Thanks Thanks:  1
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Results 1 to 15 of 15

Thread: cate recivere pe acelasi abonament si cum?

  1. #1
    Standard RSP member franta's Avatar
    Join Date
    24 Jun 2009
    Location
    Hamburg
    Posts
    1,430
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default cate recivere pe acelasi abonament si cum?

    se da situatia urmatoare: pe acelasi abonament dolce tv am un reciver primit de la ei acasa in tara , am un reciver cumparat de mine aici unde locuiesc si mai am nevoie de un reciver pt o cunostinta, pot sa mai cumpar un reciver de la ei , pe care sa il folosesc cu apelasi abonament, in ce conditii?
    Care e numaru maxim de recivere pe acelasi abonament, si care e costu achizitionarii unui alt reciver al 2 al 3 etc

  2. #2
    Standard RSP member
    Join Date
    25 Jan 2011
    Posts
    235
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    50

    Default

    4/ abonament stiu eu.Nu te intreaba nimeni la cine il dai sau unde

  3. #3
    Standard RSP member franta's Avatar
    Join Date
    24 Jun 2009
    Location
    Hamburg
    Posts
    1,430
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default

    eu am mai cumparat unu si am dat cam 2 milioane daca imi amintesc bine, daca are cineva cumparate mai multe sa dea detalii
    mersi mult

  4. #4
    Membru de onoare
    Join Date
    08 Apr 2007
    Posts
    6,796
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    107

    Default

    Preturile sunt pe site,poti avea maxim 4 cum s-a mai spus,le poti cumpara si la second hand.
    http://www.romtelecom.ro/televiziune...e-satelit.html
    Last edited by zmeura; 27-06-13 at 22:51.
    :

  5. #5
    Golden Member mar1us's Avatar
    Join Date
    09 May 2009
    Location
    dublin
    Posts
    1,215
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default

    Am eu 4 receivere dolce pe un abonament,vezi ca era unul care vinde receivere HD si respectiv HD cuHDD noi la 200/250 lei,am cumparat eu unul cu 250 merge brici,daca esti interesat il caut

  6. #6
    Standard RSP member
    Join Date
    28 Feb 2007
    Posts
    30
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    63

    Default si mai ieftin

    Sau o varianta multa mai ieftina : faci rost de niste receptoare Coship de la Boom (nu cred ca dai mai mult de 20-30 de lei pe bucata) , cauti pe net (sigur gasesti la concurenta de pe softp sau pe PM la mine) cum faci update de soft pe satelitul de la Dolce si gata ai receptor bun de activat .

    Bafta !

  7. #7
    Membru de onoare
    Join Date
    08 Apr 2007
    Posts
    6,796
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    107

    Default

    Unele nu merg activate pe Dolce,deci atentie la tepe.
    :

  8. #8
    Standard RSP member
    Join Date
    28 Feb 2007
    Posts
    30
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    63

    Default ........

    Quote Originally Posted by zmeura View Post
    Unele nu merg activate pe Dolce,deci atentie la tepe.
    mhh...nu vad de ce nu ar merge , poate nu merge sa faci update ul de soft , desi merge daca ii faci update de soft fortat , se introduce codul de update inainte la boom imi aduc aminte ca era ceva de genul 0800-xxxx ... la dolce parca incepa cu 13xx-xxxx .

  9. #9
    RSP Enigma Team & GM
    Join Date
    04 Jun 2007
    Location
    bucuresti
    Posts
    792
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    74

    Default -

    unele nu merg activate pentru ca stb label din baza de date RT nu este acelasi cu cel afisat de receptor. Se poate verifica inainte cu un telefon la dolce .
    pasionat de profesie ; Dbox2,Vu Ultimo,Vu Solo2, Vu Duo2,Sab Triple tuner Hd;
    offset 80cm,90cm,100cm,110cm,125cm toate produse de famaval ;
    simetrica 120cm,150cm,180cm ,260cm

  10. #10
    Golden Member mar1us's Avatar
    Join Date
    09 May 2009
    Location
    dublin
    Posts
    1,215
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default

    E adevarat,am eu unul de boom care merge la mine pe dolce,numai ca asa cum sa mai spus,atentie nu toate merg !

  11. #11
    Membru de onoare
    Join Date
    08 Apr 2007
    Posts
    6,796
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    107

    Default

    Stiu eu caz la cineva cu 2 receptoare de Boom luate,a facut update de soft si i-au dat carduri,dar inafara de Euforia si inca 2-3 (alea care merg si in share) nu ii mergeau programele.Cauza nu o stiu,a stat pe telefoane si chiar a venit un instalator trimis de Dolce,dar degeaba.Sunt multi care stiu despre treaba asta dar vad ca nu scrie nimeni chestia asta public.
    Un Coship de Boom i-am dat eu persoanei respective si acela merge,dar de ce nu merg celelalte doua ...
    :

  12. #12
    Golden Member mar1us's Avatar
    Join Date
    09 May 2009
    Location
    dublin
    Posts
    1,215
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default

    Pai ce vrei mai mult decit ceea ce am postat eu mai sus !
    Daca nu te stii si vine unul,iti instaleaza Dolce cu receiver de boom,e normal ca vrei sa-l butonezi putin dupa ce e instalat,daca vezi ca nu merg toate i-l dai inapoi,simplu !

  13. #13
    Membru de onoare
    Join Date
    08 Apr 2007
    Posts
    6,796
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    107

    Default

    Vezi ca se vand pe site-uri de vanzare, despre alea zic.Nu iti vine nimeni sa iti instaleze nimic,ei in anunturi scriu ca merg pe Dolce dar ca daca cumva nu merg nu raspund.
    Pe forumuri nu scrie nimeni nimic de cazurile astea.Am intrebat acum cateva luni,mormant.
    Eu vreau " mai mult" sa se stie sa nu mai ia si altii teapa.
    :

  14. #14
    Standard RSP member
    Join Date
    28 Feb 2007
    Posts
    30
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    63

    Default ...........

    Am inteles si eu acum aceasta problema.


    Daca este cineva interesat in bucuresti dau eu 1 receptor cu soft ul de dolce si unul cu soft de boom (nu am mai avut antena pe dolce sa incerc update-ul) . Sa il verifice inainte si cand primeste cardurile si daca sunt ok sa dea un suc pe ele .

    Bafta !

  15. #15
    RSP Enigma Team & GM
    Join Date
    04 Jun 2007
    Location
    bucuresti
    Posts
    792
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    74

    Default probleme

    @zmeura
    din serverul de la boom s-au luat fisierele cu seriile receptoarelor si chip id-urile care se foloseau la activari ,de seriile cardurilor nu a mai fost nevoie. Acesteau au fost fost introduse in serverele celor de la dolce si aici au aparut problemele pentru ca la o treime din receptoarele boom- si e vorba de receptoarele coship, serverul care gestioneaza activarile celor de la dolce a generat gresit stb labelul dupa care se face activarea. Problema nu e de nerezolvat dar poate sa dureze de la citeva ore pina la citeva zile ,dupa cum au chef de munca asa era in perioada migrarii. Dupa ce s-a incheiat migrarea clientilor de la boom la dolce, ca sa taie avintul celor care vindeau receptoare nu s-au mai preocupat de seriile gresite ,spunind ca pe piata se vind receptoare neverificate de ei ,cu toate ca si acum mai sint cazuri de receptoare care nu se pot activa si au fost verificate de cei de la dolce -fac upgradeul de soft dupa care citesc din meniu seria stb si stb label ,dau fisierul pentru incarcare si in server apare alt stb label.
    Acum probabil nu ii intereseaza pentru ca au interes sa mai si vinda -cazul celor care vor mai multe receptoare. Si atunci ce nu a trecut pe la ei ,nu e bun. Daca totusi ai un receptor cu un telefon la dolce se poate verifica daca stb label-ul receptorului e valid pentru activare .
    Ca o idee receptoare coship au fost aduse la boom vreo 300mii iar in prima faza din 10 receptoare boom gaseai 2-3 bune pentru activare,dupa care au mai corectat si la 10 receptoare putine gaseai sa nu mearga activate. Acum problema e ca la multi instalatori au ramas exact alea care nu s-au putut activa in perioada migrarii,pentru ca nu puteau sa stea 2-3 zile sa introduca label-ul corect cei de la dolce si atunci cautau prin receptoarele care le mai aveau la ei ,unul cu stb label valid. Multi dintre cei care mai au receptoare nu lucreaza cu dolce si atunci nu prea au la cine sa apleleze pentru corectarea problemei ,dolce nu are nici un interes sa-si vinda instalatorii ce receptoare mai au.
    Si de aici tacerea mormintala si nu doar in tandemul dolce-instalatori , intelegerea tacita se practica cam la toti operatorii si instalatorii lor in ideea ca fiecare trebuie sa-si ia intr-un fel sau altul banii de pe client ,altfel spus singurii care isi iau teapa sint clientii. Ca instalatori seriosi nu prea au mai ramas in schema "operator dth - instalator -client" ,nu ca nu ar fi fost dar de cei seriosi si-au batut joc operatorii sau au fost sufocati de firmele alea cu zeci de echipe .
    Last edited by claudiu; 09-08-13 at 10:11. Reason: scapare
    pasionat de profesie ; Dbox2,Vu Ultimo,Vu Solo2, Vu Duo2,Sab Triple tuner Hd;
    offset 80cm,90cm,100cm,110cm,125cm toate produse de famaval ;
    simetrica 120cm,150cm,180cm ,260cm

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •