Thanks Thanks:  10
Likes Likes:  14
Dislikes Dislikes:  1
Page 1 of 4 1234 LastLast
Results 1 to 15 of 78

Thread: marimea antenei conteaza?

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    Standard RSP member
    Join Date
    16 Dec 2007
    Location
    Bacau
    Posts
    211
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default marimea antenei conteaza?

    as dori sa cumpar si eu o antena mai mare decat o am eu acum pe a mea(120cm are antena mea offset acum) as vrea tot un offset de 150cm sau poate chiar una de 185 cm si asa vrea sa stiu cam ce diferenta de semnal as avea pe una de 150cm fata de cea pe care o am eu acum? Ma intereseaza ptr.satelitii mai greu de receptionat.Pe noua antena pe care vreau sa o cumpar as monta si alt lnb mai performant.Si intre un affset de 150cm si o parabola de 140cm ar fi ceva diferenta de semnal amandoua avand acelasi lnb sa zicem?

  2. #2
    Standard RSP member dic_star79's Avatar
    Join Date
    15 Feb 2007
    Location
    44.42/26.12
    Posts
    4,462
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    96

    Default

    Sigur ca dimensiunea antenei conteaza, dar sa nu uiti ca sunt spoturi care nu sunt receptionabile stabil nici cu 3m, gen Astra 1N spot UK ! Dar daca te afli cu o antena de 1.2 m la limita receptiei pe THOR sigur ca o antena de 1.8 va imbunatati semnalul !

    O idee despre ce si cum poti arunca si aici : http://www.flysat.com/dish.php

  3. #3
    Super Member
    Join Date
    15 May 2007
    Posts
    686
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    66

    Default

    Acum ce LNB folosesti? incearca si un inverto ultra black.
    Daca iti permite spatiul, da, poti instala un offset de 1.8 (avantaj iarna-curatatul zapezii mai usor).
    Din cate am inteles offset-ul de 150cm de la tehnicb nu e prea stralucit.

    Da, marimea conteaza.

    Ce locatie ai si ce vrei sa prinzi? Poate e cineva din zona ta cu un reflector mai mare si te poate lamuri.

  4. #4
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,753
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    114

    Default

    o antena triax de aluminiu la dimensiunea (110cm) de care ai amintit este cea mai buna raportat la calitate pret

    daca vrei antene mai mici de 90 cm cum sunt cele folosite de boom( dth-ul de la noi care a disparut in ultimul timp) erau foarte bune

    uite aici





    nu e prea buna calitate imaginii dar ca sa vezi modelul e ok, o caracteristica e bratul pt sustinearea lnb-ului mai lat, sunt foarte bune calitativ si sunt suficient de solide ca sa reziste la vant(altele din fier daca e un vant mai puternic pot ceda)

    PS: antene de acestea de boom am si eu noi noute daca vrei
    Last edited by horatyu; 04-04-13 at 09:12.
    LA TOTI NI-I GREU, DAR NU LA FEL
    "SGU Stargate Universe"

  5. #5
    RSP Enigma Team & GM
    Join Date
    04 Jun 2007
    Location
    bucuresti
    Posts
    792
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    74

    Default antena

    bucuresti ,sector 1 . La ora 20 aceleasi valori.Sincer ma asteptam sa scada da o sa vad mai tirziu in noapte.
    NU cred ca are treaba imaginea ,pragul de demodularea nu paote sa fie ajustat de imagine ,e treaba fabricantului tunerului. Antena e no name ,nu scrie nimic pe ea ,e din aluminiu ,adusa din germania de un amic. Acelasi model il vinde un smecher aici in bucuresti si zice ca e antena profesionala ,scrie mascom pe ea si pretul e undeva la 120-150euro . Amicul meu a luat-o de la un magazinel al unui turc ,din munchen si a dat pe ea 45 sau 50 nu imi mai aduc aminte exact da cu greu i-a dat banii ,ca avea acelasi model cu reflectorul din tabla de fier si era 20 euro .Acum sincer imi pare rau ca nu i-am zis sa fi luat si una din fier ,sa fi comparat daca e aceasi treaba.
    Last edited by claudiu; 09-04-13 at 20:26.
    pasionat de profesie ; Dbox2,Vu Ultimo,Vu Solo2, Vu Duo2,Sab Triple tuner Hd;
    offset 80cm,90cm,100cm,110cm,125cm toate produse de famaval ;
    simetrica 120cm,150cm,180cm ,260cm

  6. #6
    Standard RSP member klausz's Avatar
    Join Date
    10 May 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    231
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default

    Foarte ciudat, poate ai timp sa pui si niste screenshots. Eu tind sa cred ca totusi e din soft. Mai poate cineva din Bucuresti sa imi dea un nivel pe Sky Sports?
    Noapte o sa creasca, nu o sa scada.

    Ce marca e antena?

  7. #7
    Standard RSP member
    Join Date
    16 Dec 2007
    Location
    Bacau
    Posts
    211
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Sunt din bacau si ma intereseaza sa prind canalele hd nordice de pe thor.Acum am un lnb titanium de 0.1db si as vrea sa montez pe antena care o cumpar un invacom.Stie cineva cat de buna e antena de 1,5m de la tehnicb?

  8. #8
    Member Addicted Member
    Join Date
    11 Feb 2007
    Location
    Șoseaua Kiseleff nr. 10
    Posts
    2,498
    Mentioned
    5 Post(s)
    Rep Power
    81

    Default

    Quote Originally Posted by kcrysty View Post
    Stie cineva cat de buna e antena de 1,5m de la tehnicb?
    Ieftina si proasta. Nu da banii pe asa ceva.

  9. #9
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,341
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    Quote Originally Posted by zappa View Post
    Ieftina si proasta. Nu da banii pe asa ceva.
    @zappa are perfecta dreptate. eu am dat banii pe antena asta si am testat-o ieri. semnal maxim 64% pe acelasi transpoder unde am semnal 73-74% cu offset tabla de 1.2m si 84% cu antena aluminiu prime focus de 1.4m de la peruvision. in plus are o montura grea si nepractica, fixata de oglinda doar prin 4 coltare de tabla subtire care probabil se vor rupe in timp. nu merita nici 50 ron. daca o vrea cineva o donez imediat.

  10. #10
    RSP Enigma Team & GM
    Join Date
    04 Jun 2007
    Location
    bucuresti
    Posts
    792
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    74

    Default antena

    @horatyu
    antenele famaval pe care le-a dat boomul stateau mai bine la semnal decit antenele gibertini date tot de boom ,fiind la aceeasi dimensiune.Atit ca gibertini era mult mai solida la prindere antenei si montura pentru elevatie ,chiar supradimensionata pentru marimea ei ,ce o facea destul de grea. La testare antenelor famaval ,portughezii au venit cu un tabel cu valoriile medii ale semnalului pentru plaje de frecvente ,si la toate cele 5 antene de acelasi model pe care le-am testat valorile masurate au fost peste ce aveau ei in tabel-plaja 10750-10950 unde erau cele 3 transpondere pricipale boom - semnalul era cam cu 1,5-2,5db raport S/Z si la valoare undeva la 64-67. Dupa ne-au explicat ca daca valorile masurate sint sub cele medii pe care le aveau in tabel ,trebuie sa schimbe matritele de la prese. Ca o comparatie antenele de 90cm pe care le-a dat boomul cele de tehnic b,ca alea turcesti erau pus si simplu bataie de joc ,erau cu semnalul undeva la 63-64 ,rar mai gaseai cite una care sarea de 65 iar la raport S/Z undeva 12-13db iar cele de famaval erau intre 64-67 si cu raportul S/Z urcind pina la 14-14,5db . Ar trebui sa caut prin ce documentatie am strins cit timp am lucrat la boom mai ales fisierele in care mi-am notat masuratorile ,pentru ca am avut si multe antene de 1,2 si 1,25m la testat , se cauta o antena mai mare pentru instalatiile comunitare .Ar fi interesant mai ales pentru vinzatorii care isi lauda exagerat marfa .
    @dic_star
    lnburile profesionale nu au coborit cu factorul de zgomot sub 0,7 ,ca e smw,gardiner,kathrein sau alt fabricant serios. Daca nu ai semnal reflectat de antena ce sa faca lnbul ? De unde scoate semnal ca sa treaca de pragul de demodulare al tunerului ? Ca sa fiu mai clar crezi ca e vreo diferenta intre un lnb invacom (pret 1,3mil) si un inverto (pret 300 sau 350mii) la nivelul semnalului de pe aceasi antena? Poti avea suprize placute cu inverto pe unele transpondere foarte slabe. Majoritatea argumenteaza ca invacomul e foarte stabil dar are si el bubele lui . Asta e prosteala practicata de vinzatori asa cum acum lnburile optice de la invacom te scapa de toate problemele vrajeala care tine la cei care au bani si nu stiu ce sa faca cu ei; pentru un vinzator e mai interesant sa vinda un invacom optic pret 200euro decit sa vinda 20sau 30m de cablu rg11-400 sau 600mii.Pentru ca pe linga lnb mai vinde si fibra optica si convertor optic-rf si se aduna. Imbunatatirea unei instalatii inseamna o antena de calitate ,un ghid de unda facut pentru antena respectiva ,montura performanta ,cablu de cea mai buna calitate ,receptor de la un fabricant de renume si dupa toate astea pui problema lnbului.
    pasionat de profesie ; Dbox2,Vu Ultimo,Vu Solo2, Vu Duo2,Sab Triple tuner Hd;
    offset 80cm,90cm,100cm,110cm,125cm toate produse de famaval ;
    simetrica 120cm,150cm,180cm ,260cm

  11. #11
    Standard RSP member klausz's Avatar
    Join Date
    10 May 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    231
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default

    Astept maine o Emme Esse de 115 cmp pe care o voi instala in locul celei de 100 cm no name.
    Pe cea actuala am sesizat o chestie ciudata si anume:
    Receptionez toti satelitii (ce pot fi receptionati in ro cu o astfel de antena) de la 30W la 45 E, insa pe 28E am probleme cu semnalul. Daca reglez antena sa imi ofere semnal stabil pe 28E, pe Sky Sports HD1 de exemplu, atunci nu voi mai receptiona 30W, dar in schimb imi creste nivelul de semnal pe extremitatea estica. In momentul actual, un alt exemplu, Pe Thor 6 am semnal 95% (Vu+Solo2). Sa fie o problema cu motorul dm3800? Mentionez ca stalpul este perfect vertical.

  12. #12
    Standard RSP member
    Join Date
    13 Feb 2007
    Location
    Earth
    Posts
    1,977
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    76

    Default

    '' Sa fie o problema cu motorul dm3800? Mentionez ca stalpul este perfect vertical. ''

    - bratul / '' trompa '' motorului are joc mare ?

    - ar fi bine sa verifici la '' sange '' verticalitatea pilonului de sustinere ...


    Don't dream your life - live your DREAMbox ! DON'T FORGET TO SAY '' THANKS '' Note: Viewing Pay TV without a valid subscription is illegal All the files available here are kept for experimental and educational purpose only!

  13. #13
    Standard RSP member klausz's Avatar
    Join Date
    10 May 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    231
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default

    Bratul nu are joc. Cred ca nici macar un milimetru, iar stalpul este la sange verificat. Este perfect vertical.
    Poate ca totusi antena este cea care joaca feste.

  14. #14
    RSP Enigma Team & GM
    Join Date
    04 Jun 2007
    Location
    bucuresti
    Posts
    792
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    74

    Default antena

    @klausz
    si esti din bucuresti si nu le vezi ?
    pasionat de profesie ; Dbox2,Vu Ultimo,Vu Solo2, Vu Duo2,Sab Triple tuner Hd;
    offset 80cm,90cm,100cm,110cm,125cm toate produse de famaval ;
    simetrica 120cm,150cm,180cm ,260cm

  15. #15
    Standard RSP member klausz's Avatar
    Join Date
    10 May 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    231
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default

    Le vad dar nu la nivelul ala de semnal pe care il ai tu. E cel putin dubios.

Page 1 of 4 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •