Thanks Thanks:  40
Likes Likes:  62
Dislikes Dislikes:  6
Page 2 of 18 FirstFirst 12345612 ... LastLast
Results 16 to 30 of 260

Thread: DIGI HD, in curand ?

  1. #16
    Standard RSP member mesterika's Avatar
    Join Date
    17 Apr 2008
    Posts
    282
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    60

    Default

    ... HD prin satelit , la rcs-rds , nu cred ca o sa transmita. ei se extind cu retea prin FTTP , adica fibra optica....
    prin satelit va ramine decit SD , pentru zonele unde inca nu acopera cu reteaua de fibra optica. de cei de afara nu cred ca le pasa , au avut centre in spania , italia (DIGI TV Satelit si DIGI TEL Mobil )... dar nu au fost rentabile . asa ca totul este la stadiul de vorbe
    ... sa nu uitam ca posturile Nationale , de TV publica , TVR , TVR2 , PRO tv , Antenele... Prima .... si toate celalalte .... vor transmite DIGITAL TERESTRU . se fac probe pentru a se implementa transmiterea , sa acopere 100% , suprafata ROMANIEI .
    cind se va face asta , CATV-ul o sa aiba mari pierderi.... de abonati .... si respectiv financiar . sa nu uitam ca sa implementat si transmisia de internet WiFi , 4G ...... asa viitorul nu va mai fi in tiparele cunoscute . vrem nu vrem , chiar daca suntem , mai inceti , bine-nteles din cauza baniilor , si inca nu reprezentam o piata profitabila pentru nimeni , totul se va schimba la noi , si o sa sarim citeva etape de dezvoltare a transmiteri de date - video - audio , echivalentul :
    ,, vom sari din caruta , in racheta '' .
    asta e , PITOREASCA ROMANIE !
    Last edited by mesterika; 30-10-12 at 12:04.

  2. #17
    Standard RSP member adrycom's Avatar
    Join Date
    01 Dec 2011
    Location
    Bucuresti
    Posts
    394
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    50

    Default

    Quote Originally Posted by zappa
    Tu crezi ca e asa usor sa traga fibra pana la satelit? Abia au tras fibra pana la km 100. Daca ar lucra in 3 schimburi ar termina mai repede.
    Super .... dar pana sa traga astea cablu puteti incerca sa luati internet de aici ....

    http://ro.lamit.ro/internet-prin-satelit-two-way-fix.htm

  3. #18
    Membru de onoare
    Join Date
    08 Apr 2007
    Posts
    6,796
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    107

    Default

    Bun,doar ca nu vrea nimeni internet,topicul fiind despre programe HD la digi.

  4. #19
    Standard RSP member adrycom's Avatar
    Join Date
    01 Dec 2011
    Location
    Bucuresti
    Posts
    394
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    50

    Default

    Imi cer scuze pentru postarea gresita de mai sus, nu am citit titlu si am facut un oftopic ....

  5. #20
    Golden Member mar1us's Avatar
    Join Date
    09 May 2009
    Location
    dublin
    Posts
    1,215
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default

    Quote Originally Posted by dic_star79 View Post
    receptoarele sunt pe "vapor" cu destinatia Romania !
    Cind se trezesc astia "neimplementati" cu vaporul in port la Oradea o-r sa-si puna mainile in cap

  6. #21
    Standard RSP member
    Join Date
    02 Sep 2007
    Location
    Timişoara
    Posts
    498
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default

    Nu văd pt ce ar mai investi in canale HD autohtone pe satelit din moment ce toate vor fi pe DVB-T. Orice operator. Cred că vom rămane cu ce este acum.

  7. #22
    Standard RSP member dic_star79's Avatar
    Join Date
    15 Feb 2007
    Location
    44.42/26.12
    Posts
    4,462
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    96

    Default

    Poate aduc receptoare DVB-T2/S2 asa nu mai ridica pe satelit HD.urile romanesti...dar trebuie sa astepte DVB-T.ul pana doua mii si ceva...cu acoperire pe tot teritoriul...

  8. #23
    Member Beginner
    Join Date
    07 Sep 2011
    Posts
    21
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    46

    Default

    Dvb-t nu o sa fie prea curand, pentru un motiv simplu: ar scadea puternic felia cablistilor.

  9. #24
    Standard RSP member
    Join Date
    02 Sep 2007
    Location
    Timişoara
    Posts
    498
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default

    O să fie, ca in orice altceva ce trebuie făcut ca să progresăm, cand o să ne oblige Uniunea Europeană.

  10. #25
    Member Beginner
    Join Date
    07 Sep 2011
    Posts
    21
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    46

    Default

    curand din punctul meu de vedere inseamna in maxim 2 ani,UE o sa trimita o sesizare care vafi dezbatuta si se va da un termen care va fi depasit,etc
    Dvb-t la nivel national nu o sa fie mai devreme de 5-6 ani,la cum progreseaza la noi tehnologia (sau mai bine spus la cum se investeste in tehnologie noua).
    sa dau cateva exemple A1 care este in primele 3 canale ca audienta (deci automat si la incasari)nu transmit nici macar 16:9
    in oras la mine sunt 3 firme de cablu toate cu infrastructura de acum 15-20 ani care sa multumesc doar sa incaseze si acum or sa vina unii sa spuna ce iti trebuie ma hd ca romanii au TV-uri crt
    haideti sa facem un poll sa vedem cati au tv-uri cel putin HDready
    Last edited by delta2k2; 08-11-12 at 15:08. Reason: Regula 12 : Quote inutil

  11. #26
    Standard RSP member
    Join Date
    02 Sep 2007
    Location
    Timişoara
    Posts
    498
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default

    Un poll aici nu are relevanta. Sunt o groaza de oameni care au TVuri HD Ready sau mai bune si nu stiu ce pot ele sa faca. Statul ar trebui sa impoziteze suplimentar orice producator sau distribuitor de mass media care nu-si face retehnologizare, insa la noi nu se va intampla asta pentru ca pe stat il intereseaza numai impozitul, nu si progresul.

  12. #27
    Membru de onoare
    Join Date
    08 Apr 2007
    Posts
    6,796
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    107

    Default

    Pe langa cele "8 canale" din pachetul Extra1 cica ne putem bucura si de HD la digi satelit!

    Nu uita ca numai la noi conversatiile intre cei dragi din familia ta pot prinde viata, dupa ce veti viziona Digi World si Digi Life, cele mai noi canale TV din oferta Digi. Ti le-am adus ca sa traiesti la maxim experienta sunetului - dolby surround - si a imaginii - full HD, intr-o lume fantastica
    Fantastic,"Full HD".E ceva asemanator cu "Full Europa"?
    http://www.rcs-rds.ro/televiziune-di...pachet-extra-1

    E greu si pentru angajatii lor sa tina pasul la brambureala.Astept HBO in locul antenelor scoase pe vremuri,asa am auzit ca fac altii cand scot programe.

  13. #28
    Standard RSP member dic_star79's Avatar
    Join Date
    15 Feb 2007
    Location
    44.42/26.12
    Posts
    4,462
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    96

    Default

    Din pacat sunt plecat pt o luna de zile intr o zona unde nu am acoperire RDS la telefon pt a stresa RDS.

  14. #29
    Member Beginner
    Join Date
    07 Sep 2011
    Posts
    21
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    46

    Default

    Se pare ca au venit receptoare Hd,pina la urma se pare ca va intra HD si pe satelit

  15. #30
    Standard RSP member omul24's Avatar
    Join Date
    04 Nov 2012
    Location
    sighetu marmatiei
    Posts
    89
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    42

    Default

    Poti sa ne spui si noua sursa , multumim!


    Sent from my iPad using Tapatalk

Page 2 of 18 FirstFirst 12345612 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •