Thanks Thanks:  4
Likes Likes:  1
Dislikes Dislikes:  0
Page 4 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 46 to 60 of 74

Thread: Card FOCUS - nu vrea nici mort cccam

  1. #46
    maniac lao's Avatar
    Join Date
    02 Sep 2009
    Posts
    3,209
    Mentioned
    29 Post(s)
    Rep Power
    85

    Default

    Acum ai explicat mai clar. Se pare ca e problema din card, nu exista setari diferite la acelasi card/caid, asta mai ales in 3C.
    In oscam, mai poti schimba freq ... Pune la 600
    Code:
    mhz                           = 600
    cardmhz                       = 368
    PS. Sa postam la modul constructiv.
    Doi mari vrăjmași are românul: mila pentru străini și ura pentru ai lui - Grigore Vieru

  2. #47
    Standard RSP member
    Join Date
    09 Feb 2008
    Location
    Targu Jiu
    Posts
    761
    Mentioned
    15 Post(s)
    Rep Power
    67

    Default

    Eu zic sa pleci de jos cu frecventele. Eu merg cu
    mhz = 300
    cardmhz = 300
    Asta este singura chestie cu care trebuie sa te joci avand in vedere ce afirmi, ca celalalt card merge ok.
    Edision Mio 4k plus, Vu+ Zero 4k, Samsung UE49MU6452, Samsung QE55Q82RATXXH

  3. #48
    Moderator sorin8m's Avatar
    Join Date
    22 Apr 2007
    Location
    Romania, Timisoara (Westul salbatic)
    Posts
    1,898
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    76

    Default

    vic5 si mar71a va rog sa terminati cu certurile si sa reveniti ontopic altfel se va aplica regulamentul (nu ma intereseaza cine a inceput cearta).

  4. #49
    Standard RSP member
    Join Date
    01 Dec 2011
    Posts
    30
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default eu nu ma cert

    Nu ma cert cu nimeni. Am cerut ajutor, dar unii fac mistouri deastea cu schimbal, aruncal, etc.. Oricum asa cum am zis voi evita sa mai raspund. Nu reusesc sa setez 300 mhz. De cate ori modific si salvez imediat valoarea se reseteaza la 500 mhz...... Habar n-am ce se intampla. Nu am mai patit asa ceva cu niciun card de niciun fel. Mergeau cardurile de Focus, TVR si chiar si cardul de Dolce (atunci cand mergea) http://www.youtube.com/watch?v=wWIfJkx54JA. Focus cardul vechi: http://www.youtube.com/watch?v=qkO5njGr3Eg Cred ca o sa-l folosesc direct in cam pana expira subscriptia.

  5. #50
    Standard RSP member
    Join Date
    09 Feb 2008
    Location
    Targu Jiu
    Posts
    761
    Mentioned
    15 Post(s)
    Rep Power
    67

    Default

    Fa-ti fisierele singur nu prin webif. E ceva in neregula acolo daca nu-ti salveaza. Cum nu-ti salveaza treaba asta cu frecventa la fel nu-ti va salva nici o alta setare. Deci, fa-ti fisierele manual, pe rand, urca-le in receptor si da=le atribute 755. N-are cum sa nu mearga. Si cum au mai mentionat baietii mai sus, daca nu intelegi o setare las-o nepusa. Oscam va alege valoarea default. Iti pot da pe PM setarile mele dar....cred ca e mai bine sa inveti sa le faci singur.
    Edision Mio 4k plus, Vu+ Zero 4k, Samsung UE49MU6452, Samsung QE55Q82RATXXH

  6. #51
    Membru de onoare
    Join Date
    08 Apr 2007
    Posts
    6,796
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    108

    Default

    Incearca asa:
    mhz = 3200
    cardmhz = 300
    Daca merge la 300 lasa asa la mhz si modifica doar cardmhz pana gasesti o frecventa la care sa ii placa.

  7. #52
    Standard RSP member
    Join Date
    01 Dec 2011
    Posts
    30
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default ii place 500

    Da ii place asa de mult ca indiferent ce scriu tot 500/500 isi ia. Am facut si alt reader l-am botezat Focussat. Dupa ce l-am pus am bagat cardul si ..........surpriza 500/500. A trecut readerul singur la valorile astea..... Cand o sa am timp mai mult o sa incerc sa o iau de la zero cu Oscamul. Adica sa-l pun din nou, curat, si sa incerc alte setari. Oricum cardul este ciudat. Astazi am pus cardul in ALMA 2200s. Si fenomenul este acelasi desi Alma nu este un rec linux... Adica daca las doar cardul ia de pe card, totul. Daca trec si o linie acolo, cand dau pe canale HD ia din linie, desi are cardul in el??????? Ce avem noi AICI? ar spune cineva.

  8. #53
    Membru de onoare
    Join Date
    08 Apr 2007
    Posts
    6,796
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    108

    Default

    Incearca cu versiunea stabila de oscam 1.10.Modificari legat de mhz si cardmhz sunt de la SVN 7033 incoace,dar la mine merge sa faci downclocking asa cum am scris mai sus,pe dream.

  9. #54
    Standard RSP member
    Join Date
    01 Dec 2011
    Posts
    30
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default asta am

    OSCAM 1.10rc-svn build #5755 asta este versiunea de Oscam folosita. Nu cred totusi ca oscamul este problema. Cred ca am nimerit un card mai şugubeţ...
    Last edited by dMd; 17-02-13 at 20:15. Reason: R.12

  10. #55
    Standard RSP member franta's Avatar
    Join Date
    24 Jun 2009
    Location
    Hamburg
    Posts
    1,430
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    65

    Default

    cand ai problemele pe care le descrii e bine sa mai incerci si alte versiuni de oscam

  11. #56
    Membru de onoare
    Join Date
    08 Apr 2007
    Posts
    6,796
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    108

    Default

    Corect,treci la cealalta extrema si pune ultima versiune.Daca tot nu raspunde bine incearca iar cum am scris mai sus.

  12. #57
    Standard RSP member
    Join Date
    06 Dec 2010
    Posts
    43
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    49

    Default

    Quote Originally Posted by mar71a View Post
    Da ii place asa de mult ca indiferent ce scriu tot 500/500 isi ia. Am facut si alt reader l-am botezat Focussat. Dupa ce l-am pus am bagat cardul si ..........surpriza 500/500. A trecut readerul singur la valorile astea..... Cand o sa am timp mai mult o sa incerc sa o iau de la zero cu Oscamul. Adica sa-l pun din nou, curat, si sa incerc alte setari. Oricum cardul este ciudat. Astazi am pus cardul in ALMA 2200s. Si fenomenul este acelasi desi Alma nu este un rec linux... Adica daca las doar cardul ia de pe card, totul. Daca trec si o linie acolo, cand dau pe canale HD ia din linie, desi are cardul in el??????? Ce avem noi AICI? ar spune cineva.
    Daca ai pus la share o linie C (CCCam), si daca serverul la care merge linia are destul de multi useri, sau ai nimerit sa mai existe un user pe acelasi canal, mai mult ca sigur vei primi ECM din cache-ul serverului (timp foarte scurt), iar CCCam-ul tau de client va selecta linia externa in defavoarea readerului intern.
    Am patit acelasi lucru cu Alma 2200, si patesc chiar si acuma la DM500S cu client de CCCam.

    "Problema" nu cred ca se poate rezolva la Alma 2200 (sau daca stie cineva sa posteze).
    La Dreambox (sau alte boxe pe care merge Oscam) se poate dar doar cu Oscam + DVBApi. Se adauga linia C ca si reader proxy, si se seteaza in Oscam sa mearga preferabil pe readerele locale (preferlocalcards = 1). In felul asta se poate "forta" Oscam (de fapt DVB API) sa deschida din local chiar daca timpii obtinuti din linia C (remote) sunt mai buni (mai mici). Pe CCCam nu am gasit o rezolvare sa fie fortate in vreun fel prioritatile, cu toate ca normal ar fi sa incerce din readerul local. Dar cred ca cei care au dezvoltat CCCam nu si-au pus niciodata problema ca vei avea un raspuns (timp mai mic) mult mai bun din remote decit din local.

    Daca tot ai cardul asta bagat intr-un Oscam ar fi o informatie utila sa postezi ATR-ul cardului (ex. pe cardurile de FocusSat in general este: 3B 24 00 30 42 30 30). Poate este un card cu altfel de IC de la alt producator (si din cauza asta poti avea si timpi mai mari de raspuns, poate sa nu lucreze la anumite frecvente, ...).

  13. #58
    Standard RSP member
    Join Date
    01 Dec 2011
    Posts
    30
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default este la fel

    ATR: 3B 24 00 30 42 30 30
    2013/02/20 15:05:20 2B6C94C8 r Maximum frequency for this card is formally 5 Mhz, clocking it to 5.00 Mhz

  14. #59
    Standard RSP member
    Join Date
    23 Nov 2007
    Posts
    65
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    61

    Default

    Am vazut ce ai scris mai sus dar intreb, ai incercat cumva 356/356 la frecventa.
    La mine un tvr a făcut aşa şi singura acceptata a fost 356/356 in rest mergea pe 5mhz indiferent de ce alegeam eu, iar timpi de răspuns mai mari se 250ms.
    acum pe 356 merge ok cu răspuns in +/- 100 ms.
    baftă
    Last edited by burleanu; 20-02-13 at 15:59. Reason: tapatalk

  15. #60
    Standard RSP member
    Join Date
    09 Feb 2008
    Location
    Targu Jiu
    Posts
    761
    Mentioned
    15 Post(s)
    Rep Power
    67

    Default

    @zulea nu zici bine.
    Am exact situatia ta si toate merg asa cum trebuie.
    2 servere pe cate un optibox 550, ambele cu oscam + cccam. Din ambele pleaca linii C spre alma 2200. Cu cardul in el, deschide din card. Fara card deschide din linia cu cardul focus. Nu cred ca e bine setata configuratia ta.
    Situatia este identica in celalalt optibox ce e configurat cu alt card. Citeste din linia care trebuie.
    Din card se trage extrem de mult.
    Edision Mio 4k plus, Vu+ Zero 4k, Samsung UE49MU6452, Samsung QE55Q82RATXXH

Page 4 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •