Thanks Thanks:  3
Likes Likes:  3
Dislikes Dislikes:  0
Results 1 to 5 of 5

Thread: Optibox EVO M7 - Odin M7

  1. #1
    Standard RSP member stargate's Avatar
    Join Date
    23 Apr 2007
    Location
    P3X-888
    Posts
    3,754
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    94

    Default Optibox EVO M7 - Odin M7

    Optibox EVO M7 face parte din noul val de receptoare cu chipset Broadcom si se adreseaza celor care nu doresc sa cheltuie multi bani pentru un receptor de satelit dar care doresc performante bune si suport software acceptabil, aparatul face parte dintr-o familie ( acelasi aparat comercializat sub denumiri diferite ) cu nume "celebru" ... ODIN M7. Aparatul isi doreste sa ofere performante bune la preturi acceptabile si cu un suport software bun din partea la cat mai multe team-uri.
    Optibox EVO M7 este "motorizat" de chipsetul Broadcom BRCM 7358A "turat" la 500 MHz care impreuna cu flash-ul de 512MB si memoria ram de 512MB il fac un competitor serios pe piata receptoarelor ieftine ce ruleaza Enigma2. Pe partea de conectare producatorul a fost generos cu conectorii USB aparatul avand 4 conectori USB2.0 ( unu frontal si 3 in spatele aparatului ) un cardreader, conectoare RCA, HDMI 1.4, conector de antena, Ethernet, SPDIF, intrerupator de retea, aparatul este alimentat de la o sursa externa si se incalzeste in limite normale in timpul functionarii.
    Producatorul Optibox a optat pentru impartirea flash-ului de 512Mb in doua partitii egale care gazduiesc una o imagine de firma numita MARA iar cealalta o imagine Enigma2, imaginea de firma MARA este o aplicatie simpla si usor de folosit care a evoluat mult de la lanasarea aparatului care are un aspect spartan dar functionala si cu destule "floricele" pentru amatorii de pluginuri.Pe partea de Enigma2 aparatul a fost luat sub umbrela gruparii OE-Alliance si are parte de sprijinul mai multor team-uri [ OpenATV , OpenPL(imagine derivata din imaginea openPLi), SifTeam, OpenHDFreaks, Axass, Odin, PersianEmpire, ZebraDem ] si sunt semnale ca se poarta discutii si cu alte team-uri pentru suport software iar producatorul a asigurat constant suportul cu drivere.
    Constructiv aparatul se prezinta bine dar la anumite aspecte se simte pretul mic de vanzare in calitatea asamblarii dar la cat costa arata chiar bine si important este ca sa aibe sustinere software de calitate pentru ca aparatul se adreseaza unui segment de utilizatori care doresc aparate ieftine dar cu sustinere software buna.
    Mai sunt anumite probleme pe partea media si cu anumite pluginuri dar cu siguranta se vor rezolva, ca si receptor de satelit aparatul se misca super iar sustinerea soft din partea OE-Alliance vor face din Optibox EVO M7 un receptor de satelit atractiv si ca pret si ca suport software. Sa speram ca si pe viitor aparatul sa aibe suport din partea producatorului cu drivere de calitate care impreuna cu software-ul de calitate sa-l faca cat mai stabil in functionare astfel incat cei ce cumpara aparatul sa fie multumiti de achizitia facuta.

    Aparatul se gaseste in oferta magazinelor locale din Romania la un pret de cca 590 ron iar mai jos sunt cateva caracteristici si poze.

    Code:
     Special Features:
    
    - HDTV PVR support (External Memory)Screen Shot
    - High performance DVB-S2 Tuner
    - Linux operating system
    - HD Graphic OSD
    - Powerful Full web browsing (Opera)
    - HbbTV Compatible
    - Home Networking
    - Supports EPG for recording reservation
    - Multimedia Player for the various file formatsMPEG2, MPEG4, H.264 HP L4.2, DivX, XVID, AVSAAC LC, AAC LC+SBR, AAC HE, AC3, DD+, MPEG1,WMA, WMA Pro
    - Various Internet based media services (WebTV Portal)OTT, Catch up, VOD, Radio, SNS, YouTube, Picasa,Google Weather, Games
    - Supports Channel editor for PC
    - 4 USB ports and supports WiFi (External)
    - Supports VPN, Proxy, 3G dongle
    - DiSEqc auto detection
    - Luxury full function Remote controller
    - Supports HDMI 1.4
    - Supports total End to End IPTV practical solution (ApolloTV)Real time, HD quality, Global streaming, simple install
    
     
    
    MPEG TS A/V Decoding
    Transport Stream : MPEG4, MPEG2
    Profile Level : MPEG2 MP@HL, MPEG4 AVC MP@L3, MP@L4, HP@L4
    Video Resolution : 576i, 576p, 720p, 1080i, 1080p
    Aspect Ratio : 4:3, 16:9, Letterbox, Pan&Scan, Zoom
    Audio Decoding : MPEG1 L1/2, MPEG2 L2, AC3, Dolby Digital plus, PCM with decoded stereo, AAC Stereo
    Audio Mode : Mono, Left, Right, Stereo, Dolby Digital
    
     
    
    Front Interface
    Smartcard Reader : 1 slot
    USB : 1 port (USB2.0)
    Display : 7segments LED, LED (Red)
    Control Key : 3 Keys (Power, CH+, CH-)
    
     
    
    Rear Interface
    Tuner : 1 DVB-S/S2
    C-Inch : Video, Audio L/R
    USB : 3 ports (USB2.0)
    HDMI : 1 port (1.4)
    Ethernet : 1 port (10/100T)
    SPDIF : 1 port (Optical)
    DC power adapter : 12V 2.5A Wall mount type
    Power Switch : ON/OFF
    
     
    
    System Core
    CPU : MIPS Processor BRCM 7358A - 500 MHz
    Flash Memory : NOR 4MB, NAND 512MB
    DDR : 512MB
    
     
    
    Power Supply
    Input Voltage : 100 ~ 240VAC, 50/60Hz
    Type : DC power adapter
    Power Consumption : Max. 30W 10W MAX (Active Standby) 0.5W MAX Passive Standby)
    
     
    
    Remote Control Unit
    Translation : IF Receiver Module
    Operating Distance : 10m (Max.)
    
     
    
    Environment
    Operating Temperature : +5 C ~ +50 C
    Storage Temperature : -40 C ~ +65 C
    
     
    
    Dimension
    Size (WHD) : 260x45x213mm
    Weight (Net) : Approx. 2kg








    Last edited by stargate; 11-07-13 at 10:25. Reason: completare
    Nota: Vizionarea programelor Pay TV fara un abonament valabil este ilegala
    Discutiile purtate si fisierele disponibile aici sunt ?n scop experimental si educational !

  2. #2
    Banned
    Join Date
    12 Aug 2008
    Location
    In fata calculatorului
    Posts
    250
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Sa iau unu' second
    sau sa iau asta de pe oly?
    Plz
    Last edited by konstantine; 17-12-15 at 22:02.

  3. #3
    RSP Enigma Team & GM
    Join Date
    04 Jun 2007
    Location
    bucuresti
    Posts
    792
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    74

    Default

    intrebarea mai potrivita ar fi daca e cineva posesor de optibox evo sa-ti spuna cum functioneaza; iar cel de pe oly e un un hibrid de clone ,carcasa de 500hd si placa de soloSE sau de ce naiba o fi . Dupa specificatiile tehnice il gasesti la vinzatorii chinezi ca solo V2 sau magicbox cu pret in jur a 60$.
    pasionat de profesie ; Dbox2,Vu Ultimo,Vu Solo2, Vu Duo2,Sab Triple tuner Hd;
    offset 80cm,90cm,100cm,110cm,125cm toate produse de famaval ;
    simetrica 120cm,150cm,180cm ,260cm

  4. #4
    Standard RSP member marcghi's Avatar
    Join Date
    17 Jan 2008
    Posts
    429
    Mentioned
    10 Post(s)
    Rep Power
    63

    Default

    Optibox EVO M7
    Eu il am de aproape 2 ani si sunt multumit de el.
    - initial frecventa procesorului este 500mhz, dar am schimbat bootloaderul si acum merge la 750mhz fara probleme sau incalzire excesiva.
    - imaginea MARA nu am folosit-o decat de test, nu merge dacat client cccam ( sau alte emu probabil, nu am incercat ).
    - nu am card, asa ca nu stiu cum sta in privinta asta
    - folosit ca server cccam cu cca 20 perechi de linii, fara probleme
    - mai multe imagini incercate in timp, am ramas la openatv, cam singura care este actualizata, ceilalti au renuntat datorita vechimii aparatului.
    - se pot instala mai multe imagini in multiboot, avand ca baza in flash openspa. se pot instala in multiboot multe imagini chiar daca acestea nu merg direct in flash.
    - schimbarea canalelor cam 1 secunda, inclusiv cele hd.
    - am incercat xbmc-kodi dar merge foarte greu.
    - antena cu actuator, nu stium cum merge h-h.
    Parerea mea este ca pentru folosire normala pentru programe tv, cu cca 20 linii cccam este foarte bun.
    Last edited by marcghi; 18-12-15 at 01:24.

  5. #5
    Golden Member gigelsat's Avatar
    Join Date
    31 Jan 2007
    Posts
    160
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default

    Completez si eu descrierea de mai sus (la 500mhz):
    - folosesc concomitent doua servere pe el (cccam + oscam)
    - am testat cardurile de tvr, focus, digi, toate functioneaza
    - folosesc h-h, cu usals, se duce perfect fara probleme unde trebuie
    Gigel

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •