Thanks Thanks:  1
Likes Likes:  1
Dislikes Dislikes:  0
Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 25 of 25

Thread: Antena parabolica Achizitie: sfaturi pro/contra

  1. #16
    Standard RSP member Florynsv's Avatar
    Join Date
    24 Sep 2008
    Location
    Suceava
    Posts
    187
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default

    Man, receptoare DIGI nu o sa gasesti niciodata prin magazine, aceste receptoare se pot achizitiona doar de la caseriile RCS-RDS, din pacate nici acolo nu se mai gasesc in ultima vreme doar daca ai relatii, pile. Receptoarele pentru televiziunea digitala prin cablu sunt facute sa mearga DOAR pe televiziunea digitala prin cablu. Aceste receptoare nu se pot folosi pentru receptie satelit, difera tunerul, softul, frecventele de functionare, etc.
    RCS-RDS intr-adevar are un receptor HD pentru receptie satelit numit Kaon NA1000HD, http://www.youtube.com/watch?v=PEkd5mWjfFg, sunt zvonuri ca au luat drumul Ungariei si nu se mai gasesc pe la noi, insa daca ai avea vreo cunostinta pe la RCS-RDS, poate ai reusi sa faci rost de unul si sa ti-l imperecheze cu cardul tau, dar tot aceleasi programe pentru care platesti abonament o sa le prinzi, digi tv nu are programe HD prin satelit pentru Romania. Exista vreo 4-5 programe HD pe satelit insa sunt pentru digi tv Ungaria si nu te poti abona la ele in Romania.
    Triax TDA110, LNB Inverto black ultra 0,2dB, H-H Optibox DM 3800S, NEO-095 & Conrad rotor, Octagon SF8008, 90E-30W!

  2. #17
    Member Beginner
    Join Date
    10 Aug 2013
    Posts
    11
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    OK inteleg. Prin urmare ce vreau nu se poate. Dar posturile astea pay tv straine nu se pot decoda cu chei sau DVB S2 ??? Ca sa iau STB HD pt ele si sa nu mai fie un moft asta cu DIGI ??

  3. #18
    maniac lao's Avatar
    Join Date
    02 Sep 2009
    Posts
    3,202
    Mentioned
    29 Post(s)
    Rep Power
    85

    Default

    Prin urmare ce vreau nu se poate
    Ce vrei tu se poate, dar poate nu poti TU. Asta e alta treaba...
    Ti-am scris in postul #7 de mai sus.
    Ai citit cate ceva pe forum despre digi prin alte topicuri????????
    Last edited by lao; 15-08-13 at 20:53.
    Doi mari vrăjmași are românul: mila pentru străini și ura pentru ai lui - Grigore Vieru

  4. #19
    Member Beginner
    Join Date
    10 Aug 2013
    Posts
    11
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    @lao scz daca te plicti cu intrebarile mele dar avand in vedere faptul ca experienta mea la "barabule" din astea e fix egala cu 0 consider ca trebuie sa ma documentez si eu asa ca sa ma cultiv putin k dupa o sa incep iar cu serviciul si cu stresul birocratiei (dar nu mai intru in detalii) si am gasit asta ca unu din modurile de rutina zilnica cu care sa ma mai delectez putin.

    Nu ma judeca la nivelul tau de experienta ca nici pe mataluta nu te-a facut mamica invatat si atoate stiutor. Nu am avut timp sa citesc zecile de sute de threaduri de sunt aici ca mai are omul si altele pe cap decat butonarea pc-ului doar am aruncat o privire si am citit in mare conversatiile utilizatorilor.

    Deci inca odata, daca esti amabil, imi spui daca e posibil sa decodez canale straine ca sa achizitionez un decodor HD (nu conteaza pretul) si sa numai provocam stress ?? Canale precum SKY si pay tv-uri de prin strainatate. Sau cel putin daca pot folosi un tuner pt decodarea lor ...

  5. #20

    Join Date
    14 Feb 2007
    Posts
    1,089
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Claudiu23, sunt cateva aspecte legate de problema cu care te confrunti iar aceste aspecte au fost descrise in nenumarate randuri pe forumuri.
    1. Atunci cand inchei un abonament la digi ti se da un card imperecheat cu receptorul, acest card merge numai in receptorul digi atata timp cat este legat doar cu el - deci poti lua tu ce receptor vrei ca e HD ca e SD ca e OZN.. daca cardul nu e imperecheat cu acel receptor nu va merge deloc. Sfatul meu este sa tii digi pentru canalele sportive daca esti microbist si sa cantaresti alternativa descrisa la punctul 3.
    2. Era k3ylor a disparut de mult si doar Smiley & copiii mai viseaza la cai verzi pe pereti , ce a ramas acum "descuiat" e asa nesemnificativ si incert totodata - nu insist cu explicatiile deoarece subiectul acesta a fost semnalat cu ceva timp in urma aici: http://sateliti.info/showthread.php?...N2-si-nu-numai!
    3. Daca tot vrei un receptor HD alege inspirat ceva ce crezi ca reprezinta doleantele tale in materie de receptie satelit si treci totusi pe un abonamnet focus chiar daca ai si digi, la focus ai o certitudine ca (daca platesti 10 ron pachetul HD) vei putea viziona canalele HD + altele FTA. La digi in materie de HD ai momentan doar promisiunile DHT-ului. Alte canale straine cum ar fi SKY nu le poti viziona daca nu ai un card oficial dar daca ai sa citesti mai multe pe forum ai sa intelegi mai bine.
    In concluzie .. cauta varianta cea mai avantajoasa pentru tine si nu te mai gandi la k3y sau alte metode "complicate" ca ele sunt de moment si nu vizeaza providerii din Romanaia. Oricare ar fi alegerea facuta iti doresc multa inspiratie ca vei avea nevoie de asa ceva.
    Last edited by dMd; 15-08-13 at 22:30.

  6. #21
    Member Beginner
    Join Date
    10 Aug 2013
    Posts
    11
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Iti multumesc mult pt lamurire si nu am stiut ca sa mai discutat pe forum. Crede-ma ca in clipa cand mi-am facut cont pe site (acum vreo sapt mi se pare) era prima oara cand vizitam acest forum, regret daca v-am enervat cu intrebari de noob in domeniu dar nu urmaream decat sa ma lamureasca cineva care se pricepe in domeniu cu anumite aspecte referitoare la ce vreau eu sa cumpar.

    Intre receiverele HD sa merg pe unul din modelele explicite de unul din utilizatori in primul Reply sau ai o idee mai buna ??

  7. #22

    Join Date
    14 Feb 2007
    Posts
    1,089
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Nu se pune problema enervarii (chiar daca tonul pare uneori acid) ca nimeni nu s-a nascut invatat, insa e bine sa te informezi inainte si sa citesti cu atentie ce s-a discutat pe forumuri legat de subiectul ce te intereseaza ca sa-ti faci o idee, apoi poti intreba fara probleme si la obiect ceea ce ti se pare de neinteles, va fi mult mai usor si mult mai probabil sa primesti un sfat util.
    Ca sa ti se recomande un model de receptor HD ar fi bine sa precizezi ce suma vrei sa aloci pentru achizitionarea receptorului. In functie de suma poti opta pentru un receptor consacrat sau clonele acestuia. Receptoarele sunt descrise cu + si - tot pe forum => http://sateliti.info/forumdisplay.php?128-RECEPTOARE , alege ce este mai reprezentativ si cu suport soft si apoi compara alegerea facuta cu parerile userilor ce au sau au avut acel receptor.

  8. #23
    Member Beginner
    Join Date
    10 Aug 2013
    Posts
    11
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Ok si un calduros mersi pt tonul cald si raspunsul calm la intrebarea care ma framanta de ceva vreme !!

    ---------- Post added at 23:32 ---------- Previous post was at 23:20 ----------

    Asa m-am uitat pe respectivul thread si am vazut o "droaie" de receivere bune si tin sa fac o paranteza. Deci daca iau un receiver desta (Dreambox, Power VU, Vu+ , Strong, Amiko Alien - favoritele mele) si sunt compatibile cu cccam pot decoda posturi ??

    Prin urmare imi trebuie un astfel de EMU ca sa decodeze si sa le privesc, nu ?? Inca odata scz daca par un noob dar mi se pare ca mama invataturii e cea transmisa prin viu grai, adik sa asculti un expert, sa tii cont de sfatul sau si sa procedezi ca atare.

  9. #24
    Golden Member mar1us's Avatar
    Join Date
    08 May 2009
    Location
    dublin
    Posts
    1,215
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default

    @claudiu Să stea cineva cu tine să-ți dea mură-n-gură e cam complicat,durează...nimeni nu s-a născut invățat,caută ceea ce vrei prin forum și v-ei găsi

  10. #25

    Join Date
    14 Feb 2007
    Posts
    1,089
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Decodarea canalelor TV presupune sa ai un abonament valid, daca cineva ti-a spus ca vei putea decoda moca intr-un fel sau altul te-a pacalit. Emulatorul este folosit in primul rand in combinatie cu cardul local (la tine, momentan nu se pune problema folosirii cardului digi cu un emulator, ti-am spus motivul mai sus), detalii despre ce face un emulator gasesti aici : => http://sateliti.info/forumdisplay.php?259-Emulatoare.
    In privinta receptoarelor, toate sunt "inteligente" insa unele sunt mai potente din puctul asta de vedere si anume... exista receptoare ce pot lucra cu CCcam, cu oscam, cu scam, mgcamd ...etc, altele pot fi doar client CCcam insa lucreaza bine cu oscam - totul se invarte in jurul pretului achitat pe acel receptor (acum nu inseamna ca cele mai ieftine nu isi fac treaba). Ca prima informatie pe care am spus-o si mai sus, alege ceva ce este cunoscut ca are suport soft si nu are probleme semnalate pe forumuri, adica - ceva consacrat cum este Dreambox sau VU ori clonele acestora, clasa respectiva doteaza unele modele cu tuner DVB-S2 + DVB-C & DVB-T, ceva mai jos ca pret ai modelele Gigablue cu tuner DVB-S2 + DVB-C & DVB-T, .. si lista poate continua in functie de ce suma esti dispus sa aloci receptorului, dupa ce ai stabilit asta vei putea cauta oferta magazinelor de profil. Inca odata te sfatuiesc sa cauti pe net ca vei gasi cu siguranta informatia dorita, apoi daca sunt nelamuriri sa intrebi pe forum. Ca sa iti explice cineva cu lux de amanunte ar trebui sa scrie sute de pagini si poate tot nu ai intelege mare lucru, iti ofer un exemplu concret => aici s-a scris despre Dreambox , ai citit aceasta sectiune a forumului cu atentie ? .. eu nu cred. Ce te faci daca iei un receptor care poate face multe, insa tu nu il poti seta ? asta nu se invata peste noapte iar ca sa stai pe dreapta cateva saptamani cu un receptor "scump" pentru ca nu stii ce sa faci cu el .. iti vei face mai multi nervi decat sa te relaxezi privind un canal TV. Receptoarele cu linux sunt pretentioase si te pune la munca oferindu-ti doar ceea ce stii sa-i ceri si nimic mai mult.
    .. si inca o precizare .. Forumul acesta se dezice de orice tentativa ce are legatura cu pirateria, nu incurajeaza si nu ofera suport celor ce au in vizor vizionarea gratuita a canalelor TV, fara un abonament valid.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •