Thanks Thanks:  5
Likes Likes:  2
Dislikes Dislikes:  1
Page 1 of 15 1234511 ... LastLast
Results 1 to 15 of 224

Thread: GiGaBlue HD 800 Solo - In teste!!!!

  1. #1
    O zi frumoasa! Snow's Avatar
    Join Date
    05 Jan 2007
    Posts
    3,368
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    86

    Default GiGaBlue HD 800 Solo - In teste!!!!

    Tocmai am primit jucaria asta la test. Voi reveni cu amanunte. Pentru inceput cateva:

    General features
    · Fully MPEG2/4, DVB-S/S2 compliant
    · Resolution format: 1080i, 720p, 576p, 576i
    · PAL/NTSC automatically conversion
    · C/Ku band control for each antenna
    · Digital Audio with AC-3 support by SPDIF
    · Provide friendly and easy-to-use menu system
    · HDMI 1.3 with HDCP 1.1
    · Provide Electronic Program Guide (EPG)
    · Capable of descrambling encrypted programs by Conax using built-in Conax descrambler
    · 1 Slot Common Interface for Viaccess, Irdeto, Cryptoworks, Nagravision, Conax, SECA and more
    · USB2.0 Host
    - Support for various video output : HDMI, CVBS, COMPONENT, SCART-TV
    - Various channel editing function (favorite, moving, locking, renaming, deleting and sorting)
    - User programmable various satellite & transponder information
    - Automatic search for newly added transponder (Network Auto )
    - Automatic reserved channel moving system
    - Stores up to 10000 channels
    - Last channel automatically saving
    - Timer function, automatically turns On/Off by setting function (daily, weekly, monthly and one time)
    - Provide various switch types , LNB types and PAL monitor type
    - Lnb 500mA
    - SCPC / MCPC receivable from C/KU band satellite
    - Multi LNB controlled by DiSEqC 1.0,1.1,1.2,1.3 22KHz
    - Smart and easy PVR Function and Time shift (FF, RW, Book Mark, Recording by Event and REC Button)

    Microprocessor BCM7325 (Broadcom) , 32-bit MIPS RISC processor, 34K core
    DDR-RAM Memory 256Mbyte (DDR2 1G)

    Flash memory 128Mbyte

    Connectors 1 xPCMCIA , 1 x SMART CARD

    Connectors
    1 x LNB Input
    1 x LNB Output
    1 x Audio L/R (RCA)
    1 x CVBS (RCA)
    1 x YPbPr (RCA)
    1 x HDMI
    1 x Digital Audio Output (Optic, SPDIF)
    1 x SCART
    1 x Ethernet
    1 x USB 2.0


    Gigablue HD800 Solo a new receiver that can run Enigma 2, CCcam, OSCAM

    Ce mai stiu despre el:
    -se pare ca are aceeasi placa de baza cu vu solo
    -pret 699 lei la Satmultimedia. In alte magazine in Ro nu l-am gasit.

    Voi reveni....


    Un nou receptor HD intrat pe piata din Romania care mi-a lasat o foarte placuta impresie datorita pretului scazut (699 lei), faptului ca vine cu enigma 2 din fabrica si mai ales datorita faptului ca este compatibil cu toate emulatoarele dinsponibile pentru e2.
    Procesorul receptorului este BCM 7325 (333MHz), acelasi intalnit si pe VU+ Solo. De altfel memoria flash si ddr este la fel cu cea de pe VU+ Solo, 128Mb flash si 256Mb DDR. Poate nu intamplatoare denumirea comuna de Solo.
    Receptorul este prevazut cu un cititor de card si un CI, pe care am testat cu succes un CAM VIACCES.
    Pe panoul frontal sunt amplasate urmatoarele butoane: stand-by, chanel +/-, volum +/-, iar sub panoul ce adaposteste cititorul de card si CI, il gasim pe cel de menu, exit si ok. Dispune de un display numeric cu 4 caractere.
    In spate avem urmatorii conectori: LNB in/out, rca, YpbPr, scart, HDMI, internet, USB, optical.
    Sursa de alimentare a receptorului este externa, interiorul aparatului fiind foarte aerisit.
    Telecomanda este ergonomica, mult mai bine gandita decat cea intalnita pe Vu+.
    Momentan se gasesc doua echipe care au scos imagini enigma pentru Gigablue. Team RED si HDFreaks. Imaginea celor de la Team RED este cea care se gaseste si pe receptor in momentul livrarii.
    Imaginea este destul de stabila. Daca este sa ne referim stric la vizionarea canalelor tv, nu am intalnit blocaje sau alte probleme. Singurule probleme aparute au fost la folosirea media playerului. Cu singuranta insa, ma hazardez in a afirma ca, acest lucru se va remedia.
    Imaginea nu contine nici un emulator, insa intrand pe adresa http://www.sat-universe.com/showthread.php?t=207147 (necesita inregistrare), topicul doi gasiti utilitarul gigablue-E2-extra-addons-patch-v2. Este un utilitar foarte simplu de folosit, direct de pe calcultorul d-vs cu windows. E suficient sa deschideti programul, sa introduceti ip-ul boxului si sa dati click pe PATCH. Va va aparea un mesaj cum ca totul a decurs ok. Restartati receptorul, apoi veti gasi in addon (apasati tasta albastra pe telecomanda) extra addons. Veti gasi aici tot ce aveti nevoie.
    Exista un bug in acest panel. Nu instaleaza complet decat ccam 2.2.1 Am incercat cu 2.1.3, dar am fost nevoit sa pun executabilul manual prin intermediul DCC-E2.
    Imaginea se scrie cu ajutorul unui stick USB, asemanator ca la VU+. Exista insa doua mici diferente. La imaginea celor de la HDF, este suficient sa copiati pe stick ker_e2 si sa-l introduceti in spatele aparatului apoi sa-l scoateti si sa-l bagati in priza.
    Team Red a scos un nou model de scriere a flash-ului pe care ei il considera mai sigur. Procedeul de update se desfasoara in doua etape, fiind nevoit sa repetati metoda cu stickul de doua ori. Mai intai dezarhivati in radacina stickului continutul arhivei preflash (boxul se va restarta singur dar nu conteaza), apoi dupa ce a instalat preflash-ul scoateti stick-ul dezarhivati pe el continutul arhivei finish.rar si repetati procedura. Prima restart va dura mai mult.
    Atentie, nu instalati pe box plugin-uri ce tin de GP3. In rest totul este compatibil.
    Aparatul este inca la inceput de drum fata de vu+ sau dreambox. Dar daca e sa ne referim strict la vizionarea canalelor tv, este echivalent cu acestea.
    Emulatoarele lucreaza fara probleme. Am testat Cccam-ul cu 52 de linii si mi s-a confirmat inca un test cu peste 100 de linii. Ambele au decurs fara nici o problema.
    De la o imagine la alta sunt rezolvate diferite bug-uri.
    Din punctul meu de vedere, receptorul reprezinta prima varianta ieftina, competitiva si aproximativ echivalenta cu Vu+ si Dreambox. Cu siguranta se vor scrie multe de acum incolo despre acest receptor, iar in scurt timp cuvantul “aproximativ” va disparea din acesta prezentare.
    Din tot ce-am testat anul acesta pana acum, pot sa-l introduc la categoria best buy.
    Receptorul a fost oferit spre test de catre Satmultimedia.
    Linkuri utile:
    http://gigablue-support.com/index.php?page=Index
    http://www.gigablue.de/
    http://www.hdfreaks.cc/index.php?page=Board&boardID=265
    http://www.sat-universe.com/forumdisplay.php?f=490




    Uploaded with ImageShack.us




    Uploaded with ImageShack.us




    Uploaded with ImageShack.us




    Uploaded with ImageShack.us




    Uploaded with ImageShack.us

    ALTE POZE
    Last edited by Snow; 30-09-11 at 11:41.





  2. #2
    Standard RSP member mesteru's Avatar
    Join Date
    15 Nov 2007
    Location
    Romania
    Posts
    389
    Mentioned
    5 Post(s)
    Rep Power
    62

    Default

    hai cu testele,nu de alta dar ma mananca rau mana,la un asa pret darama concurenta.

  3. #3
    Standard RSP member delta2k2's Avatar
    Join Date
    11 Apr 2008
    Location
    Fost mebru
    Posts
    2,523
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    78

    Default

    Stie să facă play la mkv-uri ? DTS ? Subtitrări ?

  4. #4
    Standard RSP member gelu_dh's Avatar
    Join Date
    16 Sep 2007
    Posts
    359
    Mentioned
    9 Post(s)
    Rep Power
    63

    Default

    Cat e de bun se reflecta in pret =jaff=mediocru.

  5. #5
    Golden Member
    Join Date
    18 Mar 2007
    Location
    Baia-Mare
    Posts
    7,211
    Mentioned
    13 Post(s)
    Rep Power
    127

    Default

    este un receptor enigma2 ,se pot utiliza pluginuri de la DM 800, este echipat cu acelasi procesor identic cu DM 500 HD ,VU+

  6. #6
    Standard RSP member mesteru's Avatar
    Join Date
    15 Nov 2007
    Location
    Romania
    Posts
    389
    Mentioned
    5 Post(s)
    Rep Power
    62

    Default

    incercati sa va abtineti..nu toti avem bani sa cumparam vu + uno

  7. #7
    maniac lao's Avatar
    Join Date
    02 Sep 2009
    Posts
    3,190
    Mentioned
    29 Post(s)
    Rep Power
    85

    Default

    Cat e de bun se reflecta in pret =jaff=mediocru.
    Pai de ce? Daca ruleaza E2 la pretul asta...
    O clona de 800 e 800 lei, asta luat din magazin cu acte, la pretul asta e chiar bun. Si daca e aceeasi placa cu vu solo...
    Mie nu-mi trebuie, ca am duo, dar sa respectam adevarul.
    Doi mari vrăjmași are românul: mila pentru străini și ura pentru ai lui - Grigore Vieru

  8. #8
    Standard RSP member delta2k2's Avatar
    Join Date
    11 Apr 2008
    Location
    Fost mebru
    Posts
    2,523
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    78

    Default

    Quote Originally Posted by gelu_dh View Post
    Cat e de bun se reflecta in pret =jaff=mediocru.
    Ai testat personal acest receptor ? De unde ştii că e un "jaff=mediocru" ?

  9. #9
    Standard RSP member gelu_dh's Avatar
    Join Date
    16 Sep 2007
    Posts
    359
    Mentioned
    9 Post(s)
    Rep Power
    63

    Default

    Asta e lege vesnica...tot ce e pe lumea asta se reflecta in pret.Sau pretul e reflectat in calitatea obiectului.

  10. #10
    maniac lao's Avatar
    Join Date
    02 Sep 2009
    Posts
    3,190
    Mentioned
    29 Post(s)
    Rep Power
    85

    Default

    In principiu ai dreptate, dar stii cum e cu preturile pe la noi....
    Am vrut sa cumpar niste module din RO , maxim 300 de bucati si imi cereau 200ron/buc fix. Din China le luam cu 7 dolari, dar trebuia sa iau 3000 buc minim. Deci preturile mai sunt si mincinoase!
    Doi mari vrăjmași are românul: mila pentru străini și ura pentru ai lui - Grigore Vieru

  11. #11
    Member Addicted Member
    Join Date
    11 Feb 2007
    Location
    Șoseaua Kiseleff nr. 10
    Posts
    2,498
    Mentioned
    5 Post(s)
    Rep Power
    81

    Default

    @snow - are aceiasi placa cu vu+ sau nu?

    @Gelu_dh - si daca e identic cu ce ai cumparat tu la pret dublu ce mai spui? Nu da cu pietre inainte sa afli despre ce e vorba.

  12. #12
    O zi frumoasa! Snow's Avatar
    Join Date
    05 Jan 2007
    Posts
    3,368
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    86

    Default

    Inca ma joc cu el. Merge cccam, am doua imaginii una de la team red (stric pentru ei cred) si alta de la hdf. Inca nu are suportul dreamului sau a vuului.
    Pana maine il mai frec si pe urma scriu. Nu vreau sa ma las furat de aparente si pe urma sa ma injurati.
    Voi reveni cu poze si tot ce o sa va intereseze.
    Postati aici intrebarile voastre si in concluzia finala voi incerca sa va raspund la toate.





  13. #13
    Member Addicted Member
    Join Date
    11 Feb 2007
    Location
    Șoseaua Kiseleff nr. 10
    Posts
    2,498
    Mentioned
    5 Post(s)
    Rep Power
    81

    Default

    Daca nu merg imaginile ptr vu+ inseamna ca nu e aceiasi placa de baza. Si daca nu are sustinere software e egal cu zero.

  14. #14
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,512
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Ma intereseaza si pe mine aparatul. La pretul asta ... ii acord atentie maxima.
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  15. #15

Page 1 of 15 1234511 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •