Thanks Thanks:  2
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 36

Thread: Calitate, nivel semnal receptionat

  1. #1
    Standard RSP member Swerige's Avatar
    Join Date
    18 Jan 2010
    Location
    Pitesti
    Posts
    332
    Mentioned
    8 Post(s)
    Rep Power
    54

    Default Calitate, nivel semnal receptionat

    Salutare tuturor, spuneti-mi si mie va rog daca calitatea si nivelului semnalului receptionat depind si de dimensiunea antenei. Ce reglaje se pot face LNB-ului
    (rotire, miscare spre/ in fara centrului antenei) pentru a se obtine un semnal cat mai bun. Am nevoie sa reglez niste lnb-uri la care nu am acces (locuiesc la bloc si nu pot umbla in fata antenei). Multumesc pentru sfaturi!

  2. #2
    Moderator sorin8m's Avatar
    Join Date
    22 Apr 2007
    Location
    Romania, Timisoara (Westul salbatic)
    Posts
    1,898
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    75

    Default

    Cu cat antena este mai mare, cu atat semnalul e mai bun (nu in toate cazurile, depinde de acoperirea satelitului la care te uiti). Miscand antena sus.jos, stanga.dreapta reglezi semnalul de la satelit. Invartind supa aceea lnb-ul stanga sau dreapta reglezi calitatea semnalului.
    Zi zina unde stai si ce satelit si ce programe vrei sa prinzi ca sa te ajutam mai precis.

  3. #3
    Standard RSP member Swerige's Avatar
    Join Date
    18 Jan 2010
    Location
    Pitesti
    Posts
    332
    Mentioned
    8 Post(s)
    Rep Power
    54

    Default

    Locuiesc in Pitesti, folosesc o antena offset de 0,9m si un suport pentru 4 lnb-uri:16° E Eutelsat W2;13° E Hotbird 2/3/6/7A;5° E Sirius 2/3; 1° V Intelsat 10-02, Thor 2/3. La satelitii 16E si 13E am reusit sa prind ceva semnal iar la ceilalti doi nu am semnal deloc. Ma gandeam daca exista vreo relatie matematica sa calculez coordonatele pentru satelitii 5E si 1W astfel incat sa pot pozitiona lnb-urile cu antena nefixata pe suport (altfel nu am acces la lnb-uri), Multumesc

  4. #4
    Golden Member mar1us's Avatar
    Join Date
    09 May 2009
    Location
    dublin
    Posts
    1,215
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default

    Ai verificat setarile diseq in receptor ?

  5. #5
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    pai pe o antena asa de mica este mult de lucru ca sa prinzi 1 west daca ai in focar principal hotbird-ul, dar nu imposibil

    oricum daca vrei sa ai semnal mai bun cauta si tu o antena de 120 cm si mai bine cumperi un motor h-h ca e destul de greu sa reglezi tu un multifeed cu 4 lnb-uri
    LA TOTI NI GREU
    "SGU Stargate Universe"

  6. #6
    Standard RSP member Swerige's Avatar
    Join Date
    18 Jan 2010
    Location
    Pitesti
    Posts
    332
    Mentioned
    8 Post(s)
    Rep Power
    54

    Default

    Inteleg ca pe 0,8W e mai greu de prins semnal, aceeasi problema se pune si pentru 4,8E?

  7. #7
    Standard RSP member
    Join Date
    21 Oct 2009
    Posts
    163
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    54

    Default

    0,8W

    11900 H 28000
    - aici ai Music Channel FTA

    12643 H 27500
    - aici ai U(Romania) tot FTA

    12687 H 27500
    tot FTA OTV Romania

    4,8 E ASTRA 4A

    12360 V 27500

    Etno Tv
    Taraf Tv

    Nu incerca sa reglezi lnb-urile acum cand este innorat in mod sigur nu vei reusi si iti faci nervi aiurea.
    Last edited by dm9; 18-04-12 at 19:36.

  8. #8
    Moderator sorin8m's Avatar
    Join Date
    22 Apr 2007
    Location
    Romania, Timisoara (Westul salbatic)
    Posts
    1,898
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    75

    Default

    Configuratia care o ai tu nu cred ca merge la pitesti, cu antena de 90cm si presupun ca e ovala nu rotunda (offset), e foarte greu cum zici tu, aproape inposibil fara sa ai acces in fata antenei (adica la lnb)

  9. #9
    Standard RSP member delta2k2's Avatar
    Join Date
    11 Apr 2008
    Location
    Fost mebru
    Posts
    2,523
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    78

    Default

    Quote Originally Posted by sorin8m View Post
    ... antena ... e ovală nu rotundă (offset)
    Aş zice că e invers ...

  10. #10
    Golden Member mar1us's Avatar
    Join Date
    09 May 2009
    Location
    dublin
    Posts
    1,215
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default

    Quote Originally Posted by Swerige View Post
    Inteleg ca pe 0,8W e mai greu de prins semnal, aceeasi problema se pune si pentru 4,8E?
    Sirius are semnal bun,bineințeles depinde de locația ta ...

  11. #11
    Standard RSP member Swerige's Avatar
    Join Date
    18 Jan 2010
    Location
    Pitesti
    Posts
    332
    Mentioned
    8 Post(s)
    Rep Power
    54

    Default

    Pe vremea cand aveam un singur lnb am reusit sa pozitionez antena pe 0,8W. Acum insa cu 4 lnb-uri inteleg ca e mai greu deoarece nu se mai afla in focarul principal. Ma gandeam ca neavand acces la lnb-uri daca cumva se pot fixa celelalte lnb cu antena jos din suport calculand coordonatele polare functie de focarul principal tinand cont ca lnb se aseaza aproximaiv pe un cerc.Dar de la teorie la practica e diferenta..

  12. #12
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    pai faci atunci invers===> nu pui in focar principal hotbird-ul , ci thor 1west dar atunci iti iei adio de la 16 est ca are semnal mai slab si cu antena doar de 0,9 nu ai ce prinde pe multi feed cu focar principal 1 west
    pune in focar principal 1 west si te limitezi la margine cu 13 est hotbird si in partea de west cu satelitii 4 west si 5 west(cele doua sunt foarte apropiate deci nu poti pune lnb ptentru fiecare, dar cu putin norc poti prinde semnalele mai puternice de pe 5 west si atunci vezi si cateva programe frantuzesti daca pui lnb-ul la 4 grade west)

    PS: poti pune focar principal 4,8 est si atunci poate vezi totusi ceva semnal pe 16 est desi greu de crezut dar merita incercat daca ai rabdare si timp

    fara aparat de masura e mai greu trebuie multa rabdare si eventual un televizor sport si un receptor langa antena

    SUCCES
    LA TOTI NI GREU
    "SGU Stargate Universe"

  13. #13
    Standard RSP member dic_star79's Avatar
    Join Date
    15 Feb 2007
    Location
    44.42/26.12
    Posts
    4,462
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    96

    Default

    Antena este cam mica pentru combinatia pe care o vrei tu, acum mai depinde si de ce suport ai tu pentru multifeedul mentionat de tine, este cumparat sau modificat de tine pentru a receptiona cei 4 sateliti? Eu am avut tot pe o antena de 0.9m cam aceiasi combinatie (5E focar), 13E, 1W si 4W. Te sfatuiesc sa pui focarul pe 5E pentru ca esti mai aproape de 1W care este foarte jalnic, ma refer la Intelsat, posibil sa receptionezi si 16E dar mai slab.

  14. #14
    Standard RSP member Swerige's Avatar
    Join Date
    18 Jan 2010
    Location
    Pitesti
    Posts
    332
    Mentioned
    8 Post(s)
    Rep Power
    54

    Default

    Tin sa va multumesc mult pentru sfaturile date. Suportul este cumparat si este pentru 3 pozitii: 16E, 13E,4.8E, iar cel de la care l-am cumparat mi-a zis ca se mai poate adauga langa 4.8E inca un lnb pentru 0.8W.Posibil sa nu pot obtine semnal in toate lnb, o sa incerc combinatiile sugerate.

  15. #15
    Standard RSP member Swerige's Avatar
    Join Date
    18 Jan 2010
    Location
    Pitesti
    Posts
    332
    Mentioned
    8 Post(s)
    Rep Power
    54

    Default

    Buna ziua si bine v-am gasit. Dupa o lunga perioada de timp m-am decis sa incerc reglarea suportului pentru 4 lnb-uri:16° E Eutelsat W2;13° E Hotbird 2/3/6/7A;5° E Sirius 2/3; 1° V Intelsat 10-02, Thor 2/3. Pozitia unde este amplasata antena nu-mi permite accesul la lnb-uri, asa ca m-am decis sa o mut provizoriu in alt loc unde imi permite sa fac reglaje. Dupa aceasta vreau sa revin cu antena la locul ei. Intrebarea mea este daca reglajele lnb-urilor trebuiesc modificate iar...sau numai pozitionarea antenei. Multumesc frumomos si imi cer scuze daca nu este clar ce am vrut sa spun.
    E pur si muove

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •