Thanks Thanks:  2
Likes Likes:  6
Dislikes Dislikes:  0
Results 1 to 12 of 12

Thread: Vizionare filme 3d acasa

  1. #1
    Standard RSP member Swerige's Avatar
    Join Date
    18 Jan 2010
    Location
    Pitesti
    Posts
    332
    Mentioned
    8 Post(s)
    Rep Power
    54

    Default Vizionare filme 3d acasa

    Buna ziua si la multi ani tuturor. As dori sa va intreb daca se pot viziona filme 3D si pe un televizor LED (cu alte cuvinte care este diferenta dintre un televizor 3d si unul obisnuit). Am citit pe internet si am vazut ca mai este nevoie de o pereche de ochelari 3d (care sunt de doua feluri), un player adecvat si un bineinteles de un film format 3d care nu este fake. Eu personal as mai avea nevoie de ochelari, caut unii mai bunicei, am vazut ca CinemaCity folosesc Dolby Digital 3d, pe internet nu am gasit deocamdata sa cumpar unii asemanatori. Daca cineva a reusit sa vizioneze acasa filme 3d va rog frumos sa-mi dati niste sfaturi. Multumesc, o zi frumoasa.

  2. #2
    Standard RSP member mesteru's Avatar
    Join Date
    15 Nov 2007
    Location
    Romania
    Posts
    389
    Mentioned
    5 Post(s)
    Rep Power
    62

    Default

    trebuie sa ai si televizorul 3d.

    pe un televizor normal poti vedea filme 3d doar cu ochelari anaglifici...cei din carton "rosu-verde"

  3. #3
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,511
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Poti vedea filmele 3D cu ochelari anaglifici pe orice TV, cu observatia ca e doar o idee de 3D !

    Sunt 2 tehnologii 3D la televizoarele de pe piatza:

    3D ACTIV :

    La care se afiseaza alternativ imaginile destinate ochilor, iar creierul e pacalit prin intermediul unor ochelari care obtureaza sincron cu tv-ul (alternativ) ochii

    3D PASIV :

    E derivat din tehnologia folosita la cinematografele 3D.
    La cinema se proiecteaza simultan pe acelasi ecran 2 imagini a caror purtatoare luminoasa e polarizata vertical la un ochi si orizontal la altul.
    Lentila de la un ochi lasa doar lumina polarzata Vertical iar la celalalt ochi doar pe cea polarizata Orizontal.

    La TV, nu puteau face proiectie simultana (pana acum cel putin) dar au facut ca toate liniile pare sa fie polarizate vertical si toate liniile impare orizontal (poate invers nu sunt sigur)
    Ochelarii lasa imaginile destinate ochiului respectiv, si cand stai la o distanta mai mare de 1,5 ori diagonala TV, creierul compune imaginile si vezi 3D.
    LG a plusat mult pe tehnologia pasiva si deja vinde paneluri gata preparate si la alti producatori.

    Ambele tehnologii au avantaje si dezavantaje, se pare totusi ca tehnologia pasiva se generalizeaza.

    Dezavantaje active:
    -necesita un panel cu timpi de raspuns sub 2 ms, si chiar mai bun.
    -observi palpairea comutarii daca ai o alta sursa de lumina in camera
    -consuma baterii
    -costa mult ochelarii
    -se vede 3D doar din unghi mic orizontal
    -luminozitatea redusa

    Avantaje active

    - pare mai accentuat efectul 3D
    - unghi vertical de vizionare, mai mare

    Dezavantaje Pasive:
    -unghi vertical mic ! ( trebuie ca linia ochilor sa fie exact pe linia centrului ecranului.
    -exista nuante de culoare care nu se polarizeaza perfect

    Avantaje Pasive:
    -pret mic al ochelarilor
    -imaginea nu pulseaza !
    -nu necesita baterii
    -unghi orizontal mare !
    -imagine luminoasa
    Last edited by zildan; 28-12-12 at 19:19.
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  4. #4
    Standard RSP member Swerige's Avatar
    Join Date
    18 Jan 2010
    Location
    Pitesti
    Posts
    332
    Mentioned
    8 Post(s)
    Rep Power
    54

    Default

    Multumesc, vreau sa incerc pe modelul de tv http://www.lg.com/levant_en/tvs/lg-32LE4500-led. Am o pereche de ochelari de la un ziar, din carton, sunt albastru-rosu, dar doresc sa-mi cumpar unii mai buni (nu foarte scumpi), daca as gasi ca cei de la CinemaCity (ochelari Dolby Digital 3d), bineinteles daca sunt adecvati. Stie cineva unde gasesc ochelari mai ieftini cu care imi pot face treaba?

  5. #5
    Standard RSP member mesteru's Avatar
    Join Date
    15 Nov 2007
    Location
    Romania
    Posts
    389
    Mentioned
    5 Post(s)
    Rep Power
    62

    Default

    nu poti vedea 3d decat cu acei ochelari...ieftini.
    alti ochelari indiferent de cat de scumpi ar fi nu merg...trebuie si televizor 3d... iar al tau nu este.

  6. #6
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,759
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Mai trebuie mentionat marele dezavantaj la formatul 3D pasiv - injumatatirea rezolutiei ( fata de formatul 3D activ )
    Afişarea a două imagini simultan se face folosind acelaşi număr de linii de imagine.
    Altfel spus, in cazul afişării a două imagini in acelasi timp, rezoluţia fiecăreia este injumătăţită.
    Tehnologia bazată pe ochelari pasivi creează o imagine 3D la o rezoluţie de două ori mai slabă decat a unei imagini 2D.
    Deci in cazul acestor televizoare, imaginea 3D nu mai este deloc FULL HD.
    Deşi tu te uiţi la un blu-ray, ceea ce vezi nu este High Definition.
    Tehnologia 3D bazată pe ochelari pasivi este in prezent promovată foarte agresiv de către compania LG.
    Am văzut pe net diverse reclame, filme de prezentare care incearcă să ne convingă de “avantajele” acestui tip de efect 3D.
    Bineinţeles, cumva au uitat să menţioneze problema injumătăţirii rezoluţiei.
    Ce-i drept, ochelarii pasivi dau o imagine mai luminoasă, sunt uşori, ieftini, nu necesită baterii.
    Dar să cheltui bani pe un player blu-ray 3D, pe un TV 3D, pe blu-ray-uri 3D, ca să vezi imagini in rezoluţie standard, mi se pare absurd.

    Problema injumătăţirii rezoluţiei la televizoare cu ochelari pasivi apare desigur doar in cazul imaginilor 3D.
    Cand foloseşti modul 2D, vei putea vedea filme in FULL HD.
    Deasemenea televizoarele LG sunt mai ieftine şi asta constituie un avantaj real.
    Inainte să tai LG de pe listă, ia in calcul şi că 3D-ul este doar o funcţie pe care o să o foloseşti foarte puţin.

    Sursa : http://hdgadget.ro/2011/04/18/cum-al...-televizor-3d/

  7. #7
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,511
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    E pura teorie asta cu injumatatirea rezolutiei.
    Daca ai filme SBS oricum e deja redusa mult rezolutia.
    Genaratiile viitoare de TV-uri pasive vin cu numar dublu de linii, deci nu mai e redusa rezolutia.

    Circula sub 50 de filme 3D la ora asta, din care mai mult de jumate sunt desene animate .
    Last edited by zildan; 29-12-12 at 13:06.
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  8. #8
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,759
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Nu vreau sa fiu omul contrazicerilor , insa orice minciuna are un sambure de adevar si personal prefer sa dau un ban pe calitate , decat sa cumpar ceva mai mult dupa reclama
    Sunt stan-patitul cu reclamele si prefer sa le cam ocolesc sau sa nu ma iau in totalitate dupa ele , cu toate ca - reclama , este sufletul comertului
    Nu toate sunt insa si adevarate si mai ales la noi ( mioritici ) unde majoritatea alearga dupa cat mai ieftin si sa faca si ''cartofi prajiti'' daca se poate

  9. #9
    Standard RSP member
    Join Date
    02 Sep 2007
    Location
    Timişoara
    Posts
    498
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default

    După părerea mea 3Dul e deocamdată o mare farsă ținand cont de neajunsurile tehnologiei 3D actuale. Sunt curios cați oameni care și-au cumpărat TV HD 3D sunt entuziasmați de achiziție după 3-4 luni și incă folosesc avid ochelarii. Inclin să cred că majoritatea s-au plictisit destul de rapid și sunt cam dezamăgiți, nu numai din cauza lipsei de conținut dar și pentru că e doar o curiozitate vandută scump. Pe mine nici 3D la cinema nu mă impresionează, cam totul apare ca făcut din carton fără grosime, majoritatea filmelor fiind filmate in 2D și convertite la 3D in laborator.

  10. #10
    Standard RSP member franta's Avatar
    Join Date
    24 Jun 2009
    Location
    Hamburg
    Posts
    1,430
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default

    eu sant foarte multumit de ce-mi ofera, despre continut 3d sant cel putin 3 canale sky care au continut de calitate (filme si sport) la care se aduga filme ce pot fi downlodate.
    daca pe tine nu te impresioneaza filmele 3d nici macar cele de la cinematograf este posibil sa ai o problema de perceptie a continutului 3d, sau pur si simplu pe tine nu te impresioneaza si gata, dar sant si oameni multumiti.

    PS: moda 3d in romania a fost creata de multi care au mers in metro si au luat tv 3d ca asa au auzit, au ajuns acasa si au vazut digi tv se vede mai prost decat pe vechiu tv CRT, da asta e problema lor

  11. #11
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,511
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    @mario08
    Teoria cu rezolutia injumatatita la pasiv e o eroare !

    Pana la urma efectul 3D se bazeaza pe pacalirea creierului la ambele sisteme:

    - La active vezi cu ochii pe rand ? deci practic ai doar o imagine simultan.

    - La pasive primesc continuu rezolutia injumatatita orizontal dar in creier se formeaza formatul Full HD pentru ca esti pozitionat la 2m de ecran (la tv de 42").

    Nu mai lua de bun tot ce citesti pe net, si apropo, doar pe vreamea comunismului isi luai oamenii frigider si masina sa ii tina 100 de ani.
    Ce era anul trecut 10000 RON acum e 4000 sau nu mai e .
    Traieste clipa, ia un 3D pe care ti-l permiti. La anul apare ceva mult mai bun.
    Smart TV-ul mult tranbitat e fass pe langa noile stick-uri HDMI cu Android.
    Producatorii de tv-uri cat crezi ca vor face update la vechile modele?

    si

    La Multi Ani!
    Last edited by zildan; 02-01-13 at 14:54.
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  12. #12
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,759
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    In ptimul rand LA MULTI ANI tuturor forumistilor

    Zidan , vorbesc in cunostinta de cauza , detinand o plasma Panasonic 3D activa + media player cu Realtek 1186 3D si dupa cum a scris si Franta exista in prezent cateva prg. tv 3D pe satelit ( deocamdata cateva , insa sigur vor mai aparea , la fel cu a fost si cu cele in format HD la inceputul lor ) + filme 3D de pe net
    Legat de acele gadget-uri cu android nu prea ma incanta , deoarece exact ca si tabletele cu android sunt limitate pe functia de media player ( detin tableta cu android 4.0.4 )
    Normal totusi , deoarece ele se axeaza pe exact ceea ce ai scris tu ca este un fass - Smart- tv-ul - pt. modelele mai vechi non-smart
    Sunt de acord ca vor aparea noi tehnologii 3D , insa deocamdata la ce exista in prezent sunt si eu multumit , pe viitor e altceva
    Daca e sa ne luam insa dupa aceasta idee cu progresul , inseamna ca nu o sa ne mai cumparam nici un device 3D , deorece tot timpul apar altele noi
    Insa stiti cum este cu teoria si practica si tin sa iti scriu ca l-am cumparat la un pret acceptabil : 3000 lei - plasma 42'' 3D + ochelarii 3D ( ambele Panasonic ) + dvd-rw pe usb Asus ( formatul pt. laptop - ingust/plat )
    Insa cei mai important sunt 2 chestii :
    - perceptia vizuala individuala
    - gusturile personale
    De la cele 2 chestii pleaca pana la urma si aceste discutii pro/contra

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •