Thanks Thanks:  10
Likes Likes:  14
Dislikes Dislikes:  1
Page 5 of 6 FirstFirst 123456 LastLast
Results 61 to 75 of 78

Thread: marimea antenei conteaza?

  1. #61
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,752
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    o verificare rapida o poti face asa: pui antena pe o suprafata dreapta( se verifica cu bolobocul ) si vezi daca se " aseaza " foarte bine pe acea suprafata
    poti eventual sa pui seara un bec intr-o parte si vezi fanta de lumina daca e la fel pe toate partile
    LA TOTI NI-I GREU, DAR NU LA FEL
    "SGU Stargate Universe"

  2. #62
    RSP Enigma Team & GM
    Join Date
    04 Jun 2007
    Location
    bucuresti
    Posts
    792
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    74

    Default verificare

    la o antena mare nu e chiar asa rapida verificarea cu pusul pe o suprafata plana. Iar antenele simetrice chiar daca reflectorul e de aluminiu montura nu e chiar usoara sau antena cu tot cu montura nu e chiar usor de manevrat. Daca ochii nu te ajuta -cu 2 sfori una pe orizontala si a doua prinsa in partea de sus si o plimbi pe jumatate de jos a antenei ,jumatate delimitata de sfoara orizontala . Odata pe deasupra sforii orizontale ,a doua oara pe sub sfoara. Daca la amindoua treceri sforile au fost in contat permanent e ok pentru jumatate ,jumatate de jos a antenei e in acelasi plan cu punctul de fixare al sforii de pe partea de sus. Dupa care in masura in care iti permite amplasarea antenei repetata operatiune pentru jumatatea de deasupra sforii orizontale.
    pasionat de profesie ; Dbox2,Vu Ultimo,Vu Solo2, Vu Duo2,Sab Triple tuner Hd;
    offset 80cm,90cm,100cm,110cm,125cm toate produse de famaval ;
    simetrica 120cm,150cm,180cm ,260cm

  3. #63
    Member Beginner
    Join Date
    02 Oct 2008
    Posts
    22
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    57

    Default

    Am citit ce se scrie pe aici si vreau sa va spun ca am un prieten austriac care locuieste in Mures si m-a rugat cu vreo 3 ani in urma sa ii instalez o antena sa prinda programele germane si austriece.Ok.Ne-am dus frumos la magazin si i-am cumparat cea mai mare antena adica de 1,10 cm,mai mare nu aveau momentan etc...Binenteles antena de tabla no name.Ii instalez antena,merg programele oarecum bine dar cu semnal mic vreo 50%.Seara surpriza! Freezuri la greu.Omul a zis ca nu e asa mare problema bine macar ca merg ziua.A tinut-o tot asa vreo 2 ani pana ce s-a dus omuletzul nostru in Austria si si-a adus de acolo o antena Humax cu diam. de 80 de cm.Eu cand am vazut antena i-am zis ca o vom monta degeaba si ca nu vom avea nici un rezultat cu asa antena mica.Ok.M-am apucat si am dat-o jos pe cea veche care era montata pe un H-H si i-am instalat noua achizitie care mi se parea de tot rasul.Si sa vedeti voi surpriza de pe lume, unde aveam semnal 50% acum aveam 80% cu antena mai mica! Au disparut freezurile iar omul nostru are programe germane non stop,si e foarte multumit. Precizez ca prima antena nu era torsionata si nu avea nici un defect,era ok. Deci am tras concluzia ca degeaba ai antena mare si e fabricata de cineva no name. Cu antena de firma chiar si mai mica se pot obtine rezultate de neimaginat.Am ramas foarte placut surprins de mica bijuterie din Austria,de care la inceput am ras.In concluzie cumparati-va antene originale cat de mari e posibil si veti fi absolut multumiti!

  4. #64
    Standard RSP member klausz's Avatar
    Join Date
    10 May 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    231
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    63

    Default

    Nu prea inteleg concluzia ta. Doar pentru ca nu era de firma zici ca nu prindea antena semnal puternic? Pentru ca mai spui ca nu era stramba si ca nu avea niciun defect etc.
    Normal ca avea un efect, poate chiar de fabricatie. Avantajul antenelor de firma o constituie experienta - regasita in calitatea produsului si a materialelor folosite.
    Sunt si antene noname foarte ok parerea mea. Am avut o antena de 100cm la 100 lei care nu era cu mult mai jos fata de 115cm cat am acum. Deci nu era o carpa.
    Sent from my GT-I9300
    Emme Esse 115cm, h-h Stab 120,Vu+ Solo​2, Samsung UE40ES6710, tevii s660 dvb-s2

  5. #65
    Member Beginner
    Join Date
    02 Oct 2008
    Posts
    22
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    57

    Default

    Eu v-am scris ce am patit din proprie experienta.Nu zic ca cele no name nu sunt bune dar decat sa iei una si sa ai surprize de genul povestit mai sus eu personal am tras concluzia ca mai bine pui un ban si iti iei ceva cu care nu ai probleme.Acesta este un hobby si cu siguranta cei foarte pasionati au antene adevarate.Oricum este bine ca antena sa fie cat de mare e posibil indiferent de zona in care locuiesti.

  6. #66
    RSP Enigma Team & GM
    Join Date
    04 Jun 2007
    Location
    bucuresti
    Posts
    792
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    74

    Default marime

    @bluesystem
    din cauza faptului ca romanii fac alegerea la cumparare in functie de pret e normal sa ai 90% marfa proasta. Si asta e numai vina vinzatorilor ei sint cei care aleg marfa si ar trebui sa stie ce aleg sau macar sa aleaga dupa ce se informeaza. Altfel ne vom invirti in aceeasi marfa adica toate magazinele ofera la vinzare antene turcesti,poloneze sau bulgaresti. Iar antenele care le ofera citeva magazine si le lauda ca sint fabricate de firme cu renume ,sint minciuni .
    Asa ca receptia e cu toane si normal romanii au ajuns la concluzia ca daca ai antena, ai tot timpul probleme .
    Eu am o antena de 1m si receptionez cu ea toate programele ce se receptioneaza cu antena de 1,4m in bucuresti. Si eu un no-name cumparat de la un magazin de cartier din Munchen, mi-a facut-o cadou un amic a zis ca daca are loc in masina sa nu vina cu mina goala.
    E treaba grea alegerea antenei mai ales cind nu cunosti marfa .
    pasionat de profesie ; Dbox2,Vu Ultimo,Vu Solo2, Vu Duo2,Sab Triple tuner Hd;
    offset 80cm,90cm,100cm,110cm,125cm toate produse de famaval ;
    simetrica 120cm,150cm,180cm ,260cm

  7. #67
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,752
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    Quote Originally Posted by bluesystem View Post
    Eu v-am scris ce am patit din proprie experienta.Nu zic ca cele no name nu sunt bune dar decat sa iei una si sa ai surprize de genul povestit mai sus eu personal am tras concluzia ca mai bine pui un ban si iti iei ceva cu care nu ai probleme.Acesta este un hobby si cu siguranta cei foarte pasionati au antene adevarate.Oricum este bine ca antena sa fie cat de mare e posibil indiferent de zona in care locuiesti.
    Conteaza marimea antenei pentru castigul in decibeli a semnalului, dar daca antena nu e "focalizata" bine , adica in focarul unde e LNB-ul (nu sunt toate undele reflectate de antena) atunci apare din contra un "zgomot" (un buruiaj) care strica calitatea semnalului.
    O antena poate sa fie foarte buna si rezultatele sa fie proaste daca bratul de sustinere al LNB-ului este mai scurt sau mai lung decat e necesar( in cazul antenei de satelit eroarea poate fi de ordinul milimetrilor si semnalul scade) pentru a fi exact in focar.


    Daca mai ai antena respectiva si ai in tine dorinta de "beta tester" poate poti sa te joci cu ea incercad sa vezi ce rezultate ai daca pui LNB -ul putin mai in fata, spate, sus, jos ( ceva de ordinul milimetrilor daca poti face un suport pt LNB care sa fie pozitionat in pozitile spuse de mine ).
    LA TOTI NI-I GREU, DAR NU LA FEL
    "SGU Stargate Universe"

  8. #68
    Member Beginner
    Join Date
    02 Oct 2008
    Posts
    22
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    57

    Default

    Claudiu si Horatiu, foarte corect ce ati scris si sunt intrutotul de acord cu voi.Antena de care vorbeam ca nu a fost buna am reglat-o la ''sange'' si tot nu am reusit sa scot din ea tare multe,exact cum ai zis Horatiu am umblat la bratul lnb,am incercat sa ii caut focarul maxim, am rotit stanga dreapta am facut tot ce e omenesc posibil si am ajuns la concluzia ca nu vrea mai mult.In concluzie parerea mea e bine sa ai o antena cat de mare si cat de bine reglata,daca e posibil sa fie fabricata de o firma in domeniu.

  9. #69
    Standard RSP member
    Join Date
    24 Jun 2013
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    49
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    40

    Default Cateodata nu conteaza....

    Cateodata nu conteaza marimea oalei, scuze...a farfuriei, ups... a CAPACULUI DE OALA.

    http://www.youtube.com/watch?v=jOJ-2tmldn4

  10. #70
    Member Visitor
    Join Date
    30 Jan 2016
    Posts
    2
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    salut pentru zona moldovei mai precis pentru bacau este suficienta aceasta antena pentru astra 2 f? am inteles ca astra 2 g se prinde usor..si daca da este viabil un multifieed pe aceasta antena cu hotbird eutelsat 16a si astra 1 kr 1l etc?

  11. #71
    Old Member mondo's Avatar
    Join Date
    31 Jan 2007
    Location
    Romania
    Posts
    2,430
    Mentioned
    38 Post(s)
    Rep Power
    87

    Default

    E suficienta!!! Ai grija sa fie suportul perfect vertical exact ca in videoclip!

  12. #72
    Member Visitor
    Join Date
    30 Jan 2016
    Posts
    2
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    ma refeream la un Emme Esse 115

  13. #73
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,341
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    ce parere aveti de antena asta de la dipolnet ?
    http://www.dipolnet.ro/antena_de_sat...chis_A9648.htm

    dupa specificatii, pret si poza pare OK, dar nu stiu greutatea si mai ales parerea cuiva care a testat-o?

  14. #74
    RSP Enigma Team & GM
    Join Date
    04 Jun 2007
    Location
    bucuresti
    Posts
    792
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    74

    Default

    material -otel galvanizat deci este grea. Daca cea de 110cm model triax are vreo 12kg asta ar trebuie sa aiba un pic mai mult (13 sau 14kg). Modelul este triax deci toate sansele sa fie facuta pe aceeasi matrita ca triax ,sab, opticum ,optibox . Poti sa faci o comparatie cu urmatorul model http://sabsatellite.nl/en/site/product/800 care e facut in Turcia.
    Ca cei de la magazinul dipol aduc marfa din Polonia si daca ei cumpara de la un depozit din Polonia considera ca e facuta in europa eu cred ca e facuta in Turcia. Inverto ca si gtsat ,triax sint comercianti nu producatori . La pretul asta trebuia ca reflectorul sa fie de aluminiu. Sa dai 400ron pe o antena ca scrie pe ea inverto mi se pare deplasat in conditiile in care o antena model triax de aceesi dimensiune o poti cumpara la 230-250ron.
    pasionat de profesie ; Dbox2,Vu Ultimo,Vu Solo2, Vu Duo2,Sab Triple tuner Hd;
    offset 80cm,90cm,100cm,110cm,125cm toate produse de famaval ;
    simetrica 120cm,150cm,180cm ,260cm

  15. #75
    Standard RSP member dic_star79's Avatar
    Join Date
    15 Feb 2007
    Location
    44.42/26.12
    Posts
    4,462
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    96

    Default

    Ce imi recomandați (click pe poze pt. detalii):






    Este in oferta dipol, am dat link direct către producător că sa vedeți cate kg are in total.



    Este nou introdusă in oferta celor de la dipol.
    Vreau să o montez pe un H-H Amiko DM3800.

Page 5 of 6 FirstFirst 123456 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •