Thanks Thanks:  9
Likes Likes:  3
Dislikes Dislikes:  1
Page 2 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 16 to 30 of 71

Thread: Spre ce satelit e orientata antena mea?

  1. #16
    Standard RSP member vic5's Avatar
    Join Date
    26 Dec 2011
    Location
    Agen
    Posts
    179
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    46

    Default

    "faptele bune nu raman nepedepsite"
    Eu, cu antena casei pusa pe Astra, intr-un loc inaccesibil, am preferat sa-mi adaug, in cadrul ferestrei, propria mea antena de 75cm (atat imi permitea dimensiunea ferestrei) pe Thor, cu care prind programele Focus*, de pe cardul meu de la distanta; prind si Astra (avantajul dual tunerului); nu stiu daca receptorul in cauza poate sh*ng, sau trebuie procurat altul.
    GM Spark Triplex, Amiko Alien 8900, DM 500s, Echosmart HD 7109 LAN; HH Strong.

  2. #17
    Standard RSP member
    Join Date
    25 Nov 2009
    Posts
    78
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    53

    Default

    Sunt mai mult decat convins ca @morrientes nu avea idee despre ce vorbesti, de unde si perceptia eronata asupra ce a zis tu

  3. #18
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,511
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    @morrientes
    Antena ta e pozitionata pe 13e. Se vede clar din filmuletul postat.
    Vezi aici ce poti receptiona pe acel satelit.
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  4. #19
    Member Beginner
    Join Date
    25 Oct 2013
    Posts
    20
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    39

    Default

    super..asta am vrut sa stiu..mersi ..si pt domnul cu 'liniutele",scuze poate am inteles eu gresit

  5. #20
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,511
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Nu se refera la prafuri expresia cu liniutzele .... Citeste despre sharing si o sa intelegi.
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  6. #21
    Member Beginner
    Join Date
    25 Oct 2013
    Posts
    20
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    39

    Default

    Quote Originally Posted by zildan View Post
    Nu se refera la prafuri expresia cu liniutzele .... Citeste despre sharing si o sa intelegi.

    stiu..ca nu se referea la prafuri..doar mi a sunat ciudat..ceva de genul"daca esti baiat cuminte,si vor baietii,iti dam si tie o "liniuta",si te bagam in club"..atata tot..poate am inteles eu gresit..dar aici daca vrei sa ajuti,ajuta,nu doar te lauda,ca ma poti ajuta...sau conditiona ajutorul tau de ceva..imi plac oamenii scurti si la obiect,nu palavrageala romaneasca

  7. #22
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,511
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    OK. Incearca sa nu mai dai Quote la posturi consecutive.
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  8. #23
    Member Beginner
    Join Date
    25 Oct 2013
    Posts
    20
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    39

    Default

    si daca dau,care i problema?

  9. #24
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,511
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    12. Nu se admite quote(citat) pentru posturi consecutive .
    Citeste aici.
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  10. #25
    Happy fery21's Avatar
    Join Date
    18 Feb 2008
    Location
    Big Bang
    Posts
    2,454
    Mentioned
    6 Post(s)
    Rep Power
    76

    Default

    Quote Originally Posted by morrientes View Post
    ...
    nu am nevoie de gratuitati,sau de "liniute",imi permit sa platesc un abonament la rcs...
    De ce nu gadesc toti asa ?

    offtopic: Dicutia deschisa pentru reglarea antenei ! Atetie cu discutile legate de "Card Shared" nu sunt admise !
    ..::EGAMI TEAM::..

  11. #26
    Standard RSP member vic5's Avatar
    Join Date
    26 Dec 2011
    Location
    Agen
    Posts
    179
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    46

    Default

    Mai bine plateste abonam. la RCS, si pe cineva de meserie, sa vina sa-ti instaleze antena!
    GM Spark Triplex, Amiko Alien 8900, DM 500s, Echosmart HD 7109 LAN; HH Strong.

  12. #27
    Member Beginner
    Join Date
    25 Oct 2013
    Posts
    20
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    39

    Default

    Alta postare gen" sa ne aflam in treaba"..cred ca am fost f clar,cand am spus ca nu am acces la antena proprietarului,deci cum as putea sa platesc un instalator,sa "suceasca"antena proprietarului cum vreau eu?..
    Ti am inteles ironia cu "platitul"..ideea era ca daca mi permit sa platesc un abonament rds,as putea plati si un instalator.
    Din pacate,inca nu mi am propus sa mi cumpar un apartament in Polonia,pentru a chema un instalator sa regleze antena cum vreau eu,si a putea gauri ce ferestre/pereti am eu chef.
    Sunt oarecum legat de maini,in cazul de fata,si am fost curios daca altcineva pus in situatia mea,are vreo idee mai buna.
    A precizat cienva,ce posturi pot prinde cu antena reglata pe pozitia asta,deci acel raspuns il consider folositor...al tau cu "plateste un instalator",pt mine e folositor,cat e un shortcut la recycle bin,in recycle bin

  13. #28
    Standard RSP member dic_star79's Avatar
    Join Date
    15 Feb 2007
    Location
    44.42/26.12
    Posts
    4,462
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    96

    Default

    Quote Originally Posted by morrientes View Post
    Buna seara,

    In primul rand,as dori sa precizez ca,cunostintele mele despre sateliti sunt f. limitate,si as fi recunoscator celor care ma pot ajuta cu cateva sugestii/solutii.
    As dori sa descriu exact situatia in care ma aflu,si sa va cer o parere,cum ati proceda voi daca ati fi in locul meu.
    Locuiesc in Cracovia,Polonia.In apartamentul inchiriat de mine,am deja instalat,de catre proprietar,un receiver conectat la o antena,care se afla pe acoperisul cladirii,si la care nu am acces.Problema,consta in faptul ca,la momentul actual am semnal bun de la 4-5 sateliti(astra,hotbird,thor,sirius,amos1),dar pot prinde numai TVR international si Pro tv international.
    Comunicarea cu proprietarul este f dificila,tinand cont ca nu vorbesc poloneza.
    Din cate am inteles,o mare parte din posturile romanesti FTA se afla pe satelitul EUTELSAT W2 16 GRADE EST.
    Receiverul este Fergusson fx-6600-cr.
    In MENU, la motorized dish setup,daca selectez DiSEqC 1.2 sau USALS, pot misca antena?
    Oricum as proceda,pentru satelitul eutelw2,am un signal level constant la 63%,si signal quality 0.
    Ma gandeam sa cumpar o alta antena,pe care sa o pot monta cum vreau eu,insa va fi dificil sa l conving pe proprietar,sa mi permita sa fac gauri prin pereti,pt cabluri.Deci,ce ati face in locul meu?..Chiar daca televiziunea nu e una dintre pasiunile mele,mi ar prinde bine sa mai vad o stire/emisiune/film din romania.

    Va multumesc.

    PS: as fi dorit sa atasez si o poza,cu setarile la care am nevoie de suport,insa nu i-am dat de cap cum
    Sfatul meu este sa renunti la visul de a vedea canale romanesti, atata timp cat nu ai acces la cele mentionate, iar cu propietarul nu te intelegi.

  14. #29
    Standard RSP member djczefre's Avatar
    Join Date
    09 Oct 2010
    Posts
    277
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    51

    Default

    Pana la urma cum aveti cablu in receptorul dv? Daca este al propietarului!

  15. #30
    Standard RSP member armandino's Avatar
    Join Date
    25 Jul 2007
    Location
    Netherland
    Posts
    475
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default

    Cam "razboinic" in afirmati dl morrientes. Intrebare simpla: antena e doar pt ap dvs sau e la comun?

    Sent from my LG-P760 using Tapatalk

Page 2 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •