Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  7
Dislikes Dislikes:  0
Page 2 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 16 to 30 of 65

Thread: Free Sat , un nou DTH ?

  1. #16
    Standard RSP member dic_star79's Avatar
    Join Date
    15 Feb 2007
    Location
    44.42/26.12
    Posts
    4,462
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    96

    Default

    Pai nu prea am ce sa spun decat ca este o investitie proasta pe o piata saturata care nu o sa prinda cu oferta actuala pe care o pun la bataie, grila de programe este lasata la , latitudinea instalatorilor(va fi un sistem multifeed), si se va compune din programe FTA de pe 16E, 5E, 1W (daca vor instalatorii, in functie de multifeed pot instala si 13 si 19), vor fi si cateva programe codate Conax cele care nu sunt la liber din cele romanesti. Pentru cine vrea HD, va fi si HD dar tot asa din cele FTA. Adicalea o harababura, nu imi place deloc.

  2. #17
    Standard RSP member franta's Avatar
    Join Date
    24 Jun 2009
    Location
    Hamburg
    Posts
    1,430
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default

    Adica va fi un DTH cu canale FTA carora nu tre sa le plateasca drepturi de retransmisie. pare ciudat si nu stiu daca e chiar legal , dar daca au eutelsat in spate probabil pot obtine drepturile de retransmisie

  3. #18
    Standard RSP member dic_star79's Avatar
    Join Date
    15 Feb 2007
    Location
    44.42/26.12
    Posts
    4,462
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    96

    Default

    Daca nu ai stiut programele FTA sunt libere la retransmisie, dar tot iti trebuie un acord scris pentru distributie ca DTH sau firma CATV plus acordul CNA.ului pentru grila de programe. Si sa nu uit sa va spun, asa ca o gluma, daca vreti DTH va fac eu unul mai bun, va dau si HD FTA...

  4. #19
    Standard RSP member franta's Avatar
    Join Date
    24 Jun 2009
    Location
    Hamburg
    Posts
    1,430
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default

    dar tot iti trebuie un acord scris pentru distributie ca DTH sau firma CATV plus acordul CNA
    asta am zis si eu

  5. #20
    Standard RSP member dic_star79's Avatar
    Join Date
    15 Feb 2007
    Location
    44.42/26.12
    Posts
    4,462
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    96

    Default

    Sanse minime sa faca abonati cu grila respectiva.

  6. #21
    Standard RSP member franta's Avatar
    Join Date
    24 Jun 2009
    Location
    Hamburg
    Posts
    1,430
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default

    ce va fi cand va veni un vant mai tare si va deregla acel multifeed , care la cum se zice aici va fi destul de complex tre sa plateasca omu sa i se regleze antena sau e asigurat in abonament
    asa pot sa fac si eu un dth cand ma duc la tara si sa iau abonament la oameni pe nimic
    e ca la faza cu parcarile , facem niste dungi pe asfaltul existent si luam banii
    Last edited by franta; 01-04-12 at 00:18.

  7. #22
    Membru de onoare
    Join Date
    08 Apr 2007
    Posts
    6,796
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    107

    Default

    Pe langa dereglatul antenelor ce se intampla cu asa zisa grila de programe FTA?Stiti bine ca aceste programe "alearga" de pe un satelit pe altul sau isi schimba frecventa/sr.Eu zic ca in maxim 1 an, jumatate din programele FTA de pe acesti sateliti vor suferi schimbari,deci bezna la abonati.Doar stiti ca asta s-a intamplat si se va mai intampla permanent.
    :

  8. #23
    Standard RSP member dic_star79's Avatar
    Join Date
    15 Feb 2007
    Location
    44.42/26.12
    Posts
    4,462
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    96

    Default

    Ce sa se intample, propietari echipamentelor vor deveni meseriasi in service echipament propiu.

  9. #24
    Membru de onoare
    Join Date
    08 Apr 2007
    Posts
    6,796
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    107

    Default

    Probabil le vor lasa clientilor si un link cu sateliti.info,ca pe vremea receptoarelor cu patch si chei de nagra2.
    :

  10. #25
    Golden Member mar1us's Avatar
    Join Date
    09 May 2009
    Location
    dublin
    Posts
    1,215
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default

    Daca e multi feed,e naspa si chiar nu o sa aiba succes,eu cred ca a fost un vis al cuiva,care a murit pe masa de nastere...

  11. #26
    Standard RSP member roderttam's Avatar
    Join Date
    20 Mar 2008
    Posts
    269
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    60

    Default

    Cand e vorba de Romania toate se fac cu orice altceva numai cu cap nu.Daca tot a fost Eutelsat implicat de ce naiba nu au facut oferta de oferta posturilor romanesti sa fie toate sau aproape toate pe un satelit si era rentabil.Evident nu neaparat si cele apartinand de nustiu care dth.Pe cati ii intereseaza canale fta in alte limbi le au deja ,pe romani ii intereseaza canalele romanesti sa fie pe un satelit nu multifiduri,h-h-uri si alte chestii care le complica viata.Oricum la majoritatea le va trebui cel putin 2 receptoare care costa.

  12. #27
    Member Addicted Member
    Join Date
    11 Feb 2007
    Location
    Șoseaua Kiseleff nr. 10
    Posts
    2,498
    Mentioned
    5 Post(s)
    Rep Power
    81

    Default

    Eu nu inteleg de ce va speriati de un multifeed. Probabil va fi 10-15 canale romanesti pe 16 est si restul ce mai intra de pe 13 si 19 est. Multifeedul de la Akta a functionat f. bine. E asa de greu sa se realizeze unul ptr 13, 16 si 19 est cu lnb-uri alps? Sau eventual un monobloc doar pe 2 sateliti; 16 si 13 est. Posibil sa fiti surprinsi de succesul acestui viitor/posibil DTH.

  13. #28

    Join Date
    14 Feb 2007
    Posts
    1,089
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Daca va fi vorba de un DHT - poate ca va fi o surpriza placuta, dar momentan numai speculatii si propuneri puse pe hartie. Proiecte poate face oricine, dar e bine sa separam visul de realitate pana va apare ceva concret si nu doar vorbe stranse de la "instalatorii" dornici sa-si mareasca sfera de afaceri.

  14. #29
    Golden Member mar1us's Avatar
    Join Date
    09 May 2009
    Location
    dublin
    Posts
    1,215
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default

    Quote Originally Posted by zappa View Post
    Eu nu inteleg de ce va speriati de un multifeed. Probabil va fi 10-15 canale romanesti pe 16 est si restul ce mai intra de pe 13 si 19 est. Multifeedul de la Akta a functionat f. bine. E asa de greu sa se realizeze unul ptr 13, 16 si 19 est cu lnb-uri alps? Sau eventual un monobloc doar pe 2 sateliti; 16 si 13 est. Posibil sa fiti surprinsi de succesul acestui viitor/posibil DTH.
    Da, dar multifeed-ul akta nu a functionat mult timp,banuiesc ca au fost motive sa-l opresca ...

  15. #30
    Member Addicted Member
    Join Date
    11 Feb 2007
    Location
    Șoseaua Kiseleff nr. 10
    Posts
    2,498
    Mentioned
    5 Post(s)
    Rep Power
    81

    Default

    Gresit. Multifeedul va functiona inca multa vreme.

Page 2 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •