Thanks Thanks:  63
Likes Likes:  41
Dislikes Dislikes:  1
Page 3 of 8 FirstFirst 1234567 ... LastLast
Results 31 to 45 of 112

Thread: E2 RSP Spark STM23 RC2

  1. #31
    Standard RSP member Meridian's Avatar
    Join Date
    01 Sep 2010
    Location
    Andromeda
    Posts
    1,072
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    62

    Default

    Am facut un test la diseq [sunt cele doua din pozele de mai jos]. Aceasta problema pe care o ridic s-a intamplat la toate imaginile Enigma 2 pentru Amiko Alien si poate gaseste cineva o rezolvare. In Spark functioneaza fara nicio problema. Am un diseq cu 10 iesiri si altul cu 4. Ies cu un cablu din diseq 4 [cu 4 sateliti: Hellas 39 E, Turksat 42 E , Intelsat 45 E si Express AM22 53 E] si intru in intrarea 1 de la diseq 10. Setez AA [Hellas], AB[Turksat], BA[Intelsat], BB[Express AM22]. Setez pe primul...memoreaza. Merg pe al doilea si setez AB, memoreaza. Vreau sa revin pe satelitul setat pe LNB 1 AA...e setat si memorat ultima setare...adica LNB 1 AB! Mentionez inca o data ca pe Spark se memoreaza fiecare in parte si apoi intra toti 4 exact cum am selectionat.

    @stargate - am butonat putin...si am dat factory reset...nu am apucat sa vad ora pentru ca n-am oprit receptorul. Faptul ca nu apare dupa reset...am descoperit si noi un bug. Cat a mers receptorul inainte de a-l reseta, ora nu a aparut deloc, ci doar numele canalului.


    Diseq - 10 iesiri



    Diseq - 4 iesiri

    Last edited by Meridian; 25-03-12 at 14:51.

  2. #32
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,512
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Daca citeai cu atentie introducerea imaginii. vedeai ca RSP nu recomanda factory reset !

    Detaliaza cum vrei sa setezi, cred ca nu ai inteles bine filozofia de la diseq in e2.
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  3. #33
    Standard RSP member stargate's Avatar
    Join Date
    23 Apr 2007
    Location
    P3X-888
    Posts
    3,754
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    94

    Default

    Faci un lucru foarte bun ca ai timp sa testezi si mai ales sa scrii despre problemele descoperite .
    Nota: Vizionarea programelor Pay TV fara un abonament valabil este ilegala
    Discutiile purtate si fisierele disponibile aici sunt ?n scop experimental si educational !

  4. #34
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,512
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Am studiat 3 minute ce face factory reset, urmatoarele aparitii vor avea si asta .
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  5. #35
    Standard RSP member Meridian's Avatar
    Join Date
    01 Sep 2010
    Location
    Andromeda
    Posts
    1,072
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    62

    Default

    @zildan - am citit cu atentie 'sa nu cumva sa dau factory reset' insa am zis sa verific orice legat de imagine. Am atasat mai jos exact cum am configurat cei 4 sateliti de la diseq-ul cu 4 iesiri. In Spark e setat la fel si e in regula, nu sunt probleme deloc. Multumesc frumos.

    Download

    P.S : Am dat factory reset dupa ce am observat ca lista mea de sateliti nu o accepta imaginea
    [lista aparea insa era ca si cum nu am configurat tunerul, dupa configurare si scanare nu memora nimic din ce am scanat si lista era nefunctionala].Apoi in posturile anterioare am specificat cum am procedat si la final mi-a acceptat propria lista de sateliti impreuna cu picons-urile acestora.
    Last edited by Meridian; 25-03-12 at 15:30.

  6. #36
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,512
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Stii ca imaginea are la server lista de sateliti cu canalele gata grupate pe buqete?
    Aceasta lista se poate descarca de la panel si e generata din Kingofsat zilnic.
    Se poate face si backup al listei tale particulare cu panelul (pe stick-ul cu care faci update) si la update imagineaa cauta automat acest backup si il incarca.
    Last edited by zildan; 25-03-12 at 15:24.
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  7. #37
    Standard RSP member Meridian's Avatar
    Join Date
    01 Sep 2010
    Location
    Andromeda
    Posts
    1,072
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    62

    Default

    Un alt aspect. Daca salvezi audio si subtitrare la un canal dupa o scanare sau restart nu mai exista ce ai salvat...revine la audio initial de setare si subtitarea la fel sau nu e setata deloc. Nu e o noutate pentru ca toate imaginile testate de mine face problema asta.

  8. #38
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,512
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Asta cu audio e valabila la orice imagine e2 si la dream. Asa a fost gandita e2.
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  9. #39
    Standard RSP member Meridian's Avatar
    Join Date
    01 Sep 2010
    Location
    Andromeda
    Posts
    1,072
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    62

    Default

    @zildan, @stargate - Imi trece prin cap o idee! Daca configurez canal nou in dreambox edit cu pista audio doar in romana...oare nu merge direct romana, eliminand celelalte piste?

  10. #40
    Standard RSP member Meridian's Avatar
    Join Date
    01 Sep 2010
    Location
    Andromeda
    Posts
    1,072
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    62

    Default

    Intrebare: eu am incercat sa iau pulsul astazi la imagine...dar nu am gasit niciunde 'boot to spark'...ma ajuta cineva?

  11. #41
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,512
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Din motive de ... stricat aparate am preferat sa nu il inseram.
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  12. #42
    Standard RSP member stargate's Avatar
    Join Date
    23 Apr 2007
    Location
    P3X-888
    Posts
    3,754
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    94

    Default

    Quote Originally Posted by Meridian View Post
    ...nu am gasit niciunde 'boot to spark'...ma ajuta cineva?
    Foloseste cu incredere pluginul de aici http://sateliti.info/showthread.php?...l=1#post187036 ... nu se intampla nimic rau , cineva a avut probleme folosit aiurea pluginul intr-o imagine STM24 si a produs neincredere in folosirea lui , pluginul este pentru imagine cu STM23 si il folosesc zilnic fara sa provoace daune imagini Spark sau imagini E2 .
    Nota: Vizionarea programelor Pay TV fara un abonament valabil este ilegala
    Discutiile purtate si fisierele disponibile aici sunt ?n scop experimental si educational !

  13. #43
    Super Moderator tutri's Avatar
    Join Date
    19 Aug 2011
    Location
    UTC+13
    Posts
    1,065
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default

    Vin si eu cu primele impresii:
    - e mai rapid decat New Year's Eve RSP Enigma2, folosesc HDglass
    - la pozitiile pe care nu este semnal sau semnal slab mai are lag, se poate sari usor peste
    - HDurile se agata cam repede. poate fi de la oscam6182?
    - telecomanda de la GM990 tot nu e functionala 100%, voi acum ma zbat cu pluginul pus de lukas26, dar nu trec de "copy plugin_update2remote file to /root/plugin/var/bin".
    - se mentine stutteringul pe unele transpondere HD, altele merg fara agatari.
    Last edited by tutri; 26-03-12 at 18:29.
    muta sobolanu` de aici

  14. #44
    Member Visitor
    Join Date
    09 Aug 2011
    Posts
    1
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    My problem is: about a year ago, bought two receivers Amiko Alien 8900, immediately Installed on them Enigma2, everything worked well, and I was pleased with the work of the receivers, but a week ago, bought a third receiver Amiko Alien 8900 installed on it Enigma2, for some time the receiver working good, but after a few deep standby's/ shutdown's the signal level drops on all satellites approx 20%, and the DVB-S2 transponders not responds. I need to reboot receiver some times to get back good signal. I tried Enigmas from EOS, AR, PKT, Logotip, Neutrino, Evolux. Only on Spark receiver woks well. I found that and other similar receivers like GM990; GI 8120 has similar problem. Can you provide a solution how reboot receiver to get back good signal from one time? Right now I am using your image.

  15. #45
    Standard RSP member Meridian's Avatar
    Join Date
    01 Sep 2010
    Location
    Andromeda
    Posts
    1,072
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    62

    Default

    Nu exista optiunea 'move channel' up or down. Desigur exista dreambox edit...dar pe alte imagini se poate misca un canal in sus sau in jos un program prin lista de favorite. Si, cred ca am mai zis, sa existe optiunea din menu pe display 'ora ,numar canal, nume canal'...se alegi sa poata afisa ce vrei tu. Multumiri anticipate.



Page 3 of 8 FirstFirst 1234567 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •