Thanks Thanks:  2
Likes Likes:  1
Dislikes Dislikes:  0
Results 1 to 9 of 9

Thread: Masurarea antenei?

  1. #1
    Standard RSP member
    Join Date
    24 Jun 2013
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    49
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    40

    Default Masurarea antenei?

    Am niste antene care au inaltime de 120cm si latime de 110cm, masurand de la muchie la muchie in linie dreapta, fara sa presez pe curba antenei.

    De cat este antena? 120 sau 110

  2. #2
    Moderator sorin8m's Avatar
    Join Date
    22 Apr 2007
    Location
    Romania, Timisoara (Westul salbatic)
    Posts
    1,898
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    75

    Default

    e ovala antena nu rotunda. Asa e modelul.
    De 120 din cate stiu eu este.

  3. #3
    RSP Enigma Team & GM
    Join Date
    04 Jun 2007
    Location
    bucuresti
    Posts
    792
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    74

    Default marime

    de obicei la fabricantii seriosi marimea antenei se da in functie de diagonala mica,nu de cea mare . Adica o antena offset de 1035x959mm e data ca offset de 1m si antena offset de 1204x1112mm ca antena de 1,1m . La vinzatorii din romania marimea antenei offset e data de diagonala mare,nici macar o medie intre cele 2 diagonale .
    pasionat de profesie ; Dbox2,Vu Ultimo,Vu Solo2, Vu Duo2,Sab Triple tuner Hd;
    offset 80cm,90cm,100cm,110cm,125cm toate produse de famaval ;
    simetrica 120cm,150cm,180cm ,260cm

  4. #4
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    de 120 e antena

    se ia marimea antenei cea mai mare

    Claudiu tu ce spui ca ai cand esti intrebat ? tu spui marimea mica?

    nu spui tot 120cm sau 1,2m
    LA TOTI NI GREU
    "SGU Stargate Universe"

  5. #5
    RSP Enigma Team & GM
    Join Date
    04 Jun 2007
    Location
    bucuresti
    Posts
    792
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    74

    Default nu

    @horatyu
    dau amindoua dimensiunile ,asa cum mi le dau si mie cei de la care cumpar. Daca eu am cumparat antena de 1m si fabricantul mi-a dat dimesiunile 106/96 eu sa mint si sa zic ca e de 110 si ca de fapt suprafata activa e de 106? Pai ce faci daca pune ruleta pe antena si o masoara ? Te trimite la plimbare ca ai vrut sa il pacalesti. Orice vinzator serios asa iti va da informatiile ,orice fabricant asa mentioneaza pe fisa antenei. Intr-un post era cineva,cred ca klaus ,care vroia sa stie cum sta cu semnalul pe antena lui cea noua si imi aduc aminte ca asa i-am dat dimensiunea antenei cu care am testat diagonala mare /diagonala mica.
    Acum ce minciuni toarna vinzatorii din Romania ,e partea a doua ,asa cum vind antena simetrica 137cm si zic ca e de 140 .
    Eu pot sa iti dau si link catre cataloage ale fabricantilor si sa vezi cum incadreaza ei antenele si ce dimensiuni au reflectoarele parabolice .
    pasionat de profesie ; Dbox2,Vu Ultimo,Vu Solo2, Vu Duo2,Sab Triple tuner Hd;
    offset 80cm,90cm,100cm,110cm,125cm toate produse de famaval ;
    simetrica 120cm,150cm,180cm ,260cm

  6. #6
    Standard RSP member
    Join Date
    24 Jun 2013
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    49
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    40

    Default

    Quote Originally Posted by claudiu View Post
    de obicei la fabricantii seriosi marimea antenei se da in functie de diagonala mica,nu de cea mare . Adica o antena offset de 1035x959mm e data ca offset de 1m si antena offset de 1204x1112mm ca antena de 1,1m .
    http://www.wsidigital.com/ws9036-90c...llite-dish.htm

    Quote Originally Posted by claudiu View Post
    La vinzatorii din romania marimea antenei offset e data de diagonala mare,nici macar o medie intre cele 2 diagonale .
    http://www.mondoplast.ro/Antena-offs...T2T-pg_ft-4150

  7. #7
    RSP Enigma Team & GM
    Join Date
    04 Jun 2007
    Location
    bucuresti
    Posts
    792
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    74

    Default marime

    @ T-sat
    asa fac majoritatea vinzatorilor in romania. Dupa ce ca importa antene de la fabricanti necunoscuti sau cauta antene care zac de ani buni prin cine stie ce depozite si pe care le iau la pret de nimic, mai dau aiurea dimensiunile ,cistig sau randament. Si uite asa cumperi o antena care dupa instalare iti dai seama ca nu e nici pe departe ce te asteptai .
    pasionat de profesie ; Dbox2,Vu Ultimo,Vu Solo2, Vu Duo2,Sab Triple tuner Hd;
    offset 80cm,90cm,100cm,110cm,125cm toate produse de famaval ;
    simetrica 120cm,150cm,180cm ,260cm

  8. #8
    Standard RSP member
    Join Date
    24 Jun 2013
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    49
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    40

    Default

    Acuma depinde si de cat de optimizat e focarul, am vazut antena de 110cm*100cm (antena comuna Digi) mai slaba in semnal ca antena rotunda de 95cm de Akta (Max TV)

  9. #9
    RSP Enigma Team & GM
    Join Date
    04 Jun 2007
    Location
    bucuresti
    Posts
    792
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    74

    Default marime

    cum vinzatorii sint pe mina cu multi dintre instalatori ,cam asa functioneaza teapa . Cind eu am scris intr-un post ca in toata schema cu televiziunea singurii care isi iau teapa sint clientii a fost un user in a carui opinie forumul acesta este al frustratilor. Dar poate ori nu cunoaste situatia ori s-a grabit sa traga o concluzie . Dar daca pui in balanta ce antena se vind la magazinele de profil ,ce receptoare dau providerii sau nu dau ,ce tarife de instalare impun dthurile subcontractorilor , oferte conditionate de alte servicii - incepi sa te intrebi ce vor toti cei implicati in domeniul acesta . Asa ca treaba cu dimensiunea antenelor e chiar cea mai neinsemnata problema .
    pasionat de profesie ; Dbox2,Vu Ultimo,Vu Solo2, Vu Duo2,Sab Triple tuner Hd;
    offset 80cm,90cm,100cm,110cm,125cm toate produse de famaval ;
    simetrica 120cm,150cm,180cm ,260cm

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •