Thanks Thanks:  10
Likes Likes:  14
Dislikes Dislikes:  1
Page 2 of 6 FirstFirst 123456 LastLast
Results 16 to 30 of 78

Thread: marimea antenei conteaza?

  1. #16
    RSP Enigma Team & GM
    Join Date
    04 Jun 2007
    Location
    bucuresti
    Posts
    792
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    74

    Default antena

    @dyngo
    in acest moment in romania nu gasesti marfa de calitate,majoritatea magazinelor aduc marfa ieftina ca merge si asa .Majoritatea antenelor vindute in magazinele de profil sint aduse de peruvision,prea putini mai aduc din alte surse sau mai confectioneaza aici antene. Daca vorbesti de antena de 1,2 de la peruvision la care bratul antenei iese prin reflectorul offset nu o poti compara cu gibertini;bratul antenei e sudat pe prinderile antenei si lnbul nu prea e in focar ,reglajul e cam cu cintec. La un gibertini o sa vezi ca materialul e altul ,finisajul mult diferit.
    Antenele care se vind aici ca antene triax sint facute in portugalia si mai mult chiar prinderea de antena si montura sint diferite de ce aveau antenele triax acum 6-7 ani.Si sa dai 7 mil pe o antena care costa 50euro doar ca scrie pe ea triax nu cred ca ar fi o miscare inteleapta. Ca vorbim de triax,hirchmann antenele lor cu care se lauda sint comandate in portugalia, singura firma germana care isi mai face antenele e kathrein,dar la ei o antena de 1,20m e 400euro. Iar daca vor antene foarte ieftine si le comanda in turcia dar e si un minus de calitate.
    Despre antenele gibertini sint ok ,antene foarte rezistente,reglata bine si strinsa bine nu prea se deregleaza,daca o ajuta si suportul.
    Acum e tare greu sa recomanzi cuiva marfa de calitate pentru ca in europa nu prea se mai fabrica mare lucru,iar ce se mai fabrica la calitate superiora si cu control de calitate la singe e la pret neinteresant pentru majoritatea romanilor.
    pasionat de profesie ; Dbox2,Vu Ultimo,Vu Solo2, Vu Duo2,Sab Triple tuner Hd;
    offset 80cm,90cm,100cm,110cm,125cm toate produse de famaval ;
    simetrica 120cm,150cm,180cm ,260cm

  2. #17
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,339
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    Quote Originally Posted by zappa View Post
    Ieftina si proasta. Nu da banii pe asa ceva.
    @zappa are perfecta dreptate. eu am dat banii pe antena asta si am testat-o ieri. semnal maxim 64% pe acelasi transpoder unde am semnal 73-74% cu offset tabla de 1.2m si 84% cu antena aluminiu prime focus de 1.4m de la peruvision. in plus are o montura grea si nepractica, fixata de oglinda doar prin 4 coltare de tabla subtire care probabil se vor rupe in timp. nu merita nici 50 ron. daca o vrea cineva o donez imediat.

  3. #18
    RSP Enigma Team & GM
    Join Date
    04 Jun 2007
    Location
    bucuresti
    Posts
    792
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    74

    Default antena

    @dingo
    ce antena ai cumparat? 1,5m ?
    pasionat de profesie ; Dbox2,Vu Ultimo,Vu Solo2, Vu Duo2,Sab Triple tuner Hd;
    offset 80cm,90cm,100cm,110cm,125cm toate produse de famaval ;
    simetrica 120cm,150cm,180cm ,260cm

  4. #19
    Standard RSP member klausz's Avatar
    Join Date
    10 May 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    231
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    63

    Default

    Ce parere aveti de Emme Esse 125 cm. Poate fi si montata pe un motor Amiko 3800?

    Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2
    Emme Esse 115cm, h-h Stab 120,Vu+ Solo​2, Samsung UE40ES6710, tevii s660 dvb-s2

  5. #20
    Standard RSP member
    Join Date
    13 Feb 2007
    Location
    Earth
    Posts
    1,977
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    76

    Default

    '' AMIKO DM3800

    DISEQC ROTOR

    • DiSEqC 1.2 & USALS compliant
    • Metalic Gear Design
    • Drive dishes up to 140cm
    • Power through one single coaxial cable
    • Zero-Backlash Design for the highest precision ''

    http://www.amikostb.com/?q=product&id=137
    Don't dream your life - live your DREAMbox ! DON'T FORGET TO SAY '' THANKS '' Note: Viewing Pay TV without a valid subscription is illegal All the files available here are kept for experimental and educational purpose only!

  6. #21
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,339
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default Antena

    @CLAUDIU
    da, din pacate am luat antena de la technic b de 1.5m, cea mai mare prostie. are randament cam cat una de 1 m. nu focalizeaza, montura defectuasa, etc.

  7. #22
    RSP Enigma Team & GM
    Join Date
    04 Jun 2007
    Location
    bucuresti
    Posts
    792
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    74

    Default antena

    @dingo
    daca nu e strimba se mai poate ridica ceva la ea .Cumva asa macar la nivelul celei de 1,4m. Prima faza poze la montura ,antena si suport. Si sa ne auzim sa vedem s-ar putea face . Si cred ca asta ar trebui sa fie prima regula inainte sa cumperi o antena ,sa te informezi ce e cu ea.
    @klausz
    fabricantii de monturi h-h dau dimensiuni de antene care pot fi suportate dar in realitate e putin altfel . O antena de 1,2m daca nu are reflectorul din aluminiu e deja prea grea pentru o montura hh. Vinzatorul vrea sa isi vinda marfa asa ca el nu are nici o treaba cu problemele care pot aparea dupa instalare. Iar acest "up to 140cm" un fel de pui pe barba ta antene mai mari de 1,1 sau 1,2m nu trebuie luata de buna ,ca pe la noi ,mai in toate zonele tarii,mai sint furtuni cu vint puternic fie ca e vara sau iarna .
    Pentru antene offset de 1,2m si mai mari, recomandarea mea ar fi montura polara pentru antena offset ,daca mai face cineva asa ceva pentru ca la magazine nu se mai gasesc,cu motor si pozitioner.
    pasionat de profesie ; Dbox2,Vu Ultimo,Vu Solo2, Vu Duo2,Sab Triple tuner Hd;
    offset 80cm,90cm,100cm,110cm,125cm toate produse de famaval ;
    simetrica 120cm,150cm,180cm ,260cm

  8. #23
    Standard RSP member klausz's Avatar
    Join Date
    10 May 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    231
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    63

    Default

    Eu m-as indrepta spre 125 cm (care ar fi la limita, nu?). Modelul asta: http://www.satmultimedia.ro/componen...art/Itemid,26/ ar fi din aluminiu si ar avea doar 4,5 kg.
    Dilema ar fi daca merita sa dau vreo 300 de lei in plus fata de modelul de 115 cm.

  9. #24
    RSP Enigma Team & GM
    Join Date
    04 Jun 2007
    Location
    bucuresti
    Posts
    792
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    74

    Default antena

    @klausz
    la pretul de 4mil -4,5mil cred ca poti sa iei de aici din bucuresti o antena de 1,4m simetrica. Ca sa stii pe ce bai banii ,ar trebui sa vezi cine ,aici in bucuresti, are antena de 1,15m si ce reuseste sa prinda cu ea ca sa ai idee pe ce dai banii. Pentru ca altfel e loterie posibil sa te multumeasca ,dar daca nu e suficienta pentru ce te intereseeaza ,pierzi bani -chiar daca azi o cumperi si miine vrei sa o vinzi nu vei lua banii pe care i-ai dat .
    Si un alt lucru acum ceva timp,6-8 ani in urma, antenele erau foarte diferite de la un fabricant la altul de la forma reflectorului parabolic ,prinderea antenei,montura pina la brat si prinderea lnbului. Acum aproape toate antenele sint la fel. Nu ma intereseaza ce e imprimat pe reflectorul parabolic. Chiar asa toti fabricantii sa aibe aceleasi matrite sau mare parte din antene sint facute la aceasi fabrica?
    pasionat de profesie ; Dbox2,Vu Ultimo,Vu Solo2, Vu Duo2,Sab Triple tuner Hd;
    offset 80cm,90cm,100cm,110cm,125cm toate produse de famaval ;
    simetrica 120cm,150cm,180cm ,260cm

  10. #25
    Standard RSP member klausz's Avatar
    Join Date
    10 May 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    231
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    63

    Default

    Nu am spatiu sa pun o circulara grea. Locuiesc cu chirie si abia am reusit sa am acceptul de a agata o antena altundeva in afara apartamentului inchiriat. Vreau ceva calitativ, dar sa nu arunc banii doar de fite. Eu am o antena de 100 cm no name cu care reusesc sa prind inca in conditii bune sky uk (sky sports hd), ceea ce ma intereseaza mai mult. Acum nu stiu daca voi constata o imbunatatire semnificativa la vara, cand vor fi caldurile sufocante si receptia scazuta.

  11. #26
    Standard RSP member dic_star79's Avatar
    Join Date
    15 Feb 2007
    Location
    44.42/26.12
    Posts
    4,462
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    96

    Default

    O imbunatatire mai aduce si LNB, pe langa marimea antenei !

  12. #27
    Standard RSP member klausz's Avatar
    Join Date
    10 May 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    231
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    63

    Default

    Si care ar fi cel recomandat? Eu vad numai ieftine, deci posibil si proaste!?

  13. #28
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    o antena triax de aluminiu la dimensiunea (110cm) de care ai amintit este cea mai buna raportat la calitate pret

    daca vrei antene mai mici de 90 cm cum sunt cele folosite de boom( dth-ul de la noi care a disparut in ultimul timp) erau foarte bune

    uite aici





    nu e prea buna calitate imaginii dar ca sa vezi modelul e ok, o caracteristica e bratul pt sustinearea lnb-ului mai lat, sunt foarte bune calitativ si sunt suficient de solide ca sa reziste la vant(altele din fier daca e un vant mai puternic pot ceda)

    PS: antene de acestea de boom am si eu noi noute daca vrei
    Last edited by horatyu; 04-04-13 at 10:12.
    LA TOTI NI GREU
    "SGU Stargate Universe"

  14. #29
    RSP Enigma Team & GM
    Join Date
    04 Jun 2007
    Location
    bucuresti
    Posts
    792
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    74

    Default antena

    @horatyu
    antenele famaval pe care le-a dat boomul stateau mai bine la semnal decit antenele gibertini date tot de boom ,fiind la aceeasi dimensiune.Atit ca gibertini era mult mai solida la prindere antenei si montura pentru elevatie ,chiar supradimensionata pentru marimea ei ,ce o facea destul de grea. La testare antenelor famaval ,portughezii au venit cu un tabel cu valoriile medii ale semnalului pentru plaje de frecvente ,si la toate cele 5 antene de acelasi model pe care le-am testat valorile masurate au fost peste ce aveau ei in tabel-plaja 10750-10950 unde erau cele 3 transpondere pricipale boom - semnalul era cam cu 1,5-2,5db raport S/Z si la valoare undeva la 64-67. Dupa ne-au explicat ca daca valorile masurate sint sub cele medii pe care le aveau in tabel ,trebuie sa schimbe matritele de la prese. Ca o comparatie antenele de 90cm pe care le-a dat boomul cele de tehnic b,ca alea turcesti erau pus si simplu bataie de joc ,erau cu semnalul undeva la 63-64 ,rar mai gaseai cite una care sarea de 65 iar la raport S/Z undeva 12-13db iar cele de famaval erau intre 64-67 si cu raportul S/Z urcind pina la 14-14,5db . Ar trebui sa caut prin ce documentatie am strins cit timp am lucrat la boom mai ales fisierele in care mi-am notat masuratorile ,pentru ca am avut si multe antene de 1,2 si 1,25m la testat , se cauta o antena mai mare pentru instalatiile comunitare .Ar fi interesant mai ales pentru vinzatorii care isi lauda exagerat marfa .
    @dic_star
    lnburile profesionale nu au coborit cu factorul de zgomot sub 0,7 ,ca e smw,gardiner,kathrein sau alt fabricant serios. Daca nu ai semnal reflectat de antena ce sa faca lnbul ? De unde scoate semnal ca sa treaca de pragul de demodulare al tunerului ? Ca sa fiu mai clar crezi ca e vreo diferenta intre un lnb invacom (pret 1,3mil) si un inverto (pret 300 sau 350mii) la nivelul semnalului de pe aceasi antena? Poti avea suprize placute cu inverto pe unele transpondere foarte slabe. Majoritatea argumenteaza ca invacomul e foarte stabil dar are si el bubele lui . Asta e prosteala practicata de vinzatori asa cum acum lnburile optice de la invacom te scapa de toate problemele vrajeala care tine la cei care au bani si nu stiu ce sa faca cu ei; pentru un vinzator e mai interesant sa vinda un invacom optic pret 200euro decit sa vinda 20sau 30m de cablu rg11-400 sau 600mii.Pentru ca pe linga lnb mai vinde si fibra optica si convertor optic-rf si se aduna. Imbunatatirea unei instalatii inseamna o antena de calitate ,un ghid de unda facut pentru antena respectiva ,montura performanta ,cablu de cea mai buna calitate ,receptor de la un fabricant de renume si dupa toate astea pui problema lnbului.
    pasionat de profesie ; Dbox2,Vu Ultimo,Vu Solo2, Vu Duo2,Sab Triple tuner Hd;
    offset 80cm,90cm,100cm,110cm,125cm toate produse de famaval ;
    simetrica 120cm,150cm,180cm ,260cm

  15. #30
    Standard RSP member klausz's Avatar
    Join Date
    10 May 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    231
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    63

    Default

    Astept maine o Emme Esse de 115 cmp pe care o voi instala in locul celei de 100 cm no name.
    Pe cea actuala am sesizat o chestie ciudata si anume:
    Receptionez toti satelitii (ce pot fi receptionati in ro cu o astfel de antena) de la 30W la 45 E, insa pe 28E am probleme cu semnalul. Daca reglez antena sa imi ofere semnal stabil pe 28E, pe Sky Sports HD1 de exemplu, atunci nu voi mai receptiona 30W, dar in schimb imi creste nivelul de semnal pe extremitatea estica. In momentul actual, un alt exemplu, Pe Thor 6 am semnal 95% (Vu+Solo2). Sa fie o problema cu motorul dm3800? Mentionez ca stalpul este perfect vertical.

Page 2 of 6 FirstFirst 123456 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •