Thanks Thanks:  2
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Results 1 to 6 of 6

Thread: DDNS update

  1. #1
    Standard RSP member vic5's Avatar
    Join Date
    26 Dec 2011
    Location
    Agen
    Posts
    179
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    46

    Default DDNS update

    Am Host de forma xxxxx.sytes.net de la No-Ip.com. Se poate face cu Alien update-ul sau numai dacă e de la DynDns.org? A incercat cineva cu Host de la No-Ip? Dacă da, cum să complectez liniile (la user se scrie username sau adresa Email?)?
    GM Spark Triplex, Amiko Alien 8900, DM 500s, Echosmart HD 7109 LAN; HH Strong.

  2. #2
    Standard RSP member
    Join Date
    14 Nov 2010
    Posts
    186
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    51

    Default

    Aceasi date trebuie sa folosesti ca si la logarea in contul tau la situl respectiv.
    Detalii pe pagina 55.
    Un lucru important: dupa setare trebuie oprit receptorul din butonul rosu, apoi chiar si din spate sa-l opresti de butonul de power. Nu este de ajuns un restart simplu!!! - dupa cum am observat eu. Succes!
    Last edited by zmeura; 21-06-12 at 21:24. Reason: R12,quote inutil.

  3. #3
    Standard RSP member vic5's Avatar
    Join Date
    26 Dec 2011
    Location
    Agen
    Posts
    179
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    46

    Default

    Am deschis acest thread pentru următorul motiv: DynDNS nu mai oferă host free, ci numai dacă ai card Pay Pal; setările din routerul meu pentru DynDNS pe care mă bazam erau OK dar totuşi m-am trezit cu hostul inactiv, cum se vor trezi şi alţii; clicknet schimbă IP-ul foarte des chiar dacă nu restartez routerul ADSL.
    @Tody, nu sunt convins că dacă fac cum zici tu username-ul şi passw.-ul meu nu vor fi trimise la DynDNS.org in loc de No-Ip.com; să cred că tu ai cont la No-Ip şi-ţi face update?
    Voi incerca să instalez un plugin pentru No-IP (DUC pe Linux) pentru a-mi rezolva problema (Pay Pal sub nici o formă)!!!
    GM Spark Triplex, Amiko Alien 8900, DM 500s, Echosmart HD 7109 LAN; HH Strong.

  4. #4
    Standard RSP member
    Join Date
    14 Nov 2010
    Posts
    186
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    51

    Default

    Am avut cont la No-IP, dar acum folosesc DNSExit IP updater. Este free si functioneaza fara probleme in boxul Alien. Si nu este nevoie de PayPal. Incearca si tu daca vrei - dar nu fac reclama...

  5. #5
    Member Visitor
    Join Date
    23 Jun 2012
    Location
    Bucale
    Posts
    3
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Dnsexit

    salut Tody, am incercat dar nu a mers. Apreciez daca ai da detalii.

  6. #6
    Standard RSP member
    Join Date
    14 Nov 2010
    Posts
    186
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    51

    Default

    Am dat toate detaliile, altceva nu mai pot spune. Nu uita oprirea completa a boxului dupa instalare. Mie functioneaza, lui Alexis la fel. Si cred ca mai suntem cativa la care da...

    Pentru accesarea pluginului inadyn procedezi astfel :

    Meniu / System / Net Setting / IP Config

    in ultima fereastra , cea in care setezi reteaua , apesi tasta verde si o sa apara o noua fereastra


    in prima linie introduci userul contului dyndns a doua linie introduci parola contului dyndns a treia linie introduci numele hostului pe care il ai la dyndns a patra linie introduci perioada in care face verificarea ip-ului , este in secunde

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •