Thanks Thanks:  10
Likes Likes:  14
Dislikes Dislikes:  1
Page 1 of 6 12345 ... LastLast
Results 1 to 15 of 78

Thread: marimea antenei conteaza?

  1. #1
    Standard RSP member
    Join Date
    16 Dec 2007
    Location
    Bacau
    Posts
    211
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default marimea antenei conteaza?

    as dori sa cumpar si eu o antena mai mare decat o am eu acum pe a mea(120cm are antena mea offset acum) as vrea tot un offset de 150cm sau poate chiar una de 185 cm si asa vrea sa stiu cam ce diferenta de semnal as avea pe una de 150cm fata de cea pe care o am eu acum? Ma intereseaza ptr.satelitii mai greu de receptionat.Pe noua antena pe care vreau sa o cumpar as monta si alt lnb mai performant.Si intre un affset de 150cm si o parabola de 140cm ar fi ceva diferenta de semnal amandoua avand acelasi lnb sa zicem?

  2. #2
    Standard RSP member dic_star79's Avatar
    Join Date
    15 Feb 2007
    Location
    44.42/26.12
    Posts
    4,462
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    96

    Default

    Sigur ca dimensiunea antenei conteaza, dar sa nu uiti ca sunt spoturi care nu sunt receptionabile stabil nici cu 3m, gen Astra 1N spot UK ! Dar daca te afli cu o antena de 1.2 m la limita receptiei pe THOR sigur ca o antena de 1.8 va imbunatati semnalul !

    O idee despre ce si cum poti arunca si aici : http://www.flysat.com/dish.php

  3. #3
    Super Member
    Join Date
    15 May 2007
    Posts
    686
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    66

    Default

    Acum ce LNB folosesti? incearca si un inverto ultra black.
    Daca iti permite spatiul, da, poti instala un offset de 1.8 (avantaj iarna-curatatul zapezii mai usor).
    Din cate am inteles offset-ul de 150cm de la tehnicb nu e prea stralucit.

    Da, marimea conteaza.

    Ce locatie ai si ce vrei sa prinzi? Poate e cineva din zona ta cu un reflector mai mare si te poate lamuri.

  4. #4
    Standard RSP member
    Join Date
    16 Dec 2007
    Location
    Bacau
    Posts
    211
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Sunt din bacau si ma intereseaza sa prind canalele hd nordice de pe thor.Acum am un lnb titanium de 0.1db si as vrea sa montez pe antena care o cumpar un invacom.Stie cineva cat de buna e antena de 1,5m de la tehnicb?

  5. #5
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    la o antena de 1,5 m nu mai poti folosi motor H-H ci doar motor cu actuator si pozitioner

    exista diferenta , dar tine si de antena, de cum a fost manevrata pana acum, pentru ca cea de 1,5m sa nu fi fost bine manevrata si sa fie deformata si sa nu mai focalizeze bine

    tine si de modul de instalare , cat de bine este reglata, dar in principiu o antena de 1,5 m are un castig mai mare in decibeli decat una de 1,2 m
    LA TOTI NI GREU
    "SGU Stargate Universe"

  6. #6
    Standard RSP member
    Join Date
    16 Dec 2007
    Location
    Bacau
    Posts
    211
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Dar despre lnb invacom optic stie cineva ce castig as avea la antena fata de unul normal?

  7. #7
    Standard RSP member
    Join Date
    10 Apr 2011
    Posts
    42
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    48

    Default

    Salut!

    Poti afla mai multe despre lnb optic aici http://www.tele-satelit.ro/TELE-sate...909/rom/gi.pdf

  8. #8
    Member Addicted Member
    Join Date
    11 Feb 2007
    Location
    Șoseaua Kiseleff nr. 10
    Posts
    2,498
    Mentioned
    5 Post(s)
    Rep Power
    81

    Default

    Quote Originally Posted by kcrysty View Post
    Stie cineva cat de buna e antena de 1,5m de la tehnicb?
    Ieftina si proasta. Nu da banii pe asa ceva.

  9. #9
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    o antena de aluminiu de calitate este TRIAX de la catec.ro este de 110 cm , nu stiu daca aduc si mai mari , poate chiar de fier , dar antenele de la firma Triax sunt de calitate si au un castig foarte bun in decibeli fata de alta antena de aceiasi marime si se preteaza pentru motor H-H
    Last edited by horatyu; 21-05-13 at 17:37. Reason: completare
    LA TOTI NI GREU
    "SGU Stargate Universe"

  10. #10
    Standard RSP member
    Join Date
    25 Nov 2009
    Posts
    78
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    53

    Default

    parvca triax nu face mai mari de 110 cm.

  11. #11
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,339
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default antena de "firma" vs antena "no name"

    sunt diferente considerabile de pret intre o antena de firma si o antena no name. problema este daca merita sa dai banii pe o sigla sau pe faptul ca pe antena scrie nu stiu ce marca? de exemplu exista antene "triax" originale si exista si antene "...design triax" - deci niste imitatii mai ieftine, nu cunosc performantele.
    intrebarea este, merita 600-700 ron o anntena aluminiu de firma sau una de otel, aceleasi dimensiuni cu pretul sub 200 ron?
    antena de aluminiu este mai usoara, mai durabila, randament putin mai bun, ...dar numai in teorie, dupa parerea mea.
    eu am o antena 1.4 aluminiu prime focus peruvision si am acelasi semnal ca pe antena de fier offset 1.2 de la tehnic b, dar de 3 ori mai ieftina si veche de 3 ani.
    cine a testat antena aluminiu offset 1.8 m de la peruvision? cum se comporta si daca merita pretul?

  12. #12
    Standard RSP member dic_star79's Avatar
    Join Date
    15 Feb 2007
    Location
    44.42/26.12
    Posts
    4,462
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    96

    Default

    Stiu ca tu esti la limita spotului Astra de la 28.2 E si vrei sa receptionezi canalele de pe 28.2 E, eu zic inainte sa cumperi o asemenea antena sa afli de la cei din zona ta daca receptioneaza acele canale cu antena de 1.8m

  13. #13
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,339
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    da, astra 28.2 este principalul scop dar nu singurul pentru care am nevoie de antena peste 1.4m. am sa incerc cu una second hand daca am norocul sa gasesc pe undeva. PM, tks .....?

  14. #14
    RSP Enigma Team & GM
    Join Date
    04 Jun 2007
    Location
    bucuresti
    Posts
    792
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    74

    Default antena

    @dyngo
    antena offset de 1,85 de la peruvision ,fabricatie polonia ,are 1,85 degeaba. In urma cu 4-5 ani reflectorul offset era mai usor ,ce au antenele acum e ceva mai greu asa ca nu stiu ce aluminiu folosesc la fabricatie. E cit de cit ok pina la primul vint mai puternic cind partea de deasupra prinderii se va indoi si va fi la acelasi raport S/Z cu o antena de 1,4m simetrica. Sau chiar mai slab. Si mai are o problema ca si ruda ei antena simetrica de 1,8m fabricata tot in polonia, e vorba de montura .De fapt monturile la cele 2 antene sint identice .
    Daca esti din constanta ,stiu ca un amic a optat pentru o antena de 2,2m simetrica pentru a receptiona 28est,renuntind la o antena de 1,8m in ideea sa nu mai aiba probleme cu semnalul pe vreme urita .Sint informatii verbale ,eu nu am vazut antena de 1,8m si nici nu stiu cine a montat,cum a montat-o si alte amanunte. E posibil sa mearga si cu 1,8m trebuie incercat .
    pasionat de profesie ; Dbox2,Vu Ultimo,Vu Solo2, Vu Duo2,Sab Triple tuner Hd;
    offset 80cm,90cm,100cm,110cm,125cm toate produse de famaval ;
    simetrica 120cm,150cm,180cm ,260cm

  15. #15
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,339
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    @claudiu
    multumesc mult pentru detalii, cred ca sunt pe deplin edificatoare ref antena de 1.8 care nici mie nu prea mi-a inspirat multa incredere dar vroiam o certitudine. antena mai mare de 1.8 nu prea am cum sa montez, deci ma multumesc cu un offset ieftin de 1.5 m de la technic b, dar cu montara aia grea schimbata. tot la peruvision este un offset de aluminiu 1.25m, se pare ca ar fi excelenta si merita banii din plin, comparabibila cu gibertini sau alta marca de lux, asta tot din auzite si conform celor din magazin. nu am testat si nu stiu exact dar arata bine de la distanta.

Page 1 of 6 12345 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •