudata cu imaginea Openmips pe gigablue800solo : la softcam nu imi apare nimic niciodata . Am reinstalat imaginea si tot asa ...gol , nimic nimic . Ma refer la Meniu--->setup-->Softcam/CI -->Softcam Setup -->Select softcam. Nu-mi intra decat pana aici . Daca dau click sa aleg softcam nu se intampla nimic, ca si cum nu e nimic instalat. Am verificat prin ftp si exista scripturi pt softcam. Am vorbit cu cineva care are varianta SE si la el apare ce instaleaza. E totdeauna mai incomod sa selectez softcam pentru ca trebuie s-o fac exclusiv din telnet.

  6. #36
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Apr 2009
    Posts
    570
    Mentioned
    8 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default

    alt team cunoscut incepe sa lucreze la imagini pentru acest aparat:
    SIF TeAm Enigma2 Koala Gb800se 24-6-2012

    - Sifteam cloud system (You can connect your sifteam forum account on your stb, in the future release you can backup your image,share channels settings etc etc in your personal account storage)
    - Graphic skin by daconi.
    - SifTeam Panel Menu
    - Software Manager.Added possibility to rank your favourite plugin, you can consult top rated,most downloaded plugin etc etc
    - Bouquets and Channels Menu. Now you can download your favourite channel list settings.
    - Exclusive possibility to use Original Sky Ita channel list numeration starting from number 100 like skybox stb
    - OpenWebIf
    - System to detect and install Usb devices
    - Mount Disk manager
    - Temporary-Static Mount.
    - Airplay Server
    - Add NEW Support for Gigablue 800SE, Gigablue 800UE, Gigablue 800 Solo, Gigablue Quattro
    - Fixed many bugs

  7. #37
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,760
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Stiti careva dintre voi care ar fii diferentele asemanarile intre GibaBlue HD 800 SE si 800 UE ( UE=? ) ?

  8. #38
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Apr 2009
    Posts
    570
    Mentioned
    8 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default

    din ce am citit la specificatii pare acelasi 800SE doar ca are ecranu ala LCD color in loc de displayu ala infect cu 4 cifre pe care il are 800SE. daca nu o sa vina ca inlocuitor la pret similar, mai degraba mergi pe 800SE, dai 10$ si iei o rama LCD de pe ebay si ii faci modare la 800 SE. chiar vreau sa fac asta la al meu, momentan il tin conectat p afara ,displayul LCD.

  9. #39
    Standard RSP member
    Join Date
    01 Feb 2010
    Posts
    85
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    52

  10. #40
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,760
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Sorry nu citisem raspunsul lui Apoklyps3 legat de afisaj/diferenta intre cele 2 modele

  11. #41
    Standard RSP member
    Join Date
    20 Mar 2009
    Location
    sibiu
    Posts
    39
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    unde pot gasi un script pt restart cccam? il gasesc blocat si e necesar restartul. am un gigablue 800 se iar ca imagine team red. se poate folosi un script de dm 800?

  12. #42
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Apr 2009
    Posts
    570
    Mentioned
    8 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default

    treci si tu pe imagini mai noi si poate eventual pe oscam, cccam e prea batranel pentru zilele noastre.

    Vad ca a aparut si GB800UE(ultimate edition), insa pretul este cel putin de prost gust: peste 1000 RON. Mi se pare chiar tziganesc, avand in vedere ca nu contine si tunerul DVB-C si ca e de fapt doar un SE cu displayul ala color, care de fapt e o rama foto gen pearl. Cine e pasionat de modding si stie putina electronica,isi ia cu 10$ rama foto de pe ebay si se alege cu un 800UE in toata regula fara sa platesca sume nejustificate.

  13. #43
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,760
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Vad ca a aparut si GB800UE(ultimate edition), insa pretul este cel putin de prost gust: peste 1000 RON - Este 1010 roni la vanzare ( 26.07.2012 ) si mi-se pare un pret acceptabil , deoarece acest model la nemti costa 219 euro ( sau mai mult , l-am gasit si la 269 euro )
    Numai 219 euro ( ei au tva-ul 19% si este inclus in acest pret ) la cursul de zi - 1011,89 roni , la care pt. a il vinde in RO mai adaugam 5% tva-ul ( la noi e 24% ) + trasnportul care cred ca este si el vreo 15/20 euro = 250 euro/1432,36 roni ( 26.7.2012 ) , va las pe voi sa il calculati pe ala la 269 euro
    Ce are in plus afisajul + 1 port usb si am inteles ca tunerul ar fii mai sensibil teoretic , practic nu detin si deci nu stiu
    Pacat totusi ca nu va dispune inca de un suport soft adecvat , avand doar 2 echipe in prezent care il sustin soft ( Red Team parca si AAF )

  14. #44
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Apr 2009
    Posts
    570
    Mentioned
    8 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default

    mai intereseazate, la soft s-a mai maturizat.cat de curand toate modele vor trece la OpenEmbedded 2.0 (UE are deja imagine,marketing avand in vedere ca e acelasi lucru cu SE). Nu contest pretul de la noi , ci in general. si este o mizerie sa ceri cu aproape 300 RON mai mult pe practic acelasi produs. Nu are nimic in plus fata de displayul ala, care am mai zis, il gasesti cu 10$ pe ebay.


    OpenVix and openAAF had the idea to create a common build environment for the new OE-CORE and work together to optimize this environment.
    Explanation: OE-CORE is a build environment by Openembedded, Dream multimedia calls it OE 2.0, openPli calls it Pli 3.0


    All teams are using almost the identical build environment, so why not creating something together? The answer is the OE-Alliance.

    Since we have a name now, we created a GIT repository quickly and the integration can be started.

    The OE-Alliance is the base for each team, which is interested in building an OE-CORE image. We have discussed this already with several teams and they quickly agreed to work together.
    We think that our new companionship should be visualized, so we created a logo. We call it the Seal.

    The seal contains one golden star for each team which is part of the OE-Alliance. As you see we currently have 7 stars, representing the following teams: (16.07.2012)



    Because the OE-Alliance is the build environment, each team will continue to provide his own team image. As you know each team maintains his own Enigma and his own skin, which makes the difference of each single team image.

    Info: OE-Alliance offers the following: Makefile, Linux, driver, tools, common plugins and technical support among the teams.


    For those with technical interest: You can track all changes and improvements in the OE-Alliance GIT from now on.


    Each coder is welcome to join, each team, too.



    And now to openAAF:
    As you certainly have noticed, we haven’t released a new openAAF image during the last weeks. There are two reasons: It’s holiday time and we currently working on the creation of the new openAAF 2.0.

    openAAF 2.0 is completely open now and it is based on the OE-Alliance. We made all our sources public and created a new GIT.

    Any help is welcome to make our image even better. Everyone who is interested in joining us is welcome.
    Last edited by apoklyps3; 26-07-12 at 20:24.

  15. #45
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,760
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Legat de pret , uita-te la nemtii care este producatorul lui : http://www.idealo.de/preisvergleich/...ue-hd-800.html
    Preturile pt. noul model ( Gigablue 800 HD UE ) pleaca de la 213,29 euro , ajungand pana la 271,55 euro iar versiunea SE cu tunerul hybrid costa maxim 219 euro
    Calculati voi mai departe si comparati cu pretul de la noi si asta deoarece ca orice produs nou are un pret mai ridicat
    Probabil cand va aparea versiunea Quatro sigur pretul lui va fii mai mic decat in prezent ( ma refer la versiunea UE ) , nu asa a fost si cu modelele precedente la inceput cand au aparut pe piata ?
    Legat de suportul software , ai instalat pana acum pe modelul care il detii 4/5 imaginii diferite ?
    Nu ma refer ca imaginiile in cauza sint mai "stufoase" sau mai "saracacioase" , ci la posibilitatea de a alege intre aceste imaginii/echipe de programatori
    La kathy stii foarte bine ca a fost o perioada cand erau mai mult si de 5 imaginii/echipe/suport
    Culmea este ca in afara de DM si VU+ , alte firme/receptoare care folosesc chipseturi Broadcom nu prea au suport asa de diversificat
    In schimb observ ca modelele cu chipseturi STi/SH4 au un suport mult mai diversificat si asta intr-un fel va cauza/cauzeaza acestei firme/brand
    Nu am scris in nume de rau cele de mai sus , insa stii bine ca daca in spatele oricarui receptor de satelit cu linux nu exista si suportul adecvat , respectivul receptor mai devreme sau mai tarziu va disparea
    Oare dm-urile/clonele/concurenta ( cele cu chipset Broadcom ) de ce inca mai sint in voga , unele modele nemai fiind fabricate in prezent , insa cele care sint functionabile au un suport destul de vast

Page 3 of 8 FirstFirst 1234567 ... LastLast

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •