Thanks Thanks:  2
Likes Likes:  1
Dislikes Dislikes:  0
Results 1 to 7 of 7

Thread: Amiko Alien 2 twin vs. Optibox Raptor HD

  1. #1
    Standard RSP member
    Join Date
    26 Aug 2010
    Posts
    49
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    50

    Default Amiko Alien 2 twin vs. Optibox Raptor HD

    cum nu exista info pe threadul cu Homecast Magic Pro deschis zilele trecute am renuntat la idee si am zis sa aleg ceva dintre cele doua, alien2 twin si Raptor Optibox.. din ce vad ultimul se afla la oferta in lista unor magazine ceea ce il face atragator. Ce parere aveti din ceea ce folositi..? La prima vedere un + de hardware pentru alien2 dar de partea cealalta o functionalitate mai mare de partea raptorului.. usor usor ma gandesc sa ma indrept spre raptor, fac bine?

  2. #2
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,759
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Pai tu ar trebui sa tii cont ca pe langa partea hardware a unui receptor , mai trebuie sa aibe si un suport software destul de dezvoltat/vast
    Altfel degeaba va fii un receptor "number one" pe partea de hardware , daca cu suportul software este "la pamant"
    Vei fii limitat software doar la ce se va gasi la momentul respectiv ca suport software/imaginii si atat pe perioade de timp mult mai mari comparativ cu celalalt care are un suport software destul de dezvoltat/vast

  3. #3
    Standard RSP member
    Join Date
    26 Aug 2010
    Posts
    49
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    50

    Default

    pai amandoua intra in aceeasi categorie, cam acelasi suport.. nu pot fi comparate cu vu si dream nici ca suport dar nici ca pret. Pe de alta parte personal floricelele nu ma incanta deci degeaba sute de team-uri si imagini care toate fac cam acelasi lucru exceptand diversitatea culorilor.. (doar un exemplu). pentru ca imi caut un twin tuner partea de record este importanta iar optibox raptor se lauda cu astfel de optiuni ca sa nu mai zic si de PIP..

  4. #4
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,759
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Ai grija ce alegi si inca un sfat , fiind vorba de un receptor twin ( cu 2 tunere ) pe cel de al 2-lea tuner vezi sa fie cu DVB-T2 , nu DVB-T
    Sau intereseazate daca pe viitor merge un upgrade de la tuner cu DVB-T la tuner cu DVB-T2 , pt. mai multe detalii citeste ce am scris la sectiunea DVB-T

  5. #5
    Standard RSP member
    Join Date
    26 Aug 2010
    Posts
    49
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    50

    Default

    pai ma intereseaza s2/s2 deci nu este o problema. pe de alta parte la optibox raptor tunerul terestrial este t2 .. tind tot mai mult catre raptor.. tu ai avut sau ai unul dintre cele 2? as mai vrea sa stiu ceva detalii legate de linuxul de pe raptor, banuiesc ca este tot stlinux.. nu am gasit mai pe nicaieri...

  6. #6
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,759
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Nu , eu nu detin nici unul dintre cele 2 modele , insa detin un kathy care este tot cu STi ( ca procesor )

  7. #7
    Standard RSP member
    Join Date
    26 Aug 2010
    Posts
    49
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    50

    Default

    am inteles.. oricum , cum am spus, mai mult ca sigur ca linuxul este stlinux.. poate cineva care are sau a avut unul din cele 2?
    Last edited by andrei78; 09-08-12 at 13:11.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •