Thanks Thanks:  87
Likes Likes:  101
Dislikes Dislikes:  10
Page 17 of 25 FirstFirst ... 7131415161718192021 ... LastLast
Results 241 to 255 of 361

Thread: Orange Romania

  1. #241
    Golden Member piccolo08's Avatar
    Join Date
    02 Sep 2010
    Location
    Earth
    Posts
    450
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    55

    Thumbs up

    Orice provider inventeaza fel si fel de clauze prin care sa te impiedice sa reziliezi contractul cu ei si asta datorita lacunelor legislative!
    Normal este sa refuz continuarea raportului cu tine, furnizor daca tu nu imi respecti drepturile mele, utilizator final.Nu eu trebuie sa te despagupesc pe tine ci invers, ca prin practici mincinoase ai incercat sa ma induci in eroare, iar eu de buna credinta te-am crezut si am fost pacalit.
    Probabil si Romania va trebui sa se alinieze celor care au traditie in apararea consumatorului pentru ca este un lucru absolut normal.
    Primii granzi ce vor avea de suferit in Europa, vor fi companiillle de telefonie mobila care vor trebui sa-si alinieze preturile iar roamingul va fi o poveste urata doar de spus la nepoti. Nu acum peste noapte ci in cam 2-3 ani!
    DM 800se sim 2.10 , Ibox-cloud, raspberry pi si alte rahaturi

  2. #242
    Standard RSP member omul24's Avatar
    Join Date
    04 Nov 2012
    Location
    sighetu marmatiei
    Posts
    90
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    43

    Default

    Consumatorul e o carpa in Romania.
    E o carpa in cazul in care nu citeste contractul impus de vanzator si semneaza cu ochii inchisi, in cazul in care citeste contractul si nu il semneaza sub nici o forma, carpa ramane vanzatorul!

  3. #243
    Membru de onoare
    Join Date
    08 Apr 2007
    Posts
    6,796
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    108

    Default

    Noi nu reprezentam prea mult din numarul de abonati,doar putem sa ii sfatuim pe altii.Problema e ca degeaba le recomanzi Digi ca nu gasesc receptoare,Focus stiu pe cineva care si-a instalat un sistem cu 4 receptoare si a platit firmei care i-a facut asta 15 milioane anul trecut (nu cred ca era cu receptoare HD ci SD ),deci e normal sa se aboneze mai mult la Romtelecom si acum Orange cand au asigurata instalarea imediat,eventual si gratis.Nu uitati ca 98% din clienti habar nu au ce e aia antena,nu se streseaza Orange ca nu fac cateva abonamente ca am intrebat noi daca merge cardul in altceva sau daca poti sa iti instalezi singur.
    Orange isi face reclama agresiv,isi vor atrage clienti cand ii prind oricum in magazine (Romtelecom nu prea cred ca mai prinde pe cineva cu telefonia) si peste 1-2 ani vor diversifica oferta, de genul oferte "speciale" catre un abonat cand adauga inca un abonament de mobil sau satelit.
    Prin contracte se acopera ca multi altii,nici eu nu am citit nimic cand am adaugat inca un abonament anul trecut.E vina mea,dar oricum semnam.
    Oricum pentru noi nu conteaza ca DTH,insa stiu multi care stau in zone cu case care sunt posibili clienti si le vor baga celor de la Romtelecom telefonul fix pe gat.
    Aaa,si toti au minim un LCD HD Ready in casa,de obicei in living ,si minim un abonament la Orange de mobil,daca nu si internet pe stick mobil.Asta e tinta celor de la Orange nu noi sau baba Leana cu TV CRT.
    :

  4. #244
    RSP Enigma Team & GM
    Join Date
    04 Jun 2007
    Location
    bucuresti
    Posts
    792
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    75

    Default orange

    orange a ales cea mai simpla cale pentru dthul din romania. Apropo de echipamente, in prima faza am crezut ca antena e de la visiosat ,fabricant cu nume in franta si cam ei erau cu antene dreptunghiulare; nu e asa ,antena este de la gtsat un comerciant de lnburi din luxemburg care nu e fabricant cu nume de antene,le face cel mai probabil in china ,acolo unde isi face si lnburile. Acelasi model de antena era expus la standul GTsat si am avut confirmarea ca ei au dat antenele pentru orange ,de la presedintele gtsat -guil mediouni.
    Cum la momentul desfasurarii tirgului anga despre receptor nu era nimic clar ,ca e sagem ,samsung sau ce se mai zvonea -pace ,thomson ,etc am zis ca cel mai in masura sa stie de intentiile orange ar fi fostul visiosat-actualmente groupe cahor ,fabricant de antene satelit,terestre , furnizor de stb-uri pentru tnt ,fransat si multi operatori cablu. Ei nu au avut nici o solicitare din partea orange romania,nici pentru antene si nici pentru vreun model de stb. Stiau ca fac teste pe satelit dar atit.
    In momentul cind vrei sa intri pe piata dth ,chiar si intr-o tara mica cum e Romania dar in care pe parta de telefonie mobila ai facut profituri bunicele ,e normal sa contactezi fabricanti consacrati cu capacitati de productie ,care iti ofera preturile cele mai bune si garantii de calitate pentru produsele fabricate de ei. In momentul de fata orange da abonatilor o antena no-name , un receptor samsung, care samsung chiar daca e nume in televizoare ,telefoane,foto,tablete si alte electronice ,pe partea de receptoare satelit nu e nici la nivel de 10% din humax ,poate pe piata asiatica sa stea mai bine la vinzari dar in europa nici pe departe.
    Iar la aceste amanunte daca adaugam selectia "foarte transparenta" a subcontratorilor ,tariful mic per instalare raportat la pretentiile orange pentru instalare, un sef al instalarilor care din profilul lui de pe linkedIn ,nu are nici o treaba cu antenele ,incepi sa te intrebi ce vrea orange de fapt cu acest dth in Romania? Daca adaugam si ca head-endul lor e in Franta si de acolo isi fac uplinkul -deci investitie aproape deloc In Romania cam incepe sa se intrevada care le sint intentiile. Sa fie vorba de aceeasi capcana de a-si mentine abonatii la voce ,pe care a folosit-o dolce in urma cu 6 ani?
    Sau e doar o modalitate de a mai storce buzunarele romanilor care vor altceva decit umplutura oferita de majoritatea operatorilor dth sau cablu.
    Sa vedem cum vor sta treburile peste vreo 6 luni.
    pasionat de profesie ; Dbox2,Vu Ultimo,Vu Solo2, Vu Duo2,Sab Triple tuner Hd;
    offset 80cm,90cm,100cm,110cm,125cm toate produse de famaval ;
    simetrica 120cm,150cm,180cm ,260cm

  5. #245
    maniac lao's Avatar
    Join Date
    02 Sep 2009
    Posts
    3,227
    Mentioned
    29 Post(s)
    Rep Power
    85

    Default

    altceva decit umplutura oferita de majoritatea operatorilor dth sau cablu
    Pai ei ce dau? Nu tot umplutura?
    Chiar daca altii nu dau canalele respective, majoritatea nu-s umplutura?
    Doi mari vrăjmași are românul: mila pentru străini și ura pentru ai lui - Grigore Vieru

  6. #246
    Standard RSP member dic_star79's Avatar
    Join Date
    15 Feb 2007
    Location
    44.42/26.12
    Posts
    4,462
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    97

    Default

    Fiecare operator vrea sa faca profit de pe urma abonatilor, unii vor sa faca profit intr.un an de zile, altii se axeaza pe 2, 3 ani ...

  7. #247
    RSP Enigma Team & GM
    Join Date
    04 Jun 2007
    Location
    bucuresti
    Posts
    792
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    75

    Default orange

    @lao
    nu te contrazic ,tot umplutura dau si ei ,ca nu au venit cu ceva canale proprii sau cu ceva deosebit fata de altii; ideea de baza in vinzari e ca "romanii e prosti si nu stie" sau " multi vad putini pricepe" si de aici tot felul de minciuni ale agentilor de vinzari sau dealerilor ca pentru ei tot ce conteaza e sa-si faca target-ul ca sa isi ia comisionul . NU e in regula cind un agent poate sa ia mai multi bani pentru un contract semnat decit un instalator pentru o lucrare facuta. Asta e dispret pentru munca si incurajarea minciunii.
    Problema e ca orange de mai multi ani e un simbol al ofertelor capcana ,cu laptopuri ,tablete si telefoane la contracte neavantajoase pentru clientii lor ; si cu toate astea le tine figura la romani,pun botul si dupa trag 2 ani cu facturi adevarate nu nimicuri.
    Ce a remarcat si zmeura daca ai ce sa le dai repede si sa nu le dai posibilitatea sa se gindeasca un pic ,pe romani ii prinzi , ca nu se gindesc prea mult la ziua de miine,daca o sa aiba sau nu cu ce sa plateasca sau ce mai ofera altii. Sau sa isi puna cardul in televizor ca tot si-a luat tv led cu tuner si de satelit. Pentru multi singurul lucru important e sa nu ii gauresti casa prea tare sau sa nu aiba prea multe cabluri la vedere.
    Sa se vada ceva la tv ,sa nu aiba batai de cap ca nu ii functioneaza sau sa vina cineva cind nu ii functioneaza ,in rest nu mai conteaza .
    pasionat de profesie ; Dbox2,Vu Ultimo,Vu Solo2, Vu Duo2,Sab Triple tuner Hd;
    offset 80cm,90cm,100cm,110cm,125cm toate produse de famaval ;
    simetrica 120cm,150cm,180cm ,260cm

  8. #248
    Member Beginner
    Join Date
    07 May 2009
    Location
    Timisoara
    Posts
    17
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    55

    Default

    in concluzie:
    -orange vrea sa-i faca pe romani.
    -romanii e prosti ca pune botu.
    -multi frustrati p-acilea.
    Ce te asteptai? Sa iti vanda orange prepay? Pai de mai sus rezulta ca suntem retardati... ce sa faci cu prepay? Sa-l tai cu cuterul ca sa incapa in telefon?
    Orice dth s-ar deschide in romanica nu poate multumi vre-un satelitar mioritic... n-ai cum dom'le...la astia cu enigme si receptoare de sute de euroi nu le ajunge umplutura de pe liniute ... vor si umplutura de pe orange.
    Pah' principiu' " sa fie in casa ca nu se stie cand traba"
    Kathy, DM500, SS2, Humi, kaon, si cine le mai stie...

  9. #249
    RSP Enigma Team & GM
    Join Date
    04 Jun 2007
    Location
    bucuresti
    Posts
    792
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    75

    Default org

    @montura
    inainte de a posta concluziile tale de nefrustrat ,trebuia te mai gindesti putini; ia vezi ce ofera orange austria la 7,5euro si ce iti ofera orange romania la aceeasi bani. Ce mari abonati au in franta la dth? Cu tot amestecul orange in france telecom ,francezii cu conexiuni adsl nu -s-au mutat masiv la orange chiar daca asta ar fi insemnat doar o schimbare de user si parola,iar dupa scandalul ca sfr are tarife mai mici decit orange in conditiile in care folosesc aceeasi infrastructura ,a lui orange , si-au mutat atentia prin alte tari .
    Nu ma asteptam sa vinda prepay ,e mai sigura treaba cu abonament mai ales pentru astia care nu are receptoare de sute de euroi cu enigme si umplutura cacalau pe liniute. Ca in Romania daca ar face cineva miine un nou caritas sigur ar tine si o gramada de intelighente sclipitoare s-ar baga fara sa stea prea mult pe ginduri. Pentru romanii care s-au fript odata ,poate apar si alternative.
    PS : nu ne cunoastem ,nu avem glume deci te rog fara epitete gen "satelitar mioritic" . Daca consideri ca aici s-au adunat toti frustratii ,poti schimba forumul ,exista alternativa ,forumul unde se aduna baietii buni . Pe multi am avut "placerea" sa ii cunosc si sa vad ce le poate pielea.
    pasionat de profesie ; Dbox2,Vu Ultimo,Vu Solo2, Vu Duo2,Sab Triple tuner Hd;
    offset 80cm,90cm,100cm,110cm,125cm toate produse de famaval ;
    simetrica 120cm,150cm,180cm ,260cm

  10. #250
    Member Beginner
    Join Date
    07 May 2009
    Location
    Timisoara
    Posts
    17
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    55

    Default

    In trecut visam la dth-uri romanesti. Acum, cand apar(prea multe, as indrazni sa zic), le dam prin balega, ba mai mult, oamenii din tara asta is looseri...
    Te-ai atacat degeaba...Nu-mi permit sa jignesc. Ideile le aveam in vizor si nu neaparat ale tale! Care idei, prea multe si degeaba ca sa nu zic de alte sute de pagini pe alte forumuri...Multa zarva pentru nimic. Dar astia suntem Claudiule, buni / rai, ne place / nu ne place. Iar in ce priveste "satelitarii mioritici", e departe de ce numesti tu "inteligente sclipitoare", in sensul bun al cuvantului ! Cam atat din partea mea. In rest, fiecare se descurca cum poate... oricum astia cu dth-urile romanesti ne fraiereste !
    Kathy, DM500, SS2, Humi, kaon, si cine le mai stie...

  11. #251
    Member Beginner
    Join Date
    15 Apr 2008
    Posts
    16
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Quote Originally Posted by claudiu View Post
    @montura
    inainte de a posta concluziile tale de nefrustrat ,trebuia te mai gindesti putini; ia vezi ce ofera orange austria la 7,5euro si ce iti ofera orange romania la aceeasi bani. Ce mari abonati au in franta la dth? Cu tot amestecul orange in france telecom ,francezii cu conexiuni adsl nu -s-au mutat masiv la orange chiar daca asta ar fi insemnat doar o schimbare de user si parola,iar dupa scandalul ca sfr are tarife mai mici decit orange in conditiile in care folosesc aceeasi infrastructura ,a lui orange , si-au mutat atentia prin alte tari .
    Nu ma asteptam sa vinda prepay ,e mai sigura treaba cu abonament mai ales pentru astia care nu are receptoare de sute de euroi cu enigme si umplutura cacalau pe liniute. Ca in Romania daca ar face cineva miine un nou caritas sigur ar tine si o gramada de intelighente sclipitoare s-ar baga fara sa stea prea mult pe ginduri. Pentru romanii care s-au fript odata ,poate apar si alternative.
    PS : nu ne cunoastem ,nu avem glume deci te rog fara epitete gen "satelitar mioritic" . Daca consideri ca aici s-au adunat toti frustratii ,poti schimba forumul ,exista alternativa ,forumul unde se aduna baietii buni . Pe multi am avut "placerea" sa ii cunosc si sa vad ce le poate pielea.
    Orange Austria(care de 1 august nu o sa mai existe pt ca au fost cumparati de ,,3") la 7,50 ofera 1000 min si mesaje in toate retelele si internet nelimitat(1GB la viteza 3g).

  12. #252
    Membru de onoare
    Join Date
    08 Apr 2007
    Posts
    6,796
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    108

    Default

    Nu va inflamati din nimic,cate sute de paginii se scriu in alte parti (inca dinainte sa se lanseze) e treaba lor.Poate nu au alta treaba.
    Asteptam sa isi dea cu parerea abonatii,cu toate ca prea multi nu vor fi pe aici,nu suntem in targhetul lor.
    Problema e ca avem deja jumatate din DTH-uri care nu merg in alt receptor decat in cel oficial.Incet-incet ne sting astia lumina si atunci chiar ca vom ajunge sa discutam si noi despre culoarea receptorului si virgulele din contract pe 200 de pagini.
    :

  13. #253
    Standard RSP member Meridian's Avatar
    Join Date
    01 Sep 2010
    Location
    Andromeda
    Posts
    1,072
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    63

    Default

    Ca fapt divers...


  14. #254
    叛徒 kosar's Avatar
    Join Date
    25 Feb 2013
    Location
    覆盆子灌木
    Posts
    293
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Question

    Cardurile se pot vedea pe retea ? Dar cele de la Protv de pe acelasi sarelit ?

  15. #255
    maniac lao's Avatar
    Join Date
    02 Sep 2009
    Posts
    3,227
    Mentioned
    29 Post(s)
    Rep Power
    85

    Default

    Alea de la Pro se vad dar ... nu-s decat putine.
    Nu e paguba ca oricum n-are HD pe ele. Adica acum nu mai are ...
    Doi mari vrăjmași are românul: mila pentru străini și ura pentru ai lui - Grigore Vieru

Page 17 of 25 FirstFirst ... 7131415161718192021 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •