Thanks Thanks:  9
Likes Likes:  3
Dislikes Dislikes:  1
Page 1 of 5 12345 LastLast
Results 1 to 15 of 71

Thread: Spre ce satelit e orientata antena mea?

  1. #1
    Member Beginner
    Join Date
    25 Oct 2013
    Posts
    20
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    39

    Default Spre ce satelit e orientata antena mea?

    Buna seara,

    In primul rand,as dori sa precizez ca,cunostintele mele despre sateliti sunt f. limitate,si as fi recunoscator celor care ma pot ajuta cu cateva sugestii/solutii.
    As dori sa descriu exact situatia in care ma aflu,si sa va cer o parere,cum ati proceda voi daca ati fi in locul meu.
    Locuiesc in Cracovia,Polonia.In apartamentul inchiriat de mine,am deja instalat,de catre proprietar,un receiver conectat la o antena,care se afla pe acoperisul cladirii,si la care nu am acces.Problema,consta in faptul ca,la momentul actual am semnal bun de la 4-5 sateliti(astra,hotbird,thor,sirius,amos1),dar pot prinde numai TVR international si Pro tv international.
    Comunicarea cu proprietarul este f dificila,tinand cont ca nu vorbesc poloneza.
    Din cate am inteles,o mare parte din posturile romanesti FTA se afla pe satelitul EUTELSAT W2 16 GRADE EST.
    Receiverul este Fergusson fx-6600-cr.
    In MENU, la motorized dish setup,daca selectez DiSEqC 1.2 sau USALS, pot misca antena?
    Oricum as proceda,pentru satelitul eutelw2,am un signal level constant la 63%,si signal quality 0.
    Ma gandeam sa cumpar o alta antena,pe care sa o pot monta cum vreau eu,insa va fi dificil sa l conving pe proprietar,sa mi permita sa fac gauri prin pereti,pt cabluri.Deci,ce ati face in locul meu?..Chiar daca televiziunea nu e una dintre pasiunile mele,mi ar prinde bine sa mai vad o stire/emisiune/film din romania.

    Va multumesc.

    PS: as fi dorit sa atasez si o poza,cu setarile la care am nevoie de suport,insa nu i-am dat de cap cum

  2. #2
    Standard RSP member
    Join Date
    03 Feb 2008
    Posts
    94
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    59

    Default

    Antena ta e aproape sigur fixata pe un singura pozitie orbitala,respectiv 13E unde se afla satelitii Eutelsat Hotbird pe care emit providerii DTH polonezi.Tot aici emit FTA cele doua canale romanesti pe care le receptionezi,deci e foarte putin probabil sa receptionezi satelitii de pe celelalte pozitii orbitale,de aici si nivelul de calitate zero a semnalului pe acestia.Foarte probabil ca antena respectiv receptorul sa apartina unui serviciu DTH polonez.

  3. #3
    Standard RSP member Swerige's Avatar
    Join Date
    18 Jan 2010
    Location
    Pitesti
    Posts
    332
    Mentioned
    8 Post(s)
    Rep Power
    54

    Default

    Salut, te intereseaza doar posturile FTA? Majoritatea canalelor serioase sunt codate. Uite un site unde poti vedea ce se emite pe satelitul care te intereseaza http://ro.kingofsat.net/ (aici gasesti multe informatii, gen ce sistem de codare foloseste, etc). Multa bafta.
    E pur si muove

  4. #4
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    sansele sunt foarte mici dupa cum singur spui

    Poti vedea posturile romanesti pe internet( adica pe monitorul unui PC ) dai cautare pe google si o sa gasesti iar pentru vizionare ai nevoie doar de internet si instalearea unor pluginuri de la sopcast ==>http://www.sopcast.org/download/

    Cum s-a spus si mai inainte canalele romanesti foarte atractive sunt putine necodate si risipite pe mai multi sateliti

    uite iti pun o lista cu cele necodate http://www.flysat.com/tv-ro.php

    iar aici mai sunt cateva din Republica Moldova http://www.flysat.com/tv-md.php si unele sunt in romaneste
    ( moldoveneste ) dar unele sunt in ruseste


    poti eventual sa iti faci un abonament la Focus tv, Digi Tv, DolceTV sau Orange Tv care au acoperire si pe Polonia
    LA TOTI NI GREU
    "SGU Stargate Universe"

  5. #5
    Standard RSP member djczefre's Avatar
    Join Date
    09 Oct 2010
    Posts
    277
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    51

    Default

    Salut!

    Daca vrei, si ai loc in curte s-au undeva un acoperis cu planseu (acoperis plan horizontal) atunci o poti cumpara dispozitiv special pentru montarea parabolei si acest dispozitiv are patru patratele in care o poti monta cate 4 buc, de beton s-au ma rog caramida etc... si nu trebuie sa dai nici o gaura pentru fixare. Asa este facut si aici la mine in Belgia! Ca sa nu dai gauri in tavan s-au zid poti cumpara si o bucata de cablu special care este flexibil (aproape 380 grade) si se foloseste la treceri pe langa un geam s-au o usa!
    Antena asa http://www.exxzuu.hu/_user/page/webshop/1205.jpg
    s-au asa , (asa o am eu) .


    si aici ai poza si despre cablul special.

  6. #6
    Standard RSP member
    Join Date
    02 Apr 2007
    Location
    Weissenburg
    Posts
    252
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default N-a mai remarcat nimeni precizarea ?

    Quote Originally Posted by morrientes View Post
    ...Problema consta in faptul ca, la momentul actual am semnal bun de la 4-5 sateliti (astra, hotbird, thor, sirius, amos1)...
    Daca ai semnal bun pe Thor, putem sa te ajutam, numa` sa vrem.
    De acord, baieti ?
    160 pounds of star dust

  7. #7
    Member Beginner
    Join Date
    25 Oct 2013
    Posts
    20
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    39

    Default 98664682

    Mi se pare mie,sau ai chef de bascalie?..daca ai ceva de spus ,spune,daca nu vezi ti de treaba ta..le multumesc celor,care au intervenit ,bine intentionati..
    din pacate,nu mi a raspuns nimeni la o intrebare.ce e cu optiunea asta"motorized dish setup"..cu variantele DiSEqC 1.2 sau USALS ?? pot roti antena cum vreau eu din casa???daca as roti o pana dau de eutelsat 16 grade..as rezolva problema..legat de abonamentele din tara..cu siguranta ma voi abona,insa mai intaii trebuie sa i receptionez..mentionez ca nu vreau sa ma car cu echipamente,antene dupa mine..deci prefer,sa ma folosesc de echipamentul proprietarului

  8. #8
    Standard RSP member Swerige's Avatar
    Join Date
    18 Jan 2010
    Location
    Pitesti
    Posts
    332
    Mentioned
    8 Post(s)
    Rep Power
    54

    Default

    @morrientes e suficient daca ai semnal bun pe Thor pentru ca pe acest satelit, din cate stiu eu, emit principalii provideri din Romania: Focus Sat;UPC Direct;RCS DigiTV. Pe 16E nu sunt decat cateva posturi romanesti (in jur de ). Imi cer scuze daca am afirmat ceva eronat.
    E pur si muove

  9. #9
    Standard RSP member
    Join Date
    14 Sep 2007
    Location
    se uk , iasi
    Posts
    133
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    61

    Default

    @morientes . da , ai aceasta optiune de usals in meniul receptorului dar antena ta de pe bloc nu cred ca are motor .

    Cum au spus baietii e sigur fixa doar pe o singura pozitie , 13e . Apare ca ai ceva semnal pe ceilanti sateliti din lista pentru ca au frecvente similare .

    Daca antena e numai pt apartamentul tau poti sa-i pui motor dar ma indoiesc ca e mai mare de 60cm ... si pentru 1w si 16e trebuie una de 1m .

    Daca antena e comuna nu te atinge de ea .

    In locul tau a-si lua o antena de 1m si si as instala undeva ferit , 16e e un inceput .. daca vrei fotbal romanesc 1w si abo la Digi .... daca vrei tot motorizata si abo la Focus + server/dreambox .

  10. #10
    Standard RSP member djczefre's Avatar
    Join Date
    09 Oct 2010
    Posts
    277
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    51

    Default

    Din primul post de al tau , eu am ajuns la concluzia ca tu acolo pe acoperis ai o antenna (defapt proprietarul are) pe care sunt asezate 4 LNb -uri unul langa altul si fiecare lnb intra intr-un diseq (cred ca se numeste mutifed) corectati dac e cazul! La receiwer ca tu o vezi acolo optiunea acea cu usals s-au diseq 1.2 etc. (ca sunt mai multe setari) nu inseamna nimica pt. tine in cazul de sus . De ce? Ex. Daca antenna nu este fixata pe un motor (vezi poza mai jos) atuci nu este cum sa te folosesti de aceasta optiune din receptor.
    Pina la urma ai acces la cabluriile propietarului s-au nu? Ca eu nu am inteles nici acuma situatia ta.
    Ce prinde s-au ce semnal are antenna respectiva ,asta cum si unde ai incercat cu ce receptor? Ca sa te ajuta careva trebuie sa dai detalli mai multe s-au mai simple da scurt la subiect. Eu iti recomand sa faci o poza de pe echipament si posteaza-l aici, ca sa putem da sfaturi.
    Daca zic eu bine si tu acolo ai un multifed cu 4 Lnb-uri atunci numai o singura sansa ai ca sa te uiti la acei 4 sateliti care sunt fixate pt. el (cu echipamentul tau separat si sa nu deranjeze cu nimica pe propietrul tau ) : 1 trebuie sa vb. cu propietarul si cumva si sa explici ca tu cumperi pe banii tai 4 LNB-uri si lui o sa mearga in continuare cum o mers pana acuma. Aceste noi LNB-uri trebuiesc sa fiu de gen LNB TWIN adica cu 2 iesiri
    sau asa ca sa ai 2 iesiri.
    Pe Lnb-urille vechi le iei jos cu mare grija ca sa nu modifici nimica la pozitia in care sunt asezate. Il inlocuiesti, cabluriile propietarului le instalezi tot in ordinea in care au fost, la prima iesire in fiecare lnb instalezi pa ale proprietarului, ca sa stii si sa fie clar. Dupa acea totul ar trebui sa fie ok la propietaru si fa un test (ca sa nu ai probleme cu el ) Dupa acea poti sa te apuci la instalatia ta. Trebuie cumparat si un diseq 4.1 pt. tine ,care are 4 intrari si 1 singura iesire. De la diseq trebuie tras cablu pina la tine langa receiwer. Ca sa nu faci gaura in tavan ,perete poti cumpara cablul special care am postat mai devreme si intri in camera pe langa geam (chiar dac e thermopan, In partea de sus al geamului sa intri cu cablul special) Daca ai facut toate astea , vii aici si intrebi iara, ce si cum sa faci la setari. Ar era bine sa faci si o poza din spatele antennei in cre sa se vada cum sunt asezate lnb-uriile si pe poza semneaza si pozitiile unde este Est si West ....... dupa ce ai instalat cele zise de catre mine.

    In cazul in care propietarul are instalata un motors si pe motor se aflafarfuria atunci nu ai sansa sa te uiti la ce vrei tu, (cu antenna proprietarului). Ca el in momentul in care schimba pe un post care e pe alt satelit in momentul aia dispare semnalul la tine. Acest motor pozitioner prezentat mai jos dupa ce este instalat corect stie sa faca comutare de pe un satelit pe altul rotind antenna, fara sa facem setari sau sa activam curent in acel moment . Avem in receiwere sat list si cum mutam in receiwer de pe postul AcsaTv Focusat pe Pro7 Germania motorul sinur isi face treaba si muta antena in pozitia respectiva ( in cazul asta de pe Thor 0,8 w muta antena pe Astra 19E ) Bine inteles in receiwer sunt niste setari care trebuiesc facute si copletate correct cu coordinatele corecte ale locului respectiv. Si dupa ce a facut aceasta mutare pozitionerul, din momentul acela nu mai avem semnal deloc pe 1w. Deci varianta cu motor nu este recomandata numai in cazul in care cumperi o antenna separata, si o montezi in alte parte.

    Daca are multifed cu 4 Lnb +diseq cum am scris mai sus atunci e mai bine pt. tine , dar numai daca explici cumva si il rogi ca sa te lese sa schimbi acele Lnb-uri cu altele mai noi si performante atat pt tine cat si pt el. Si in cazul asta o sa ai acces la 4 sateliti care sunt deja instalate pt propietaru. Daca vrei si alte sateliti de ex 16e s-au 23,5E atunci mai trebuie cumperi si alt Lnb care poate sa fie si simpla cu o singura iesire. Dar : 1 trebuie sa stii si cum sa o montezi
    2 antenna ( farfuria) trebuie sa aiba dimensiunea cat mai mare, ca sa poti pune si alte lnb-uri pe langa celelalte.
    Daca tu vrei 16 E si propietaru nu are instalat lnb acolo dar are pe 13 E Hootbird atunci mai poti cumpara un tip de Lnb monobloc twin s-au simpla care este dintro bucata si stie sa citeasca 2 sateliti care au diferenta intre ele min 3 max 4 grade cum ar era hootbird la 13 E si 16 E unde sunt canalele free momentan. Corectati daca gresesc
    Dar si acest Lnb are dimensine destul de mare, nu e sigur ca o sa ai atata loc intre ele. Trebuie uitat prima data. Daca farfuria are 120 cm e super ca mai poti aseza si alte lnb-uri in plus pt tine cum ar fi 4W si acolo sunt 2 posturi free romanesti. B1 (filmele sunt codate, Tv Neptun.
    ,, ce e cu optiunea asta"motorized dish setup" asa arata scula pentru optiunea, intrebata de tine! Am explicat mai sus cum functioneaza,schimbi canalul si automat schiba poritia farfuriei catre satelitul dorit.


    pot roti antena cum vreau eu din casa??? da daca detii o antenna + Motor ca asta mai sus care este pe poza. Si, numai tu ai cablu in receiwer.

    ,,, daca as roti o pana dau de eutelsat 16 grade..as rezolva problema'' Da ,ai rezolva ,da eu am inteles ca antena nu e a ta asta inseamna ca cablul o are propietarul in camera si in receptorul lui'personal . Daca nu atunci te rog corecteaza-ma.



  11. #11
    Member Beginner
    Join Date
    25 Oct 2013
    Posts
    20
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    39

    Default

    ..am atasat un video cu meniul receiver ului...de ce nu prind nici un post romanesc pe 1 w??trebuie sa schimb lnb ul?

  12. #12
    Happy fery21's Avatar
    Join Date
    18 Feb 2008
    Location
    Big Bang
    Posts
    2,454
    Mentioned
    6 Post(s)
    Rep Power
    76

    Default

    Daca te pui in spatele antenei si muti in stanga 14° eu sunt sigur ca, vei prinde programele romanesti ! 11900/28000 H
    ..::EGAMI TEAM::..

  13. #13
    Golden Member
    Join Date
    18 Mar 2007
    Location
    Baia-Mare
    Posts
    7,210
    Mentioned
    13 Post(s)
    Rep Power
    127

    Default

    in urma vizionarii filmului constat ca antena este orientata pe satelitul hotbird 13E
    ca sa receptionez satelitul thor 1W faci ce scrie @fey21, sau iti montezi o antena pentru tine
    atentie antena afla pe bloc serveste la receptia satelitului hotbird 13E acolo emite dth polonez
    daca antena apartine proprietarului vorbeste cu el sa primesti acordul de-a muta antena pe alt satelit respectiv thor 1W
    daca antena este comuna al blocului NU te atinge de ea risti sa-ti pui tot blocul in cap si nu cred ca iti face placere

    succes

  14. #14
    Standard RSP member
    Join Date
    02 Apr 2007
    Location
    Weissenburg
    Posts
    252
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default Esti si confuz si tifnos - combinatie letala ...

    Quote Originally Posted by morrientes View Post
    Mi se pare mie,sau ai chef de bascalie?..
    Ti se pare tie... Asa cum ai prezentat cazul, trebuia sa ai semnal bun pe Thor. Daca era adevarat, te puteam invata/invita sa intri intr-un "club" de sh**ing ca sa ai acces la pachetele romanesti DigiTV si/sau FocusSat, transmise pe respectivul satelit. Eu eram dispus sa-ti dau o liniuta de pe serverul meu. Mi-a trecut.
    160 pounds of star dust

  15. #15
    Member Beginner
    Join Date
    25 Oct 2013
    Posts
    20
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    39

    Default

    Mai baiatule

    Confuz recunosc,sunt foarte confuz...de aceea am precizat ca sunt incepator...
    tafnos,intr-adevar,cand am impresia ca unii fac pe desteptii,cand nu e cazul..
    nu am nevoie de gratuitati,sau de "liniute",imi permit sa platesc un abonament la rcs ,ori who knows where..
    Am cerut doar un sfat,si o solutie(daca exista)..macar sa am acces la un provider din Romania.fara a misca din loc antena proprietarului..n am chef sa deranjez vecinii..daca pot prinde ceva asa ok,daca nu,nu asta e..se stie ca televizorul prosteste)..

Page 1 of 5 12345 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •