Thanks Thanks:  4
Likes Likes:  2
Dislikes Dislikes:  0
Results 1 to 11 of 11

Thread: Ajutor DM 7025+

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    Member Visitor
    Join Date
    18 Apr 2013
    Posts
    5
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Ajutor DM 7025+

    Salut,

    Am un DM 7025+ pe care am pus Gemini 4.7 si CCcam 2.3.0 .
    Il folosesc pe 0.8W unde merge foarte bine mai putin pe programele codate cu Nagra ( Gigi ).
    Pe aceste canale am intreruperi (nu lungi dar deranjante fiind foarte dese )
    A mai patit cineva asa ceva? Ce ma sfatuiti ?


    Multumesc,

    Tiberiu

  2. #2
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,557
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Incearca sa pui in prio P:1880 sau P:1801, e posibil sa ai mai bune liniile pe unul din CAID-uri.
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  3. #3
    Standard RSP member ASiX88796's Avatar
    Join Date
    20 Feb 2013
    Location
    LQFP 128
    Posts
    176
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    43

    Default

    Dacă tu ai certitudinea că cel care ţi-a dat linia are cartelă DiGi pe server atunci merită să incerci să-ţi optimizezi sistemul. Dacă nu, atunci cel mai bine ar fi să cauţi altă linie. Nu de alta dar cel mai probabil linia actuală face reshare la reshare la reshare. In domeniul sharingului este plin de falsuri. Cu cat cartela este resharuită de mai multe ori cu atit sacadările sunt tot mai dese. Mai există şi varianta ca pe acel server să fie mult mai mulţi clienţi decat serverul poate duce, caz in care iară tu nu poţi face nimic.

  4. #4
    Member Visitor
    Join Date
    18 Apr 2013
    Posts
    5
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Mersi mult de raspunsuri.
    Ideea este ca pana acum o saptamana am functionat cu un DM500 cu Gemini 4.7 max var si CCcam2.1.3 cu aceeasi linie pe care o am si acum. Si am functionat foarte bine si fara intreruperi.
    La fel de adevarat este ca pentru a functiona a trebuit sa schimb vreo 4 routere ADSL (sunt in Italia si astea-s conditiile de net aici ) cu 3 dintre ele DM500 restarta conexiunea dintre router si provider la fiecare minut. DM7025 vad ca merge cu toate cele 4 routere, dar se blocheaza cu toate DOAR PE PROGRAMELE CRIPTATE CU NAGRA ...concluzia mea...nu cred sa fie de la router.
    Singurele lucruri schimbate sunt imaginea (E2 fata de E1) si cam-ul. As schimba aceste doua lucruri, Ce imagine ma sfatuiti sa pun si cu ce CCcam ?
    Multumesc mult!

  5. #5
    Standard RSP member ASiX88796's Avatar
    Join Date
    20 Feb 2013
    Location
    LQFP 128
    Posts
    176
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    43

    Default

    Diferenţa intre 2.1.3 şi 2.3.0 este la cititorul de cartelă şi server, componente care tu nu le foloseşti. CCcam.cfg de la 2.1.3 merge fără probleme pe 2.3.0 aşa că dacă-l muţi pe cel vechi (de pe DM500) pe cel nou vei avea un sistem cu setările identice. Blocajele de imagine apar atunci cand cheia de decodare vine cu intarziere iar viteza de internet poate influenţează acest lucru. Şti să verifici ECM time?

  6. #6
    Member Visitor
    Join Date
    18 Apr 2013
    Posts
    5
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Quote Originally Posted by ASiX88796 View Post
    Diferenţa intre 2.1.3 şi 2.3.0 este la cititorul de cartelă şi server, componente care tu nu le foloseşti. CCcam.cfg de la 2.1.3 merge fără probleme pe 2.3.0 aşa că dacă-l muţi pe cel vechi (de pe DM500) pe cel nou vei avea un sistem cu setările identice. Blocajele de imagine apar atunci cand cheia de decodare vine cu intarziere iar viteza de internet poate influenţează acest lucru. Şti să verifici ECM time?
    Din pacate nu stiu cum se verifica ECM time , dar daca-mi spuneti invat repede. Multumesc mult de ajutor .

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •