12 zile 6 ore 23 minute 7 secunde pana la deschidere!

ES TV a obţinut Licenta audiovizuală in 2012, iar de atunci lucrăm să punem pe picioare un post de televiziune competitiv. Ne-am strans in jurul acestui proiect, ne-am ataşat de el şi am rezistat cu stoicism fiecărui asalt. Nu ne-am pierdut şi nu am pierdut speranţa că intr-o zi vom fi şi in casele craiovenilor noştri. Nu a fost uşor! Au existat momente de cumpănă, momente in care timpul a luat altă dimensiune, dar am perseverat şi ne-am iubit meseria chiar dacă primisem titularura de “televiziunea care nu se vede”. E greu să păşeşti cu drag intr-o redacţie cand ştii că situaţia nu este roz, iar cand lunile trec şi primeşti continuu aceeaşi intrebare: “cand vă vedem in Craiova?”, poţi să ajungi in punctul in care să renunţi, insă noi, o mană de oameni, cu sufletul aici, am rămas. Iar solidaritatea asta, simţită de fiecare, ne-a atins intr-un fel in care ne-am propus sa fim cei mai buni.

Mai mult de 6 luni am simţit răceala unora, au fost puţini, atat instituţii cat şi persoane publice, care nu ne-au tratat ca pe un proiect serios, căci, aşa se intamplă, nu eşti pe cablu in Craiova, nu exişti!

Astăzi, a fost cea mai bună zi din viaţa noastră de redacţie. De astăzi, suntem oficial in cărţi. Avem contracte şi semnături. Cateva zile ne despart de intrarea in fiecare casă din Craiova.

Şi pentru că suntem la ceas de sărbătoare, vă promitem o televiziune pentru voi, telespectatorii noştri!

Cu respect, ne inclinăm in faţa dumneavoastră!

Ne vedem in scurt timp.
ES TV LIVE