Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Results 1 to 4 of 4

Thread: Nedumerire antena si feeder

  1. #1
    Member Visitor
    Join Date
    14 Feb 2012
    Posts
    3
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Nedumerire antena si feeder

    Salutare. Deschid acest topic pentru a va ruga si pe voi de pe acest forum sa ma ajutati. Am incercat marea cu degetul pentru receptia radio din ultrascurte. Umblu peste vestul europei vorbesc cu atatia prieteni, sunt prin cluburi etc.
    Au inceput problemele decand cu hobbiul care il aplic benzii comerciale, 87.5MHz- 108.0MHz.
    Am incercat sa receptionez ce prind cu antena baston de pe masina,in apartament, insa in zadar.
    Cand am fost prin Austria am cumparat 2 telescopice de 80cm. Am cautat peste tot cum sa le cuplez pe coaxialul de 6.2M ce l-am cumparat la punga. Daca pun antenele sa-mi prinda 105.0MHz. Am desfacut antenele la 72cm pe orizontal si prind ambele emitatoare. Cand doresc comercialele sa le receptionez incep problemele. De ex orice radio comercial nu mai merge cu cele doua telescopice deschise per frecventa de lucru. De ex pentru radioul lui Branza de la Ploiesti imi trebuie combinatia urmatoare: semnalul trebuie sa aiba 78cm si masa sa aiba 20cm. De ce?! Daca le pun la 78cm nu prind bine pe 95.9MHz.
    Statiile comerciale ce au in combinatia antenelor de nu poti sa le receptionezi cu ambele antene la aceeasi distanta?
    Mai este o nedumerire care se bate cap on cap cu ce am invatat. Lambda pe 2 indica 150. In multe exemple apare 145. Adica 300 daca il imparti la 2 iti da 150, cum le dau astora 145?! Folosesc calculul de scurtare al feederului ca velocitate? Oare?
    Va multumesc.

  2. #2
    Member Visitor
    Join Date
    14 Feb 2012
    Posts
    3
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Imi pare nespus de rau ca m-ati ajutat, mai ales pentru efortul depus!
    Cele mai tari forumuri cu cei mai buni pasionati. Nu ma asteptam sa citesc atata cat sa scris si pe forumul de electrobisti, nici multimedia sau sateliti. Bravo. Salutari.. si '73!

  3. #3
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    cred ca nu e bine sa fim ironici acum ...

    dar parea mea si a altora e ca daca nu ne pricem , mai bine nu ne bagam

    suntem pasionati mai ales de receptia tv prin satelit sau terestru deci daca era din domeniu asta sigur primeai multe sfaturi ori ce intrebi tu atinge doar tangential receptia terestra tv si atunci ne abtinem

    o zi buna si mai poti astepta raspun ca poate sunt si pasionati care te pot ajuta dar poate nu au intrat zilele acestea pe forum
    LA TOTI NI GREU
    "SGU Stargate Universe"

  4. #4
    Member Visitor
    Join Date
    14 Feb 2012
    Posts
    3
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Thumbs up

    In alta ordine de ideei ce ...... se produce la apusul soarelui in PMR? Bai frate de 1 sapatamana prin prejurul orei 18 ma seaca un fenomen de fading rapid care imi adauga repetorul de pe Shumen, Gabrovo si cel de pe Varna dari si care mi-l scoate imediat.
    Nu am putut sa ma abtin si azi am mers la colegul de breasla de vis-a vis de blocul unde locuiesc sa montam antena de PMR pe televizor sa urmarim ce se petrece la apusul soarelui si surpriza.
    Iata acelasi simtom de fading rapid si pe spectrul TV UIF
    http://www.trilulilu.ro/video-cultur...nal-32-tvr-hot

    ..................................................................................

    Regulament RSP: http://sateliti.info/showthread.php?...um-si-Shoutbox
    Last edited by val; 23-02-12 at 09:03. Reason: vezi punctul nr. 6

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •