Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Results 1 to 6 of 6

Thread: Probleme setari Pozitiones DiseqC la Sunray 800se sr4

  1. #1
    Standard RSP member
    Join Date
    09 May 2007
    Location
    R-day
    Posts
    168
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    63

    Exclamation Probleme setari Pozitiones DiseqC la Sunray 800se sr4

    Am o clona (Sunray) DM 800 se sr4 cu tuner 3in 1 .
    Am un pozitioner DiseqC V-Box 2 .

    Receptorul comanda pozitionerul fara probleme la schimbarea canalelor , sau la scanare cum selectam satelitul dorit imediat invarte antena la pozitia memorata satelitului respectiv.

    Problema apare cand vrem sa memoram un satelit nou .

    Daca parametrii alesi sant in banda de jos adica inclusiv 11669 MHz din telecomanda receptorului putem misca antena E - W cum dorim si sa memoram pozitia .

    In schimb daca parametrii transporderului ales sant peste 11700 MHz receptorul nu mai comanda pozitionerul .
    Am incercat diferite imagini , am resetat pozitionerul , am incercat cam tot ce mi -a trecut prin cap.

    Deci cum apare semnalul de 22 KHz penru a comuta LNB - ul in banda de sus receptorul nu mai misca din telecomanda antena .

    Cineva a mai intilnit aceasta problema ? Problema apare si daca folositi USLAS ?
    Problema apare si la DM 800se cu tuner simplu?

    Astept parerile , sugestile voastre .
    1.40 prim fokus.68 E - 30 W, ss2 + 90 digi + DM500s

  2. #2
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,752
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    cu alt LNB ai incercat?
    LA TOTI NI-I GREU, DAR NU LA FEL
    "SGU Stargate Universe"

  3. #3
    Standard RSP member
    Join Date
    09 May 2007
    Location
    R-day
    Posts
    168
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    63

    Default

    Nu am incercat cu alt LNB , nu cred ca LNB - ul ar avea vreo influenta in comandarea pozitionerului .
    Cu DM 500s sau Echosmart 771/ 972 pozitionerul functioneaza normal , deci singurul vinovat poate sa fie numai Sunray 800se sr4 , ori harvare ori softvare.
    Aceasta problema este suparator mai ales la satelitii unde pe banda de jos nu sant transpordere active.
    1.40 prim fokus.68 E - 30 W, ss2 + 90 digi + DM500s

  4. #4
    Standard RSP member
    Join Date
    25 Jan 2011
    Posts
    235
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    50

    Default

    incearca cu alta imagine,eu am avut probleme la conectarea wifi si la diseqc cu multe imagini

  5. #5
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,760
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Nu ai scris ce setari folosesti la - Satellite Configuration - in cazul tau aici ai trebui sa ai doar - One single satellite , fiindca altfel apar conflicte de protocoale/semnale intre receptor si pozitioner in anumite situatii in cazul in care ai setat ca - Many Satellites via Diseqc Rotor ( exemple de setari de la Enigma 1 - Optibox/Gemeni )
    Personal nu vad rostul folosirii unui pozitioner in plus , daca receptorul in cauza stie Diseqc1.2 , s-ar putea sa apara conflicte tocmai din aceasta cauza
    Receptorul trimite frecventa de 22khz , pozitionerul trimite si el aceeasi frecventa - care frecventa pana la urma este trimisa/comanda ?

  6. #6
    Standard RSP member
    Join Date
    09 May 2007
    Location
    R-day
    Posts
    168
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    63

    Default

    @mario08

    Multumesc ca esti interesat de problema mea dar daca te uiti la semnatura mea o sa observi imediat ca de ce am nevoie de pozitioner,
    am antena prime focus cu actuator.



    Sa sti ca setarile - le am incercat in toate felurile , problema este ori harware din cauza tunerului triplu , ori software , adica driverele pentru tuner nu sant 100% compatibile cu tunerul triplu .

    Orcum o sa caut in continuare o rezolvare ,si daca voi gasi le voi posta .

    Dupa cum am scris receptorul invarte bine antena pe sateliti deja memorati in pozitioner, ( momentan am scanate sateliti de la 62 E la 30 W ) - problema e suparatoare dar daca vrem sa facem un ,,fine tune ,, la vreun satelit si pe acel satelit nu este transporder activ pe banda de jos .
    1.40 prim fokus.68 E - 30 W, ss2 + 90 digi + DM500s

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •