Thanks Thanks:  190
Likes Likes:  128
Dislikes Dislikes:  5
Page 6 of 56 FirstFirst ... 234567891016 ... LastLast
Results 76 to 90 of 832

Thread: Amiko Mini HD Combo Old & SE

  1. #76
    Standard RSP member
    Join Date
    18 Jan 2014
    Location
    Bucuresti
    Posts
    62
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    38

    Default

    niciun raspuns la postul #70?

  2. #77
    konstantine's Avatar
    Join Date
    18 Apr 2008
    Location
    Sudul României
    Posts
    2,304
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Test pt decompil,recompil sw ALI3606-3612 in folderul 2 maincode e necriptat http://www.myuplbox.com/file/download/1035081

  3. #78
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,511
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Ar trebui sa povestesti mai multe despre asta.
    Sunt si alti useri interesati.
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  4. #79
    Super Moderator tutri's Avatar
    Join Date
    19 Aug 2011
    Location
    UTC+13
    Posts
    1,065
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default

    Pana acum am avut aparatul conectat doar la CATV, dar din curiozitate i-am facut o mutare in alta camera si am vrut sa il vad si pe satelit.
    Am ramas surprins cand pe toate transponderele mi-a dat failed, chiar daca aveam semnalul 90%+.
    Crezand ca e o s-a agatat softul pe undeva, i-am dat factory reset din Menu -> System -> Default Setting -> Default Value. Culmea, mi-a sters doar posturile, au ramas setarile de retea si de setarile de la localul meu.
    S-a mai intalnit cineva cu aceste probeleme? Este vre-o alta varianta de reset?
    muta sobolanu` de aici

  5. #80
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,511
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Eu asa am patit pe cablu cand l-am lutat de la Bucuresti la Craiova.
    Se pare ca e o problema de soft.
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  6. #81
    Super Moderator tutri's Avatar
    Join Date
    19 Aug 2011
    Location
    UTC+13
    Posts
    1,065
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default

    Inca un pic si ii dau soft cu ciocanu`.
    muta sobolanu` de aici

  7. #82
    Standard RSP member
    Join Date
    20 Feb 2014
    Posts
    54
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    37

    Default

    Salut,

    In urma testelor pentru Amiko mini HD Combo, versiune AMIKO_MiniHD_Combo_1.1.69_emu, am niste sugestii pentru imbunatatirea softului:
    - pentru subtitrari externe .srt la filme (mkv, avi etc.) trebuie remediate urmatoarele probleme:
    - anularea animatiei frame-ului de subtitrare (sa nu se mai afiseze literele treptat de la stanga la dreapta).
    - caracterul '?' este afisat la inceputul randului, nu la sfarsit, cum este corect. La fel se intampla si in cazul caracterului '!'.
    - fontul subtitrarii ar trebui sa fie mai ingust, pentru a incapea mai multe caractere pe un rand. Wrappingul facut intern de player e jale... Recomand cu caldura Helvetica Condensed pentru afisarea unui font inalt, subtire si foarte estetic
    - nu sunt afisate diacriticile pentru subtitrarile externe (desi toate setarile regionale sunt puse pe romana). Nu am incercat inca subtitrarile muxate direct in film (tip srt sau imagine) folosind AviAddXSubs.
    - subtitrarea nu are outline negru. Este foarte greu (chiar imposibil) de citit subtitrarea care este alba pe un fond care este tot alb sau deschis la culoare.
    - e prezent "millisecond bug" (nu se afiseaza frame-urile prea scurte ca durata de subtitrare - sub 1 sec.)
    - WebNet merge foarte prost (nici macar SD, daramite HD). Imaginea se vede sacadat (cu intreruperi). La fel se intampla si cu Youtube.
    - cateodata, nu intotdeauna, cand se incearca sa se redea inregistrarile facute cu Amiko pe un dispozitiv extern, imaginea ramane neagra (sunetul se aude in schimb normal). Dupa un stop si iarasi un play, inregistrarea este redata normal
    - imaginea pentru inregistrarile de pe usb este afisata OK, pentru posturile prin cablu imaginea este un pic "arsa" (pentru cunoscatori ceva gen "contrast dinamic" de la TV led). Din cauza asta numite tonuri intermediare nu sunt afisate corect, ma refer in special la tonurile pielii. Este ceva asemanator si cu tehnologia ATI Stream:



    Imaginea din stanga arata cum ar trebui afisata imaginea, cea din dreapta este cum merge acum amiko. Nu exista nicio setare de reconfigurare a contrastului din pacate...
    Last edited by Jimtronix; 21-02-14 at 13:02.

  8. #83
    Member Visitor
    Join Date
    17 Feb 2014
    Posts
    3
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    sunt mai multe softuri care pot fi incercate ultimul l-am gasit pe 171 dekolte , rezolva problema sacadarilor pe youtube, nu stie nimeni setari pentru d*lce ? am prins hellas 2 dar scrambled im arata.

  9. #84
    Standard RSP member
    Join Date
    27 Sep 2007
    Posts
    154
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    62

    Default

    A aparut varianta de soft 1.1.76. Pentru cine are posibilitatea sa testeze, sa ne prezinte noutatile.

  10. #85
    Member Visitor
    Join Date
    17 Feb 2014
    Posts
    3
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    am pus soft 1.1.76 merge ok si youtube nu mai sacadeaza , in rest nu am sesizat vreo diferenta

  11. #86
    Standard RSP member
    Join Date
    20 Feb 2014
    Posts
    54
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    37

    Default

    Am pus si eu 1.1.76. Ceea ce pot sa spun este ca youtube merge mai bine, insa tot se mai blocheaza, ce-i drept, mult mai rar.
    Ce am observat este ca se poate trece subtitrarea externa .srt pe Code Page 1250 (Est european) astfel incat subtitrarea sa fie afisata corect cu diacritice.
    Nu am reusit insa sa scap de animatia subtitrarii, care este enervanta.
    In rest, problemele expuse la postul 82 raman valabile.
    A, si inca ceva, acum a scanat posturile de pe CATV in 2 minute, 1.1.50 le-a scanat la fel de repede, insa 1.1.69 a mers foarte lent la scanare. Poate nu i-am dat reset to defaults inainte de a scana posturile si poate din cauza asta a mers mai greu.

  12. #87
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,511
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  13. #88
    Standard RSP member
    Join Date
    09 Feb 2007
    Posts
    44
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    lista de canale se incarca cu cablu sau pe usb ca am intrat in system upgrade ...... dar lista de canale nu am vazut
    poate pune cineva o lista cu programe sat si cablu R*S ?
    Multumesc
    Last edited by romeox; 22-02-14 at 20:00.

  14. #89
    konstantine's Avatar
    Join Date
    18 Apr 2008
    Location
    Sudul României
    Posts
    2,304
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Lista de canale se poate incarca si pe cablu si pe usb.Recomandat e usb-ul.La upgrade mode in system upgrade dai sageata dreapta si ai sa gasesti channel list.Pe usb lista de canale e inglobata in sw.

  15. #90
    Member Beginner
    Join Date
    26 Apr 2012
    Posts
    13
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    44

    Default

    Salut!

    Am folosit pana acum 2 luni Amiko HD8240. La primele firmware subtitrarea era afisata cu scrool. La ultmile versiuni de firmware subtitrarile sunt afisate corect, ca la TV, dar fara diacritice. Ideea este ca, probabil, si la Mini Combo se va gasi cineva care sa rezolve problema.

    Youtube merge execrabil pe Mini Combo, probabil si pentru ca placa de retea este de doar 10Mb/s. Nu stiam ca se mai poate fabrica asa ceva in zilele noastre. Sunt curios daca merge mai bine cu adaptor WiFi.

    Ar fi excelent sa se poata afisa ora cand Mini Combo este in Stand-By.

    Cam atat..

Page 6 of 56 FirstFirst ... 234567891016 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •