Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Results 1 to 3 of 3

Thread: GigaBlue 800 HD SE + Card TVR + Cam/Cartela dvb-c

  1. #1
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,760
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default GigaBlue 800 HD SE + Card TVR + Cam/Cartela dvb-c

    Salut , dupa bucuria facuta de catre rcs cu aceste cam-uri/cartele mult asteptate de catre unii dintre noi , iata ca apar unele situatii noi ( pt. unii )
    Astfel , ca daca pt. a citi cardul de TVR exista oscam , atunci vin si va cer frumos un ajutor in a rezolva situatia din titlu
    Adica recunoasterea/citirea de catre receptorul GigabLue 800 HD SE cu imaginea OpenATV a cam-ului/cartelei de dvb-c + cartela de TVR
    Multumesc anticipat de soluti/idei/raspunsuri

  2. #2
    Standard RSP member ASiX88796's Avatar
    Join Date
    20 Feb 2013
    Location
    LQFP 128
    Posts
    176
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    43

    Post

    Nu am receiver ca al tău aşa că răspunsul meu este pur teoretic.

    OScam este un SoftCAM, adică un software ce ţine loc de CAM (emulează cum zic unii).
    Din moment ce de la DiGi ai primit un CAM hardware nu mai ai nevoie de nici un SoftCAM pentru programele respective.

    Intr-un CAM "intră" semnal video codat şi "iasă" semnal video necodat. In concluzie, receiverul ar trebui să se comporte identic ca la canalele FTA.
    Dacă cartela este băgată intr-un CAM oficial este exclus accesul de orice fel la ECM, EMM, CW spre şi dinspre cartelă. Dacă vrei să "te joci" cu ECM, CW sau EMM pentru cartela respectivă neapărat trebuie să o scoţi din CAM-ul oficial şi să o bagi intr-un slot CI şi să o accesezi cu un SoftCAM. Bănuiesc că şti că cartela este imperecheată cu CAM-ul oficial aşa că ai nevoie de datele de "identificare" a CAM-ului, adică BK şi cheia de decriptare a comunicaţiei, adică RSA.

  3. #3
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,760
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Ideea este ca , avand atat cam Viaccess + cartela TVR activate si cam + cartela rcs imperecheate , mie practic nu imi ''deschide'' nimic , din ce ar trebui ''deschis'' ( digi film + adult )
    La cam-ul + cartela de la rcs , nu imi recunoaste/citeste cartela , iar la cam-ul + cartela tvr cu toate ca imi recunoaste/citeste si cartela , rezultatele sunt la fel , adica ecrane negre
    Pe plasma nu am aceste prb. , deoarece mi-se ''deschid'' prg. tv aferente cam-ului + cartela introduse in plasma , insa trebuie sa stau tot timpul sa-le schimb intre ele cam-urile
    Ca imagine pe receptorul dvb-s2 , folosesc OpenATV , sa fie din cauza imaginii folosite ?
    In acest caz , detinatorii acestui model de receptor ce imagine folositi si care sa va deschida cam-urile/cartele de mai sus

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •